Čistenie drezu

Dlho sa tvári, že všetko cez neho bez problémov prejde, a potom vás zrazu prekvapí pomaly odtekajúca ba až stojaca voda v umývadle! Či už v kúpeľni alebo kuchyni, upchatý odtok nikdy nie je potešujúca správa. Nemusíte však zúfať, pretože sme pre vás pripravili tipy ako vyčistiť odtok skutočne efektívne, jednoducho, rýchlo a dokonca aj spôsobom šetrným k životnému prostrediu. Nechýba tu ani prevencia pred upchatím, aby ste túto nepríjemnosť v domácnosti museli riešiť len vo výnimočných prípadoch. Nech žijú čisté odtoky a bezstarostný domov!  

Čaká vás veľké upratovanie? Tipy, ako ho zvládnuť bez stresu

Zmena ročných období so sebou zvyčajne prináša aj čas na veľké upratovanie. Všetci to veľmi dobre poznáme: vymenenie dekorácií a vecí za tie sezónne, pretriedenie oblečenia, odstránenie zbytočností, skontrolovanie zásob, čistenie domácnosti a robenie poriadku ako takého – zoznam týchto činností sa niekedy môže zdať nekonečný! Ako ho však zvládnuť s nadhľadom a bez stresu? Určite vám pri boji s neporiadkom pomôže:

 1. Včasné plánovanie – nenechávajte si upratovanie domácnosti na poslednú chvíľu. Rozložte si činnosti, ktoré chcete stihnúť, napríklad na celý týždeň a v menšom množstve, aby sa vám ich darilo plniť aj po príchode domov z práce.
 2. Spoľahlivá výbava – nie je nič frustrujúcejšie, ako keď sa už chystáte pustiť do upratovania a zistíte, že vám k tomu chýba utierka, čistiaci prostriedok alebo sáčky do vysávača. Uistite sa včas, že máte doma všetko, čo potrebujete.
 3. Priebežná údržba – nezabudnite kontrolovať vašu domácnosť priebežne, aby vás počas veľkého upratovania čakalo čo najmenej neželaných prekvapení. Vedia byť totiž náročné na čas!
 4. Kvalitné doplnky do bytu či domu – kvalita znamená trvácnosť a spoľahlivosť. Doplnky s týmito vlastnosťami budete môcť používať po celé roky, čo pozitívne ovplyvní aj celé zariadenie interiéru. Nebudete musieť nič vyhadzovať, čím sa bude vytvárať aj menej odpadu.

Veľké upratovanie v kuchyni a kúpeľni

Kuchyňa a kúpeľňa poskytujú tie najdôležitejšie služby celej rodine a to bez prestávky skoro každučký deň. Určite si zaslúžia špeciálnu starostlivosť, hlavne keď sa v oboch používa voda, ktorá je neskrotiteľným živlom. Okrem toho ako vyčistiť odtok sú častým tŕňom v oku aj vodný kameň a mastné škvrny. Ako na ne?  Pripravili sme pre vás tipy ako nastoliť poriadok v kuchyni, ku ktorým sme pridali aj údržbu jej kľúčových spotrebičov:

Či už sa o špinavé prádlo staráte v kúpeľni, kuchyni alebo v suteréne, nechýba ani rad na čistenie práčky. Uvidíte, koľko radosti a zadosťučinenia vám prinesú tieto efektívne tipy na upratovanie!   

Najúčinnejšie spôsoby ako vyčistiť odtok v kúpeľni a kuchyni

Nám všetkým sú snáď známe prípravky ako “krtkovia” alebo sodík na prečistenie upchatých potrubí. Čo ak ich ale práve nemáte po ruke? Pre tieto situácie sme pre vás pripravili niekoľko jednoduchých, domácky zhotovených riešení a to bez toxických látok! Ak ani tie nezaberú, obráťte sa na profesionálnu čistiacu službu.

1. Ako vyčistiť odtok s kovovým drôtikom

Môže to byť tak jednoduché? Určite áno! Ak máte doma dlhší kovový drôt, spravte mu na konci háčik, ktorý sa prepchá cez odtok. Potom ho zasúvajte a vysúvajte v odtoku v krúživom pohybe, aby sa na háčik nachytali nečistoty, vlasy či zvyšky jedla. Dávajte pritom pozor, aby ste odpad nezatlačili ešte hlbšie. Na záver vylejte do odtoku horúcu vodu pre prečistenie. 

TIP: Ak nemáte doma drôt, skvele poslúži aj kovový vešiak, ktorý najprv dôkladne vyrovnajte. Nezabudnite mu spraviť háčik na konci!

2. Ocot a sóda bikarbóna

Táto dvojica skvele účinkuje nielen na odtoky. Máte na výber 2 možnosti:

 1. Vmiešajte do ⅓ hrnčeka octu ⅓ hrnčeka sódy bikarbóny. Ihneď začnú reagovať. Vlejte tento roztok do odtoku, prikryte ho a nechajte účinkovať niekoľko hodín, prípadne cez noc. Potom prelejte odtok vriacou vodou.
 2. Dané množstvo sódy vysypte do odtoku a zalejte požadovaným množstvom octu. Nechajte pôsobiť dlhšie, tak ako je uvedené v bode 1, a potom prelejte horúcou vodou. 

TIP: Pri väčšom znečistení postup opakujte, pokiaľ sa odtok neuvoľní.

3. Sóda bikarbóna a soľ

Zmiešajte ½ hrnčeka sódy bikarbóny s ½ hrnčeka soli a vsypte túto zmes do odtoku. Nechajte ju pôsobiť cca 20 min. a až potom prelejte odtok vriacou vodou.

4. Ako vyčistiť odtok s vriacou vodou

Ak vás trápi odtok upchatý mastnotou, veľakrát úplne postačí trik s vriacou vodou, ktorá ju svojou teplotou rozpustí. Vodu vylievajte do odtoku postupne a vždy ju nechajte chvíľku pôsobiť, pokiaľ vlejete ďalšie množstvo.

5. Vínny kameň, sóda bikarbóna a soľ

Ide o draselnú soľ kyseliny vínnej alebo hydrogénvínan draselný známu aj ako vínny kameň. Z ¼ hrnčeka vínneho kameňa, ¼ hrnčeka sódy a ¼ hrnčeka soli vytvorte s pomocou vody krémový roztok, ktorý potom vylejte do odtoku. Nechajte účinkovať 30 min. a odtok zalejte 2 hrnčekmi vriacej vody. Po ďalšej hodine pôsobenia ho prelejte teplou vodou. Ak sa odtok neuvoľnil, proces je potrebné zopakovať.

Prevencia je základ: naše rady a nápady

Povedzme si úprimne – upchatý odtok je poriadna otrava! Kľúčovou otázkou však je, ako vlastne k tomu dôjde a čo sa dá spraviť, aby sa tomu zamedzilo? Máme pre vás rady a nápady na odstránenie 6 najčastejších upchávačov odtoku! 

 1. Vlasy – ak sa v odtoku zapletú, začnú na seba zachytávať mastnotu a všetky ostatné nečistoty. Najúčinnejší spôsob proti vlasom je sitko do odtoku.
 2. Mydlo – keďže je väčšinou zložené z tuku alebo olejov, zanecháva vo vode mastnotu, ktorá sa spolu s minerálmi postupne usádza v potrubí. Skúste používať mydlo bez živočíšnych tukov.
 3. Špina – aj keď sa zdá, že voda zmyje všetku špinu bez stopy, opak je pravdou – môže sa zachytávať v potrubiach a postupom času ich upchať. Preto si nečistoty z oblečenia a tela najprv poriadne očistite vonku a až potom prichádza na rad práčka a sprcha.
 4. Zvyšky jedla – tie jednoznačne nepatria do odtoku! Najväčším upchávačom zvykne byť kávová usadenina a čajové listy, ktoré sa vo vode nerozložia. Ďalším problémom je mastnota a olej. Ak ich máte v umývadle, vysajte ich pomocou papierovej utierky a využite triedenie odpadu na odseparovanie. Aj takéto zvyšky sa totiž považujú za bio odpad.
 5. Vodný kameň – ak máte doma tvrdú vodu, vaše potrubia sa budú postupne upchávať vodným kameňom. Skúste preto použiť zmäkčovač vody. Ak sa vám však odtok upchá kvôli vodnému kameňu, odporúčame si na jeho odstránenie zavolať profesionálnu službu.
 6. Drobné predmety – či už v umývadlách alebo toalete, potrubiami by nemalo ísť nič iné okrem vody, toaletného papiera a ľudského odpadu. Na odstránenie iných predmetov využívajte recykláciu, čím vám doma bude vznikať aj menej odpadu. Ak sa však do odtoku predsa len dostane nejaký iný drobný predmet, najlepším riešením je zavolať profesionálnu službu.

Či už sa chystáte na vianočné upratovanie alebo dôkladné jarné upratovanie, dúfame, že vaše potrubia budú čisté a plne funkčné počas celého roka. Ak by sa však náhodou upchali, určite vám naše tipy ako vyčistiť odtok rýchlo pomôžu. Nezabúdajte aj na používanie ekologických prostriedkov, aby odpadová voda bola čo najčistejšia. Aj to je jeden zo spôsobov ako chrániť životné prostredie a ako sa postarať o udržateľnosť zdrojov pre budúce generácie!

Bezstarostný čas v kuchyni a kúpeľni s čistými odtokmi je na nezaplatenie! Doplňte si vybavenie v nich praktickými výrobkami, ktoré vám pomôžu udržiavať ich v čistote po celý rok. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nepremeškajte naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!