Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Feng shui farby a materiál drevo

Interiérové farby zohrávajú v každom priestore veľmi dôležitú úlohu, pretože v tej správnej kombinácii dokážu navodiť harmonický pocit, ktorý blahodárne pôsobí na telo aj myseľ človeka. Táto znalosť sa v spojení s estetikou a filozofiou čínskej kultúry pretavila do svetoznámeho umenia feng shui. Spoznajte s nami 5 elementov, ktoré ho tvoria, spolu s ich symbolikou a vlastnosťami. Objavte s nami feng shui farby v plnej kráse. Vďaka nim a ďalším princípom tohto umenia bude váš domov plný pohodlia a pozitívnej energie!

Čo je feng shui?

Toto starodávne umenie pochádza z Číny. Jeho podstatou je prúdenie energie v priestore a spôsoby, akými ju priviesť do čo najvyššej harmónie. Starí Číňania verili, že človek, svet a celý vesmír sú vzájomne prepojené energiou, nazývanou “chi”. Pri správnom usporiadaní predmetov a farieb okolo nás dôjde k jej pozitívnemu rozprúdeniu, ktoré zabezpečí zdravší a vyrovnanejší život.

5 feng shui elementov

Umenie feng shui sa skladá z 5 elementov: zem, kov, voda, drevo a oheň. Každý z nich symbolizuje určité vlastnosti a má v sebe zastúpené iné základné farby. Čo znamenajú?

 • Zem – starostlivosť o seba a vlastné hranice. Farby: zemitá, žltá, oranžová, hnedá
 • Kov – radosť, krása a precíznosť. Farby: biela, sivá, kovová
 • Voda – hlboké poznanie a prepojenie so svetom. Farby: čierna a tmavomodrá
 • Drevo – rast, vitalita a uzdravovanie. Farby: zelená, modrá, modrozelená
 • Oheň – vášeň, inšpirácia a viditeľnosť. Farby: červená a ohnivá oranžová

Feng shui farby: základné pravidlá

Keď nájdete element, ktorý vám v živote chýba, použite jeho farby v jednej alebo aj vo všetkých miestnostiach vašej domácnosti. Môžete takisto použiť všetkých 5 elementov naraz a vytvoriť tak harmonický celok. My sa teraz upriamime na kombinácie farieb na steny a ich vplyv na príbytok.

Biela farba na stenu

Vo feng shui biela farba symbolizuje čistotu a precíznosť. Spája sa s kovom, čím podporuje jasnú myseľ a očistu. Príliš veľa bielej má však opačný efekt – priestor môže potom pôsobiť bez života a bez rovnováhy. Biela farba na stenu sa odporúča do kuchyne, pretože ešte viac zvýrazní pestrú paletu farieb čerstvého jedla.  

Modrá farba

Svetlé modré odtiene spájajú človeka s oblohou a prírodou. Tmavé odtiene zas pripomínajú vodu a jej upokojujúci vplyv na myseľ človeka. Preto sa modrá farba najviac hodí do spálne, ktorá by mala oplývať pokojom pre dobrý spánok.

Zelená farba a energia chi

Zelená farba symbolizuje element dreva a podporuje uzdravovanie, rast a nové začiatky. Je to veľmi aktívna energia, presne ako keď si predstavíte rastúce rastliny a kvety do záhrady. Je úzko spätá so silou, ukrytou v prírode. Preto sa veľmi hodí do detskej izby alebo aj pracovne, kde človek veľakrát potrebuje prílev energie. 

Červená farba

Táto farba je vo feng shui najvýraznejšia. Steny či nábytok v červenej privolávajú prosperitu, dobré zdravie, úspech a šťastie. Spája sa s ohňom, slávou a vášňou. Doplnky v červenej farbe po celom príbytku vám zaručia inšpiráciu a revitalizáciu.

Feng shui farby v interiéri

Ako môžete vniesť feng shui farby do vášho interiéru? Je to veľmi jednoduché! Skúste:

 • Vymaľovať steny podľa vašej feng shui farby
 • Obohatiť priestor o nové doplnky ako vankúše, prehozy, koberce alebo dekoratívne predmety v danej farbe
 • Zaobstarať si obrazy vo farbe vášho elementu, alebo si ich dokonca vlastnoručne namaľovať
 • Umiestniť do priestoru rastliny alebo kvety na balkón, ktoré budú vo vašej feng shui farbe, prípadne budú do nej zakvitať 
 • Premaľovať predmety vo vašom domove danou farbou alebo ich ozdobiť stuhou tejto farby

Feng shui spálňa

Keďže táto miestnosť vás najviac reprezentuje a trávite tu veľa času spánkom, mala by pôsobiť pokojne a zároveň inšpiratívne. Element dreva a vody so zelenými a modrými tónmi sa tu skvele osvedčia. Kovové doplnky mu dodajú krásu a precíznosť, červené, či ružové vankúše zas dostatočnú dávku vášne a túžby po dobre fungujúcom partnerstve. 

Feng shui farby do detskej izby

Pre dobrý a zdravý rast a rozvoj detí sa odporúča element dreva s modrou a zelenou farbou. Nábytok v bielej farbe zas vnesie do detskej izby radosť a krásu. Pre inšpiráciu pre vaše ratolesti nezabudnite aj na niekoľko červených doplnkov.

Feng shui farby v obývačke

Miesto, kde sa stretáva rodina a priatelia, by malo pôsobiť prítulne a ústretovo. Teplé farby na stenách ako červená, oranžová či žltá ju naozaj zviditeľnia a rozprúdia energiu. Môžete zvoliť aj pastelové farby týchto tónov. Sivé či biele steny do nej zas vnesú krásu a radosť. Tieto farby sa môžu objaviť aj na nábytku a doplnkoch, čím sa vytvorí harmonický celok so všetkými elementami.

Kuchyňa a feng shui? 

Ak neviete, aké farby do kuchyne by ste mali vybrať, podľa feng shui sa odporúča biela farba na stenu, pretože ešte viac zvýrazní pestrú paletu farieb čerstvého jedla a vnesie do nej čistotu a krásu. Keďže práve tu sa staráte o jedlo nielen pre seba, ale pre celú rodinu, element zeme s hnedými, žltými a oranžovými doplnkami sa sem tiež veľmi pekne hodí. 

Farby v kancelárii pre lepšiu kreativitu

Element vody predstavuje kariéru, preto zariadenie kancelárie by nemalo byť bez čierneho nábytku a doplnkov. Pre lepšiu kreativitu však obohaťte priestor aj o doplnky v žltých a oranžových tónoch, na steny sa takisto hodia zelené či modré odtiene, ktoré dodávajú vitalitu. Nezabudnite na červenú pre inšpiráciu.

Ako zariadiť interiér?

Máme pre vás 7 tipov, na ktoré by ste mali myslieť pri zariaďovaní interiéru v štýle feng shui pre lepšie prúdenie energie: 

 1. Poloha nábytku – najdôležitejšie kusy by mali byť umiestnené tak, aby ste z nich videli na dvere. Platí to hlavne pre posteľ (reprezentuje vás), pracovný stôl (predstavuje vašu kariéru) a sporák (zhmotňuje váš majetok). Sporák sa nedá len tak ľahko presunúť, ale posteľ a stôl určite áno!
 2. Vertikálne línie – vsaďte na vysoký nábytok ako knižnicu alebo regál, osvetlenie stojacimi lampami, či vyššiu izbovú rastlinu. Reprezentujú rast a vývoj.
 3. Poriadok a čistota – príliš veľa vecí a neporiadok je vo feng shui prekážkou pre prúdenie energie. Čistá a usporiadaná domácnosť prinesie úľavu vašej mysli.
 4. Čistý vchod do príbytku – miesto, ktoré vidíte ako prvé keď prídete domov, by malo byť pekne usporiadané a bez pohodených vecí. Komody, police na obuv, šatník a nástenné vešiaky na kabáty – uložte do nich všetky vaše veci. Pre skrášlenie priestoru pridajte rastliny alebo nástenné dekorácie.
 5. Bez prekážok – prechádzanie po miestnostiach by malo byť úplne bez prekážok, pretože presne tie brzdia tok energie. Prekážky presuňte alebo odstráňte.
 6. Rastliny – zhmotňujú životnú energiu a vždy dodajú príbytku sviežosť a vitalitu. Nebojte sa ich pridať do aranžovania vašich miestností.
 7. Kovové prvky – kov pomáha pri produktivite, upokojuje a vyrovnáva energie. Pridajte dekoratívne prvky do vašej pracovne a ďalších miestností v podobe misiek, sošiek a závesných dekorácií.

Umenie feng shui dokáže svojou jednoduchosťou a farebnou paletou nádherne spestriť život. Vedeli ste, že aj farba roka 2021 krásne korešponduje s touto filozofiou? Pre tento rok je to žltá, ktorá podporuje starostlivosť o seba v týchto neľahkých časoch, a sivá, ktorá zas prináša radosť a krásu! Ponorte sa do čara umenia feng shui – upravte váš domov podľa jeho princípov, vymaľujte steny farbou elementu, ktorý vám chýba, alebo si vyberte doplnky, ktoré ho budú reprezentovať.

Inšpirujte sa ponukou na Westwing, plnej feng shui farieb, využite bezplatnú registráciu a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší a harmonickejší!