Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Čistenie pohoviek

Škvrna na sedačke nie je veru príjemné zistenie. Navyše ak máte novú či svetlú sedačku alebo je to váš obľúbený kúsok domova. Nemajte však obavy, aj s tým sa dá niečo robiť. Rovnako nemusíte čakať na veľké upratovanie, kým si škvrny alebo nečistotu na gauči všimnete. Je dobré, robiť to priebežne. Čistenie sedačiek dá niekedy zabrať, a tak sme pre vás pripravili užitočné tipy na upratovanie, vrátane tipov na domáce čistenie sedačky, vďaka ktorým sa poľahky zbavíte škvŕn aj nečistôt. Nemusíte hneď volať tepovaciu službu, dokážete to aj sami, u vás doma.

3 najdôležitejšie tipy pri čistení sedačiek

Nemali ste poruke podnos a vyliali ste na sedačku kávu? Či vám tam deti nechali odkaz v podobe prilepenej žuvačky alebo vysypaného kakaa? Nemajte obavy, určite to pôjde dolu a nabudúce si dajú pozor. Pripravili sme pre vás pár tipov ako na to.

1. Čistenie sedačiek neodkladajte

 • Akonáhle zaregistrujete „nehodu“ v podobe škvŕn či rozliatej tekutiny, jednajte hneď!
 • Tekutinu stačí prikryť papierovým obrúskom a nechať ju nasiaknuť.
 • Kúsky čokolády, džemu alebo iného pokrmu či materiálu, odstráňte jemne a nikdy zvyšky nerozmazávajte a nešúchajte.
 • Použiť môžete jemnú kefku s lopatkou, alebo aj ručný vysávač. Následné čistenie by bolo oveľa náročnejšie.

2. Berte do úvahy materiál poťahu

 • Každý materiál si vyžaduje osobitú starostlivosť.
 • Na kožu alebo ekokožu použite prostriedky odporúčané výrobcom, prípadne čistú vodu a mäkkú handričku.
 • Pre čistenie textilných poťahov môžete využiť aj širšie spektrum prostriedkov, vrátane tých ktoré si poľahky vyrobíte aj doma.

3. Čistite dôkladne, ale jemne

 • Na čistenie sedačky nepoužívajte drsné čistiace pomôcky.
 • Ak je špina staršia a vyschnutá, použiť môžete kefku s jemnými štetinami, prípadne jemnú zubnú kefku.
 • Nezabudnite sedačku aj povysávať.
 • Napokon zvoľte domáce čistenie sedačky a vyrobte si vlastný čistiaci prostriedok na sedačku podľa rád od Westwing, ktoré nájdete nižšie.

Domáce čistenie sedačiek: 6 spôsobov, ako efektívne a rýchlo vyčistiť škrvny

Veľké jarné upratovanie, vianočné upratovanie či všeobecné veľké upratovanie je pre niekoho strašiak, niekto sa na naň teší. Jednou z úloh v rámci veľkého upratovania je aj čistenie sedačiek. Pozrite sa na rady od Westwing ako si vyrobiť prostriedky na čistenie sedačiek u vás doma.

1. Ako odstrániť škvrny na sedačke s octom

Ocot je domáci pomocník, ktorý sa hodí aj na čistenie sedačiek. Ak ho chcete použiť, postupujte takto:

 • Zmiešajte 4 diely vody a 1 diel octu, pri väčšom znečistení aj 2 diely vody a 2 diely octu.
 • Nalejte zmes do rozprašovača a postriekajte ňou škvrny zbavené zvyškov nečistôt.
 • Ak je znečistenie väčšie, nechajte pôsobiť 2-3 minúty a potom mäkkou handričkou škvrnu dočistite spolu s čistou vodou.

2. Sóda bikarbóna na zápach

Na čistenie sedačiek môžete pokojne využiť aj druhého bežného domáceho pomocníka – sódu bikarbónu. Poradí si aj so škvrnami od kávy, kakaa alebo krvi a zbaví vás aj nepríjemného zápachu.

 • Vytvorte si domácu pastu z rovnakých dielov sódy a vody a pastu čo najrýchlejšie aplikujte na škvrny.
 • Nechajte pôsobiť aj niekoľko hodín, kým pasta úplne nevyschne.
 • Potom stačí sódu povysávať.

3. Čistenie sedačiek s pracím práškom

Nielen sóda je účinná na domáce čistenie sedačky, ale aj prací prášok. Ak máte doma prášok na jemnú bielizeň, radšej použite ten namiesto klasického.

 • V miske zmiešajte čajovú lyžičku prášku s dvomi pohármi teplej vody a počkajte, kým sa prášok úplne nerozpustí.
 • Do vody s práškom namočte bavlnenú handričku a potom ju poriadne vyžmýkajte.
 • Krúživými pohybmi ňou pretrite škvrnu na sedačke, dočistite čistou vodou a pretrite suchou utierkou.

4. Ako odstrániť žuvačku zo sedačky

Prilepila sa vám žuvačka na vašu sedačku? Máme pre vás tip!

 • Žuvačku zmrazte priložením kocky ľadu a jednoducho ju zoškrabte.
 • Aby ste príliš nenamočili sedačku, kocku ľadu zabaľte do igelitového vrecúška alebo použite chladiace vložky z prenosnej chladničky.

5. Ako odstrániť mastné škvrny zo sedačky

Mastné škvrny od jedla sú bežným problémom vo všetkých domácnostiach. Odstráňte ich ľahko pomocou sódy bikarbóny. Ako na to?

 • Najprv osušte mastné miesta papierovými utierkami.
 • Potom nasypte sódu a počkajte 2-3 hodiny, kým sa mastnota vstrebe.
 • Nakoniec vysajte alebo vyčistite mäkkou špongiou a teplou vodou.

6. Ako na škvrny z červeného vína

Stalo sa vám, že ste rozliali červené víno na vašu pohovku a neviete čo s tým? Tento domáci recept vám pomôže!

 • Utrite čerstvo rozliate víno papierovými utierkami.
 • Škvrnu polejte studenou vodou a utrite.
 • Medzitým si pripravte pastu zo sódy bikarbóny. Zmiešajte jednu lyžicu sódy bikarbóny, pridajte lyžicu vody a premiešajte.
 • Vzniknutú kašu jemne vtrite do vína a po vysušení tento prášok odsajte.

Čistenie sedačiek podľa typu materiálu

Ako na čistenie sedačiek podľa materiálu? Od materiálu závisí údržba a starostlivosť a preto vám chceme poradiť ako na čistenie podľa materiálu poťahov na sedačke. ale aj ako ich čistíme Pozrime sa na základné typy materiálov pre poťahy sedačiek.

Textilná sedačka

Existuje nespočetné množstvo typov, štruktúr a farieb textilných poťahov na sedačky, vrátane high-tech materiálu, nazývaného aj mikrovlákno. Pre všetky však platí, že je potrebná pravidelná údržba, vysávanie a odstraňovanie nečistôt. Použiť môžete chemické rovnako ako domáce čistiace prostriedky. Ak má sedačka odnímateľný poťah, dá sa navyše oprať aj v pračke, čo vám výrazne uľahčí nielen väčšie upratovanie domácnosti.

Kožená sedačka

Čím vyčistiť kožu a aká má byť jej údržba? Záleží aj od toho, o akú kožu ide. Inak sa totiž ošetruje brúsená, pigmentovaná či anilínová koža. Koža je veľmi citlivá a neznesie chemikálie ani drsné čistenie. Vo všeobecnosti platí, že by ste mali používať čistiaci prostriedok, ktorý odporučil výrobca. Na bežné čistenie kože stačí aj mäkká jemne navlhčená handrička, no pre väčšie škvrny sa riaďte pokynmi výrobcu alebo predajcu.

Syntetická koža

Napodobenina pravej kože je pomerne odolná a ľahko sa čistí, no aj ona má svoje limity. Fľaky od fixiek, atramentu či farbiva v oblečení sa pomerne ťažko čistia. Ekokoža je náchylná aj na zničenie teplom, napríklad od šálky čaju. Podobne ako pre čistenie sedačiek z kože a textilu, aj tu je dôležité nepoužívať agresívne chemické prostriedky. Bohato postačí aj čistá voda v kombinácii s mydlom na mäkkej handričke alebo prostriedok doporučený výrobcom.

Ako sa pripraviť na upratovanie domácnosti?

Všetky „veľké veci“ začínajú víziou a ani upratovanie domácnosti nemusí byť výnimka. Predstavte si, ako bude vaša domácnosť vyzerať keď skončíte a načerpajte z tej predstavy motiváciu, alebo sa inšpirujte metódami Marie Kondo. Pomôže vám keď príde únava a práce bude ešte stále dosť. Taktiež si na to vyhraďte dostatok času a nezabudnite pridať aj deň na oddych.

 1. Pripravte si pomôcky: čo všetko sa vám môže pri upratovaní zísť? Určite si prichystajte tieto pomôcky: sada špongií a handričiek, vysávač, čistiace prostriedky na riad, podlahu a okná, prostriedky na čistenie sedačiek a kobercov, vedro a mop, lopatka a metlička, úložné krabice a boxy a domáci pomocníci: ocot, sóda, citrón a mydlo
 2. Urobte si plán: od veľkých plôch po malé, od kuchyni po kúpeľňu alebo naopak. Postupujte hlavne tak, aby ste prešli všetky dôležité časti domácnosti. Aby ste na nič nezabudli, je dobré pripraviť si plán miestností a činností a za každú splnenú úlohu sa odmeniť.
 3. Spravte si inventúru: aj váš interiér potrebuje inventúru. Možno máte doma prebytky alebo veci, ktoré už doslúžili. Vyhraďte im priestor a po upratovaní im nájdite nový domov. Možno sa vám zíde aj nové miesto na vysnívané doplnky do bytu, alebo naopak sa niektorých radi zbavíte. Uvidíte, koľko miesta sa u vás zrazu nájde.

Veríme, že bežné čistenie sedačky už zvládnete a väčším nehodám sa vyhnete. S dobrou starostlivosťou vám bude vaša sedačka robiť radosť ešte dlho. Ak predsa len zvažujete, že váš domov potrebuje oživiť, pozrite si našu ponuku a objavte nové sedačky pre každý štýl bývania.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte veľa ďalších inšpirácií aj exkluzívnych ponúk pre váš krajší domov!