Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
pohovka na terase

Drevená terasa je snom takmer každého. Aký materiál si zvolíte, bude veľmi ovplyvňovať to, ako sa na terase budete cítiť. Od neho sa odvíja aj životnosť nábytku alebo terasy ako celku. Moderná terasa pracuje so súčasnými trendami. Najdôležitejším faktorom pri výbere dreva pre vašu terasu je odolnosť voči poveternostným podmienkam. Často sa využívajú smreky, duby alebo buky. Všetko má svoje pre a proti, no drevená terasa rozhodne patrí k tým dobrým voľbám. Ponúkame vám inšpirácie, ako môže vyzerať vaša drevená terasa.

Drevená terasa je opäť IN

Trendy sa stále opakujú, ale tie najobľúbenejšie sú tu s nami večne. Drevo nikdy nevyjde z módy, možno len preferencie jednotlivých druhov sa z času na čas aktualizujú. Drevo sa opäť dostáva do módy. Či už ide o realizáciu rustikálneho alebo vintage štýlu terasy vďaka drevu. Môžete z neho urobiť podlahu, zábradlie, kreslá alebo stoly, vďaka drevu získate štýlový dizajn s použitím ekologických materiálov.

Prírodné materiály v prvotriednej kvalite

Hlavným benefitom dreva je prírodný vzhľad a nízka tepelná vodivosť. Počas chladnejších dní je drevo príjemné teplé a počas horúceho leto sa rýchlo nerozpáli. Drevené terasy spríjemňujú prostredie a vytvárajú pohodovú atmosféru prostredia. Drevo je prírodný materiál, ktorý znásobuje pôžitok v terasovej časti domu alebo záhrady. Odporúčame vyberať materiály z masívneho, kvalitne vysušeného dreva na 12-16% a prispôsobené pre externé podmienky.

Výber dreva na terasu

Výber dreviny ovplyvní životnosť a celkový dojem z terasy. Zvyčajne sa využívajú smrek, buk alebo dub. Poslúži však sa drevo, ktoré nie je kvôli pôsobeniu vody náchylné na vlhnutie. V našich končinách je obľúbený sibírsky smrekovec, borovica, či jaseň. Dá sa rôzne upraviť a má dobrú životnosť a odolnosť.

Sibírsky smrekovec nie je síce v prirodzenom prostredí v Európe, je to svetlá drevina a preto ideálna na nátery pigmentačnými olejmi. Môžete si tak natrieť dosky do farby teaku, dubu alebo inak. Sibírsky smrekovec má aj skvelú životnosť, čo predstavuje asi 15 – 25 rokov a pri krytej terase a pravidelnej údržbe dokonca viac.

Exotické dreviny ako cumaru, garapa alebo IPE pochádzajú z Južnej Ameriky, patria medzi tvrdé exotické dreviny s prirodzenou odolnosťou voči poveternostným vplyvom. Stabilita dreva je veľmi dobrá. Terasové dosky z dreviny cumaru sú obľúbené pre krásnu hnedo červenú farbu, výraznú kresbu a štruktúru, vysokú tvrdosť, menej vysychajú a majú príjemný teplý vzhľad.

Životnosť a funkčnosť dreva

Na dreve je úžasné, že do ovzdušia nevypúšťa chemikálie a má prirodzený vzhľad. Okrem nízkej tepelnej vodivosti, má nádhernú vôňu a každá jedna doska je jedinečná. Vďaka štruktúre má aj protišmykové vlastnosti a budí dojem mäkkosti. Drevená terasa má pri dobrej starostlivosti a pri pravidelnom ošetrovaní životnosť 10 až 30 rokov. Pozor si treba dať na triesky a skutočne nezanedbať jeho údržbu.

Drevená terasa: tie najkrajšie nápady

Drevená terasa je neodlučiteľná súčasť domova. Dá sa z nej vyčarovať ďalšia miestnosť a môže byť akýmsi plynulým pokračovaním interiéru. Či je to už drevená alebo strešná terasa, určite sa vám naše záhradné terasy alebo inšpirácie na balkón budú páčiť.

Drevená terasa ako súčasť domova

Aktuálnym úspešným trendom je hladké prepájanie terasy s miestnosťami vo vnútri domu alebo bytu. Terasa môže krásne nadväzovať na vašu obývačku či kuchyňu. V prípade letného stolovania vám poslúži napríklad ako jedáleň.

Rustikálny štýl drevenej terasy

Rustikálny nádych umocníte využitím akoby opotrebovaných materiálov. Tento materiál môžete aplikovať pri výbere podlahy, nábytku alebo doplnkov. Ak docielite dojemy patiny, terasa získa rustikálnu dušu. Medzi aktuálne trendy patrí napríklad kombinovanie dlaždíc rôznych farieb alebo nábytok natretý navonok ošúchanou farbou.

Dovolenková terasa

Ak sa vám nepodarilo dostať sa na dovolenku pri mori, naaranžujte si terasu podľa exotických destinácií. Atmosféru oživíte pomocou prírodných kameňov, ktoré vytvárajú autentický dojem prírody a pláže. Posedenie na terase skrášlite aj vďaka kvetom v črepníkoch alebo aj vo vázach. Kombinácia bielej a modrej bude dokonale evokovať grécke ostrovy.

Interiér s exteriérom

Ďalším trendom je ladenie terasy s interiérom vášho domu a bytu. V súčasnosti už len ťažko rozoznáte interiérový nábytok od exteriérového. Reč je o dokonalých gaučoch alebo kreslách. Pre ešte útulnejší vzhľad terasy vám pomôžu aj doplnky na terasu: poukladajte na pohovku alebo kreslo mäkké vankúše a deky.

Drevená terasa a jej údržba

Aj to najkvalitnejšie drevo si vyžaduje pozornosť. Aby si zachovala vaša drevená terasa farebnosť a dobrý technický stav, je potrebné ju aj patrične udržiavať a hýčkať.

Pravidelná renovácia

Renovácia v pravidelných intervaloch zahŕňa čistenie aj lakovanie. V prípade, že ste sa rozhodli pre vysokotlakové čistiace zariadenie, majte na pamäti opatrnosť. Príliš silný tlak môže povrchu uškodiť. Odporúčame najskôr dané zariadenie vyskúšať na skrytom mieste, ktoré až tak veľmi nevidno a tam nastaviť ten správny tlak.

Každoročná kontrola prasklín a iných nedostatkov

Každý druh dreviny si vyžaduje individuálny prístup. Jednotlivé kusy drevenej dosky sú jedinečné a unikátne, preto k nim tak treba aj pristupovať. Investujte raz ročne pred sezónou do odbornej pomoci, aby ste zistili aktuálny technický stav a prípadne nedostatky dali odstrániť.

Údržba: čistenie a odstraňovanie nečistôt

Na terasách sa väčšinou používa strana dosky s jemným drážkovým profilom. Tá je náročnejšia na čistenie ako strana s hlbokými drážkami. Odporúčame používať obyčajnú kefu a čistú vodu, a to v pravidelných intervaloch. Ak je balkón a terasa veľmi znečistená, aplikujte špeciálne čistiace prípravky na ošetrovanie dreva, ktoré okrem čistenia, drevo aj ochránia a dodajú mu výživu.

Drevená terasa: ako na podlahu?

Terasa je doplnok vášho domova, ktorý nie je nikdy neskoro vybudovať. Vôňa dreva a jeho príjemná štruktúra v nás spúšťa doslova endorfíny.

Dobrý plán

Pred jej výstavbou je podstatné starostlivo si pripraviť stavebný plán. Ak sa chcete vyhnúť rizikám pri výstavbe, odporúčame poradiť sa s odborníkmi v oblasti dizajnu a architektúry, ktorí vám poskytnú profesionálne rady a nápady. Do úvahy treba vziať aj charakter pozemku.

Ten pravý účel

Je dobré vedieť ešte pred samotnou výstavbou, na aký účel budete terasu využívať. Niekto si na terase rád vychutná rannú kávu, iný zas leňoší v hojdacej sieti a pre druhých môže byť terasa to správne miesto na stolovanie alebo garden party.

Príprava pokládky

  • Miesto na terasu treba vopred poriadne vymerať, označiť a pripraviť
  • Na stuhnutý betón je potrebné dať stierku
  • Následne je potrebné položiť pomocné rošty, obrubníky a postupne pripevniť drevené dosky tak, aby mali dostatok priestoru pre vzduch
  • Pri pokládke odporúčame dodržiavať rozostupy od 3 do 10 milimetrov

Drevené terasy sú skutočne oázou pokoja a oddychu. Charakteristická vôňa dreva na slnkom vyhriatej terase vám skutočne pohladí zmysly.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!