Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
ružová farba v interiéri

Ružová farba sa roky spája so ženskou nežnou symbolikou. V Japonsku však ružovú farbu považujú za nositeľku silnej mužskej energie a ani zďaleka nepripomína nič ženské. Ružová farba patrí medzi obľúbené interiérové farby aj kvôli tomu, že sa pomerne jednoducho kombinuje. Nie každý má na ňu odvahu, avšak v domácnosti dokáže urobiť skutočné divy. Pastelové farby, medzi ktoré patrí aj ružová, sa dajú rôzne spojiť do pôsobivého celku. Podľahnite ich čaru a poďte s nami nazrieť do inšpiratívnych príbytkov. Ružová farba opantá aj vaše zmysly!

Ružová farba a pastelové farby

Svetlejšie odtiene ružovej sa považujú za relaxačné, zatiaľ čo tmavšie a žiarivejšie odtiene ružovej sú stimulujúce. Avšak dlhodobé vystavenie veľkému množstvu ružových, najmä jasnejších odtieňov, môže mať nepriaznivý vplyv na náladu človeka a môže sa zhoršovať. Medzi pastelové farby počítame široké spektrum od ružovej, cez modrú, zelenú, fialovú až po žltú. Vždy by ste ich mali zjemniť bielou farbou, vďaka ktorej potom pôsobia nostalgicky a vyvolávajú pocit nehy a pokoja. V porovnaní so sýtymi základnými tónmi sú menej výrazné.

Ako kombinovať ružovú farbu

Ružová sa vyskytuje v rôznych odtieňoch od červenkastej, pudrovo ružovej až po sýtu cyklamenovo ružovú, ktorá pripomína farbu roka 2023 Viva Magenta. Ružová farba je významovo takmer všade podobná slovu ruža, od ktorého je odvodená. Patrí medzi príjemné odtiene a vyhľadávané interiérové farby a dodáva priestoru šmrnc. Mali by ste však myslieť na správne vyváženie s inými farbami. Našťastie sa ružová dobre kombinuje.

1. Ružová a zelená farba

Ružová a zelená farba sú doplnkové farby, čo z nich robí ideálny pár. Mätová zelená farba sa dobre spája s ružovými tónmi najmä pre dosiahnutie jemného a upokojujúceho priestoru. Ale to nie je jediný spôsob, ako to môžete dosiahnuť. Výrazné a žiarivé odtiene ružovej v kombinácii so zelenou sú základom priestorov v orientálnom štýle bývania. Pridajte dizajnové lampióny, stropné svietidlá, bohaté živé izbové rastliny alebo aj farebný koberec. Nakoniec získate neodolateľné usporiadanie, hoci pre niektorých možno trochu odvážne.

Fialová a ružová farba 

Tieto dve pastelové farby spolupracujú najlepšie, ak sú vzájomne vyvážené. Ružová a fialová farba doplnia mladistvé a ženské priestory. Pri návrhu začnite stenou neutrálnej farby a pridajte každú z uvedených farieb. Na väčšie, výraznejšie prvky použite pastelové alebo hlbšie odtiene fialovej a v doplnkoch žiarivejšie ružové. Najlepšie je ak bude ružová a fialová tvoriť až 50% miestnosti. Zvyšných 50% izby vymaľujte neutrálnymi farbami, aby ružová a fialová farba nepreťažovali priestor.

Béžová farba v kombinácii s ružovou

Táto dômyselná kombinácia vhodne dotvára jemné ženské priestory. Ružová prináša trochu energie a dokáže zabrániť tomu, aby béžový alebo hnedý nábytok nezahltil miestnosť. Pridajte ružové akcenty, napríklad posteľnú bielizeň alebo vankúše, ktoré pomôžu rozjasniť béžový nábytok. Pútavé etnické koberce majú často vo svojich vzoroch hnedé a ružové tóny. Vyberte koberec so žiarivou ružovou a nenápadnejšou hnedou farbou, aby ste čo najlepšie spojili obe farby v miestnosti a vyvážili ju množstvom béžových odtieňov.

Kombinácia farieb so sivou a ružovou 

Ružová a sivá sú klasickou kombináciou. Jasnejšie ružové verzie sa dobre hodia k hlbším sivým tónom a dodávajú miestnosti trochu zábavy. Skúste k tmavosivému čalúnenému nábytku pridať neónovo ružové akcenty, ako sú napríklad deky a vankúše. Pre jemnejšie a ženskejšie priestory, ako sú najmä spálne a detské izby, spojte ružovú so svetlosivou. Kombinácia farieb so sivou nikdy nie je na škodu.

ružová farba so svetlo-sivou

Ružová so zlatou a čiernou farbou

Ružová farba môže pomôcť zmierniť ťažkosť čiernej. Mali by ste byť však opatrní, aby ste obe farby vyvážili. Čierna farba má svoje úskalia. Žiarivejšie ružové odtiene s čiernym nábytkom môžu pôsobiť trochu drsne. Namiesto toho sa rozhodnite pre jemnejšie alebo stredné tóny ružovej. Skúste použiť svetloružovú farbu ako alternatívu k bielym stenám, v miestnosti s množstvom čierneho nábytku.

Nič nepôsobí lichotivejšie ako kombinácia jemných ružových odtieňov so zlatou. Použite rôzne odtiene sivej, aby bola úprava elegantná. Dodajte jej hĺbku pomocou žiarivej ružovej a vzhľad miestnosti dotvorte veľkou rastlinou, ktorá pomôže farbám skutočne vyniknúť. Veľmi trendy je aj farba ružového zlata, ktorá sa v súčasnosti s obľubou aplikuje do mnohých moderných aj nadčasových interiérov.

ružová farba v kuchyni

Ružová farba na stenu

Pri voľbe farby na stenu treba zvážiť aj množstvo stien, ktoré chcete danou farbou vymaľovať.

  • Pri ružovej by ste nemali pokryť úplne všetky steny, ale vybrať si napríklad jednu alebo dve.
  • Veľmi štýlovo vyzerajú aj rôzne pruhované horizontálne či vertikálne variácie, ale aj tapety.
  • Vyskúšať môžete aj vzory či plastické povrchové úpravy, ktoré dokážu veľmi pekne oživiť celý priestor. 
  • Ružová a biela tvoria nadčasový pár. S touto kombináciou nemôžete streliť vedľa.
  • V priestoroch s množstvom bieleho nábytku vymaľujte steny jemne ružovou farbou, aby ste im dodali hĺbku a zaujímavosť.
  • Rovnako pridajte vankúše s ružovým akcentom a umelecké kúsky v bielej miestnosti.
  • Ružová sa často nachádza v kvetinových vzoroch, ktoré sa dajú použiť ako obloženie stien alebo závesy pre trochu dramatickejší efekt.

Predtým, ako sa vrhnete do maľovania bytu alebo domu ružovou, premyslite si všetky pre a proti. Rozhodne stojí za zváženie vhodne ju skombinovať s inými farbami, prípadne rešpektovať aj celkový štýl bývania. 

Pozrite sa na našu klubovú stránku Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!