Trvalý poriadok v skrini

Skúšate to stále znova, no ešte ste neobjavili účinný spôsob ako si udržať trvalý poriadok v skrini? S našou pomocou zistíte, že to vôbec nemusí byť zložité. Nasledujte rady odborníkov z Westwing a o niekoľko krátkych chvíľ chaos vystrieda prehľadnosť a nevídaná organizácia. Sledujte nápady overené praxou, ktoré vám prinesú pokoj na duši a tak trochu i zachránia planétu. Lákavé? Ak práve začínate tušiť, že vinníkom večného neporiadku vo vašom šatníku nie je jeho rozmer, čítajte ďalej.

Krok č. 1: dôkladná kontrola šatníka

Začnite od základov, alebo ako sa hovorí, pekne od podlahy. Predtým ako začnete robiť zásadné rozhodnutia, napríklad v zmysle, čo musí z kola von, urobte kompletnú inventúru. Všetko oblečenie, topánky a doplnky vytiahnite na svetlo sveta a poriadne si ich poobzerajte. Našli sa tam nohavice zo študentských čias, roztrhané plavky či topánky, ktoré ste ani nevybalili zo škatule? Nájdite pre ne to správne miesto.

Usporiadajte si svoj šatník

Už pri vyberaní vecí zo skrine ste si pri niektorých kúskoch povedali, že ich viac určite nosiť nebudete? Výborne! To je znamenie, že ste na dobrej ceste. Teraz je čas rozdeliť všetko, čo vidíte, na dve skupiny – na to, čo sa vám stále páči a na to, čo už nie. Každú vec pri tom pozorne skontrolujte. Ak nájdete známky poškodenia, ktoré sa dajú opraviť, dajte ju bokom. Posledná kôpka bude vytvorená z textilu a obuvi, ktorá poputuje rovno do koša.

Náš tip: V prípade, že máte vecí veľa a viete, že upratovanie domácnosti bude trvať dlhší čas, naplánujte si ho vopred. Vyhraďte si naň jedno sobotné popoludnie a čo najviac si ho spríjemnite. Pripravte si obľúbenú šálku kávy, pustite hudbu a tešte sa na úspešný výsledok svojej snahy.

Výhoda kapsulového šatníka

Pojem “kapsulový šatník” pochádza zo 70. rokov minulého storočia a je skvelým dôkazom toho, že každodenné odievanie môže byť veľmi jednoduché. Definuje ho striedmosť a vzájomné kombinovanie 40 – 50 univerzálnych kúskov oblečenia, ktoré je nielen ekologické, ale nám i uľahčuje pravidelné ranné rozhodovanie, čo na seba. Aké modely to budú, záleží od toho, v akom prostredí trávite väčšinu času, aké máte záujmy a koľko ročných období váš šatník musí odzrkadľovať.

Základné farby, ktoré by nám v ňom nemali chýbať sú biela, čierna, modrá, sivá a béžová, pričom platí, že jednofarebné odevy sú jednoduchšie kombinovateľné ako tie so vzormi.  

Poriadok v skrini: ktoré veci vyhodiť a ktoré ponechať?

„Toto si ešte niekedy oblečiem”, „Táto sukňa sa iste raz vráti do módy” – zdá sa vám to známe? Osobných vecí sa prirodzene neradi vzdávame. Pri riešení dilemy, ktoré kusy si nechať a ktoré nie, pomôže pravidlo dvoch rokov. Aby vám skutočne poslúžilo, musíte si úprimne odpovedať na otázku, kedy ste konkrétnu sukňu alebo sveter mali na sebe naposledy. Ak je to viac ako 24 mesiacov, ich osud je jasný.

Pravidlo sa dá aplikovať na väčšinu vecí, určených na bežné nosenie. Pri sviatočnom oblečení je kritériom skôr to, koľkokrát ste ho už mali na sebe, resp. či v najbližšom čase očakávate príležitosť zopakovať to. Výnimku predstavuje pánsky oblek a dámske tzv. “malé čierne”, ktoré by mali tvoriť základný prvok v každom šatníku.

Robíte poriadky aj v iných častiach svojho bytu alebo domu? Pozrite si naše rady a nápady v upratovaní a prečítajte si nasledujúce články, kde vám poradíme ako na čistenie a upratovanie domácnosti v ostatných miestnostiach:

Poriadok v skrini: skladovanie sezónneho oblečenia

Niekoľko mesiacov akoby opäť preletelo a vy sa s ľútosťou pripravujete na blížiaci sa koniec ďalšej sezóny? Na uskladnenie obľúbených vecí myslite s malým predstihom. Doplňte alebo opravte vešiaky, zakúpte si štýlové úložné boxy a vopred si premyslite, kam sezónne veci uschováte na nadchádzajúce obdobie. Kým ich však definitívne odložíte, nezabudnite sa o ne správne postarať. Skúste niekoľko našich praktických tipov.

Ako ošetriť oblečenie

Každý z nás má tričko, ktoré by najradšej nikdy nevyzliekol. O veci, ktoré nosíme celoročne sa staráme prirodzene. Rovnaký postup by sme však mali dodržiavať aj pri tých, ktoré plánujeme na pol roka odložiť.

Pri každom kúsku odporúčame nasledovať tieto tri kroky:

  1. Každý kus odevu detailne prezrite, zašite uvoľnené gombíky, opravte zipsy a drobné nedokonalosti.
  2. Všetko operte. Riaďte sa pokynmi na štítkoch a pozornosť venujte najmä špecifickým materiálom.
  3. Pustite sa do žehlenia. Vysoká teplota oblečenie nielen vyrovnáva, ale i dezinfikuje.

Ako sa postarať o topánky

Starostlivosť o obuv sa zdá menej náročná ako o oblečenie. Pred uložením do škatule každý pár vyčistite a vyplňte papierom, aby vonkajší povrch topánok nepopraskal a nestratil tvar. V prípade potreby navštívte obuvníka, aby vymenil podpätky a nefungujúce zipsy. Na začiatku ďalšej sezóny si tým ušetríte čas.

Náš tip: Ideálnym miestom na uskladnenie topánok sú najvyššie police v šatníku. Aby ste mali prehľad o tom, ktorá škatuľa obsahuje ktorý pár, venujte niekoľko sekúnd ich označovaniu. Použite fixku alebo šikovné štítky. Užitočné je to najmä vtedy, ak ste originálne škatule vyhodili či použili ich na iný účel.

Poriadok v skrini: čo s oblečením, ktoré už nenosíte

Nenosené veci nemusia automaticky skončiť na smetisku. Bola by to škoda. Vám už možno doslúžili, no niekoho iného môžu ešte potešiť. Aké sú možnosti, keď ste pri svojej snahe o poriadok v skrini vyradili nepoškodené, príp. nikdy nevyužité kúsky?

Charita

Usporiadať si šatník a zároveň pomôcť druhým. Páči sa vám táto šľachetná myšlienka? Rôzne charitatívne organizácie a zbierky nájdete v každom meste. Ľuďom bez domova alebo v hmotnej núdzi svojim darom nepriamo pokryjete jednu zo základných potrieb. 

Susedská burza

Zorganizujte jednu na vašej ulici či sídlisku. Budete prekvapení, koľko ľudí má čo ponúknuť. Môžete vytvoriť blší trh alebo zónu bez peňazí, napríklad, v podobe výmenného obchodu. Aby sa o akcii dozvedelo čo najviac susedov, využite silu sociálnych médií. Vopred vytvorená udalosť na Facebooku zvýši šance na úspech.    

Dražba

Našli ste pri upratovaní špecifické kúsky, ktoré sa nehodia na charitu ani na burzu? Venujte ich do dražby. Rôzni ľudia majú rozličné potreby. Na internete nájdete množstvo dražieb, ktoré zbierajú finančné prostriedky pre choré deti, seniorov a ďalších ľudí v zlej životnej situácii. Vaše večerné šaty alebo topánky v neobvyklej veľkosti si tak niekto môže vydražiť v prospech toho, kto to práve potrebuje.

Ako si udržiavať poriadok v skrini

Keď už neporiadok vznikne, na jeho skrotenie výborne poslúžia pomôcky ako sú úložné boxy, multifunkčné vešiaky, väčšie či menšie koše na bielizeň alebo rôzne organizéry do poličiek. Ak je však pre vás žiadúce úplne sa mu vyhnúť, skúste nasledujúce tipy:

• Vzdajte sa spontánnych nákupov a odolajte výpredajom. Nové oblečenie si doprajte len vtedy, keď ho skutočne potrebujete.

• Pravidelnú „inventúru”, opisovanú v tomto článku, robte pravidelne raz ročne alebo sezónne.

• Ak vám nestačí kapacita šatníka, využite samostatne stojace dizajnové stojany, puzdrové skrine alebo efektné rebríkové regály.

Udržte si poriadok v skrini aj s ponukou Westwing. Registrujte sa bezplatne ešte dnes a ušetrite.

Sme si istí, že naše rady a nápady a tak isto aj inšpirácie pre spálne od našich odborníkov naplno využije každá moderná spálňa.