Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Biely sprchový kút so sprchou

Keď zariaďujete kúpeľňu, možno premýšľate, vaňa alebo sprchový kút? Nejeden majiteľ si musí medzi týmito dvomi možnosťami vyberať, a to hlavne z dôvodu menších rozmerov kúpeľne. Sprchový kút je praktický, zaberá zvyčajne menej miesta, vyzerá moderne a poskytuje miesto na rýchlu sprchu. Jeho údržba vás však môže potrápiť. Pýtate sa ako vyčistiť sprchový kút tak, aby sa leskol čistotou a mohol vyniknúť za každých okolností? Alebo bojujete s vodným kameňom a plesňami v sprchovom kúte? Nemajte obavy! Westwing pre vás spísal všetky rady a nápady.

Ako vyčistiť sprchový kút? 10 trikov, ako na to!

Plánujete upratovanie domácnosti a jednou z úloh, ktoré stoja pred vami, je aj umývanie sprchového kúta? Ak ste to doteraz ešte nerobili alebo chcete nájsť ľahší spôsob, využite naše praktické tipy.

Ako vyčistiť sprchový kút od vodného kameňa

Vodný kameň je postrach mnohých domácností. Zabrať dáva najviac tým, ktorí majú príliš tvrdú vodu, no nevydýchnu si ani rodiny s tou mäkšou. Boj proti nemu nemusí byť náročný a zdĺhavý, treba však vedieť, ako na to. Dobrou správou je, že existuje rovno niekoľko možností:

 • Ocot – univerzálny pomocník, ktorý zmyje vodný kameň na skle aj v kútoch a na miestach s pogumovaním. Ocot nalejte do misky, zrieďte ho s vodou v pomere 1:1 a do zmesi namočte bavlnenú handričku. Následne začnite umývať zašpinené miesta. Keď skončíte, všetko dobre opláchnite vlažnou alebo horúcou vodou a nezabudnite v miestnosti otvoriť okno.
 • Kyselina citrónová – funguje veľmi podobne ako ocot. Do misky odšťavte citróny alebo kúpte citrodeko, zmiešajte s octom a prelejte do nádoby s rozprašovačom. Zmes natriekajte na sklo, nechajte pôsobiť 5 – 10 minút a následne zmyte horúcou vodou.
 • Kypriaci prášok na pečenie – perfektne zabíja baktérie a bojuje nielen proti vodnému kameňu, ale aj proti usadeninám. Rozkrojte citrón, nasypte naň kypriaci prášok a krúživými pohybmi začnite umývať. Zmes nechajte chvíľu pôsobiť a po 5 – 10 minútach zmyte horúcou vodou.
 • Coca Cola a alkohol – tmavý nápoj má v kombinácii s alkoholom doslova zázračné účinky v boji proti vodnému kameňu. Coca Colu a alkohol nalejte do rozprašovača v pomere 2:1 (dva diely Coly a jeden diel alkoholu), nastriekajte do kúta a nechajte pôsobiť aspoň 10 minút.
 • Chemické čistiace prostriedky – keď nepomôžu doma vyrobené čistiace prostriedky, zájdite do obchodu a kúpte chemické produkty. Dávajte si ale pozor, čítajte etikety, používajte rukavice a v niektorých situáciách aj rúško alebo respirátor.

TIP: Pozrite sa vo videu ako jednoducho si sami viete vyrobiť čistiaci prostiedok do kúpeľne.

Ako vyčistiť sprchový kút od plesne

Ak chcete vyčistiť zariadenie kúpeľne a sprchový kút od plesní, pokojne využite ocot, kyselinu citrónovú či kypriaci prášok. Všetky zložky skvelo likvidujú baktérie a bojujú nielen proti vodnému kameňu, ale aj hubám. Okrem toho môžete vyskúšať aj pomocníkov, ako sú:

 • Sóda bikarbóna – silná sóda dokáže zlikvidovať aj hrdzu. Produkt zmiešajte s octom a zmesou začnite umývať sprchový kút.
 • Saponát na riad – zmiešajte saponát na riad, ocot a vodu v pomere 1:1:2 (saponát : ocot : voda) a začnite umývať. Saponát má výborné antibakteriálne účinky a dokáže vás zbaviť aj mastnoty.

Ako vyčistiť odtok v sprchovom kúte

V predchádzajúcom kroku ste zistili, ako vyčistiť sprchový kút od plesne alebo vodného kameňa. Teraz prichádza na rad návod, ako vyčistiť odtok. Odtok je totižto problém, o ktorom najprv ani neviete, až vás raz prekvapí tým, že neodteká alebo smrdí. Čo v takejto situácii robiť? Zvoľte domácich pomocníkov!

 • Ocot a sóda bikarbóna – zmiešajte ⅓ hrnčeka octu s ⅓ hrnčeka sódy bikarbóny a zmes ihneď vlejte do odtoku. Odtok prikryte, roztok nechajte účinkovať niekoľko hodín, najlepšie celú noc, a následne prelejte horúcou vodou.
 • Sóda bikarbóna a soľ – zmiešajte ½ hrnčeka sódy bikarbóny s ½ hrnčekom soli a zmes vsypte do odtoku. Nechajte pôsobiť aspoň 20 minút a odtok prelejte vriacou vodou.
 • Kovový drôt – odtok sprchového kúta je často plný vlasov, ktoré ho upchávajú a spôsobujú nepríjemný zápach. Na ich vytiahnutie vám stačí kovový drôt, ktorému spravíte na konci háčik, prepcháte ho odtokom a vyberiete všetky nečistoty.

Ako sa starať o sprchový kút?

Sprchový kút je veľmi praktický, pretože doň môžete kedykoľvek vstúpiť, rýchlo sa osprchovať a pokračovať v práci, prípadne ľahnúť do postele a oddávať sa príjemným snom. Táto praktickosť sa však rozhodne nespája s jeho umývaním a čistením. Po tom, ako sa osprchujete a zatvoríte dvere, začína doslova hostina pre baktérie. Kombinácia vody, vlhka, tepla a tmy predstavuje perfektné prostredie na množenie húb a ďalších parazitov, kvôli ktorým po čase kút zapácha. Nehovoriac o plesniach, ktoré bývajú v špárach kachličiek, vo vaničke alebo v pogumovaných častiach slúžiacich ako tesnenie.

Pýtate sa nielen to, ako vyčistiť sprchový kút, ale aj to, ako sa oň starať? Westwing pripravil praktické tipy na upratovanie:

 • Nezabúdajte na záves – máte namiesto pevného skla sprchový záves? V tom prípade ho nezabudnite raz za čas oprať v práčke pri teplote 30 °C a bez žmýkania.
 • Po každej sprche odstráňte z odtoku vlasy – chcete, aby bolo čistenie sprchového kúta čo najjednoduchšie? Po každej sprche prejdite rukou po odtoku a zoberte vlasy, ktoré by sa doň inak dostali.
 • Nepoužívajte kefky s tvrdými štetinami – dlažba do kúpeľne a sprchového kúta aj sklo vydržia roky len vtedy, keď ich dobre umyjete a nepoužijete tvrdé kefky. Tie spôsobia poškriabanie a povrchové zničenie.
 • Ocot používajte aj na hlavicu sprchy a batériu – to, ako vyčistiť sprchový kút od vodného kameňa už viete, preto sa presuňte ďalej, a to na hlavicu a batériu. Aj na tieto časti používajte ocot, sódu, citrón či kypriaci prášok.
 • Na ťažko dostupné miesta použite zubné kefky – takýmto spôsobom si uľahčíte celý proces práce a dostanete sa k tým najlepším výsledkom.

TIP: Pozrite sa na naše inšpirácie ako zariadiť malé kúpeľne so sprchovým kútom.

Ako vyčistiť sprchový kút: postup krok za krokom

 1. Zaobstarajte si všetky potreby

  Zabudnite na odskakovanie do obchodu, pretože vám stále niečo chýba. Zaobstarajte si všetko, čo budete potrebovať na čistenie vášho sprchového kúta a pustite sa do práce bez väčšieho vyrušovania.
 2. Vyberte všetko zo sprchy

  Pri čistení sprchového kúta by vám nemalo nič prekážať. Vyberte z neho najskôr všetky šampóny, sprchové gély, čí iné kozmetické produkty.
 3. Naneste čistiaci prostiedok

  Čistiaci prostriedok alebo zmes z jedlej sódy naneste handričkou na všetky povrchy v sprchovom kúte od kachličiek až po sprchovú vaničku. Povrchy čistite krúživými pohybmi tak, aby sa prostriedok dostal úplne všade a nechajte pôsobiť.
 4. Vyčistite sprchovú hlavicu

  Veľa ľudí zabúda na čistenie sprchovej hlavice, ktorá stráca svoj tlak. Začnite s mechanickým odstránením špiny pomocou suchej kefy alebo dreveného špáradla. Potom si pripravte vrecúško, naplňte ho vodou a pridajte jedlú sódu. Toto vrecko potom upevnite na hlavicu, aby bola ponorená a zaviažte gumičkou alebo špagátom aspoň na 20 minút.
 5. Čistite do hĺbky a opakovane

  Zamerajte svoju pozornosť na detaily a všímajte si, kde všade zostala špina aj po prvotnom nanesení čistiaceho prostriedku. Postihnuté miesta ďalej poriadne vydrhnite kefou. Väčšinou sa jedná o rohy alebo škáry, kde sa ľahko tvorí pleseň alebo usadzuje vodný kameň.
 6. Vypláchnutite čistou vodou

  Akonáhle ste s výsledkom spokojní, vypláchnite sprchu a všetky povrchy umyte čistou vodou.
 7. Vyleštite sklá a vyperte doplnky do sprchového kúta

  Stierkou na sklo odstráňte prebytočnú vodu na stenách a skle sprchového kúta, prípadne ešte vyleštite mäkkou handričkou k dokonalosti. Pokiaľ máte v sprche látkové závesy, vyperte ich v práčke na strednom programe. Do práčky môžete pridať aj kúpeľňovú predložku. Hotovo! Váš sprchový kút sa leskne čistotou!

Klasická aj podkrovná kúpeľňa vyzerá oveľa lepšie, keď je bez prachu a leskne sa čistotou. Zistite, ako vyčistiť sprchový kút, ako sa zbaviť vodného kameňa či plesní a tešte sa z moderného a krásne voňajúceho interiéru.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a získajte prístup k praktickým radám a tipom, ktoré zúžitkujete v celej domácnosti.