Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Ako odstrániť žuvačku z oblečenia: pomoc

Kto by nemal rád žuvačku a s ňou spojený svieži dych, farebné bubliny a kopec zábavy? Už starí Egypťania a Gréci žuvali prírodné žuvačky pre čisté zuby a svieži dych. Dnešná syntetická žuvačka bola vynájdená už začiatkom 20. storočia, najväčšej obľube sa tešila v 70. a 80. rokoch. Určite sa vám už stalo, že ste si nevedeli poradiť s tým, ako odstrániť žuvačku z oblečenia. Naozaj neviete, ako na to? S nami dostanete niekoľko odpovedí na otázku, ako odstrániť žuvačku z oblečenia a bytového textilu.

Žuvačka: večný postrach našich textílií

Aj vy si isto radi zaspomínate na bezstarostné detstvo, keď ste s kamarátmi súťažili o najväčšiu bublinu, ktorá vám nakoniec ostala rozpľasnutá na celej tvári. Či je vašou obľúbenou žuvačkou mentolová, ovocná alebo kyslá, jedno majú spoločné. Lepia sa. Hlavne ak máte deti, môže žuvačka skončiť naozaj kdekoľvek. Vo vlasoch, v knihe, na sedačke.

Nepriateľ v podobe prilepenej žuvačky si vždy nájde spôsob, ako vás nahnevať. Ak sa dostane na vaše oblečenie, bytový textil alebo zariadenie spálne, malá katastrofa je na svete. Obzvlášť ak sú to vaše obľúbené kúsky. S našimi tipmi, ako odstrániť žuvačku z oblečenia a textílií nie je dôvod na paniku a vy budete mať vaše džínsy, deku, koberec či záves opäť ako nové.

Ako odstrániť žuvačku z oblečenia a bytových textílií: 10 účinných spôsobov

Pozrite sa spolu s nami na 10 najlepších tipov, keď vám život znepríjemní žuvačka. 

 1. Kocka ľadu

  Ak chcete žuvačku ľahko odstrániť z oblečenia, potierajte postihnuté miesto kockou ľadu. Po stuhnutí ju rýchlo odstráňte nožom na maslo alebo škrabkou.

 2. Mraznička

  Oblečenie môžete tiež vložiť do mrazničky v plastovom vrecku na niekoľko hodín, kým žuvačka nestvrdne. Potom jednoducho odlúpnite.

 3. Fén

  Pomocou fénu zahrejte miesto, odkiaľ chcete žuvačku odstrániť. Keď sa žuvačka začne topiť, vezmite mikroténové vrecúško a žuvačku naň prilepte. Je to naozaj jednoduchý spôsob ako odstrániť žuvačku z oblečenia a bytových textílií.

 4. Zubná pasta

  Naneste malé množstvo zubnej pasty na časť odevu zalepenú žuvačkou, rozotrite a vtierajte, kým sa žuvačka nezačne uvoľňovať. Zvyšky odstráňte zubnou kefkou, opláchnite pod studenou vodou a vyperte v teplej vode.

 5. Silný lieh

  Kúsok handričky alebo vaty navlhčite liehom a krúživými pohybmi žuvačku odstráňte. Ešte pred samotným čistením otestujte reakciu na menej viditeľnom mieste.

 6. Technický benzín

  Vyskúšajte silu handričky navlhčenej v technickom benzíne. Prejdite ňou niekoľkokrát po problematickom mieste. Keďže ide o silný chemický prostriedok, odporúčame otestovať jeho účinok najprv na malom skrytom kúsku koberca.

 7. Odlakovač alebo riedidlo na farby

  Rovnaký postup odporúčame aj pri použití odlakovača či riedidla na farby. Po odstránení problému nezabudnite čistené miesto dôkladne umyť vodou a saponátom na riad. A je po probléme!


 8. Vaječný bielok

  Surový vaječný bielok môžete použiť na odstránenie žuvačky z takmer akéhokoľvek povrchu. Oddeľte bielok od žĺtka a položte bielok na žuvačku. Nechajte asi päť minút stuhnúť. Jemne odstraňujte žuvačku kúsok po kúsku.

 9. Ocot alebo citrónová šťava

  Nalejte malé množstvo octu alebo citrónovej šťavy priamo na miesto, ktoré potrebujete vyčistiť. Dôkladne votrite, nechajte pár minút pôsobiť. Žuvačka sa vám bude dať ľahko odstrániť nožom na maslo. Čistené miesto umyte vodou a saponátom na riad.

 10. Arašidové maslo

  Na žuvačku naneste lyžicu arašidového masla a rozotrite. Žuvačka sa zmieša s maslom a vy ju budete môcť ľahko odstrániť. Nevšedný spôsob ako odstrániť žuvačku z oblečenia, však? Vyskúšajte ho aj vy!

Tip: Ak hľadáte ďalšie tipy na poriadok a organizáciu v domácnosti, pozrite sa na naše články v kategórii upratovanie domácnosti.

Trápi vás žuvačka na koberci alebo deke?

Pri nevinnej detskej hre počas narodeninovej párty môže skončiť žuvačka veľmi ľahko na koberci alebo v mäkučkej deke. Aj keď prilepená žuvačka v prvom momente vyzerá ako neriešiteľný problém, môžete vyskúšať čistenie jednoduchými trikmi. Je to na vás, pre ktorú možnosť ako vyčistiť koberec, sa rozhodnete. 

Ak ste už mali v pláne koberec alebo deku vymeniť, ale zároveň sa ich nechcete celkom vzdať, rozstrihajte ich na menšie časti, možno sa zídu vášmu štvornohému miláčikovi na zateplenie búdy. Kúsky koberca poslúžia ako rohožky vo vašom aute, prípadne vám spríjemnia chôdzu po balkóne alebo terase a vy sa budete tešiť zrealizovanému nápadu. Takto zrecyklovaný koberec dokáže urobiť s domácou atmosférou malý zázrak.

Ako odstrániť žuvačku zo sedačky?

Odstránenie žuvačky z pohodlného koženého alebo textilného gauča, ktorý neodmysliteľne dotvára zariadenie domu, nemusí byť jednoduché. My vám ponúkame overené rady a nápady na čistenie sedačiek, s ktorými si uľahčíte upratovanie domácnosti i čistenie kože v interiéri. 

#1 Najlepší spôsob

Najlepší spôsob, ako dostať žuvačku z látkovej pohovky, je zabaliť pár kociek ľadu do čistého mikroténového vrecúška. Pridržte ho priamo na žuvačke tak dlho, aby stvrdla. Opatrne odstráňte z nožom na maslo alebo lyžičkou. Dávajte pozor na to, aby ste látku príliš nedrhli. Na odstránenie drobných zvyškov žuvačky použite jemnú zubnú kefku.

Z koženej sedačky opatrne zoškrabte najväčšiu možnú časť žuvačky. Pripravte si penu z jemného mydla a vlažnej vody a pomocou špongie naneste na postihnuté miesto a krúživými pohybmi sa snažte žuvačku odstrániť. Osušte čistou handričkou. Na záver nezabudnite použiť prostriedok na ošetrenie kože.

#2 Najjednoduchší spôsob

Isto nie je na škodu mať v domácnosti špeciálny sprej na odstránenie žuvačky. Ten nakrátko zníži teplotu žuvačky hlboko pod bod mrazu. Prilepenú žuvačku opakovane postriekajte krátkym stlačením trysky, až kým úplne nestuhne. Účinne odstraňuje žuvačku z textilných, kožených a iných povrchov. Pred použitím odporúčame preštudovať si návod na použitie a dodržiavať pokyny výrobcu.

#3 Najrýchlejší spôsob

Kobercová páska môže byť naozaj rýchlym pomocníkom na odstránenie žuvačky z koženej pohovky. Jednoducho ju nalepte na poškodené miesto a rýchlo strhnite. Pravdepodobne budete musieť tento postup viackrát zopakovať, ale za skvelý výsledok to isto stojí. 

Tento trik funguje rovnako aj na textílie, pri nich si však dávajte pozor na to, aby sa jemná textília nepoškodila. Kobercová páska ako rýchly odstraňovač žuvačkovej nehody vám bude nápomocná aj na iné materiály v interiéri.

Čo poviete? S nami naozaj dokážete účinne čeliť problému, ako odstrániť žuvačku z oblečenia a bytových textílií.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!