Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
lampa a stôl v terazzo motíve

Milujete zaujímavé farebné interiéry a nedáte dopustiť na rôzne kombinácie pastelových farieb? V tom prípade je pre vás ako stvorený materiál terazzo, ktorý v minulosti patril medzi obľúbené. Na určitý čas zmizol, no v tomto roku sa vracia v plnej sile a bude sa nachádzať takmer všade. Štýl bývania, kde sa bude najčastejšie objavovať, je nielen minimalizmus, ale aj rustikálny či dokonca severský trend. Spájajte rôzne farby, vytvárajte kombinácie, o akých sa vám ani nesnívalo, a spravte si domov, ktorý bude vyžarovať príjemnú atmosféru. Nechajte sa inšpirovať tipmi od Westwing a prejdite do sveta, kde nie sú žiadne pravidlá.

Čo je to materiál terazzo?

Populárne materiály v interiéri sa neustále menia, vďaka čomu nám umožňujú prispôsobovať si jednotlivé miestnosti presne podľa svojich predstáv. Najhorúcejším trendom roku 2021 je terazzo, charakteristický rôznymi farebný prevedeniami, vysokou odolnosťou a minimalistickým dizajnom. Upraviť si ho viete podľa seba, vďaka čomu zapadne všade, kam ho umiestnite.

Ak sa pýtate, čo to vlastne terazzo je, existuje na to jednoduchá odpoveď. Ide o zmes cementu, ušlachtilých kamenných drtí (ako napríklad mramor) a farbív. Na prvý pohľad vyzerá ako klasický kameň, no jeho štýlový dizajn z neho robí ten najlepší doplnok určený do každej domácnosti. Na trhu sa stretnete s množstvom farebných možností, pre klasikov sú najlepšie čierna farba a biela, pre milovníkov experimentov naopak ružová farba, červená či dokonca modrá farba.

Niekto môže tvrdiť, že terazzo je podobné ako napríklad mozaika. V skutočnosti, to nie je pravda, pretože mozaika obsahuje tvary alebo vzory, v niektorých prípadoch aj obrazy. Terazzo nič takého nemá, kamene sú náhodne zmiešané a navzájom sa rôzne kombinujú.

Ako vzniklo terazzo?

Tento krásny a nepoddajný materiál vznikol už pred tisíckami rokov. Prvé archeologické nálezy sa datujú do obdobia 9 000 rokov pred naším letopočtom. Od tohto času sa terazzo pravidelne objavuje a dopĺňa náš interiér zaujímavým vzhľadom. Hodí sa do interiéru aj exteriéru, a často zdobí podlahy, steny alebo rôzne doplnky a dekorácie do bytu. Na prvý pohľad vyzerá veľmi luxusne a moderne, a to aj napriek tomu, že ide o pomerne starý trend.

Vznik terazza bol náhodný, rovnako ako vznik väčšiny skvelých vecí v našom svete. Talianski robotníci potrebovali lacný a rýchly spôsob, ako vytvoriť podlahy terás v okolí svojich domovov. Preto zmiešali všetko, čo im prišlo pod ruku. Presnejšie išlo o mramor, zvyšky cementu a ďalšie kamene, ktoré našli. Výsledkom bol materiál s krásnou kombináciou sýtych farieb a rôznych tvarov priťahujúcich pozornosť.

Z Talianska sa terazzo pomaly dostávalo aj do iných krajín, vrátane Slovenska. U nás bol obľúbený v 70. rokoch minulého storočia, kedy ste ho mohli vidieť takmer všade. Dokonca, v mnohých starších domoch sa stále nachádza, stačí navštíviť svojich starých rodičov a zistíte, že ste mali túto krásu neustále pred sebou.

Ako sa vyrába terazzo?

Materiály ako terazzo sa v minulosti vytvorili náhodne, jednoduchým zmiešaním viacerých zložiek, ako napríklad mramor či dokonca porcelán. Spôsob jeho vyrábania je dnes trochu iný, celý proces je náročnejší a profesionálnejší. Jeho základom je však stále kombinácia niekoľkých materiálov, ktoré umožňujú vytvoriť pekný farebný výzor.

Ak si kúpite terazzo vo forme podlahy, vyrába sa v špeciálnych formách, kde sa naleje zmes cementu a farebných kameňov. Po zaschnutí vznikne tvrdý materiál vhodný na ukladanie bez použitia spojov. Je to výhoda, pretože výsledný efekt nenarúšajú žiadne línie alebo nepekné škáry.

Akonáhle je všetko zaschnuté a naukladané na mieste, prichádza krok, kedy sa podlaha potiera, brúsi a leští. Vďaka špeciálnej vrstve náteru a leštenia je lesklá a veľmi pekná aj z diaľky. Náter ju chráni pred zničením a opotrebovaním, čo sa hodí najmä na miestach, kde sa viac chodí, ako napríklad v hoteloch.

Terazzo podlaha: začnime od začiatku

Ak by sme sa chceli pozrieť úplne na začiatok, zistili by sme, že terazzo bolo obľúbené už v staroveku, kde sa využívalo najmä na zdobenie honosných budov. Obdobie jeho najväčšieho rozkvetu bola renesancia, čiže 14. až 17. storočie. Trend dominoval hlavne v Taliansku, no pomaly sa dostával aj ďalej, do susedných krajín.

Hlavné výhody terazzových podláh

Terazzo má vo všeobecnosti množstvo výhod, najviac ich však dostanete vtedy, keď si ho vyberiete vo forme podlahy. K tým najväčším sa radia:

  • Vysoká odolnosť – materiál vydrží roky bez toho, aby sa zničil, vychodil alebo zmenil svoj výzor.
  • Široké farebné možnosti – pri nákupe máte na výber množstvo farieb a vzorov, vďaka čomu si na svoje príde úplne každý.
  • Jednoducho sa opravuje – ak by sa niekedy stalo, že by sa terazzo poškodilo, veľmi jednoducho sa opravuje.
  • Každý kus je originál – zmes materiálov je vždy iný a vytvára odlišný konečný efekt. Vďaka tomu je každý kúsok jedinečný a predstavuje originál, ktorý máte doma len vy.
  • Nie je príliš drahý – v pomere ceny a kvality nie je terazzo tak drahé, aby si ho nemohol dovoliť niekto, kto po ňom túži. Investícia do tohto materiálu sa rozhodne oplatí.

Bytové doplnky a nábytok s motívom terazzo

Keď sa rozhodnete, že si terazzo prinesiete do domácnosti, môžete sa tešiť na explóziu farieb a žiarivosti. Bytových doplnkov a základných kusov nábytku v tomto prevedení je nespočetne veľa. Vy sami si vyberáte, na čo stavíte a čím si odekorujete svoj domov.

Tapety s motívom terazzo

Tapety sú jednou z najlepších možností, ako doplniť interiér, pretože sú výrazné a dokážu rýchlo zmeniť celý výzor a atmosféru miestnosti. Najlepšie urobíte, keď k takejto tapete pridáte niečo jemnejšie, jednofarebné. Z materiálov sa k nej hodí napríklad drevo, imitácia dreva, keramika alebo kov či sklo. Ak by ste túžili po elegantnom a exkluzívnom vzhľade, stavte na zamat a satén.

Kuchynské predmety

Kuchyňa je skvelým miestom, kde by ste mali terazzo zakomponovať. Vyzerá tu skvelo vo forme tapiet alebo vrchnej časti kuchynskej linky. Prípadne siahnite po praktických predmetoch ako úložné boxy, taniere, hrnce či dokonca utierky.

Textílie

Chceli by ste tento krásny materiál dostať do vašej postele? Vďaka štýlovým posteľným obliečkam to nie je žiaden problém. Stačí si vybrať jeden z tisícok modelov na vankúše alebo paplóny. Druhou možnosťou textílií sú kuchynské utierky alebo dokonca závesy. Tie kombinujte s jednofarebnými stenami, aby miestnosť nepôsobila príliš chaoticky.

Doplnky a dekorácie do bytu

Okrem všetkých spomínaných sa dnes terazzo objavuje aj ako súčasť stolných lámp, váz, svietnikov, sviečok či dekoračných tanierikov. Výrazných kúskov sa nebojte, práve naopak, choďte im v ústrety.

Rady a nápady ako čistiť terazzo

Starostlivosť, údržba a čistenie terazza sú pomerne jednoduché a rýchle, stačiť vám bude navlhčená handrička. Vyhnite sa používaniu silných chemických látok a rôznych roztokov, ktoré by mohli poškodiť celý povrch. Ak máte podlahu a je príliš zašpinená, vyčistite ju roztokom vody a saponátu.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!