Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Materiály v interiéri

Každý rok sa nesie v znamení iných farieb, materiálov a interiérových štýlov. Niekedy sú obľúbenejšie minimalistické prvky, inokedy zas plnšie a útulné miestnosti s množstvom doplnkov. Rok 2021 je akýmsi mixom, prevládajú v ňom viaceré materiály a zaujímavé farby, vďaka čomu si na svoje príde úplne každý. Je jedno, či hľadáte zariadenie do obývačky, spálne alebo kuchyne, najnovšie trendy neobídu nijakú miestnosť. Rekonštruujte, upravujte, zariaďujte a vytvorte si domov, po ktorom ste vždy túžili. My vo Westwing vám s celým procesom veľmi radi pomôžeme.

Ktoré materiály sú trendy pre tento rok?

Výhodou roka 2021 je to, že materiály v interiéri dokážete kombinovať s rôznymi farbami a textíliami. Umožňujú vdýchnuť do miestnosti príjemné teplo domova a prinášajú so sebou príjemnú atmosféru. 

Zamat je opäť IN

Zamat patril v minulosti medzi obľúbené materiály. Spolu so saténom sú charakteristické tým, že sú elegantné a luxusné. Okrem toho sú príjemné na dotyk a dajú sa skombinovať s takmer všetkým. Je jedno, či je zariadenie interiéru skôr minimalistické, vintage alebo rustikálne.

Vyberte si doplnky a dekorácie do bytu v zamatovom a saténovom prevedení, kombinujte ich a vytvorte príjemnú oázu na odpočinok a relax. Materiály sa najlepšie hodia do spálne a obývačky, no pokojne nimi ozdobte aj hosťovskú či detskú izbu.

Materiály: tkanina a ľan

Tkanina a ľan vás prenesú do severských krajín, kde sa v miestnostiach využívajú veľmi často. Práve preto sú súčasťou severského a minimalistického štýlu. Farbou sa skvelo hodia k bielej, béžovej a hnedej, no pokojne k nim pridajte aj čierne alebo iné tmavé doplnky.

Ratan

Ratan vyzerá skvelo hlavne na terase, balkóne alebo v záhrade. Skombinovať ho však viete aj do miestností, stačí, aby ste k nemu pridali kúsky s drevenými prvkami. Z farieb sa k nemu hodí čierna farba, hnedá, béžová farba a biela. Ratan je charakteristický tým, že aj napriek väčším rozmerom je minimalistický. Vie byť stredobodom pozornosti, no spravidla podčiarkne iné kúsky v miestnosti. Urobte mu miesto v obývačke a zaobstarajte si ho vo forme veľkej lampy alebo konferenčného stola. Veľmi dobre vynikne aj v kuchyni a jedálni, kde môžete mať pekné ratanové kreslá a stoličky.

Terazzo

Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste do svojej domácnosti priniesli terazzo? Zaujímavý farebný materiál vie pritiahnuť pozornosť, zaujať a zmeniť atmosféru domova. Ľudia ho majú radi pre kombináciu viacerých farieb. Niektorí ho volia len vo forme doplnkov, iní naň nedajú dopustiť a vyberajú si rovno väčšie kusy nábytku, ako napríklad skrinky či dokonca kuchynské linky. Terazzo je do kuchyne ako stvorený, pretože je elegantný, odolný a jednoducho sa čistí. Pri varení s ním nebudú žiadne problémy a vydrží dlhé roky. A síce doň musíte na začiatku viac investovať, rozhodne sa to oplatí.

Mramor

Ak ste skôr na chladnejší a minimalistickejší štýl, v domácnosti by vám nemal chýbať trendy mramor, ktorý krásne vynikne napríklad s porcelánom alebo sklom. Využiť sa dá v každej miestnosti, no najlepšie vyzerá v kuchyni vo forme kuchynskej linky a ostrovčeka, a tiež v kúpeľni.

Drevo

Drevo je charakteristické tým, že do miestností prináša teplo domova. Je však drahé, a preto ak doň nechcete investovať, jeho náhradou môže byť imitácia dreva. Výrobky sú takmer na nerozoznanie a v interiéri vyzerajú veľmi pekne. Skombinujte ich s textilom a žiarivými farbami, nebojte sa žltej, ružovej alebo červenej. Jedinou nevýhodou dreva je fakt, že je masívne a veľké, čo by mohlo robiť problémy v menších miestnostiach. Nábytok a doplnky z dreva sa preto hodia skôr do väčších domácností, kde je dostatok miesta a iné, jemnejšie materiály, by v nich mohli zaniknúť.

Rok 2021 je akýmsi mixom, prevládajú v ňom viaceré materiály a zaujímavé farby, vďaka čomu si na svoje príde úplne každý.

Nápady ako použiť trendy materiály v interiéri

Jednotlivé spomenuté materiály sa hodia do každej jednej miestnosti, no existujú miesta, ktoré sú im prirodzené viac. Napríklad, pre zariadenie kuchyne je charakteristický mramor a pre zariadenie detskej izby naopak plyš. Okrem toho všetko závisí aj na vás a vašej predstavivosti. Ak viete, kde by ste chceli materiál umiestniť, je dôležité vytvoriť mu miesto a správne ho skombinovať s ostatnými kúskami.

Zariadenie obývačky

Obývačka je jednou z najfrekventovanejších miest, a preto by mala byť nielen štýlová, ale aj praktická. Keď sa v nej budete nachádzať, je dôležité, aby ste sa v nej cítili dobre a mohli sa sústrediť na to, čo robíte. Najlepším materiálom je drevo, ktoré prinesie teplo domova a útulnosť. Do miestnosti ho dostanete pomocou hlavných prvkov, ako konferenčný stôl, skrinka alebo vitrína. Prípadne siahnite po štýlových dekoráciách z dreva.

Zariadenie spálne

Zariadenie spálne, rovnako ako zariadenie obývačky, musí byť príjemné a komfortné, aby ste si v nej mohli dobre oddýchnuť. Vyhnite sa krikľavým farbám a nekomfortným kusom nábytku. Z materiálov vyberajte drevo, imitáciu dreva a ratan. Doplniť ich môžete aj niečím chladnejším, ako je sklo alebo kov.

Zariadenie detskej izby

Detská izba má pre deti predstavovať útočisko a miesto, kde sa budú cítiť dobre. Preto im ju zariaďte tak, aby sa do nej vracali s radosťou. Z materiálov stavte na mäkký plyš známy tým, že ho deti milujú. Následne sa nebojte dreva, to vydrží dlhé roky aj pri náročných podmienkach, ktorým ho deti vystavia.

Zariadenie kuchyne

V kuchyni strávite veľké množstvo času pripravovaním pokrmov pre seba a svojich blízkych. Zariaďte si ju tak, aby bola praktická a aby ste sa v nej cítili dobre. Najlepšími materiálmi sú terazzo a mramor, ktoré sa skvelo hodia ako súčasť linky a ostrovčeka. Ak by ste chceli niečo teplejšie, zvoľte drevo alebo jeho imitáciu.

Zariadenie kúpeľne

Kúpeľňa nemusí byť pohodlná, stačí, aby bola praktická a umožňovala vám umyť sa a pripraviť sa na celý deň. Prípadne presne naopak, pripraviť sa do postele. Najlepším materiálom pre zariadenie kúpeľne je luxusný a elegantný mramor, štýlové terazzo a chladné sklo. Následne nezabúdajte na pekný textil vo forme uterákov a osušiek.

Materiály na zariadenie kancelárie

Zariadenie kancelárie nemusí byť nudné a strohé, práve naopak. V tejto miestnosti trávite s veľkou pravdepodobnosťou množstvo času. Zariaďte ju preto tak, aby ste sa v nej cítili dobre a komfortne. To, aký materiál zvolíte, je čisto na vás a vašich potrebách. Kancelária nemá žiadne pravidlá, maximálne len to, aby nemala príliš rušivé prvky. Nemuseli by ste sa pri nich dobre sústrediť.

Ako kombinovať materiály s farbami

Aby vyzerali materiály v interiéri dobre, je nutné správne ich skombinovať s jednotlivými farbami. To, ako ich kombinovať, vám môže napovedať štýl bývania, prípadne sa držte jednoduchých pravidiel:

  • mramor – výhodou tohto materiálu je fakt, že sa dá ľahko kombinovať s každou farbou. Dôležité ale je vedieť, ako na to. Napríklad, s čiernou a bielou si sadne takmer okamžite. K červenej alebo ružovej je dôležité pridať nejaký medzičlánok, niečo, čo prechod medzi mramorom a farbou zjemní. Dobrou voľbou je napríklad béžová farba alebo pastelová ružová farba.
  • drevo – alebo imitácia dreva sa kombinuje jednoducho s každou farbou, dôležité ale je, aby v miestnosti neboli viac ako dva odtiene. Materiál by zanikol a vy by ste sa vo vnútri necítili dobre.
  • satén a zamat – vyzerajú najlepšie v kombinácii s tmavšími farbami, ako smaragdovo zelená farba, tmavomodrá či vínovo červená.
  • terazzo – k tomuto materiálu vyberajte vždy jednu, maximálne dve podobné farby, aby v miestnosti nenastal chaos.
Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!