Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Záhradná terasa

Najčastejšie slúžia ako vonkajšia jedáleň, oddychová zóna či miesto pre letné grilovačky s rodinou a priateľmi. V akom štýle zariadiť záhradné terasy, aby vyhovovali našim predstavám a požiadavkám? Aké sú najnovšie trendy a čomu sa pri ich plánovaní treba vyvarovať? Poznáte výhody a nevýhody krytej terasy? Na inšpirácie od Westwing sa môžete spoľahnúť aj pri tejto téme. Moderná terasa môže pre každého znamenať niečo iné. Získajte tipy na pohodlný nábytok a krásne dekorácie, vďaka ktorým tento priestor spravíte lákavým a jedinečným. 

Záhradné terasy: na čo netreba zabudnúť?

Tiež sa už neviete dočkať prvých teplých dní? Na to, aby ste si na terase mohli vychutnať rannú kávu alebo romantickú večeru vo dvojici, budete musieť najprv vynaložiť istú časovú a finančnú investíciu. Nasledujte naše praktické rady a nápady a zistite, ako tento priestor urobiť výnimočným a zároveň ohľaduplným k rodinnému rozpočtu.

Kedy začať s plánovaním terasy

Ideálne čím skôr. O tom, že ju chcete mať, by mal pri návrhu domu vedieť už váš projektant. Takéto záhadné terasy sú potom konštrukčne prirodzenou súčasťou domu a vytvárajú plynulý prechod medzi jeho obytnou časťou a záhradou. Ak ste sa však pre terasu rozhodli až dodatočne, vôbec to nevadí. Aj v tomto prípade ju viete vybaviť rovnako útulne a tiež dokonale zladiť s už existujúcimi okolitými prvkami.

Čo by na terase nemalo chýbať

Skôr, ako začnete premýšľať nad nábytkom a doplnkami, je praktické ujasniť si samotný účel terasy. Bude primárne slúžiť na relax, ako letná kuchyňa alebo ju premeníte na vonkajšiu detskú herňu? Možno bude mať viac funkcií súčasne. Podľa dispozície si vopred premyslite usporiadanie jednotlivých zón a to, ako ich vkusne oddeliť. Jedálenskú časť s grilom a sedením môžete od detského kútika vkusne odčleniť, napríklad, vysokými stojanmi na kvetináče, do ktorých zasadíte prevísajúce druhy kvetov.

Náš tip: Ak terasu plánujete využívať počas celého roku, oplatí sa myslieť aj na zatienenie terasy. V prípade krytého priestoru je tento problém už sčasti vyriešený. Spravidla stačí pridať len slnečník. Keď strieška chýba, je dobré zauvažovať nad kvalitnou pergolou alebo peknou sťahovacou markízou. Cenovo nenáročným riešením je tiež inštalovanie slnečných plachiet.

Vyberáme štýl, materiály a farby

Súčasným trendom je čo najtesnejšie prepojenie terasy s interiérom, resp. s  miestnosťami, s ktorými  priamo susedí. Popri tom však, samozrejme, musí vizuálne zapadnúť aj do exteriéru. Čím teda terasu vybaviť, aby zostala funkčná a zároveň komfortná? 

Záhradné terasy v minimalistickom štýle

Oslovil vás interiérový dizajn, založený na jednoduchosti? Potom netreba dlho uvažovať v akom duchu si zariadite terasu. Ideálnou inšpiráciou tu bude škandinávsky štýl bývania, ktorý preferuje niekoľko základných farieb a minimum rušivých elementov. Pri nábytku sa v otázke materiálov môžete zamerať, napríklad, na obľúbený ratan, kombinovaný s pohodlným čalúnením. Sedacie súpravy, určené na vonkajšie použitie, dnes len ťažko rozoznáte od tých obývačkových. Dôležité je, aby tá, ktorú si vyberiete, bola rýchloschnúca a jej konštrukcia odolná voči rôznym výkyvom počasia.

Terasa v bohémskom štýle

Bohémsky zariadené záhradné terasy s prvkami etno sú čoraz populárnejšie už aj u nás. Svojou podstatou sú ako stvorené na oddych a bezstarostné chvíle, strávené pod holým nebom. Rovnako ako pohodlný nábytok tu zásadnú úlohu zohrávajú doplnky. Kreatívne vyhrať sa tu môžete s rôznymi nástennými či závesnými dekoráciami a rozličnými druhmi sedacieho nábytku. Bežné stoličky tak originálne doplnia ležadlá, hojdačky či nafukovacie taburetky.   


TIP: Vo Westwing nájdete širokú ponuku rôzneho nábytku na vašu terasu či do záhrady. Kliknite si tu teraz: záhradný nábytok!


Najkrajšie inšpirácie pre záhradné terasy

Túžite po terase ako z katalógu? Pri dnešnej širokej ponuke nábytku a dekorácií nie je nič nemožné. Na pomoc vám radi prídu aj odborníci z Westwing. Vyplňte rýchlu online registráciu na našom webe a čerpajte z nápadov skúsených dizajnérov.

Moderné záhradné terasy

Nebojí sa farieb ani spájania rôznych materiálov. Vedľa seba sa tu môžu nachádzať, napríklad, jednoduchá pohovka a kreslo s exotickým vzorom, evokujúcim letnú dovolenku. Kovové časti nábytku tu príjemne ladia s tými drevenými a vytvárajú dojem industriálneho štýlu. Farebné plastové kvetináče bývajú často na nerozoznanie od keramických. Pohodovú uvoľnenú atmosféru vytvoríte tiež textíliami v odvážnych odtieňoch oranžovej, zelenej či fialovej.

Tradičná drevená terasa

Trendová drevená terasa pozostáva z masívnejších kusov nábytku a predmetov, ktoré akoby dýchajú minulosťou. Láka vás predstava splynutia s prírodou a zameranie na ekologickosť? Inšpirujte sa rustikálnymi alebo vintage nápadmi. Buk, dub, smrek, tík či akácia – vyberte si jeden druh dreva alebo ich zaujímavo skombinujte. Zásadou je ponechať podlahu, nábytok alebo zábradlie v jeho prirodzenej podobe. Dokonale ich doladíte prútenými košíkmi, bambusovými lampášmi či vázou so sušenými kvetmi.

Dekorácia na balkón či do záhrady

Detaily v podobe dekorácií sú tými cennými drobnosťami, ktoré robia z domova útulné miesto. Nemali by preto chýbať ani na terase. Ktoré kúsky by sa vám mohli zísť?

Doplnky na terasu

Bezpochyby najpopulárnejším spôsobom ako vyzdobiť terasu je využitie kvetov. V črepníkoch, vo váze či vysadené na pozemku tesne za jej hranicou – všetky potešia rovnako. Popri tradičných druhoch sa nebojte siahnuť i po rôznych sukulentoch, zaujímavých drevinách či bonsajoch. Jedinečné spestrenie zaručia i okrasné trávy a okrasná záhrada či výsadba drobného ovocia alebo zeleniny.

Stálicami v dekorovaní záhrad a terás zostávajú figúrky a sošky zvierat, zvonkohry a rôzne typy svietidiel. Na terase vo vintage štýle môžete dať priestor aj dreveným úložným boxom či ratanovým kŕmidlám pre vtáky. Prepadli ste čaru glamour? Porozhliadnite sa po výrazných textíliách, exteriérových kobercoch alebo zrkadlách, vhodných do exteriéru.

Osvetlenie terasy

Tráviť horúce letné večery vonku je viac ako príjemné. Ak ste si ich obľúbili tiež, dostatočné osvetlenie terasy sa stane nevyhnutnosťou. Množstvo umelého svetla bude závisieť najmä od toho, koľko času budete na terase tráviť po zotmení. Vhodné je začať pevne ukotvenými nástennými lampami, ktoré podľa potreby doplníte stolovými alebo voľne stojacimi svietidlami. Okrem nich za pozornosť stoja aj svetelné reťaze so samostatne visiacimi žiarovkami alebo dizajnové svietniky v mnohých veľkostiach a tvaroch.

Pomohli sme vám? Redakcia Westwing vám želá veľa krásnych chvíľ strávených na novej terase.