Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !

Zariadenie spálne

Zariadenie spálne je ráno to prvé, na čo nám po zobudení padne zrak. Niet nad ten pocit dotknúť sa bosými nohami mäkkého koberca, odhrnúť krásne závesy a privítať nový deň. V elegantnom a štýlovom prostredí sa jednoducho cítime najlepšie a zariadenie do spálne tak priamo ovplyvňuje našu náladu už od samotného rána. Príjemné osvetlenie spálne na večer a posteľ ozdobená vankúšmi a teplými dekami nám zase pomôžu oddýchnuť si na konci náročného dňa. Aby ste si aj vy vytvorili vlastnú oázu pokoja a pohody, prinášame vám užitočné tipy na zariadenie spálne.  

Tipy na zariadenie spálne

Zariadenie spálne, kde začať? Nábytok do spálne by mal byť sofistikovaný, pohodlný a elegantný zároveň. Zariadenie spálne by malo pozostávať len z kúskov, ktoré vo svojom priestore využijete. Posteľ, jeden alebo dva nočné stolíky, odkladacia komoda či iný úložný priestor tvoria základ spálne. Praktickým a elegantným riešením pri zariaďovaní spálne sú taktiež vstavané skrine do spálne. V závislosti od veľkosti vašej izby môžete ďalej do izby doplniť stoličku alebo kreslo na sedenie, toaletný stolík či pracovný stôl. 

Nábytok do spálne by mal mať správnu veľkosť. Pri jeho výbere začnite tým, že si izbu premeriate a nakreslíte si plán izby. Pomôže vám pri tom štvorčekovaný papier a nasledujúcich pár rád: medzi posteľou a bočnými stenami alebo veľkým kusom nábytku sa odporúča ponechať aspoň 90 centimetrov prázdneho priestoru. Medzi posteľou a nízkym nábytkom, akými sú stolík alebo komoda, odborníci odporúčajú ponechať 60 centimetrov.

Nábytok do spálne by nemal pôsobiť ťažkopádne, vyhnite sa masívnym posteliam a komodám v menších spálňach. Pozor si však dajte aj na to, aby ste si nevybrali príliš malé kúsky, ktoré by vašu spálňu opticky len zmenšili. Do väčších spálni sa odporúča začleniť viac kusov nábytku, ako napríklad kreslo na sedenie s príručným stolíkom, alebo otoman na konci postele. Oceníte tu aj toaletný stolík alebo menšiu pracovnú dosku. 

Ako zariadiť malú spálňu – nápady na usporiadanie priestoru

Pri starostlivom plánovaní bude aj malá spálňa štýlová a funkčná. Zariadenie malej spálne si vyžaduje čo najpraktickejšie riešenia rozmiestnenia nábytku. Pri zariaďovaní malej spálne je prioritou zachovať počet kusov nábytku na minime a zabezpečiť dostatok úložného priestoru.

Neporiadok a voľne pohodené oblečenie alebo knihy v malej spálni budú pôsobiť chaotickým a rušivým dojmom. Pre lepšiu organizáciu začleňte do malej spálne vstavanú skriňu. Vstavané skrine do spálne ponúknu na rovnakom priestore až o tri krát viac úložného priestoru, ako voľne stojaca skriňa. Vysoká skriňa až po strop ľahšie splynie so stenami a nebude pôsobiť ťažkopádne.

Inšpirácie pre spálne menších rozmerov ďalej pokračujú výberom postele s úložným priestorom. Ako umiestniť posteľ v spálni? Posteľ so zásuvkami alebo umiestnenie úložných boxov pod jej konštrukciu sú dobrým riešením, ľahší prístup k veciam vám však zaručí vyklápacia posteľ. Pri výbere postele okrem jej šírky a úložného priestoru venujte pozornosť hlavne jej výške. Nižšia posteľ bude v malej spálni vyzerať omnoho lepšie, ako vysoká posteľ, okolo ktorej sa bude ťažšie prechádzať.

Pri výbere nočného stolíka zapojte svoju kreativitu. Pokiaľ sa vaša posteľ nachádza v rohu miestnosti, môže vám ako nočný stolík poslúžiť nástenná polica. Pokiaľ vám to priestor dovolí, vždy však uprednostnite nočný stolík so zásuvkami, alebo zatváracími dvierkami. Šikovne doň schováte menšie predmety a príslušenstvo. Do menších spální môžete taktiež začleniť stoličku. Keď ju umiestnite k posteli, preberie funkciu nočného stolíka. Úhľadne na ňu uložte knihy a na jej operadlo umiestnite deku alebo pléd. K vytvoreniu správneho osvetlenia vám pomôžu nástenné lampy, ktoré sú ideálnym riešením pre osvetlenie spálne v malom priestore. 

Zariadenie malej spálne ukončite nástennými policami a pre ušetrenie priestoru ich ozdobte predmetmi, ktoré už vlastníte a používate. Napríklad peknou kabelkou, či klobúkom. Nástenné police sú taktiež skvelým miestom na odkladanie šperkov, vystavenie fotografií a sviečok, ktoré dotvoria útulnú atmosféru malej spálne. Obrazy do spálne môžu taktiež dokonale zmeniť spôsob, akým na vás izba vplýva

Inšpirácia na zariadenie spálne – vyberte si svoj obľúbený štýl

Zariadili ste si celý byt v jednom dekoračnom štýle, no pri zariaďovaní spálne sa stále neviete rozhodnúť, aký štýl zvoliť? Môže to byť spôsobené tým, že v spálni môžete naplno ukázať svoju osobnosť, nikým sa neobmedzovať a možností je naozaj neúrekom. Spálňa je v rámci bytu najmenej prístupná návštevníkom a dobrou správou je, že jej dekoračný štýl nemusí vôbec ladiť so zvyšnými izbami.

Páči sa Vám spálňa v provensálskom štýle, rustikálna spálňa alebo spálňa v štýle vintage? Naše inšpirácie pre spálne sa nevyhýbajú tradičným ani výraznejším štýlom bývania. Moderná spálňa alebo škandinávska spálňa – zamerajte sa na jeden alebo si vezmite z každého kúsok a spravte si zo spálne svoj vlastný kúsok raja.

Začnite čerpať inšpirácie pre zariadenie do spálne z internetu a z magazínov o bývaní. Na serveri Westwing prebieha bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší! 

Analýza materiálov a doplnkov je posledná na zozname inšpirácia na zariadenie spálne. Prevládajú v spálňach, ktoré ste si vybrali, prírodné materiály? Alebo je to mramor a kov? Na zemi je koberec s vysokým vlasom, alebo z ručne tkaného materiálu? Sú na stenách boho makramé, alebo štýlové čiernobiele fotografie?

Zariadenie a doplnky do spálne by sa vždy mali riadiť vašou intuíciou v kombinácií s hlbšou analýzou štýlu, ktorý ste si vybrali. Váš obľúbený štýl v spálni môže byť úplne iný, ako zariadenie vašej obývačky. A to je v poriadku.

Zariadenie spálne – aké farby zvoliť?

Farby do spálne by ste si mali zvoliť hneď na začiatku prerábky vašej spálne. V závislosti od nich sa ďalej bude odvíjať výber nábytku a dekorácií. Pri výbere farby na stenu si vždy dopredu overte, aký má účinok na vašu psychiku. Prírodné odtiene zelenej a modrej vás uvoľnia a upokoja. Pastelové farby vám zase zlepšia náladu a izbu rozjasnia a opticky zväčšia. 

Biela so sivou je veľmi obľúbená kombinácia do spálne, pretože pôsobí čistým a uhladeným dojmom. A naše oči zbytočne nedráždi. Farbou roka 2021 sa podľa Pantone stala sivá s optimistickou žltou, ktorá imituje východ slnka.

Všeobecným pravidlom pri výbere farby do spálne platí, že pri svetlejšej farbe sa vám bude ľahšie vstávať a pri tmavšej lepšie zaspávať. V spálni sa však treba vyhnúť príliš tmavým a pochmúrnym farbám, akými sú veľké plochy čiernej, hnedej, studenej fialovej, červenej a všetkým neónovým farbám. Neónové a príliš jasné farby pôsobia ako výstraha a je ťažšie sa pri nich uvoľniť. 

Ako vymaľovať spálňu tak, aby ste sa v nej cítili príjemne a aby náter vyzeral profesionálne? Poradíme vám, ako zvládnuť domáce maľovanie na jednotku! A to krok po kroku, od výberu farby, prípravy stien pred maľovaním až po zoznam tých najlepších pomôcok na maľovanie stien.

Záhlavie postele je dobrým miestom, kam umiestniť tapety do spálne, ktoré ohraničia a zútulnia váš priestor na spanie. V menších spálňach sa snažte použiť rôzne odtiene tej istej farby, aby izba pôsobila väčším dojmom. Vyhnite sa farebnému rozbitiu izby, napríklad výberom výrazného koberca so vzorom alebo vzorovanej posteľnej bielizne.

Ako si správne vybrať nábytok do spálne?

Správna voľba postele

Veľkosť postele závisí od rozmerov vašej izby, vyberte si však najväčšiu možnú variantu. Vysoké a výrazné čelo zdvihne zrak dohora a je vhodné do spální väčších rozmerov, alebo s vyššími stropmi. Nižšia posteľ je vhodnejšia do menších spálni, vyskúšajte však, či sa vám z nej poľahky vstáva.

Ako umiestniť posteľ v spálni?

Feng shui spálňa– Podľa Feng shui by vaša posteľ nemala mieriť nohami k dverám. Najvhodnejšie umiestnenie postele je do stredu izby s rovnakými nočnými stolíkmi na každej strane. Takáto symetria navodí pocit luxusného hotela. Pokiaľ musíte umiestniť vašu posteľ do rohu, ozdobte ju cez deň početnými vankúšmi a využite ako denný gauč.

Nočne stolíky ako dekorácia

Zariadenie spálne by malo určite pozostávať aj z nočných stolíkov. Keďže v spálni je počet nábytku a dekorácií obmedzený, vyberte si zaujímavé nočné stolíky, ktoré budú samé o sebe dekoráciou. V menších spálňach môžete ako nočný stolík zvoliť aj nižšiu komodu.

Otoman na konci postele, áno alebo nie?

Pokiaľ vám to váš priestor dovolí, zakončite svoju posteľ lavicou na sedenie alebo štýlovejším otomanom. Mnohé otomany ponúkajú okrem sedenia aj úložný priestor. Otoman zladený so štýlom vašej postele ju opticky predĺži, lavica zladená s nočnými stolíkmi vašu posteľ zase útulne ohraničia.

Toaletný alebo pracovný stolík?

Toaletný stolík na nanášanie mejkapu prinesie do spálne ženský prvok a poskytne vám váš osobný priestor aj v zdieľanej spálni. Vyberte si stolík s úložným priestorom, aby vyzeral vždy čisto a upravene. Menšia pracovná doska v spálni vám taktiež všestranne poslúži a keď nad ňu umiestnite zrkadlo, vytvoríte nenápadný a moderný toaletný stolík. Pri rozhodovaní vychádzajte zo svojich individuálnych potrieb.

Koberec pre vytvorenie atmosféry

Nič nenahradí ten príjemný pocit ráno sa dotknúť končekmi prstov mäkkého huňatého koberca. Umiestnite veľký koberec pod posteľ alebo menší behúň z každej strany. Do spálne sa odporúča vybrať jednofarebné koberce, ktoré priestor zjednotia a opticky ho nerozbijú.

Vhodné osvetlenie  

Osvetlenie spálne je rovnako dôležité ako samotné zariadenie a doplnky do spálne. Doprajte si početné možnosti osvetlenia v rôznych výškach a v príjemnom, mäkkom svetle. Sviečky, svetelné girlandy a nástenné lampy výborne pomôžu s dotváraním atmosféry pred spaním.

Zariadenie a doplnky do spálne

Doplnky v spálni nemusia byť početné. Pravdou je, že čím menej dekorácií do priestorov spálne začleníte, tým úhľadnejším a pokojnejším dojmom bude pôsobiť. Jeden až dva veľké obrazy do spálne, alebo jedna nástenná galéria vám úplne postačia ako ozdoba stien. V spálni by však rozhodne nemalo chýbať zrkadlo, vyberte si zrkadlo v krásnom ráme, ktoré bude zároveň aj dekoráciou.

Pre spánok je dôležité aby ste mali kvalitný matrac. Podľa akých kritérií sa správne rozhodnúť a ako vybrať matrac? Ľudia nevenujú výberom a kvalite matracov veľkú pozornosť. Ak si však uvedomíte, že v posteli trávite jednu tretinu nášho života, mali by ste investovať nielen čas, ale aj peniaze do kvalitných matracov. Okrem pohodlného matracu by ste si v spálni mali na posteli dopriať aj luxusnú posteľnú bielizeň. Posteľný prehoz a dekoračné vankúše sú pre posteľ tou pravou dekoráciou. Ako vybrať matrac?

V neposlednom rade nezabudnite ani na osvetlenie a vaše okná. Vyberte si niekoľko druhov svietidiel, od stropných, cez voľne stojace lampy až po nočné lampy. Zaujímavou a funkčnou dekoráciou v spálni sú aj nočné svetielka a svetelné girlandy. Ako posledné ozdobte svoje okná. Okrem žalúzií nad okno zaveste aj záclonu a záves, ktoré vám poskytnú rôzne možnosti zatemnenia izby a vytvoria krásny dekoračný prvok.

Zariadenie spálne sa môže zdať na prvý pohľad ako príliš veľká úloha na jeden deň, alebo aj týždeň. Keď však načerpáte inšpiráciu a stanovíte si svoj individuálny štýl, pôjde vám to oveľa rýchlejšie. Pri kúpe nových vecí pre vašu spálňu sa vždy uistite, že spadá do vašej farebnej palety a štýlu. Tak sa vyhnete omylu a vytvoríte krásnu jednoliatu spálňu, do ktorej sa budete s radosťou vracať.