Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Zatienenie terasy: slnečník

Ak si chcete vychutnať slnko aj v exteriéri vášho domova, stačí vyjsť von na vašu terasu alebo balkón. Čo však v prípade, že priame slnko nezbožňujete a radi by ste si vychutnali šálku studeného nápoja v tieni? Riešením je zatienenie terasy. Máte hneď niekoľko možností, ktoré vám zabezpečia pocit komfortu, aj keď ste v tieni. Slnečné lúče vás nenájdu tam, kde si práve neželáte. Rôzne alternatívy na zatienenie terasy pridajú na dobrom pocite z pobytu na čerstvom vzduchu. Inšpirujte sa našimi nápadmi na zatienenie terasy!

Ako zatieniť terasu?

Strešná terasa ponúka množstvo výhod a či už už ju máte alebo ju zatiaľ len plánujete, mali by ste dobre zvážiť celkový priestor, ktorý vám moderná terasa ponúka. Prinášame inšpirácie na balkón alebo terasu, ako docieliť tieň a vychutnávať si voľné chvíle vonku ešte viac. Teraz máte k dispozícii rôzne alternatívy, ktoré ponúkajú veľmi dobrý tieň do vašich exteriérových priestorov. Môžete si zvoliť statické aj pohyblivé varianty. Takisto z dizajnového hľadiska máte nevyčerpateľné množstvo možností, aby zatienenie terasy bolo nielen praktické, ale aj estetické riešenie.

Zatienenie terasy markízou 

Markízy sú jedným z najviac populárnych riešení, ako na vašej terase alebo balkóne dosiahnete trochu tieňa. Je to najvhodnejšia alternatíva do vonkajších priestorov menších rozmerov, ako sú balkóny a terasy bytov.

Markízy môžete podľa potreby rozložiť, niektoré sa dajú aj rozmontovať na takzvané dočasné markízy. Sú to markízy, ktoré umožňujú namontovanie iba na určité ročné obdobia, napríklad na leto alebo na konkrétnu príležitosť, napríklad narodeninovú oslavu či večierok s priateľmi. Markízy sa jednoducho hodia na terasy rodinných domov a balkóny v bytoch. Pred ostrým slnkom vás dobre ochránia kazetové, kĺbové a bočné markízy. 

Môžete ich doplniť o slnečný, veterný alebo otrasový senzor. Ten dáva signál k pohonu na vytiahnutie alebo zatiahnutie látky podľa aktuálneho počasia a vy tak môžete v pokoji opustiť svoj domov. Takisto sa tieto markízy dajú naprogramovať na konkrétne časové obdobie. S markízami máte jednoducho po starostiach.

Pergola do každého počasia

Pergola nie nielen funkčý, ale aj dekoračný prvok na zatienenie terasy. Poskytuje veľa tieňa. Je to dobrý spôsob, ktorý sa ľahko inštaluje. Pergolu môžete zdobiť textíliami, záclonami, plachtami aj markízami. Poskytuje vám možnosť umiestniť kvety na balkón a rastliny okolo pergoly, a tak budete môcť sedieť na terase aj za chladnejšieho prostredia a ešte si aj doprajete kvetinovú arómu. 

Typická pergola má zvyčajne jednoduchý dizajn a dokonale tak skrášli vašu terasu. Samozrejmosťou je odolnosť voči snehu a dažďu, takže si môžete užívať aj jesenné upršané dni. K pergolám je možné zaobstarať si aj doplnky rôzneho druhu, ktoré dotvoria funkčnosť a vzhľad. Napríklad screenové rolety poháňané elektromotorom a iné drobné vylepšenia.

Posuvnú pergolu si môžete dať nainštalovať s posuvnými lamelami, pomocou ktorých dokážete regulovať svetlo a teplo. Dajú sa rozdeliť do viacerých nezávislých sekcií. Pri daždi stačí všetko uzavrieť a odtok odvedie vodu pomocou nosných stĺpov k zemi.

Naproti tomu pergoly s pevnou strechou sú cenovo dostupnejšie. Okrem toho má pevná pergola jednu veľkú výhodu, a síce že sa menej kazí, lebo neobsahuje nič mechanické. Ak si k pergolám doobjednáte aj tienenie, komfort takmer počas celého roka máte zaručený. 

Zatienenie terasy: materiály

Voľba materiálu záleží od toho, na akom mieste a podklade plánujte umiestniť zatienenie terasy. Záleží od toho, pre ktoré riešenie sa rozhodnete. Markízy sú z látky, aj z PVC. Ak sa rozhodnete zvoliť si pergolu s pevnou strechou, jej výplň je možné zrealizovať polykarbonátom alebo sklom. Pergola môže mať drevenú konštrukciu, avšak aj druh dreva zohráva rolu. Takisto sa môžete rozhodnúť pre hliníkové pergoly.

Balkón a terasa: aké zatienenie terasy vybrať?

Ak sa chcete rozhodnúť pre cenovo dostupnejšie riešenie, môžete si vybrať slnečníky alebo iné tienidlá, ktoré sa často dajú po terase podľa potreby premiestňovať.

Klasika vďaka slnečníkom

Slnečník je bežná a dostupná možnosť, ako dosiahnuť tieň na vašom vonkajšom priestranstve, balkóńe alebo terase. Mnohé slnečníky sú vyrobené skutočne dizajnovo a dajú sa ľahko prispôsobiť rôznym potrebám. Najlepšie sú také druhy slnečníkov, ktoré majú nastaviteľné rameno do výšky, aj do uhla sklonu. Týmto spôsobom sa chránite pred poobedným, ako aj pred ranným slnkom.

Tieniaca sieť

Sieť zo špeciálneho vodotesného polyesteru zabezpečuje tienenie na terase, balkóne či záhrade. Slnečnú clonu ľahko namontujete pomocou kovových krúžkov, ktoré sú pevne umiestnené na každom rohu siete. So sieťou sa tak dá ľahko hrať a natiahnuť ju pod rôznymi uhlami a v rôznych výškach. Do krúžkov navlečiete lanko a pripevníte ho o stĺpik alebo strom. Budete prekvapení, aké variácie môžete vyrobiť s touto tieniacou sieťou.

Zatienenie terasy a balkóna: 4 štýlové spôsoby

Docieliť tieň sa v dnešnej dobe na vašej terase či balkóne dá aj mimoriadne štýlovo. Pozrite sa na naše tipy, ako zatienenie terasy môže vyzerať skutočne luxusne, ale zároveň funkčne.

Strom ako tienidlo

Kedysi ľudia nemali možnosť využiť umelé tienidlá, ale do záhrady pre tento účel jednoducho vysadili strom. Keď vyrástol, postaral sa o tieň. Strom je skvelé riešenie, no má aj svoje úskalia, ktoré by ste mali zrejme zobrať do úvahy. Strom rastie pomerne dlho, takže zvážte, ako počas dňa postupuje slnko, aby ste z tieňa mali čo najviac. Tiež zoberte do úvahy, že strom má silné a hlboké korene, ktoré môžu narušiť základy, ak sú v tesnej blízkosti domu.

Nasaďte vinič

Ak ste praví milovníci prírody, určite sa tomuto riešeniu potešíte. Staré farmy na úkryt pred slnečnými lúčmi používali rastliny. Jedným zo spôsobov, ako sa spoľahlivo chrániť pred slnečným žiarením, je použitie zaujímavých prvkov na terase domu a k tomu nasadiť vinič, zimolez, vistérie či plamienky. Rastliny sú prírodnými izolátormi a dokonalými pomocníkmi pri tvorbe tieňa. Vďaka nim sa budete cítiť ako v Oriente.

Zatienenie terasy: mobilné lamely

Všestrannosť riešení má v dnešnej dobe čoraz väčšiu hodnotu. Súvisí to so schopnosťou prispôsobiť sa zmenám. Slnečné lúče dokážu potešiť, vyživiť a postarať sa o mnoho možností. Avšak ak vám slnko nevyhovuje, najmä počas horúcich dní, môžete siahnuť po riešení mobilných lamiel. Sú skvelou voľbou, ak chcete mať na terase niečo mobilné, čo umožňuje zakryť slnečné lúče a inokedy zase uľahčiť priamy vstup.

Námornícke plachty a baldachýny

Chcete sa doma cítiť tak trochu ako na dovolenke? Na zatienenie terasy a balkóna môžete použiť veľa kúskov látky, ktoré priestoru umožnia tieň. Sú to prvky, ktoré dodávajú miestu pohodlný a svieži dotyk morského vánku. Stačí ich prehodiť cez drevené stĺpy a máte po probléme. Nájdete ich v rôznych veľkostiach, tvaroch a farbách. Používanie svetlých textílií na zabránenie prenikaniu slnečných lúčov je trendom v dekorácií terás. 

Správne zatieniť terasu je cez leto takmer nevyhnutnosťou. Nie každý miluje prudké slnenie a príjemný tieň zaručí pohodové posedenie na terase počas celého roka. Ak hľadáte nápady do záhrady, inšpirujte sa nasledujúcimi článkami:

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!