Interiérové farby

Každý, kto sa zaujíma o interiérový dizajn, má svoje obľúbené farby, ktoré by rád použil pri zariaďovaní svojho vysnívaného bytu či domu. Farby nám dávajú nepreberné množstvo nápadov, kombinácií a kreatívnych kombinácií. Preto sa s vami chceme podeliť o naše vedomosti, aby ste si mohli zariadiť svoj interiér ako profesionál!

Kombinácia farieb nemusí byť ťažká záležitosť. Stačí zistiť, ako správne zvoliť interiérové farby a ako kombinovať farby. Aké sú dokonalé farebné kombinácie na vytvorenie harmonického, priateľského a štýlového prostredia? Akú farbu by ste mali použiť pri maľovaní miestnosti vo vašom dome? Na tieto otázky odpovieme nižšie a v samostatných článkoch, ktoré vám pomôžu vytvoriť dokonalý interiér, napríklad tyrkysovú spálňu alebo obývaciu izbu v béžovej farbe.

Farba roka 2021

Farbu roka vyhlasuje už vyše 20 rokov inštitúcia Pantone Color Institute z USA. Finálnemu výberu farby vždy predchádzajú konzultácie so špičkovými odborníkmi na farby, ktorí neustále sledujú trendy a vývoj. V roku 2021 sa hlavnými farbami v interiéri stala: sivá (Ultimate Grey) a žltá (Illuminating Yellow).

Aké interiérové farby sa považujú za základné farby?

Farby robia náš svet krajším, no dokážu nás aj rozveseliť, upokojiť či dodať energiu. Ak práve premýšľate ako si vylepšiť svoje bývanie a aké interiérové farby vybrať pre váš domov, pripravili sme pre vás prehľad farieb a ktoré základné farby by vo vašom interiéri nemali chýbať.

Kombinácie farieb na steny

Teraz, keď ste sa naučili základné informácie o svete farieb, začnite hľadať tie najlepšie farby pre váš domov. Zaujíma vás však, aké farby spolu ladia a ktoré kombinácie farieb na steny by ste mali zvoliť? Poradíme vám v tom, ako navzájom kombinovať farby v miestnostiach.

Kombinácia farieb so sivou

Sivá sa často spája s eleganciou a luxusom. Kombinácia farieb so sivou a inými farbami patrí medzi tie najviac vyhľadávané. Stavili na ňu aj populárne značky šperkov či módne domy

Aká farba sa hodí k zelenej

Zelená sa často považuje za pokojnú a osviežujúcu, pretože je najbežnejšou farbou v prírode. Za prítomnosti zelenej farby sa svaly tela uvoľňujú. To z nej robí upokojujúcu farbu, ktorá zmierňuje stres a navodzuje príjemnú atmosféru.

Pastelové farby v interiéri

Pastelové farby sa dajú ľahko zakomponovať do akéhokoľvek štýlu v interiéri a do zariadenia vnesú sviežosť a pokoj, čím sa stali naozaj obľúbenými farbami v interiérovom dizajne.

Feng shui farby

Feng shui farby zohrávajú v každom domove veľmi dôležitú úlohu, pretože v tej správnej kombinácii dokážu navodiť harmonický pocit, ktorý blahodárne pôsobí na telo aj myseľ človeka.

Teplé farby

Farby sa delia do dvoch základných kategórií – teplé farby a studené farby. S ktorými si môžete vytvoriť útulný domov? My vám s tým pomôžeme a predstavíme vám kombinácie farieb na steny a do zariadenia, ktoré spravia váš interiér ešte krajším.

Čierna farba a biela farba na stenu

Čierna farba v interiéri dokáže na jednej strane pôsobiť elegantne, ale vie byť zastrašujúca ak ju primerane nezladíte. Narozdiela od čiernej, biela farba je stále klasikou a stále v móde. Ani zďaleka nie je biela farba na stenu monotónna, hoci by sa tak mohlo na prvý pohľad zdať, pretože patrí medzi základné farby. Naopak, dokáže pekne prekvapiť a zahrať na tú správnu nôtu.

Béžová farba a natural v interiéri

Svetlé a natural odtiene v interiéri, hlavne béžová farba, sú na vzostupe nielen v móde, ale aj v interiéroch. Inšpirujte sa našimi nápadmi, ako si skrášliť svoj interiér béžovou farbou.

Modrá farba a tyrkysová farba

Modrá farba sa často označuje za chladnú, ale v tej správnej kombinácii môže pôsobiť veľmi príjemne. Je viacero spôsobov, ako môžete modrú farbu kombinovať. Je známe, že aj tyrkysová farba v priestore nabíja a zmierňuje pocity stresu, ale s jej kombináciou by ste mali byť opatrní. Poradíme vám ako tieto dve farby kombinovať s inými.

Fialová farba a ružová farba

Ružová farba a tak isto aj fialová farba patria medzi pastelové farby. Podľahnite ich čaru a poďte s nami nazrieť do inšpiratívnych príbytkov.

Antracitová farba

Antracitová farba sa môže označiť aj ako farba roka 2021 spolu s béžovou a sivou. Antracitová farba pôsobí veľmi výrazne a nie je vhodná do každého interiéru. Ak ju správne nakombinujete, bude pôsobiť sofistikovane a jednoducho!

Zelená farba

Zelená farba patrí ku klasickým farbám v interiéri a kombinuje sa pomerne ľahko. Ak si kladiete otázku, aká farba sa hodí k zelenej, máme pre vás skvelé nápady. Stačí, ak sa budete držať niekoľkých pravidiel a budete mať krásny zelený interiér.

Farby jesene a bordová farba

Medzi farby jesene patrí nielen bordová farba, ale aj hnedá, béžová farba, žltá, oranžová a červená farba. Farby jesene vám prinesú pestrosť, teplo a zároveň pohodu a pocit bezpečia vo vašom domove.