Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Čistenie rúry: jednoduché tipy

Kuchynské spotrebiče sa používaním špinia. Čistenie rúry je činnosť, ktorú možno neobľubujete, ale aj tak ju treba robiť pravidelne. Kuchynská rúra je miesto, ktoré sa raz-dva premení na nevľúdny kúsok vo vašej kuchyni. Zbytky jedla, mastnota a pripečené kúsky? Neviete, ako vyčistiť rúru alebo kde vôbec začať? Máme pre vás tipy, vďaka ktorým bude čistenie rúry rýchle a ľahké. Pomôžeme vám, aby ste vašu rúru dostali späť do kondície. Bude vyzerať ako nová a vy budete mať späť čistého pomocníka. 

Čistenie rúry – ako na to

Môže sa to zdať šokujúce, ale odmena za trblietavo čistú rúru, aj prísľub lepšie chutiacich jedál, stojí za to. Našťastie dôkladné čistenie rúry nemusí byť také strašidelné, ako by ste si predstavovali. Od jednoduchého stlačenia tlačidla na vašom spotrebiči až po účinné zmesi, ktoré rozpúšťajú mastnotu, to sú tipy, na ktoré nedáme dopustiť.

Najlepšie výrobky na čistenie rúry

Overené tipy a triky by vám boli úplne zbytočné, keby ste nemali tie správne prípravky na čistenie rúry. V nich totiž tkvie tajomstvo úspechu krištáľovo čistej rúry. 

Pripálené grily

Tajným tipom na čistenie rúry sú aj silné prípravky na pripálené vonkajšie grily. Tieto prípravky sú špeciálne vyvinuté na to, aby si poradili aj s tou najzarytejšou špinou a zaschnutou mastnotou. Kľúčom je doba pôsobenia. Dajte si záležať, aby prípravky pôsobili minimálne 30 – 40 minút. Až potom ich zotrite hubkou. Možno ich bude treba naniesť dvakrát po sebe, aby sa dostavil želaný efekt. Vyčleňte si preto dostatok času na jarné upratovanie rúry.

Ide to aj prírodne

Skúste obísť chemický čistič rúry a použite bezpečné a jednoduché riešenie, ktoré vám poskytne úžasné výsledky. Skvelý domáci čistič rúry je kombináciou sódy bikarbóny a vody. Sóda bikarbóna pôsobí ako abrazívum a voda zjemňuje zapečené suroviny a uvoľňuje častice jedla. Vytvorte pastu, ktorú opatrne nanesiete na kritické miesta a nechajte pôsobiť. Pasta pripáleniny rozloží a vy sa ich zbavíte aj prírodnou cestou.

Ocot na čistenie rúry

Do pasty zo sódy bikarbóny môžete pridať trochu octu, aby ste získali ešte väčšiu čistiacu silu. Ocot jednoducho nastriekajte na vrch a nechajte ho pôsobiť ďalších 20 minút, kým zmes zaschne. Potom si už len nasaďte rukavice, vydrhnite ju hubkou určenou na tieto účely a dočistite utierkou z mikrovlánkna. Predtým, než ocot použijete, sa však uistite, že na ten daný povrch je ocot vhodný. 

Tabletka do umývačky

Ak ste vyskúšali všetko, máme pre vás ešte jeden zaručený tip na čistenie rúry. S tabletkou do umývačky to pôjde oveľa lepšie a rýchlejšie. Rozpustite ju v teplej vode, aby vám vznikla hustá kašovitá zmes. Potom ju naneste do rúry a nechajte pôsobiť aspoň 30 minút. Zmes následne zotrite papierovou utierkou. Ak je rúra veľmi znečistená, dočistite ju starou zubnou kefkou.

5 tipov na čistenie rúry

Ako vyčistiť pripálené škvrny v rúre

Na odstránenie zapečeného tuku použite špeciálny čistič na pečenie zakúpený v obchode. Po odstránení väčších pripálených kúskov jedla nastriekajte vami vybraný čistič rovnomerne na vnútro rúry a nechajte ho aspoň 30 minút pôsobiť. Čistič pôsobí na špinu a mastnotu, čím umožní jej ľahké zotrenie. Pretože sú chemikálie veľmi silné, počas čistenia rúry otvorte okná , noste ochranné rukavice a tvár si chráňte rúškom.

Ak sa potrebujete zbaviť matnoty na kuchynskej linke a udržať zároveň poriadok v kuchyni, prečítajte si aj tento článok a dozviete sa ako vyčistiť kuchynskú linku od mastnoty.

Pravidelnosť je kľúč

Odporúčame vám vyčistiť rúru najmenej raz za mesiac. Ak ste varili niečo, o čom viete, že všade dookola prskalo, mali by ste rúru po vychladnutí utrieť. Ak zaznamenáte zápach z pripálenia, keď rúru prehrievate, je to znak toho, že horí predchádzajúca škvrna od varenia. Je preto najlepšie ju utrieť, avšak počkajte, než trúba vychladne. 

Samočistiaci proces

Znie vám to až príliš dobre na to, aby to bola pravda? Verte alebo neverte, rúra sa môže čistiť aj sama. Ak máte ovšem to šťastie, že v nej máte funkciu samočistenia zabudovanú. Cyklus samočistenia je pohodlná funkcia, ktorá šetrí čas a vašu energiu. Počas čistiaceho cyklu je rúra vyhrievaná na veľmi vysokú teplotu. Pri tejto teplote sa pripálené jedlo vo vnútri rúry spaľuje a zanecháva po sebe malé množstvo odpadu, pripomínajúci popol. Zvyšky len utriete vlhkou handričkou. 

Čistenie dvierok

Sklenené dvere vašej rúry vyžadujú v porovnaní s rúrou šetrnejší prístup, pretože sklo je náchylnejšie na poškriabanie. Vynechajte preto prostriedky s mikrogranulami a použite menej agresívnu techniku čistenia. Sklenené dvierka rúry na pečenie niekedy pozostávajú z dvoch kusov skla, čo môže časom viesť k hromadeniu odrobiniek, prachu alebo mastnoty. Ľahko sa dajú vyčistiť, aj keď si to vyžaduje niekoľko ďalších krokov.

Najskôr otvorte dvere a oprite si ich o nohu, aby ste ich mali dostatočne zabezpečené. Následne odskrutkujte pozdĺž hornej časti dverí. Po odskrutkovaní budete mať prístup k obidvom vrstvám rúry. Na čistenie prachu a omrviniek použite vákuovú hadicu s malou tryskou. Na čistenie pripáleného tuku použite vlhkú špongiu s dlhou rukoväťou. Na veľmi veľkú špinu použite pastu zo sódy bikarbóny a po 20 minútach pôsobenia zotrite.

Ak to nepomôže, môžete na kritické miesta nastriekať mydlovú vodu alebo čistiaci prostriedok na grily a rúry. Na dokončenie práce použite štandardný čistiaci prostriedok na sklo alebo trochu zriedeného octu a jemnú handričku pre extra lesk.

Čistenie roštov

Rošty na pečenie sa zvyčajne čistia jednoducho, pretože ich môžete ľahko vybrať a namočiť. Po odmočení mastnota zíde aj sama. Ak sa vám zmestia do umývačky riadu, máte takisto možnosť, ako ich zbaviť nečistôt. Predtým ich však nechajte odmočiť v saponáte a následne v umývačke nastavte najúčinnejší program na najvyššej teplote. 

Čistenie rúry krok za krokom

 1. Použite prostriedok do umývačky riadu

  Siahnúť môžete po klasických prípravkoch resp. kapsulách do umývačky riadu. Jednoducho prípravok votrite do špongie s teplou vodou.

 2. Naneste prípravok na nečistoty

  Pomocou špongie pretrite všetky nečistoty, ktoré sa nachádzajú na dvierkach či vo vnútri vašej rúry.

 3. Poriadne utrite a osušte

  Nanesený prípravok spolu s nečistotami pretrite vodou až do úplnej čistoty a všetko poriadne osušte. Vaša rúra bude okamžite vyzerať ako nová!

Tipy na starostlivosť o rúru

 • Ak pripravujete jedlo pomaly a dlho, zakryte ho vždy pokrývkou, viečkom alebo fóliou, aby zbytočne nebublalo a nestriekalo po celej rúre. Vyhnete sa fŕkancom.
 • Nádobu alebo misu ukladajte na plech na pečenie a nie priamo na rošty. Ak by nedeľný obed prebublával, olej bude v tomto prípade striekať nie na rošty, ale na plech.
 • Niektoré rúry sú vybavené katalytickým obložením alebo vysokoteplotnou funkciou a určite stojí za to využiť ich, aby bola vaša rúra vydržala dlhšie čistá. Katalytické vložky do rúry zachytávajú, absorbujú a odbúravajú mastné škvrny, ktoré sa potom pri varení pri teplotách nad 200°C spália.
 • Rúry majú vložky často iba po stranách, ale niekedy sa dajú umiestniť aj na strop a dozadu. Vďaka tomu sa rúra ľahšie udržiava čistá, ale aj tak budete musieť spodok, dvere a rošty čistiť tradičným spôsobom.

Jarné upratovanie nezahŕňa len umývanie okien, ale aj čistenie kuchyne. Nezabudnite, že práve v rúre pripravujete chutné pokrmy, preto by práve vaša rúra mala zostať čistá a hygienicky nezávadná. Dúfame, že naše tipy na upratovanie vám zaručia nielen poriadok v kuchyni, ale aj v iných častiach vášho bytu.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!