Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
robenie poriadku v skrini

Skúšate to stále znova, no ešte ste neobjavili účinný spôsob ako si udržať trvalý poriadok v skrini? S našou pomocou zistíte, že to vôbec nemusí byť zložité. Nasledujte rady odborníkov z Westwing a o niekoľko krátkych chvíľ chaos vystrieda prehľadnosť a nevídaná organizácia. Sledujte nápady overené praxou, ktoré vám prinesú pokoj na duši a tak trochu i zachránia planétu. Lákavé? Ak práve začínate tušiť, že vinníkom večného neporiadku vo vašom šatníku nie je jeho rozmer, čítajte ďalej.

Organizácia šatníka a poriadok v skrini: kde začať?

Organizácia šatníka môže byť náročná a komplikovaná. Ak ste si povedali, že si v ňom spravíte poriadok, no neviete, ako na to, inšpirujte sa našimi praktickými tipmi, ktoré sme si pre vás pripravili.

Krok č. 1: Dôkladná kontrola šatníka

Začnite od základov, alebo ako sa hovorí, pekne od podlahy. Predtým ako začnete robiť zásadné rozhodnutia, napríklad v zmysle, čo musí z kola von, urobte kompletnú inventúru. Všetko oblečenie, topánky a doplnky vytiahnite na svetlo sveta a poriadne si ich poobzerajte. Našli sa tam nohavice zo študentských čias, roztrhané plavky či topánky, ktoré ste ani nevybalili zo škatule? Nájdite pre ne to správne miesto.

Krok č. 2: Ktoré veci vyhodiť a ktoré ponechať?

„Toto si ešte niekedy oblečiem”, „Táto sukňa sa iste raz vráti do módy” – zdá sa vám to známe? Osobných vecí sa prirodzene neradi vzdávame. Pri riešení dilemy, ktoré kusy si nechať a ktoré nie, pomôže pravidlo dvoch rokov. Aby vám skutočne poslúžilo, musíte si úprimne odpovedať na otázku, kedy ste konkrétnu sukňu alebo sveter mali na sebe naposledy. Ak je to viac ako 24 mesiacov, ich osud je jasný. 

Pravidlo sa dá aplikovať na väčšinu vecí, určených na bežné nosenie. Pri sviatočnom oblečení je kritériom skôr to, koľkokrát ste ho už mali na sebe, resp. či v najbližšom čase očakávate príležitosť zopakovať to. Výnimku predstavuje pánsky oblek a dámske tzv. “malé čierne”, ktoré by mali tvoriť základný prvok v každom šatníku.

Výber šatníkových skríň od Westwing

TIP: Robíte poriadky aj v iných častiach svojho bytu alebo domu? Pozrite si naše tipy na upratovanie a prečítajte si nasledujúce články, kde vám poradíme ako na čistenie a upratovanie domácnosti v ostatných miestnostiach: Poriadok v kuchyni, Čistenie dlažby, Čistenie práčky

Krok č. 3: Ako na kapsulový šatník?

Pojem “kapsulový šatník” pochádza zo 70. rokov minulého storočia a je skvelým dôkazom toho, že každodenné odievanie môže byť veľmi jednoduché. Definuje ho striedmosť a vzájomné kombinovanie 40 – 50 univerzálnych kúskov oblečenia, ktoré je nielen ekologické, ale tiež nám uľahčuje pravidelné ranné rozhodovanie, čo na seba. Aké kúsky to budú, záleží od toho, v akom prostredí trávite väčšinu času, aké máte záujmy a koľko ročných období váš šatník musí odzrkadľovať.

  • Základné farby, ktoré by nám v ňom nemali chýbať sú biela, čierna, modrá, sivá a béžová farba, pričom platí, že jednofarebné odevy sú jednoduchšie kombinovateľné ako tie so vzormi.
  • Ak túžite po kapsulovom šatníku, musíte si najprv pretriediť ten svoj súčasný. Vyhoďte z neho oblečenie, doplnky a topánky, ktoré sa vám už nepáčia, nemali ste ich na sebe minimálne rok alebo sa už jednoducho nehodia k vášmu štýlu. Buďte nekompromisní a v šatníku nenechávajte nič s myšlienkou “ešte to znosím” alebo “do toho schudnem”.
  • Keď ste šatník úspešne pretriedili, držte sa už spomínaných pravidiel – vytvorte si jadro šatníka z univerzálnych kúskov v základných farbách, ktoré následne budete navzájom kombinovať.

Krok č. 4: Čo s oblečením, ktoré už nenosíte?

Nenosené veci nemusia automaticky skončiť na smetisku. Bola by to škoda. Vám už možno doslúžili, no niekoho iného môžu ešte potešiť. Aké sú možnosti, keď ste pri svojej snahe o poriadok v skrini vyradili nepoškodené, príp. nikdy nevyužité kúsky?

  • Charita – usporiadať si šatník a zároveň pomôcť druhým. Páči sa vám táto šľachetná myšlienka? Rôzne charitatívne organizácie a zbierky nájdete v každom meste. Ľuďom bez domova alebo v hmotnej núdzi svojim darom nepriamo pokryjete jednu zo základných potrieb.
  • Susedská burza – zorganizujte jednu na vašej ulici či sídlisku. Budete prekvapení, koľko ľudí má čo ponúknuť. Môžete vytvoriť blší trh alebo zónu bez peňazí, napríklad, v podobe výmenného obchodu. Aby sa o akcii dozvedelo čo najviac susedov, využite silu sociálnych médií. Vopred vytvorená udalosť na Facebooku zvýši šance na úspech.
  • Dražba – našli ste pri upratovaní špecifické kúsky, ktoré sa nehodia na charitu ani na burzu? Venujte ich do dražby. Rôzni ľudia majú rozličné potreby. Na internete nájdete množstvo dražieb, ktoré zbierajú finančné prostriedky pre choré deti, seniorov a ďalších ľudí v zlej životnej situácii. Vaše večerné šaty alebo topánky v neobvyklej veľkosti si tak niekto môže vydražiť v prospech toho, kto to práve potrebuje.
  • Predaj – keď sú kúsky vo veľmi dobrom stave, pokojne ich predajte a niečo pomocou nich zarobte. V súčasnosti existuje množstvo zaujímavých aplikácií a portálov, určených práve na predaj starých vecí, ktoré vám doma len zbytočne zavadzajú.
  • Zo starého oblečenia niečo vyrobte – ak máte radi projekty urob si sám a ste kreatívna duša, látku zo starého oblečenia použite na vytvorenie nových šiat, šortiek alebo tričiek. Prípadne zo starého oblečenia len vystrihnite väčšie kusy, ktoré budete používať na utieranie podlahy.

Krok č. 5: Šatník hĺbkovo vyčistite

Ako na poriadok v skrini? Ešte predtým, ako vložíte oblečenie späť do šatníka, police a ďalšie úložné priestory hĺbkovo vyčistite. Zbavte ich prachu a ďalších nečistôt, ktoré sa do nich mohli dostať z oblečenia. Ak vám zostalo viac času, môžete tiež opraviť menšie nedokonalosti, ako napríklad škrabance na dverách.

Krok č. 6: Nezabúdajte na šperky

Keď chcete udržať poriadok v skrini, okrem oblečenia nesmiete zabúdať ani na šperky, ktoré musíte najprv vytriediť a predať, darovať alebo, v prípade príliš starých kúskov, vyhodiť. Tie šperky, ktoré vám zostanú, následne organizujte pomocou praktických organizérov a háčikov na zavesenie. Na menšie kúsky, ako sú napríklad prstene, využite pekné šperkovnice a krabičky.

Krok č. 7: Šatník pravidelne prehodnocujte

Ak chcete, aby vám šatník dobre slúžil aj o týždeň, mesiac či dokonca rok, pravidelne ho prehodnocujte. Staré kúsky, ktoré už nenosíte, vyhoďte alebo predajte, a nákup nových si vždy premyslite. Zistite, či ich dokážete s niečím, čo už vlastníte, skombinovať, či sa hodia do vášho štýlu a či ich skutočne potrebujete.

TIP: Chcete sa vyhnúť neželanej návšteve v šatníku? Prečítajte si náš článok ako sa zbaviť molí, v ktorom objavíte množstvo praktických rád.

Zaregistrujte sa na Westwing a získajte prístup k množstvu ďalších praktických tipov do domácnosti!

Ako usporiadať šatník efektívne?

Oblečenie, ktoré vám zostalo, budete musieť do šatníka vrátiť tak, aby sa vám ľahko vyťahovalo a dobre ste naň pri tvorbe outfitov videli. Spôsob triedenia sa odvíja čisto od vás a vašich preferencií. Niekto preferuje triedenie podľa typu alebo farby, iný zas inklinuje k triedeniu podľa sezóny alebo udalostí, na ktoré jednotlivé kúsky plánuje nosiť. Dôležité je, aby ste po otvorení šatníka vedeli, kde sa čo nachádza, a aby vám celá príprava outfitu nezabrala viac ako zopár minút.

Na usporiadanie oblečenia má veľký vplyv aj samotné vnútorné vybavenie vstavanej skrine, ktoré by malo kombinovať minimálne dva rôzne typy úložných priestorov, ako napríklad tyč na zavesenie a police. Prezrite si naše tipy ako na ooriadok v skrini, na usporiadanie šatníka či už pre ženy alebo mužov, ako usporiadať komodu či otvorenú skriňu!

Malá skriňa pre ňu a pre neho

Potrebujete zorganizovať šatník, no v spálni nie je dostatok miesta pre veľkú vstavanú skriňu? Ideálnym riešením je klasická menšia šatníková skriňa, ktorá disponuje policami a priestorom na zavesenie oblečenia, prípadne aj praktickými zásuvkami.

Ako uložiť oblečenie a príslušenstvo do malej skrine pre ňu?

  • Horná polica – skvelá na kabelky, ruksaky, klobúky, šiltovky, čiapky, plážové oblečenie, šatky a šály
  • Spodná polica – poslúži vám na mikiny, svetre, pulóvre a tričká
  • Závesná lišta – určená je na odevy, ktoré by sa nemali skladať alebo ktoré sa ťažko žehlia, ako napríklad kabáty, vetrovky, šaty, saká, nohavice, košele a sukne
ako urobiť poriadok v malej skrini pre ňu

Ako uložiť oblečenie a príslušenstvo do malej skrine pre neho?

  • Horná polica – slúži na doplnky a príslušenstvo ako ruksaky, klobúky, šiltovky, čiapky, plážové oblečenie a šály.
  • Spodná polica – ideálna je na svetre, tričká a pulóvre.
  • Závesná lišta – aj v tomto prípade platí, že by ste na ňu mali zavesiť kúsky, ktoré sa náročne žehlia, ako napríklad kabáty, vetrovky, nohavice a košele.
  • Zásuvky – využiť ich môžete na spodnú bielizeň, pyžamá a športové oblečenie.
ako urobiť poriadok v malej skrini pre neho

Veľká skriňa pre ňu a pre neho

Veľká klasická alebo vstavaná skriňa do spálne poskytuje množstvo úložného priestoru pre všetko vaše oblečenie a doplnky. Jej mínusom je však to, že ak úložný priestor nevyužijete správne, v šatníku môže nastať chaos a neporiadok. Ak neviete, ako jednotlivé kúsky uložiť, využite naše tipy.

Ako usporiadať skrinu pre ňu?

  • Horná polica – tento priestor využijete najmä na kabelky, ruksaky, klobúky, šiltovky, šatky, šály, plážové oblečenie a ďalšie doplnky.
  • Spodná polica – skvelá na masívnejšie kúsky akú sú mikiny, pulóvre a tričká.
  • Pravá horná závesná lišta – môžete na ňu zavesiť saká, košele a blúzky.
  • Pravá spodná závesná lišta – ideálna na ťažšie nohavice alebo sukne.
  • Ľavá závesná lišta – skvelá na dlhé kabáty, vetrovky a šaty.
  • Zásuvky – využijete na spodnú bielizeň, pyžamá a športové oblečenie.
ako urobiť poriadok vo veľkej skrini pre ňu

Ako usporiadať skrinu pre neho?

  • Horná polica – využijete ju na doplnky ako sú šály, plážové oblečenie, klobúky, šiltovky, čiapky a ruksaky.
  • Stredné police – poslúžia vám na mikiny, svetre a tričká. 
  • Pravá horná závesná lišta – skvelá na saká a nohavice.
  • Pravá spodná závesná lišta – ideálna najmä na ťažké nohavice.
  • Ľavá závesná lišta – využijete ju na dlhšie kabáty alebo vetrovky, ktoré potrebujú viac miesta.
  • Zásuvky – ideálna na pyžamá a športové oblečenie.
ako urobiť poriadok vo veľkej skrini pre neho

Ako usporiadať komodu?

Komoda je praktickým a veľmi pekným zariadením, ktoré sa hodí do spálne, na chodbu, do detskej aj hosťovskej izby. Ak u vás doma slúži na skladovanie oblečenia, máme pre vás niekoľko tipov, ako využiť jej úložný priestor naplno.

  • Prvá vrchná zásuvka – poslúži vám na uloženie ponožiek, pančúch a vecí, ktoré pravidelne používate.
  • Druhá zásuvka – skvelá napríklad na spodnú bielizeň.
  • Tretia zásuvka – vhodná je na delikátne oblečenie ako vlnené svetre alebo bavlnené tričká.
  • Posledná zásuvka – v spodnej časti komody môžete skladovať nohavice, sukne a kraťasy. Prípadne zásuvku využite na sezónne kúsky, ktoré aktuálne nepotrebujete.

Na podporenie organizácie a prehľadnosti môžete v komodách používať praktické organizéry, ktoré zaistia, že sa oblečenie, hlavne ponožky, nebude navzájom miešať.

Otvorená skriňa v tvare U

Jedným z najnovších interiérových trendov je otvorená skriňa, ktorú môžete vyskladať do rôznych tvarov, pričom najobľúbenejším je rozhodne písmeno U. Ako si vytvoriť takýto šatník? Pozrite si naše 3 dôležité tipy:

  1. Dbajte na priestor – ak chcete oblečenie zavesiť, hĺbka skrine musí mať minimálne 60 cm. Ak budete odevy len ukladať, hĺbka musí predstavovať aspoň 40 cm. Okrem toho nezabúdajte na prechodný priestor pri výbere dvoch skriniek oproti sebe. Ten by mal mať aspoň 70 cm.
  2. Využite prázdne steny – na prázdne steny môžete namontovať stojany na oblečenie, otvorenú nástennú skrinku na obuv, prípadne praktickú zásuvku, do ktorej uložíte menšie veci.
  3. Vytvorte si príjemnú atmosféru – šatník musí byť nielen praktický, ale aj príjemný, aby ste sa v ňom dobre cítili. Práve preto nesmiete zabúdať na dekorácie ako taburetka s úložným priestorom, koberec, veľké zrkadlo a efektné osvetlenie.

Ako udržať poriadok v skrini: základné tipy

Veľký či malý šatník ste úspešne vytriedili, čo teraz? Ďalším krokom je správna organizácia, od ktorej závisí to, či v ňom bude poriadok nielen teraz, ale aj vtedy, keď ho začnete používať a budete z neho vyťahovať odevy.

  • Vzdajte sa spontánnych nákupov a odolajte výpredajom. Nové oblečenie si doprajte len vtedy, keď ho skutočne potrebujete.
  • Pravidelnú „inventúru”, opisovanú v tomto článku, robte pravidelne raz ročne alebo sezónne.
  • Ak vám nestačí kapacita šatníka, využite samostatne stojace dizajnové stojany, puzdrové skrine alebo efektné rebríkové regály.
  • V šatníku využívajte rôzne praktické rozdeľovače, organizéry, škatule a nádoby, ktoré zaistia, že oblečenie zostane na svojom mieste a na policiach nevznikne chaos.
  • Skvelým pomocníkom je aj nábytkové osvetlenie, ktoré zaručí, že na odevy budete vždy dobre vidieť.
  • Priestor v spodnej časti šatníka by ste mali nechať prázdny, aby ho opticky nezmenšoval a nespôsoboval chaos. Ak toto miesto potrebujete napríklad na odloženie topánok, vložte ich do škatule.

Ak šatník disponuje množstvom políc a zásuviek, priučte sa rôznym technikám skladania oblečenia, ako napríklad tým od Marie Kondo, pomocou ktorých zložíte nohavice, tričká aj svetre.

Sme si istí, že naše tipy ako na poriadok v skrini a tak isto aj inšpirácie pre spálne od našich odborníkov naplno využije každá moderná spálňa.