Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Modrý hrniec

Pripálený hrniec? Každému sa to stane aspoň raz za život. Netreba sa za to hanbiť, je to podobné ako s popálením sa. Treba si to jednoducho zažiť. Keď sa však z nehody poučíme, už sa nám to stávať nemusí. Niekedy si aj dávame pozor, no častým používaním sa hrnce stávajú tmavšie a tmavšie. Ak práve premýšľate ako vyčistiť hrnce zvonku, aby sa znovu leskli aj voňali, ste tu správne. Prichystali sme pre vás niekoľko užitočných tipov ako na to.

10 najúčinnejších domácich spôsobov ako vyčistiť hrnce

Ľudia sú veľmi vynaliezaví, hlavne ak ide o spôsoby čistenia. Veď komu by nezáležalo na tom, aby bolo doma pekne, čisto a voňavo? A kuchyňa s hrncami nie je výnimka. Priam naopak! V kuchyni je špina najviac na očiach, bez ohľadu na to, či varíte každý deň, alebo len občas. Ak máte radi poriadok v kuchyni a trápia vás pripálené, očmudené, mastné či veľmi špinavé riady, tu sú naše ekologické rady ako na to.

#1 Mechanické čistenie hrncov

Začnite jednoducho. Opláchnite hrniec vodou a na odstránenie špiny použite drôtenku, alebo drsnú stranu špongie. Drhnite povrch kým špina nezíde úplne dolu a nakoniec opláchnite teplou vodou a umyte saponátom. Pozor však na mäkšie materiály ako je meď alebo hliník, aby ste povrch nepoškodili priveľkým tlakom na hubku.

#2 Ako vyčistiť hrnce pomocou octu

Ocot patrí medzi stálicu domácich prostriedkov na upratovanie domácnosti a výnimkou nie je ani čistenie hrncov. Použiť ho môžete nielen vtedy, keď hľadáte spôsob ako vyčistiť pripálený hrniec zvnútra, ale aj zvonku. Nalejte ocot na hubku a potrite ňou všetky znečistené vonkajšie časti. Nechajte chvíľu pôsobiť, vydrhnite hubkou a nakoniec opláchnite čistou vodou.

#3 Ako vyčistiť hrnce použitím octu a sódy

Ďalším užitočným urob si sám prostriedkom na čistenie, je nepochybne dvojica ocot a sóda. Zmiešajte ich spolu a vytvorte pastu, ktorou môžete zašpinený povrch potrieť. Nechajte chvíľu pôsobiť, uvoľnenú špinu zotrite hubkou a dočistite saponátom a vodou.

#4 Ako vyčistiť hrnce zvonku použitím peroxidu a sódy

Ak vám po vonkajšom okraji hrnca stiekol cukor a pripiekol sa, použite osvedčený recept starších gazdiniek a namiesto octu zmiešajte sódu s peroxidom. Vznikne vám hustá pasta, ktorou za pomoci špongie potrite pripálené miesta a nechajte pôsobiť aspoň 10 minút.

#5 Ako vyčistiť hrnce pomocou citróna

Máte pocit, že sa vaše hrnce málo lesknú? Vyskúšajte obyčajný citrón. Funguje aj na pripáleniny a pomáha ich uvoľňovať. Potrite postihnuté miesto rozkrojeným citrónom a nechajte pôsobiť pár minút. Potom povrch dôkladne umyte čistou vodou, prípadne dočistite saponátom a hubkou.

#6 Ako vyčistiť hrnce zvonku cukrom a soľou

Skúste potrieť povrch hrnca kockovým cukrom alebo soľou. Veľmi dobre funguje na pripečené vnútro hrnca a rovnako aj pre jeho vonkajšiu časť. Šúchajte cukor alebo soľ po povrchu dovtedy, kým sa špina neuvoľní. Ak máte pocit, že to nestačí, skúste citrodeko.

#7 Prípravok Citrodeko

Praktickým spôsobom ako vyčistiť hrnce zvonku je použitie prípravku citrodeko. Tento užitočný pomocník obsahuje sódu bikarbónu a cukor, čo vytvára dokonalú kombináciu nielen na prípravu jedla, ale aj jeho odstraňovanie z bokov hrncov či jeho spodnej časti. Naneste prášok na znečistený povrch hrnca, nechajte chvíľu pôsobiť a potom poriadne opláchnite čistou vodou.

#8 Ako vyčistiť hrnce kypriacim práškom

Podobne ako sóda bikarbóna, aj prášok do pečiva dokáže pomôcť pri čistení hrncov. Posypte pripečené miesto práškom tak, aby celé pokryl a nechajte ho niekoľko minút pôsobiť. Keď začne vytvárať bubliny, môžete začať s jeho odstraňovaním. Použite škrabku podľa povrchu hrnca, aby ste si hrniec nezničili.

#9 Ako vyčistiť hrnce pomocou vodného kúpeľa so sódou

Ideálny spôsob ako vyčistiť panvicu zospodu alebo iný typ hrnca, je ponoriť nádobu do väčšej nádoby s vodou a rozpustenou sódou bikarbónou. Vodu je dobré priviesť do varu, ale nie je to nevyhnutné, sóda bude účinkovať aj vo vlažnej vode. Ak je však znečistenie väčšie, nechajte vodu so sódou vrieť aspoň 15 minút, resp. kým uvidíte, že špina sa začína odlupovať. Panvicu či hrniec vyberte z kúpeľa a na záver dočistite hubkou.

#10 Použitie prípravkov do umývačky riadu

Umývačku riadu má doma už asi každý. Veľmi uľahčuje prácu, šetrí čas a vodu, ale s pripáleným hrncom si častokrát neporadí. Použiť však môžete tablety do umývačky, ktoré rozpustíte v hrnci s horúcou vodou a následne do nej pripálený hrniec ponoríte a vydrhnete.

Ako vyčistiť hrnce podľa materiálu

Pri hľadaní spôsobov ako vyčistiť hrnce zvonku sme narazili na rôzne možnosti čistenia aj podľa typu materiálu. Pri niektorých si musíte dávať pozor, aby ste hrniec ešte viac nepoškodili nevhodným čistením.

Nerez

Nerez je skvelý materiál do kuchyne a odolá aj prípadným nehodám, pretečeniu či pripáleninám a ich čistenie je bezproblémové. Na odstránenie väčšej špiny použite sódu bikarbónu. Nasypte prášok na miesta znečistenia a nechajte chvíľu pôsobiť. Pošúchajte drsnou stranou špongie a zotrite tou jemnou. Nakoniec opláchnite čistou vodou.

Hliník

Hliníkové hrnce a panvice sa pomerne citlivé na teplo aj tlak, preto pri ich používaní buďte obozretní, aby ste si hrnce nezničili a nepoškriabali. Na čistenie používajte hlavne vodu a jemnú špongiu a radšej nechajte špinu odmočiť, ako ju priveľmi drhnúť. Nedávajte ich do umývačky riadu a vyhýbajte sa kyselinám, amoniaku, bielidlám aj octu pôsobiacemu dlhší čas.

Meď

Podobne ako hliník, aj meď má svoje obmedzenia pri čistení. Meď nepatrí do umývačky riadu a nemala by sa čistiť s prostriedkami, ktoré obsahujú chlór, silné alkalické čistidlá a abrazívne časti. Nie je preto vhodný ani tekutý prášok, drôtenka a drsná strana špongie. Použite radšej ocot alebo citrón a soľ a čistú vodu.

Liatina

Liatinové hrnce, panvice či misky nepatria len medzi efektné doplnky do kuchyne, ale sú aj veľmi odolné a ľahko sa čistia. Sú však aj citlivé na chemikálie a môžu korodovať. Nedávajte ich preto do umývačky riadu a vyhýbajte sa akýmkoľvek chemickým čistiacim prostriedkom ako sú saponáty a prášky a taktiež nepoužívajte hrubé nástroje. Špinu odstráňte papierovou utierkou a jemnou kefkou alebo hubkou. Občas je dobré povrch ošetriť rastlinným olejom alebo stuženým tukom a vytrieť papierovou utierkou.

Tipy, ako odstrániť nepríjemný zápach z hrncov a panvíc

Pri častom používaní hrncov, dokážu hrnce a panvice natiahnuť pachy jedla, čo nie je niekedy vôbec príjemné. Ak sa to stalo aj vám a premýšľali ste ako vyčistiť hrnce zvonku alebo zvnútra tak, aby nezapáchali ako v závodnej kuchyni, tu je niekoľko tipov:

  1. Horúci kúpeľ: ponorte hrnce do väčších nádob s horúcou vodou a nechajte ich tam aspoň 20 minút. Dočistite mydlovou vodou.
  2. Citrón a soľ: potrite povrch citrónovou šťavou, nasypte na ňu soľ a nechajte zmes pôsobiť aj dve hodiny. Okrem čistoty budú hrnce opäť sviežo voňať.
  3. Sóda a noviny: nasypte sódu bikarbónu zmiešanú s vodou na dno či povrch hrncov alebo panvice a zakryte navlhčenými novinami. Po dvoch hodinách môžete opláchnuť.
  4. Varenie v octovej vode: ponorte nádobu do väčšej nádoby s vodou a pridajte ocot. Po hodine vytiahnite a nechajte pôsobiť ďalšiu hodinu. Nakoniec opláchnite a osušte.

Veríme, že s našimi radami bude vaša kuchyňa opäť žiariť čistotou a vôňou dobrého jedla. Okrem tipov na to, ako vyčistiť hrnce zvonku, máme pre vás aj ďalšie tipy na upratovanie, nech vám ide práca od ruky a ľahšie.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte nielen skvelé inšpirácie, ale aj exkluzívne ponuky pre váš krajší domov.