Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Hmyz v interiéri

Hmyz v byte vyzerá na prvý pohľad veľmi nevinne, no mnohokrát dokáže napáchať veľké škody. Boj proti nemu je nutné začať hneď, ako si všimnete, že sa dostal dovnútra a začína robiť problémy. Možností, ako sa zbaviť nežiaducich návštevníkov, je rovno niekoľko a to, ktorú si zvolíte, sa odvíja hlavne od typu hmyzu. Westwing pre vás preto pripravil nielen podrobný návod na vyhubenie všetkých škodcov, ale takisto tipy na to, ako svoj príbytok pred nimi aj ochrániť. Poďme na to!

Najčastejšie problémy, ktoré spôsobuje hmyz v domácnosti

Hmyz v domácnosti spôsobuje veľa problémov, od zničenia drahých kúskov oblečenia, až po znehodnotenie potravín. S čím ešte počítať, keď sa vám niektorý z hmyzu dostane do interiéru?

Najčastejší hmyz v byte alebo v dome

Upratovanie domácnosti často odhalí menšie alebo väčšie problémy aj v menej využívaných miestach v domácnosti. V skriniach so sezónnym oblečením sa môžu nachádzať šatníkové mole, v starších potravinách zas nájdete potravinové mole. Hmyz, s ktorým sa doma stretnete, môžete vo všeobecnosti deliť na dve základné skupiny: 

 • Lietajúci hmyz v byte – do tejto kategórie patria hlavne malé sivé motýliky, ktoré poznáte aj pod názvom potravinové mole, a malé motýliky s lesklými striebornými krídlami s názvom mole šatové. A následne sem patria aj muchy a komáre
 • Lezúci drobný hmyz v byte – okrem okrídlených kamarátov môžete v domácnosti nájsť aj stonožku domácu zdržiavajúcu sa na toalete a v kúpeľni, a mravce domáce objavujúce sa v takmer každej miestnosti. Zabúdať netreba ani na plošticu posteľnú, ktorá bude s vami chcieť zdieľať príjemnú teplú posteľ, zrniarov, žižiavky, nosáčikov, švábov či červotoče.

Hmyz v byte, ktorý miluje jedlo

 • Potravinové mole prejdú cez všetko – potravinovým moliam nevadí papierový ani plastový obal z jedla, pretože ho vedia veľmi rýchlo zničiť a zavŕtať sa do surovín, ako je múka, ryža alebo krupica.
 • Žižiavky a nosáčiky milujú potraviny na vlhkých miestach – žižiavky milujú potraviny a hľadajú ich na vlhkých miestach, kde často kladú vajíčka. Nosáčiky sú na tom rovnako len s tým rozdielom, že sa vďaka väčšiemu nosu dokážu dostať aj do škrupín orechov. 
 • Zrniari sa zamerajú na obilie – zrniari predstavujú najnebezpečnejších škodcov obilia. Ak sa im chcete vyhnúť, myslite hlavne na poriadok v kuchyni a niekoľkokrát do roka robte veľké upratovanie.

Tip: Máte problémy s hmyzom nielen v interiéri, ale aj v exteriéri? Prečítajte si náš článok ako sa zbaviť mravcov v záhrade, kde nájdete množstvo praktických tipov.

Hmyz v byte, ktorý napáda jednotlivé časti domácnosti

 • Moľa šatová napadne šatník – moľa na prvý pohľad vyzerá neškodne, no dokáže vám zničiť obľúbené kúsky oblečenia. Do luxusných a drahých látok spraví diery, kvôli ktorým budete musieť blúzky, tričká či šaty vyhodiť. Najviac ju priťahujú prírodné materiály, ako je vlna, bavlna a kožušina.
 • Šváb zničí všetko, čo mu príde do cesty – keďže sú šváby všežravce, zožerú všetko od potravín cez papier, až ku gleju vo väzbách kníh.
 • Švehly spravia rovnaké problémy ako šváby – švehly sú takisto všežravce, takže si pochutia na odpadkoch potravín, papieri či na lepidle na tapetách.
 • Červotoče dokážu zničiť nábytok – tento hmyz v domácnosti miluje drevo a problém nerobí len dospelý jedinec, ale aj larvy. Ak raz červotoč ochutná váš drevený nábytok, s bojom proti nemu začnite okamžite, pretože v inom prípade o krásne zariadenie prídete.

Tip: Ak hľadáte nápady a riešenia ako si poradiť s molami, ktoré sa nachádzajú v šatníku, pozrite si náš článok ako sa zbaviť molí.

Hmyz v byte, ktorý môže spôsobiť zdravotné či iné problémy

 • Blchy prinesú domáci miláčikovia – síce vám blchy doma nič neurobia, vedia vás nepríjemne doštípať a spôsobiť viaceré komplikácie, pretože môžu prenášať mor a endemický týfus.
 • Ploštica posteľná vás doštípe – ploštice úradujú v noci, kedy vás nenechajú vyspať, a následne sa počas dňa sťahujú do štrbín v nábytku. Práve to je dôvod, prečo si ich dlhý čas nemusíte ani len všimnúť a problém si uvedomíte až keď je neskoro.
 • Muchy a komáre znepríjemnia život – muchy otravujú počas dňa a dokážu sa pustiť aj do jedla na stole alebo v chladničke. Komáre zas útočia počas noci a spôsobujú menšie či väčšie svrbivé opuchy. Niektoré komáre dokonca môžu prenášať aj nebezpečné choroby, preto si na ne dávajte pozor.
 • Stonožka domáca dokáže aj pomôcť – na rozdiel od ostatných, stonožka vás dokáže upozorniť na nesprávny vzduch v interiéri. Tento hmyz priťahuje teplo a mokro, preto ho objavíte najčastejšie v kúpeľni.

Tip: Bojujete s plošticami? Prečítajte si náš článok a zistite, ako vyčistiť matrac, aby ste ho mohli znova používať.

Bytový hmyz: 5 spôsobov ako sa ho zbaviť bez chémie

Hmyz sa do interiéru dostane aj vtedy, keď je u vás upratovanie bytu na pravidelnom poriadku. Niekedy ho prinesiete v črepníku s kvetmi, inokedy necháte na chvíľku otvorené dvere alebo okno. Nehľadiac na to, kde nastal problém, musíte proti súčasnej situácii bojovať. Westwing si pre vás pripravil rady a nápady bez chémie, ktoré efektívne pomôžu.

 1. Pomaranč s klinčekmi – zoberte pomaranč, napichajte ho klinčekmi a postavte na pekný tanierik vonku alebo vnútri. Uvidíte, že kvôli kombinácii citrusovej a korenenej vôni sa k vám žiaden hmyz ani nepriblíži.
 2. Levanduľa – my ju milujeme, hmyz ju neznáša. Zmiešajte 3 lyžice jedlého oleja, 5 kvapiek levandule a 5 kvapiek citróna. Všetko zamiešajte a zmes postavte k oknu, dverám alebo vo svojej blízkosti.
 3. Eukalyptus – do základného oleja, napríklad slnečnicového, nakvapkajte zopár kvapiek eukalyptusového oleja. Všetko dobre zmiešajte a zmesou naplňte nádobu s rozprašovačom.
 4. Citrusové plody – do 500 ml vody vložte nakrájané citrusové plody (citrón, pomaranč, grep) a približne hodinu povarte. Zmes preceďte a prelejte do nádoby s rozprašovačom.
 5. Citrónová kôra s alkoholom – do 200 ml čistého alkoholu alebo Alpy pridajte 30 ks klinčekov a citrónovú kôru z približne polovice citróna. Nechajte lúhovať aspoň 24 hodín a následne prelejte do fľaše s rozprašovačom.

Bytový hmyz: 5 spôsobov ako sa ho zbaviť s použitím chémie

Ak chcete zistiť, ako sa zbaviť hmyzu s použitím chémie, vyskúšajte jeden z týchto piatich spôsobov.

 1. Spreje proti hmyzu – špeciálne výrobky, ktoré môžete používať aj v interiéri. Stačí len, aby ste ich raz za čas v miestnosti nastriekali a nechali účinkovať.
 2. Repelentné sviečky – po tom, ako ich zapálite, dokážu svojou vôňou skvelo odpudiť hmyz. 
 3. Lepiace pásky – pásky zaveste do okna alebo ich položte na parapet a nechajte, aby si urobili svoju prácu. Muchy, komáre a iný hmyz sa na ne prilepí, vďaka čomu sa nedostane dovnútra.
 4. Elektrické odparovače – výrobky fungujú tak, že ich naplníte chemickou zmesou, strčíte do elektrickej zásuvky a necháte pracovať počas noci. Výrobok neškodí ľuďom ani domácim zvieratám, no účinne odpudzuje lietajúci hmyz.
 5. Elektronický odpudzovač hmyzu – síce nejde o chémiu, no toto inteligentné zariadenie dokáže vysielať signály, ktoré odpudzujú hmyz a pritom neškodia domácim zvieratám.

Tip: Zbavte sa hmyzu raz a navždy! Prečítajte si, ako vyčistiť kuchynskú linku od mastnoty a iných nečistôt, aby ste nepriťahovali živočíchov milujúcich zvyšky jedla.

Najlepšia prevencia proti hmyzu v byte

Prevencia predstavuje najlepší spôsob, akým môžete bojovať proti hmyzu. Ako na to?

 1. Správne skladovanie potravín

  Zamerajte sa na skladovanie potravín a uistite sa, že všetky výrobky, ktoré ste načali, ste aj znova dobre zatvorili. Keď ste obal príliš poškodili, výrobok presypte do sklenenej alebo plastovej nádoby s tesniacim uzáverom.
 2. Sieťky na okná sú najlepším priateľom

  Na okná namontujte sieťky, vďaka ktorým budete môcť vetrať celý deň aj noc bez obáv z toho, že vám dovnútra vojde nejaký hmyz.
 3. Upratovanie bytu je základ

  Pravidelne upratujte a čistite aj miesta, ktoré využívate menej, ako napríklad pivnicu alebo špajzu.
 4. Ovocie konzumujte včas

  Prezreté ovocie buď zjedzte, alebo ho vyhoďte, no nenechávajte ho na stole, kde by lákalo hmyz.
 5. Pravidelné vyhadzovanie smetí

  Nezabúdajte na smetie a hlavne v teplých ročných obdobiach ho do kontajnerov vyhadzujte v pravidelných intervaloch.
 6. Umývanie použitého riadu

  Riad umyte hneď po dojedení, aby na ňom nezostávali zaschnuté kusy jedla lákajúce všetok hmyz zvonka.
 7. Poriadok na kuchynskej linke

  Zvyšky jedla nenechávajte na kuchynskej linke, radšej ich vložte do chladničky, chlebníka alebo nádoby s vekom.

Využite tipy a rady od Westwing a zbavte sa hmyzu v byte rýchlo a jednoducho. Okrem toho nezabúdajte, že kľúčová je takisto prevencia, pomocou ktorej ušetríte veľa nervov aj času.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a získajte prístup k ďalším praktickým tipom do svojej domácnosti!