Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Okrasná záhrada s chodníkom

Túžite urobiť z vašej záhrady miesto, ktoré vám bude robiť radosť už na prvý pohľad? Poďte sa s nami pozrieť na možnosti a zistite ako na to. Nezáleží na tom, aký štýl záhrady si vyberiete. Či už to bude anglická alebo japonská záhrada, každá má svoje čaro a môže slúžiť zároveň aj ako okrasná záhrada. Pripravili sme pre vás pár tipov, ktoré vám pomôžu premyslieť si návrh záhrady od základov a získať inšpirácie pre dokončenie vášho diela.

Okrasná záhrada: čo je dôležité vedieť?

Záhrada môže byť pekná a užitočná zároveň. Ako to však urobiť tak, aby záhrada pôsobila harmonickým a uceleným dojmom? Myslite na výsledok od začiatku a postupujte krok za krokom.

Dobré plánovanie záhrady šetrí peniaze aj námahu

Urobte si nákres pozemku a zakreslite všetky dôležité prvky záhrady, svetové strany a plánované rastliny. Ak si neviete rady, využite služby záhradného architekta. Pomôže vám to vyhnúť sa chybám začiatočníkov a dodatočným zmenám.

Voda je základ života 

Bez vody a efektívneho zavlažovania sa vaša záhrada môže stať nočnou morou. Myslite preto na vodu vopred. Vhodne zvolený závlahový systém vám uľahčí starostlivosť. Využiť môžete aj dažďovú vodu a vzduch osvieži aj jazierko alebo napájadlá pre vtáky.

Terénne úpravy je potrebné dokončiť pred výsadbou

Ak váš návrh záhrady ráta s jazierkom, altánkom či terasou, dokončite výkopy a základy skôr, ako začnete sadiť. Rovnako je potrebné vopred ohraničiť okrasné záhony, cestičky a osadiť ploty.

Najskôr rastliny, potom trávnik

Vysádzanie a pestovanie rastlín a drevín by malo prebiehať podľa ich prirodzeného termínu sadenia a skôr ako trávnik. Keď budete mať rastliny vysadené, je čas pripraviť aj zeminu na trávnik. Aby sa trávnik uchytil potrebuje totiž nejaký čas bez pohybu na zapustenie korienkov. 

Okrasná záhrada: 5 vecí, ktoré by nemali chýbať

Ako by sa vám asi páčil pohľad z pohodlného kresla na obľúbené rastliny, malebné zákutia a cestičku osvetlenú svetielkami? Ak je to príjemná predstava, stačí, aby ste ju preniesli do reality. Čo k tomu potrebujete?

Rastliny ktoré milujete

Vyberajte také rastliny a kvety do záhrady, ktoré sa páčia vám osobne. Názor susedov či odborníkov môže byť síce užitočný, ale záhrada má robiť radosť predovšetkým vám. Určite sa nájdu aj také, ktoré sú zároveň vhodné aj pre váš typ pôdy a umiestnenie.

Užitočné aj čarovné cestičky 

Pri plánovaní myslite aj na chodníčky, ktorými sa dostanete tam, kam potrebujete. Cestičky vám zároveň umožnia rozdeliť priestor na viac častí alebo vytvoriť zaujímavé línie lákajúce na prechádzku. Ako podložie pre cestičky môžete využiť nielen kameň a štrk, ale aj staré drevo a tehly.

Oddychové miesta a zákutia

Väčšiu radosť zo svojej záhrady budete mať, ak v nej môžete nielen pracovať a starať sa o rastliny, ale aj oddychovať. Aby záhrada tvorila kompaktný celok, vyberajte taký nábytok, doplnky na terasu a osvetlenie terasy, ktoré sa hodia k štýlu vašej okrasnej záhrady. 

Vodné plochy

V žiadnej záhrade by nemala chýbať vodná plocha. Nielen preto, že pritiahne hmyz potrebný pre opeľovanie rastlín, ale dodá záhrade aj okrasný prvok. Ak zrovna nemáte priestor alebo chuť na jazierko, využite aspoň rôzne nádoby. Tie môžu zároveň slúžiť ako napájadlá pre vtáky či zdrž dažďovej vody, ktorá je ideálna na polievanie. 

Okrasná záhrada: doplnky a dekorácie

Okrasná záhrada je krásna predovšetkým kvôli rastlinám. Ak ju však doplníte o ďalšie dekoratívne prvky, ako sú sochy, kvetináče, historické alebo moderné prvky či osvetlenie, získa ďalší rozmer a svoje špecifické čaro. 

Okrasná záhrada: 7 inšpirácií

Okrasná záhrada nemá pevne stanovený štýl. Jej zámerom je vyvolať v nás príjemné pocity a to bez ohľadu na to, aký design preferujeme. Aké existujú možnosti?

Minimalistický dizajn

Aj obraz, na ktorom je len jedna jediná bodka, môže vyvolať ten správny dojem. Záleží od farby, veľkosti aj umiestnenia. Podobné je to aj s rastlinami v záhrade. Ak ich vyberiete precízne a s citom, stačí ak ich bude len niekoľko, ale presne tam, kde majú byť.

Anglická okrasná záhrada

Divokosť spojená s dômyselným dizajnom a nádychom starých časov. Také sú anglické záhrady. Ak na svojom pozemku objavíte históriu v podobe kamenných múrikov, tehlových stien alebo starých rastlín, využite ich. Pokúste sa prepojiť záhradu s okolitým priestorom a doplňte ju dekoráciami s patinou.

Japonská záhrada

Japonská záhrada je ideálne miesto pre spomalenie, meditáciu a reflexiu. Vzbudzuje pocit harmónie, jednoduchosti a čistoty. Každá rastlina, kameň alebo doplnky sú vyberané zámerne, všetko má svoj zmysel aj miesto, tak ako v prírode. Vhodné sú rastliny s obmedzenou farebnou škálou, miniatúry rastlín a špecifické dekorácie.

Vidiecke záhrady

Prirodzenosť, rôznorodosť a praktickosť. Asi tak sa dajú charakterizovať vidiecke záhrady tromi slovami. Dôležité je, aby mal majiteľ záhrady nielen radosť, ale aj úžitok. Neodmysliteľné sú tu preto ovocné stromy, jedlé kríky, bylinky aj zelenina a samozrejme drevený záhradný nábytok s nádychom vidieka a romantiky.

Permakultúra

Na prvý pohľad to vyzerá ako chaos, ale aj permakultúrna záhrada má svoje čaro, zmysel a môže tvoriť okrasu domu. Ak sa lepšie prizriete, zbadáte dokonalú súhru rastlín, ktorá pripomína divokú džungľu plnú zdravého života. Je to preto, že permakultúrny dizajn využíva vlastnosti prírodných ekosystémov. Ideálne je poradiť sa s odborníkmi, aby si rastliny a okrasné trávy „sadli“.

Okrasná záhrada na balkóne

Pôžitok z rastlín viete mať aj na balkóne či terase. Vyberajte kvetináče, ktoré sa hodia k vášmu štýlu a nebojte sa ich zavesiť na steny alebo použiť aj celé súpravy. Dôležité je brať do úvahy svetovú stranu a zvoliť rastliny tak, aby im neškodilo napríklad príliš veľa slnka alebo naopak málo.

Okrasná záhrada: kvety a okrasné dreviny

Kvety a okrasné dreviny prirodzene patria do každej záhrady. Na čo sa sústrediť a ako ich využiť naplno? 

Hrajte sa s farbami 

Okrasná záhrada môže hýriť farbami, ale môže byť na pohľad aj veľmi jednoduchá. Dôležité je, aký dojem a pocit chcete vyvolať. Veľa farieb pôsobí radostne, tón v tóne upokojuje a kontrastné farby vzbudzujú pozornosť. Pri dobrom plánovaní viete pomocou vegetačného cyklu rastlín využiť rôznorodú paletu farieb počas celého roka. 

Vytvorte efektné zákutia 

Nechajte rastliny a miesta vyniknúť. Niekedy stačí doplniť kamenný múr alebo plot závesným kvetináčom, nechať ho obrásť popínavými rastlinami či efektne osvetliť jednu z rastlín. Využiť môžete aj rôzne dekorácie, ako napríklad sochy či starý rebrík, na ktorý umiestnite kvety. 

Použite nádoby na kvety

Aj keď má vaša záhrada dostatok priestoru na výsadbu rastlín, kvetináče dokážu podčiarknuť jej čaro. Na výber máte širokú škálu tvarov a materiálov. Vyberajte také, ktoré korešpondujú s typom záhrady. Efektne vyzerajú napríklad súpravy kvetináčov rôznej veľkosti, doplnené o rovnaké druhy rastlín, ale aj starý fúrik či sud.

Využite celý priestor záhrady

Využite všetko, čo záhrada prirodzene obsahuje. Rovina, schody, kopčeky, stavby, kamene, ploty, cestičky, múry a steny domu – to všetko môže byť priestor pre tvorbu krásy. Stačí, ak dáte priestoru význam, vyzdvihnete ho špeciálnou úpravou a doplníte ho kvetmi, okrasnými drevinami alebo dekoráciami. 

Okrasná záhrada: akých chýb sa vyvarovať

  • Mix štýlov. Rozhodnite sa pre jeden štýl a dodržujte ho. Rôznorodý dizajn spôsobuje pocit chaosu a zabraňuje pocitu harmónie, ktorý ste pôvodne chceli vytvoriť.
  • Príliš veľa všetkého. Dajte rastlinám možnosť vyniknúť. Divokosť je síce fajn, ale niektoré rastliny potrebujú jednoducho svoj priestor, aby sa ukázala ich skutočná krása.
  • Túžba po rýchlom výsledku. Neponáhľajte sa. Rastliny potrebujú svoj čas, aby dozreli do krásy. Vaša trpezlivosť sa vám odmení bohatosťou a harmóniou.

Na záver ešte jedna rada. Neponáhľajte sa. S dobrým plánovaním a vytrvalosťou vám môže vaša okrasná záhrada robiť radosť po veľa rokov. A pamätajte, čím bude staršia, tým bude krajšia. Postupne ju môžete dopĺňať a zveľaďovať. Pár inšpirácií nájdete aj u nás.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!