Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Modrá farba v interiéri

Môže mať veľa odtieňov. Modrá farba sa často označuje za chladnú, ale v tej správnej kombinácii môže pôsobiť veľmi príjemne. Je mnoho spôsobov, ako sa dá ku kombinácii farieb pristupovať. Ukážeme vám, ako sa dajú interiérové farby spárovať tak, že vytvoria krásny celok. Teplé farby spravia zázrak aj vo vašej domácnosti, ak k nim doladíte studenšie tóny. Inšpirujte sa aktuálnymi trendami, kde sa nachádza aj modrá farba, ktorá hrá prim aj v tejto sezóne, o čom sa môžete presvedčiť v našich tipoch na farebné kombinácie v interiéri.  

Modrá farba a jej 3 najbežnejšie odtiene

Modrá farba patrí medzi základné farby, ako aj červená a žltá. Tvorí základ všetkých sekundárnych a terciárnych farieb. Aj keď nemusíte byť práve fanúšikom čisto modrej farby, ponúkame vám niekoľko príkladov, ako môžete zapracovať modrú v rôznych odtieňoch a kombináciách medzi vaše obľúbené interiérové farby.  

1. Kráľovská modrá farba

Nezvyčajná farba kráľovskej modrej je vzhľadom na svoj pôvod uvedená na vlajke Spojeného kráľovstva. Na rozdiel od primárnej modrej má kráľovská modrá v sebe prídavok červenej alebo fialovej. Často sa zamieňa s tmavomodrou, je však o niečo svetlejšia. V malých množstvách môže byť harmonizujúca a vyvolávať pokoj. Podporuje pokoj a dôveru. Kráľovská modrá farba je pomerne pútavá najmä na stenách. Skúste ju však použiť v menšom priestore. Vyzerá skvele s väčšinou farieb, preto sa často nachádza aj vo vzorkovníkoch. Vyberte si vzor a dodajte miestnosti trochu energie. Dobre sa dopĺňa so žltou a ružovou. Je veľmi elegantná a hodí sa ku klasickému alebo aj k modernému štýlu bývania.  

2. Námornícka modrá farba

Tento konkrétny odtieň modrej je jedným z najtmavších. Námornícka je primárna farba. Predstavuje silu, statočnosť a stabilitu. Tmavomodrá je perfektnou náhradou za neutrálne farby, ako je čierna a šedá. Ide o sýty odtieň modrej a pôsobí upokojujúco a príjemne. Navyše je sofistikovaná a elegantná a je skvelou alternatívou k iným neutrálnym farbám. Môžete sa stopercentne spoľahnúť, že ak námornícku modrú skombinujete s bielou, trafíte do čierneho. Tento efekt sa využíva takmer v každej miestnosti, nielen na módnych mólach. Dizajnéri ju zbožňujú a dávajú ju na vankúše, prikrývky, deky, či ako rámy obrazov. Námornícka modrá dobre ladí aj s hnedou, žltou či svetlo modrou. Skúste to aj vy!

3. Svetlo-modrá farba

Svetlý tón často reprezentuje príjemnú a ezstarostnú atmosféru v interiéri a často nám pripomína dovolenku pri mori. Svetlo-modrá farba sa fantasticky hodí k svetlosivej, bielej a krémovo béžovej. So svojou miernou neutralitou má veľa elegancie a až extravagantnej modernosti. Svetlo-modrá farba je skvelou voľbou pre spálne a škôlky, keďže je to farba veľmi vhodná na odpočinok a dobrý spánok.

Ako kombinovať modrú farbu v interiéri: 9 skvelých inšpirácií

Návrhári interiérov vytvorili pravidlo 60-30-10 ako účinný spôsob, ako ľahko dosiahnete farebnú harmóniu v ktorejkoľvek miestnosti. Pri použití trojfarebnej kombinácie v miestnosti použijete hlavnú farbu na 60%, k druhej pridajte 30% a farbu s malým dôrazom na 10%. Tento zaužívaný model je jednoduchým spôsobom, ako interiér vo vašej domácnosti získa mimoriadne profesionálny vzhľad, aj keď máte radi pastelové farby a neviete ich možno vhodne kombinovať.

 1. Modrá so sivou

  Keďže modrá má v sebe nádych sivej, mala by s ňou prirodzene krásne ladiť. Dobrým príkladom je umiestnenie sivej pohovky pri stene modrej farby, takto miestnosť získa nadčasový elegantný charakter. Tak isto naopak, modrá farba na čalúnení nábytku bude dominovať svetlosivej stene, no výsledný efekt bude svetlejší a interiér modernejší.
 2. Modrá farba s fialovou

  Veľmi peknú kombináciu vytvoríte s fialovou. Tmavomodrá a fialová farba sú analogické farby. Vyvážte hĺbku tmavomodrej farby so svetlejšími odtieňmi fialovej, ako je napríklad orgovánová a levanduľová. Pre odvážnejší výsledok zmiešajte tmavomodrú s jasnejšími odtieňmi fialovej a dosiahnete výrazný efekt. Koberce so vzorom, vankúše, závesy alebo dokonca umenie sú skvelými spôsobmi, ako pomocou týchto dvoch farieb dosiahnete rovnováhu
 3. Modrá a bordová farba

  Sýty odtieň červeného vína vždy inšpiroval dizajnérov a interiérových dekoratérov, ktorí ho kombinovali v rôznych farebných konfiguráciách. Najlepšie však funguje s noblesnými tónmi. Modrá farba bude pôsobiť na dynamickú bordovú farbu upokojujúco a vytvorí s ňou krásny pár, ktorý môže byť základom klasického aranžmánu.
 4. Modrá s ružovou

  Tmavomodrá s ružovou sú odvážnou a ženskou kombináciou. Použite preto bledšie ružové odtiene, ktoré pomôžu zjemniť tmavomodrú. Modrá a ružová farba môžu byť tiež vnímané ako akcentové interiérové farby. Uzemnite miestnosť tmavomodrým alebo ružovým vzorovaným kobercom a pomocou vankúšov vneste s ľahkosťou do miestnosti obidve farby. Vyvážte nápadný charakter oboch farieb tým, že väčšie kusy nábytku ponecháte v neutrálnych farbách.
 5. Kombinácia modrej a zlatej farby

  Modrá farba so zlatou sú elegantné aj sofistikované farby. Pre teplý a bohatý pocit v priestore zlaďte nábytok so zlatým akcentom, ako sú napríklad príručné stolíky a svietidlá, spolu s tmavomodrým čalúneným nábytkom. Pre mierne šokujúci efekt v tejto klasickej kombinácii použite ako svoju základnú farbu zlatú. Napríklad namaľujte steny zlatým vzorom a pridajte na ne tmavomodré doplnky.
 6. Modrá s oranžovou

  Ďalšou pútavou kombináciou je oranžová farba s modrou. Námornícka poskytuje vynikajúci základ pre oranžovú, čím dosiahnete až moderný pop vzhľad. Pre efekt v miestnosti, ktoré skutočne vyrazia dych už na prvý pohľad, zmiešajte jasnejšie odtiene oranžovej s tmavomodrou. Začnite s tmavomodrými stenami a potom pridajte doplnky v oranžových odtieňoch, Môžu nimi byť koberčeky a umelecké diela. Jas oranžovej farby vyvážte treťou, tlmenejšou farbou.
 7. Modrá so žltou

  Pre odvážnejších je dokonalá kombinácia modrej a žltej. Sú to zároveň doplnkové farby, ktoré sa dobre spájajú. Žltá patrí medzi teplé farby. Tajomstvom kombinácie týchto farieb je vo vyvážení oproti hlavnej neutrálnej farbe. Použite peto pravidlo 60-30-10. Začnite bielou alebo sivou farbou na 60% miestnosti, potom pridajte tmavomodrú farbu na 30%. To môže byť čokoľvek od záclon až po sedačku. Ako najmenej výraznú farbu použite žltú farbu na 10%.
 8. Modrá s béžovou

  Najlepším spôsobom, ako to dosiahnete, je zvoliť namiesto tmavších hnedých odtieňov napríklad béžovú farbu. Nielen béžová farba je vhodná, ale aj krémová alebo karamelová. Ak používate tmavomodrý a hnedý nábytok, ponechajte steny svetlé a doplňte farby pomocou dekorácií, aby priestor opticky nezanikol.
 9. Červená farba a modrá

  Ak máte radi energické farby, siahnite po červenej. Tmavomodrá s červenou sú prirodzeným spojením priestorov inšpirovaných námornou dopravou. Doplňte ich bielymi odtieňmi, aby ste vyplnili priestor. Začnite s neutrálnymi farbami na stenách a väčších kusoch nábytku. Pridajte k nim koberec v tmavomodrej farbe závesmi alebo posteľnou bielizňou a zvyšok miestnosti doklepnite červenými akcentmi, ako sú napríklad výrazné stolové lampy alebo vankúše.

TIP: Pozrite sa na náš príspevok o farebné trendy tohto roku: farba roka 2023. Určite vás zaujme aj pre váš interiér!

6 tipov, ako využiť modrú farbu v interiéri

Modrá ako základná farba v spektre má výhodu, že sa dá dobre kombinovať. Môžete ju s kľudným svedomím zapracovať do každej jednej miestnosti. Do každej izby sa však hodí v inej forme. Naše tipy:

 1. Modré skrinky v kuchyni alebo v kúpeľni sú zábavným spestrením tradičnejších farieb.
 2. K svetlému neutrálnemu čalúnenému nábytku dodajte modré akcenty, ako sú vankúše alebo prikrývky.
 3. Vyhýbajte sa maľovaniu modrou v jedálenskom kúte alebo kuchynských stien, pretože farba môže potlačiť chuť do jedla.
 4. Tmavá modrá je vynikajúcou voľbou na steny v spálňach, pretože je upokojujúca a je to prechodná farba, ktorá vám pomôže zaspať.
 5. Ak chcete aplikovať prvky východnej filozofie, zvoľte feng shui farby. Voda je jedným z elementov a reprezentuje ju práve modrá farba.
 6. Pre zmenu nálady v tradičnej knižnici alebo pracovni vymaľujte steny tmavomodrou farbou.

Veríme, že ste si modrú farbu zamilovali aj vy. Na prvý pohľad sa môže zdať pre interiér netypická, no vo vhodných kombináciách pôsobí skutočne famózne.

Pozrite sa na iné farby v interiéri a ako ich kombinovať vkusne a štýlovo:

Nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky na klubovej stránke Westwing, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!