Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Kombinácie farieb na steny v interiéri

Keď sa naučíte základné kombinácie farieb na steny, výsledok môže byť pre váš domov nad mieru príjemný. Princíp nie je vôbec zložitý, stačí dodržať len zopár jednoduchých odporúčaní. Ako realizovať kombinácie farieb na steny so železnou istotou? Dáme vám na to užitočné tipy, bez ktorých už nebudete chcieť zariaďovať žiadnu miestnosť vo vašom dome alebo byte. Aj interiérové farby potrebujú svoje hranice, aby váš domov nehral všetkými odtieňmi. Vtedy by pôsobil neharmonicky. Pozrite sa s nami na farby bližšie, radi vás nimi prevedieme!

Kombinácie farieb na steny: základné pravidlá pre zladenie farieb

Niekedy sa vám môže zdať jednoduché zvládnuť kombinácie farieb na steny, ktoré máte radi. Nasadiť však teóriu farieb do praxe a dobre odhadnúť, ktoré interiérové farby spolupracujú, vás môže stáť zbytočné omyly. Najlepšie je, keď začnete pri vytváraní farebnej schémy pomocou farebného kolieska. To vám pomôže vhodne skombinovať teplé farby a pastelové farby. Vhodné kombinácie farieb na steny môžete aplikovať v istých prvkoch aj na zariadenie interiéru.

Farebné koliesko sa sústredí na základné farby červenej, modrej a žltej. Pomocou neho sa vám pokojne môžu vykreovať aj feng shui farby, ktoré vám zabezpečia v domácnosti harmóniu.

  • Základné farby: červená, žltá, kráľovská modrá farba a tmavomodrá. Nemôžu byť vytvorené pomocou iných farieb alebo kombinácií.
  • Sekundárne farby: zahŕňajú zelenú, olivovozelenú, oranžovú a fialovú farbu. Vznikajú zmiešaním primárnych farieb, čím môže vzniknúť vaša farba roka 2021 bez ohľadu na trendy a všeobecné preferencie.
  • Terciárne farby: vytvoríte ich zmiešaním primárnej farby so sekundárnou farbou. Hľadajte názvy ako modrozelená alebo červenooranžová, ktoré označujú terciárnu farbu.

Osvedčené kombinácie farieb na steny v interiéri

Návrhári interiérov vytvorili jedno pravidlo, ako ľahko dosiahnuť farebnú harmóniu v ktorejkoľvek miestnosti. Pri použití trojfarebnej kombinácie v miestnosti použijete hlavnú farbu na 60%, k druhej farbe pridáte 30% a farbe s malým dôrazom 10%. Tento model 60-30-10 je jednoduchým spôsob, ako získate profesionálny vzhľad domácnosti a vaše interiérové farby tak budú stopercentne ladiť.

V praxi môže farebná schéma 60-30-10 obsahovať kombinácie farieb na steny a podlahy v neutrálnej béžovej farbe na 60% sedačka, stolička v modrej farbe na 30% a vankúše a umelecké diela v žltej farbe na 10%. V prípade spálne 60-30-10 môžu byť steny a podlahy zo 60% sivé, posteľná bielizeň a závesy v bielej farbe s 30% a vankúše a doplnky v ružovej farbe na 10%. Týmto budú farby pôsobiť harmonicky.

Kombinácia bielej s inými farbami

Ak chcete vsadiť na klasiku, je to rozhodne biela farba na stenu. Pôsobí veľmi podobne ako čierna farba, hoci je jej opozitom. Napríklad však hnedá a biela sú klasický pár. Túto kombináciu nepopletiete. Aby bola miestnosť vizuálne zaujímavá, keďže obe farby sú neutrálne, môžete meniť tóny hnedej alebo pridať tretiu farbu. Na žiarivo bielych stenách pôsobia dobre teplejšie odtiene tmavohnedej farby, ako napríklad orechový a teakový nábytok.

Zelená farba s bielou sú typickou kombináciou. Jasnejšie zelené doplnky, ako napríklad vankúše svietia na bielom pozadí. Jemnejšie odtiene zelenej farby zahrejú miestnosť s bielym nábytkom. Nezabudnite na živé izbové rastliny, aby miestnosť zostala pokojná, ale aby nebola príliš krikľavá. Tmavšia modrá farba s bielou tvorí elegantný pár. V priestoroch s bielym nábytkom pridajte námornícke akcenty, ako sú vankúše a koberčeky, aby ste vytvorili hĺbku. Prípadne vyskúšajte namaľovať jednu zo stien miestnosti modrou, aby ste priestor oživili.

Zlatá a biela sú overenou kombináciou. Sú prirodzené a často sa používajú v interiéroch, móde či šperkárstve. V kuchyniach a kúpeľniach si vyberte biely mramor, ktorý má v sebe prirodzenú zlatú niť. Mix zlatého prvku a osvetlenia zvýrazní podtóny v mramore. Kombinovať môžete aj svietidlá, sošky, či rámy na obrazy.  

Kombinácie farieb na stenu so sivou

Sivá je nadčasová a praktická farba, ktorá sa dobre spája s takmer ľubovoľnou farbou. Kombinácia farieb so sivou nikdy nie je krok veľa. Sivá môže pridať hĺbku alebo pomôcť osvetliť priestor. Môže mať však pozitívne aj negatívne účinky na náladu človeka, preto by ste ju mali aplikovať uvážene. Odvážnejším sa bude páčiť antracitová farba.

Dá sa uplatniť ako farba na steny, na koberce alebo veľké kusy nábytku, čím poskytnete vynikajúci základ. Párujte ju s ostatnými neutrálnymi farbami a vytvorte nadčasový interiér. Napríklad ružová farba a tyrkysová farba spolu so sivou sa dobre hodia do mäkkých a ženských priestorov. Teplejšie tóny svetlošedej zmäkčujú vzory. Na steny namiesto bielej použite teplé sivé farby, aby ste sa v miestnosti cítili komfortnejšie.

Béžová farba a iné farby

Ak obľubujete farby jesene, pohrajte sa s teplými variáciami. Pohybujte sa v odtieňoch od béžovej po tmavohnedú. Béžová farba sa najčastejšie spája so stabilitou a bezpečnosťou. Je teplá a spoľahlivá. Svetlé odtiene hnedej, ako je béžová, sú často základom interiérov, pretože sú upokojujúce. Príliš veľa béžovej však môže pôsobiť mdlo. Obmedzte množstvo tmavohnedého nábytku v jednej miestnosti, aby ste predišli pocitu prílišnej ťažkosti. V prípade priestorov s nábytkom z tmavohnedého dreva vyvážte svetlejšie tkaniny a farby na steny. Ideálna bude biela farba na stenu. Béžová pohovka sa dobre spája s farebnými vankúšmi a hodí sa k nej tmavočervená, horčicovo žltá alebo bordová farba.

Teplé farby a pastelové farby  

Hnedá a žltá sú teplé farby, ktoré sa hodia ideálne do tradičného aj moderného interiéru. Tajomstvo kombinácie týchto farieb spočíva v udržaní zvyšku vašej palety v neutrálnych a jemných odtieňoch. Ružová farba dodáva teplej hnedej trochu energie a vytvára jemnú ženskú náladu. Bledoružové steny zabránia tomu, aby hnedý nábytok ovládol miestnosť. Dobre sa kombinuje aj fialová farba na látkach s nábytkom z hnedého dreva a architektonickými detailmi.  

Tmavšie dreviny, napríklad orech, sa dobre spájajú so sviežimi odtieňmi. Vyvážte svetlejšie hnedé dreviny so svetlejšími alebo hlbšími odtieňmi fialovej. Tyrkysová farba sa bude dobre hodiť do izieb, obložených drevom. Pastelové farby ako oranžová môžete použiť na dekorácie s umeleckými dielami. Pestrofarebné vankúše dodajú hnedému nábytku pekný nádych.

Kombinácie farieb na steny

Aj pre dizajnérskych začiatočníkov odporúčame používať sýtosť farieb ako praktickú pomôcku. Môžete zvoliť cestu tón v tóne. Toto je neformálne pravidlo, ktoré vám môže pomôcť vytvoriť pútavé farebné kombinácie. Sýtosť farby je definovaná ako intenzita a čistota farby. Podľa toho, ako miešate farby z hľadiska ich intenzity, dosiahnete rôzne nálady a efekty. To však neznamená, že jemné odtiene by ste nemali krížiť s intenzívnejšími farebnými odtieňmi. Ak chcete pridať miestnosti punc, dosiahnete to žiarivým detailom na pozadí tlmenej steny. Jediné, čomu by ste sa mali vyhnúť, je použitie veľkých plôch na stenách s rôznou intenzitou farieb. Výsledok môže pôsobiť dráždivo až nepríjemne.

Nápady na originálne kombinácie farieb na steny

Pri navrhovaní vašej farebnej schémy budete inklinovať ku kombinácii, ktorá na vás pôsobí relaxačne. Pravdepodobne zvolíte odtiene podobnej intenzity. Neónová ružová môže pôsobiť v tandeme s pastelovými farbami na nesprávnom mieste nevhodne. Vysoká sýtosť jasných farieb a tlmená povaha pastelových farieb bývajú znepokojujúcim mixom. Miestnosť potom na vás vplýva rozhádzane. Pre upokojenie zvoľte tlmené farby a spárujte ich s neutrálnymi farbami. Zvoliť skvelé kombinácie farieb na steny nemusí byť zákonite iba prácou dizajnéra. Zvládnete to aj sami, ak využijete určité princípy vo farebnosti. Tým dosiahnete harmóniu celku.

Ak hľadáte inšpirácie pre váš interiér či exteriér, zaregistrujte sa zdarma na Westwing, ktorý vám prinesie prísun čerstvých exkluzívnych ponúk a ďalších nápadov pre krajší domov.