Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Kúpeľňa s vaňou: wellness oáza

Všetci momentálne potrebujeme odpočinok a relaxáciu. Prečo to teda neurobiť doma vo veľkom štýle? Kúpeľňa s vaňou je jednou z možností. Existuje množstvo tipov a trikov, ako zmeniť svoju kúpeľňu na kúpeľné miesto a nechať sa rozmaznávať. Luxusná kúpeľňa môže mať viaceré podoby, možno jej v tom pomôže aj originálne zariadenie kúpeľne. Veľká či malá kúpeľňa – všetko závisí len na vás! Máme pre vás inšpirácie, vďaka ktorým sa vaša kúpeľňa môže zmeniť na súkromné domáce kúpele. Vaša kúpeľňa snov je už takmer na dosah!

Ako usporiadať kúpeľňu s vaňou

Pustili ste sa do rozsiahlejšej prerábky alebo len meníte zariadenie kúpeľne? Rekonštrukcia kúpeľne nemusí byť ani zďaleka strašiakom. Dosiahnete vďaka nej nový priestor, ktorý bude odzrkadľovať váš štýl bývania. Nová kúpeľňa s vaňou vám poskytne zážitok z relaxu, ak si ešte doprajete správne doplnky do kúpeľne. Aj pozícia vane bude kľúčová, aby bola vaša kúpeľňa nielen esteticky dokonalá, ale aj funkčná a praktická. 

Kam umiestniť vaňu?

Jednou z oblastí kúpeľne, ktorá sa často zanedbáva, je práve vaňa. A pritom je hlavným a často aj ústredným bodom v miestnosti. Má na to dobrý dôvod – zaberá veľa miesta a môže byť skutočne štýlová. Napríklad, podkrovná kúpeľňa si vyžaduje viac logiky ako veľká luxusná kúpeľňa alebo iná pravidelná miestnosť vo vašom dome alebo byte. Zvážte jej umiestnenie tak, aby nezavadzala, ale aby plnila účel. V podkroví môže byť pod strešným oknom a vo veľkej kúpeľni si môžete dopriať aj samostatne stojacu vaňu.

Tvar vane a veľkosť miestnosti

Ak máte to šťastie a disponujete štedrým priestorom, pokojne si môžete dovoliť aj rohovú vaňu s vírivkou alebo väčšiu samostatne stojacu vaňu. Tá sa zároveň stane stredobodom pozornosti a môže mať akýkoľvek, pokojne aj výstrednejší tvar. Kúpeľňa s vaňou je istý druh luxusu, ktorý si nemôže dopriať každý. Ak však miesto na vaňu máte, rozhodne ju do svojho plánu zahrňte. Oplatí sa uvažovať aj nad oboma verziami – vaňa, aj sprchový kút. 

Usporiadanie priestoru okolo vane

Vaňa zaberá veľkú časť kúpeľne. Preto je zariadenie jej okolia nevyhnutné pre vybavenie dokonalej miestnosti. Ak nemáte v blízkosti parapet alebo rímsu, zabezpečte si priestor, kam si môžete odložiť knihu, kozmetiku, sviečku alebo nápoj. Umiestnite malú stojaciu poličku alebo servírovací stolík blízko bočnej strany vane alebo investujte do komody. Drevená kúpeľňa s bielou keramickou vaňou sa potom bude krásne dekorovať. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Ako na malú kúpeľnu s vaňou?

Bývanie v byte s malou kúpeľňou môže byť dizajnovou výzvou, najmä ak vaňa zaberá už tak obmedzený priestor. Úložné možnosti sú často priepastné a malé kúpeľne s vaňou môžu nakoniec vyzerať rovnako. Pozrime sa spolu na to, ako zariadiť malú kúpeľňu s vaňou v našom videu.

Vyberte správne farby do kúpelne

Svetlé farby vo všeobecnosti spôsobia, že priestor zrazu pôsobí väčší. No často je to na úkor toho, že je menej zaujímavý. Maľovanie celej kúpeľne je väčšia práca ako niektoré iné činnosti, ale je to skvelé pre tých, ktorí hľadajú spôsob, ako malú kúpeľňu opticky zväčšiť.

 • Zaobstarajte si špeciálnu farbu vo vysokom lesku a predtým, ako začnete, poriadne očistite steny.
 • Vyberte si bledšiu zelenú alebo sivú, vďaka čomu sa v miestnosti budete cítiť ako v priestrannejších kúpeľoch.
 • Aktuálne trendy v kúpeľni hľadajú inšpiráciu v prírode – prírodné interiérové farby ako hnedá, sivá a zelená farba dodajú vašej kúpeľni pocit, ktorý vás upokojí po náročnom dni.

Kúpeľňa s vaňou v podkroví

Veľkou výhodou podkrovia je, že často obsahuje strešné okno alebo okná. Kúpeľňa s vaňou v podkroví je príležitosťou na to, ako si dopriať kúpeľ rovno pod hviezdami.

 • Umiestnite preto vaňu pod strešné okno, prípadne pod šikmú strechu.
 • V tomto priestore krásne vynikne aj drevo, či už ako dekorácia alebo ako podlaha.
 • Dlažba do kúpeľne v podkroví sa môže stať takisto stredobodom pozornosti.
 • ľúčovým aspektom je aj osvetlenie kúpeľne.

Kvety do kúpeľne

Kúpeľňové izbové rastliny, ktoré sú už niekoľko sezón trendom, sú skvelým spôsobom, ako dovnútra vniesť trochu prírody. Kvety do kúpeľne koniec-koncov čistia a filtrujú vzduch okolo nás a nejakým spôsobom smerujú k podpore relaxačného a upokojujúceho prostredia.

 • Ak chcete dosiahnuť útulný štýl, postavte ich na jednoduchý stolček k vani.
 • Vyskúšajte rastliny, ktorým sa darí vo vlhkých podmienkach – aloe vera, bambus a, samozrejme, orchidea sú skvelými kamarátmi do zelenej kúpeľne

Dlažba a obklady

Chceli by sme vám dať zopár tipov, ktorý typ dlažby a obkladov sa hodí do malej kúpeľni s vaňou.

 • Moderné mozaiky: mozaiky rôznych farieb krásne otvoria vašu kúpeľňu, najmä mozaika modrej a zlatej farby
 • Geometrické obkladačky: čierne a biele podlahové dlaždice geometrického tvaru okolo vane prinesú do miestnosti hravý pocit.
 • Minimálny štýl obkladov a dlaždíc: S minimálnymi čiernymi akcentmi, bielym osvetlením a jasnou podlahou sa vaša kúpeľňa vyhne pocitu stiesnenej miestnosti

Ktorý typ vane zvoliť?

Keď si pomyslíte na ideálny relax, možno vám napadne horúci kúpeľ alebo energizujúca sprcha. Určite si vybavíte relaxačnú atmosféru a osvetlenie kúpeľne. Podobný zážitok môžete ľahko vytvoriť sami, ak to napodobníte doma.

 1. Moderné vírivky vám skutočne pripomenú luxus vo wellness hoteli
 2. Samostatne stojace vane v barokovom štýle na kovových nožičkách vám naopak pripomenú doby dávno minulé
 3. Klasická vaňa, ktorú pozná väčšina z nás, je akoby výklenkom vane, ktorá má tri steny a často slúži aj ako sprcha. Môže byť inštalovaná ako samostatný kus, alebo súčasť materiálu, ktorý vaňu obklopuje.
 4. Rohová konfigurácia vane má pevné nástenné uchytenie, ktoré môže byť iba na jednej alebo dvoch stranách. Aj v tomto štýle ide o to, aby ste čo najlepšie využili každý štvorcový centimeter v kúpeľni.
 5. Japonské hlboké, okrúhle vane zaberajú menšiu plochu, čo je skvelé pre malé kúpeľne. Sú určené na to, aby ste si oddýchli pri vzpriamenom sedení. Sú nielen fantastické na to, aby ste sa poriadne vykúpali, ale ich elegantné línie pozdvihujú celkový štýl kúpeľne. Japonské vane sú často ozdobou miestnosti. 

TIP: U nás vo Westwing si môžete zakúpiť rôzne kúpeľňové svietidlá, pozrite sa na náš top výber:

Rôzne materiály vane

 • Liatina: Tento materiál je najpopulárnejší pre vane s nožičkami alebo pre voľne stojace modely. Je mimoriadne ťažký, ale rovnako tak aj odolný. Vaňa je pokrytá smaltom pre hladký a pohodlný pocit.
 • Sklolaminát: Sklolaminát je obľúbenou voľbou kvôli nízkym nákladom a tvarovateľnosti. V priebehu času je náchylný na poškriabanie. 
 • Akryl: Tento materiál je možné ohýbať do konkrétnych tvarov, čo z neho robí materiál vhodný pre vane, ktoré si vyžadujú veľa netradičných tvarov. Je obľúbený aj pre vane s otvorenou sprchou, pretože umožňuje zabudovanie sedadla a ďalších iných prvkov.

Kúpeľňa s vaňou sa pre vás stane dokonalým miestom relaxu. Oddýchnete si, načerpáte energiu a budete sa cítiť omnoho uvoľnenejšie.