Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Čistenie drezu

Dlho sa tvári, že všetko cez neho bez problémov prejde, a potom vás zrazu prekvapí pomaly odtekajúca ba až stojaca voda v umývadle! Či už v kúpeľni alebo kuchyni, upchatý odtok nikdy nie je potešujúca správa. Nemusíte však zúfať, pretože sme pre vás pripravili tipy ako vyčistiť odtok skutočne efektívne, jednoducho, rýchlo a dokonca aj spôsobom šetrným k životnému prostrediu. Nechýba tu ani prevencia pred upchatím, aby ste túto nepríjemnosť v domácnosti museli riešiť len vo výnimočných prípadoch. Nech žijú čisté odtoky a bezstarostný domov!  

6 účinných spôsobov, ako vyčistiť odtok

Nám všetkým sú snáď známe prípravky ako “krtkovia” alebo sodík na prečistenie upchatých potrubí. Čo ak ich ale práve nemáte po ruke? Pre tieto situácie sme pre vás pripravili niekoľko domácky zhotovených riešení a to bez toxických látok! Ak ani tie nezaberú, obráťte sa na profesionálnu čistiacu službu.

#1 Kovový drôtik

Chcete jednoduché a rýchle rady a nápady? Zvoľte kovový drôtik! Stačí, aby ste mu spravili na konci háčik, ktorý sa prepchá cez odtok. Potom ho zasúvajte a vysúvajte v odtoku v krúživom pohybe, aby sa na háčik nachytali nečistoty, vlasy či zvyšky jedla. Dávajte pritom pozor, aby ste odpad nezatlačili ešte hlbšie. Na záver vylejte do odtoku horúcu vodu pre prečistenie.

TIP: Ak nemáte doma drôt, skvele poslúži aj kovový vešiak, ktorý najprv dôkladne vyrovnajte. Nezabudnite mu spraviť háčik na konci!

#2 Ocot a sóda bikarbóna

Na veľké upratovanie je výborná aj kombinácia octu a sódy bikarbóny, poprípade klasický prostriedok na umývanie riadu. Táto dvojica skvele účinkuje nielen na odtoky. Máte na výber 2 možnosti:

 1. Vmiešajte do ⅓ hrnčeka octu ⅓ hrnčeka sódy bikarbóny. Ihneď začnú reagovať. Vlejte tento roztok do odtoku, prikryte ho a nechajte účinkovať niekoľko hodín, prípadne cez noc. Potom prelejte odtok vriacou vodou. 
 2. Dané množstvo sódy vysypte do odtoku a zalejte požadovaným množstvom octu. Nechajte pôsobiť dlhšie, tak ako je uvedené v bode 1, a potom prelejte horúcou vodou. 

TIP: Pri väčšom znečistení postup opakujte, pokiaľ sa odtok neuvoľní.

#3 Sóda bikarbóna a soľ

Upratovanie domácnosti nemusí byť finančne náročné, práve naopak! Na to, aby ste sa mohli zbaviť upchatého odtoku, vám pomôžu aj veci, ktoré už máte doma. Môže to byť napríklad sóda bikarbóna a soľ. Zmiešajte ½ hrnčeka sódy bikarbóny s ½ hrnčeka soli a vsypte túto zmes do odtoku. Nechajte ju pôsobiť cca 20 min. a až potom prelejte odtok vriacou vodou.

#4 Vriaca voda

Ďalšie lacné tipy na upratovanie zahŕňajú aj niečo tak bežné a lacné, ako je voda. Tento trik využijete v prípade, že vás trápi odtok upchatý mastnotou. Doň stačí len naliať vriacu vodu, ktorá všetky nečistoty svojou teplotou veľmi rýchlo rozpustí. Vodu do odtoku vylievajte postupne a vždy ju nechajte chvíľku pôsobiť, pokiaľ vlejete ďalšie množstvo.

#5 Vínny kameň, sóda bikarbóna a soľ

Ide o draselnú soľ kyseliny vínnej alebo hydrogénvínan draselný známu aj ako vínny kameň. Z ¼ hrnčeka vínneho kameňa, ¼ hrnčeka sódy a ¼ hrnčeka soli vytvorte s pomocou vody krémový roztok, ktorý potom vylejte do odtoku. Nechajte účinkovať 30 min. a odtok zalejte 2 hrnčekmi vriacej vody. Po ďalšej hodine pôsobenia ho prelejte teplou vodou. Ak sa odtok neuvoľnil, proces je potrebné zopakovať.

#6 Klasika v podobe zvonu

Zvon má doma snáď každá domácnosť. Slúži nielen na vyčistenie toalety, ale takisto odtokov v akejkoľvek miestnosti. Je lacný, efektívny a jeho fungovanie sa dá pochopiť pomerne rýchlo. Stačí ho len priložiť na otvor a následne pumpovať, aby vznikol potrebný podtlak, vďaka ktorému sa uvoľnia usadené nečistoty. Po použití nezabudnite zvon pre istotu umyť, aby vám náhodou doma nezačal smrdieť.

Postup ako vyčistiť upchatý odtok krok za krokom

Váš odtok odteká veľmi pomaly? Pomocou nášho postupu odstránite váš problém veľmi jednoducho. Potrebovať budete len klasické prostriedky, ktoré sa nachádzajú v každej domácnosti: ocot, sóda bikarbóna a prostriedok na umývanie riadu. Pozrite sa aké to je jednoduché aj vo videu!

Ako vyčistiť upchatý odtok:

 1. Do odtoku nalejte 1 polievkovú lyžicu prostriedku na umývanie riadu.

 2. Ďalej nasypte 1 balenie sódy bikarbóny.

 3. Všetko zalejte 350 ml octom.

 4. Odtok prikryte utierkou na 10 minút.

 5. Po odstáti, opláchnite odtok vriacou vodou.

Ako sa vyhnúť upchatiu? Rady a tipy na prevenciu

Povedzme si úprimne – upchatý odtok je poriadna otrava! Kľúčovou otázkou však je, ako vlastne k tomu dôjde a čo sa dá spraviť, aby sa tomu zamedzilo? Máme pre vás rady a nápady na odstránenie 6 najčastejších upchávačov odtoku! 

 1. Vlasy – ak sa v odtoku zapletú, začnú na seba zachytávať mastnotu a všetky ostatné nečistoty. Najúčinnejší spôsob proti vlasom je sitko do odtoku.
 2. Mydlo – keďže je väčšinou zložené z tuku alebo olejov, zanecháva vo vode mastnotu, ktorá sa spolu s minerálmi postupne usádza v potrubí. Skúste používať mydlo bez živočíšnych tukov.
 3. Špina – aj keď sa zdá, že voda zmyje všetku špinu bez stopy, opak je pravdou – môže sa zachytávať v potrubiach a postupom času ich upchať. Preto si nečistoty z oblečenia a tela najprv poriadne očistite vonku a až potom prichádza na rad práčka a sprcha.
 4. Zvyšky jedla – tie jednoznačne nepatria do odtoku! Najväčším upchávačom zvykne byť kávová usadenina a čajové listy, ktoré sa vo vode nerozložia. Ďalším problémom je mastnota a olej. Ak ich máte v umývadle, vysajte ich pomocou papierovej utierky a využite triedenie odpadu na odseparovanie. Aj takéto zvyšky sa totiž považujú za bio odpad.
 5. Vodný kameň – ak máte doma tvrdú vodu, vaše potrubia sa budú postupne upchávať vodným kameňom. Skúste preto použiť zmäkčovač vody. Ak sa vám však odtok upchá kvôli vodnému kameňu, odporúčame si na jeho odstránenie zavolať profesionálnu službu.
 6. Drobné predmety – či už v umývadlách alebo toalete, potrubiami by nemalo ísť nič iné okrem vody, toaletného papiera a ľudského odpadu. Na odstránenie iných predmetov využívajte recykláciu, čím vám doma bude vznikať aj menej odpadu. Ak sa však do odtoku predsa len dostane nejaký iný drobný predmet, najlepším riešením je zavolať profesionálnu službu.

Čaká vás veľké upratovanie v kuchyni a kúpeľni? 4 tipy, ako ho zvládnuť bez stresu

Udržať poriadok v kuchyni alebo kúpeľni sa zdá ako nemožná úloha. Pravdou ale je, že to nemusí byť také náročné. Zahoďte všetky obavy, Westwing má pre vás jednoduchý návod, ako na to.

Všetko si dobre naplánujte

Viete, ako sa hovorí: Šťastie praje pripraveným. Preto si pred samotným upratovaním všetko naplánujte, aby ste počas neho nemuseli premýšľať, kam sa presunúť ďalej a čo urobiť ako druhé alebo tretie. Zistite, ktoré zariadenie kúpeľne a kuchyne je najviac zanesené, aké produkty budete potrebovať a na čo všetko sa chcete zamerať. Plán nemusí byť príliš prepracovaný, no je dobré mať na očiach prehľadný zoznam, aby ste videli, ako postupujete.

Zaobstarajte si potreby, ktoré vám chýbajú

To najhoršie, čo sa môže stať, je neustále odskakovanie od práce, pretože vám niečo chýba. Takto sa veľké upratovanie predĺži z niekoľkých hodín rovno na niekoľko dní. Pri plánovaní si spíšte, čo vám chýba. Následne zájdite do obchodu, produkty nakúpte a začnite s upratovaním.

TIP: Ak by vám niečo náhodou chýbalo alebo by ste produkt spotrebovali a potrebovali ďalší, využite domácich pomocníkov. Univerzálnym je ocot, ktorý si poradí s nečistotami aj vodným kameňom.

Vyberte si vhodné materiály

Aj vy sa pýtate, ako vyčistiť sprchový kút? Alebo ako umyť vodovodné batérie? Pri nákupe zariadenia nesledujte len štýl bývania, ale takisto to, z akých materiálov sú výrobky vyrobené. Platí, že nerez je síce krásny, no v kuchyni vám spraví veľa problémov. Vidno na ňom každý jeden odtlačok alebo šmuhu. Budete ho musieť preto neustále čistiť a leštiť.

To isté platí aj pri spotrebičoch. V tomto prípade však nesledujte materiál, ale kvalitu zhotovenia a programy. Keď zvolíte moderné modely, nebudete sa musieť pýtať, ako vyčistiť umývačku alebo práčku, pretože výrobok to urobí sám.

Nezabúdajte na pravidelnú údržbu

Pravidelná údržba je základom a zaisťuje vám, že pri veľkom upratovaní sa narobíte oveľa menej. Často využívané miesta budú totižto čisté, prípadne zašpinené oveľa menej. Údržba nemusí byť namáhavá, stačí jej venovať hodinu, maximálne dve raz do týždňa, kedy umyjete prach na poličkách, zotriete podlahy a upracete najväčší neporiadok. Pomôcť vám môžu aj praktické vychytávky, ako napríklad robotické vysávače, ktoré urobia časť z roboty za vás.

Najčastejšie otázky pri čistení odtoku

Chcete, aby bola vaša kuchyňa a kúpeľňa s vaňou alebo sprchovým kútom čistá? Buďte si istí, že je odtok priechodný a nesmrdí. Ak by sa náhodou upchal, Westwing má pre vás ďalšie tipy, ako proti nemu bojovať.

Čo najčastejšie spôsobuje upchatý odtok?

Odtok môže upchávať veľké množstvo rôznych vecí, ako sú vlasy, zvyšky jedla, mydlo, špina či vodný kameň. Komplikácie dokážu urobiť aj drobné predmety, ktoré v ňom nemajú čo robiť, napríklad hygienické potreby. Dávajte si pozor, čo sa do odtoku dostáva, aby ste nemali zbytočne prácu navyše.

Ako vyčistiť odtok umývačky riadu?

Aj keď sa o umývačku staráte čo najlepšie, občas sa stáva, že začne smrdieť. Problémom je odtok, ktorý sa môže upchať kúskom jedla. Spravíte dobre, keď budete túto časť umývačky pravidelne kontrolovať. Ak je však odtok už upchatý, umývačku vyberte a pustite ju naprázdno, na najdlhší program s najvyššou možnou teplotou. Používať môžete aj špeciálne čističe, ako napríklad gély alebo tablety.

Ako vyčistiť odtok v chladničke?

Odtok chladničky je perfektným miestom pre baktérie, ktoré sa tu množia a sú príčinou nepríjemného zápachu. Chladničku odpojte a otočte, aby ste sa dostali k jej zadnej časti. Odtok vyčistíte vatovými tyčinkami alebo veľmi úzkou kefkou, ktorá sa používa napríklad na slamky. Pred opätovným použitým odtok aj okolie dobre vysušte a následne chladničku znova zapojte.

Pýtate sa, ako vyčistiť odtok? Využite všetky praktické tipy od Westwing a odpovedzte si na túto otázku sami. Zbavte sa rýchlo a ľahko nepríjemného zápachu a rôznych iných komplikácií, ktoré so sebou upchatý odtok prináša.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing, zistite ako jednoducho vyčistiť svoju domácnosť, a spravte svoj domov ešte krajším pomocou našich rád a štýlových produktov.