Pastely

Pastelové farby nikdy nevychádzajú z módy, a to vďaka svojej nadčasovosti. Ich jemné odtiene sa dajú ľahko zakomponovať do akéhokoľvek štýlu a do aranžovania vnesú sviežosť a pokoj, čím sa stali naozaj obľúbenými v interiérovom dizajne. Sú dokonalým partnerom pre populárny provensálsky štýl, ktorému dodávajú romantický nádych, a zároveň dokážu svojím kontrastom nádherne doplniť a zjemniť aj strohý industriálny štýl. Na Westwing by sme sa s vami radi podelili o nápady ako zakomponovať takéto interiérové farby do vášho domova, nech už je zariadený v akomkoľvek štýle. Výsledok vás určite očarí!   

Aké odtiene pastelových farieb by ste si mali zvoliť?

Pre svoju eleganciu a odtiene, pripomínajúce jarné obdobie, sa pastelové farby často považujú za dievčenské. O to viac dokážu potom prekvapiť, keď sa objavia v kombinácii s výstrednejšími štýlmi a tónmi. Medzi najpopulárnejšie odtiene patria špinavo ružová farba, mätová zelená farba, koralová a tyrkysová farba. V čom tkvie ich čaro?

Špinavo ružová farba

Ružová farba sa všeobecne spája s láskou a romantikou, a preto  ju mnohí používajú v aranžovaní len striedmo. To však určite neplatí o jej pastelovom odtieni, ktorý pôsobí elegantne a nenútene. Špinavo ružová farba sa stala veľmi obľúbenou aj v pánskej móde a módnych doplnkoch, pretože dodáva vzhľadu šmrnc a energiu. Presne ten istý efekt má aj v interiéri a hodí sa do ktorejkoľvek miestnosti.

Mätová zelená

Svojím upokojujúcim charakterom je vhodná do spálne alebo detskej izby, ktoré naplní relaxujúcou atmosférou. Zároveň veľmi pekne doplní aj zariadenie obývačky či zariadenie kancelárie, pretože pôsobí inšpiratívne a pomáha sa sústrediť. V miestach ako kuchyňa či jedáleň zažiari svojou sviežosťou a podporí chuť do jedla.

Koralová farba

Tento neodolateľný a veľmi populárny odtieň je dokonalým kompromisom medzi oranžovou a ružovou s nádychom jemnosti. Pôsobí energicky, hrejivo a pritom nie príliš výrazne, čím sa dá ľahko kombinovať s inými farbami. Veľmi pekne vynikne napríklad v obývačke, ktorej dodá priateľskú a stimulujúcu atmosféru. 

Tyrkysová farba

Zjemnená kombinácia modrej a zelenej farby pripomína morské pobrežie či letnú oblohu a pre interiér je vždy zárukou sviežosti. Veľmi elegantne sa dá kombinovať s bielou farbou a drevom, čim ešte viac umocní bezstarostnú letnú náladu. Vďaka doplnkom v tejto farbe budete môcť mať leto u vás doma celý rok a pritom nenaruší vaše aranžovanie. 

S akými ďalšími farbami a materiálmi môžete kombinovať pastelové farby?

Tlmené pastelové farby nechajú svojou nežnosťou vyniknúť iné prvky, farby a textúry v aranžovaní, čím ho spravia naozaj nápaditým. Okrem svojej na prvý pohľad romantickej stránky to vedia v interiéri skutočne štýlovo rozprúdiť! Veľmi dobre si rozumejú s drevom, bielou farbou, geometrickými vzormi či kvetinovými motívmi.   

Drevo 

Drevo samé o sebe pôsobí mäkko a upokojujúco, a keď k nemu pridáte doplnky v jemných pastelových farbách, tento priestor sa stane priam balzamom pre dušu! Ružová farba koberca na drevenej podlahe alebo prehoz či vankúše v koralovom prevedení, spravia priestor hrejivo útulným ako pri západe slnka. Pridaním mätovo zelenej či tyrkysovej mu dodáte sviežosť a farbami zas bude pripomínať les či pokojné jazierko. 

Biela farba

Biela farba na stenu a čaro kombinácie s bielou farbou tkvie v tom, že nechá pastelové tóny krásne vyniknúť a oživiť celý priestor, pričom v ňom nebudú pôsobiť rušivo, práve naopak – prvky v týchto farbách ihneď na seba upútajú pozornosť. Preto odporúčame do takejto bielej miestnosti zvoliť predmety ako osvetlenie, textílie, koberec a nástenné dekorácie, práve v pastelových farbách. Môžete si zvoliť jednu konkrétnu alebo skombinovať viaceré – v oboch prípadoch krásne vyniknú a nebudú sa navzájom rušiť.

Pastelové farby a industriálny štýl

Industriálny štýl sa vyznačuje strohosťou, geometrickými tvarmi a surovými materiálmi ako kov, betón, tehla, drevo. Základné farby v ňom sú sivé odtiene, kovové tóny, čierna. Predstavte si, ako nádherne sa v ňom ukážu práve pastelové prvky! Zjemnia strohosť a oživia priestor, pričom nepotlačia robustný šarm tohto štýlu. V takomto interiéri pekne vyniknú aj solitérne kusy nábytku, ako napríklad pohovka alebo kreslo v špinavo ružovej alebo koralovej farbe.

Pastelové farby a provensálsky štýl

Pre provensálsky štýl sú pastelové farby ako stvorené! Jeho vzletnosť, umocnenú bielymi a krémovými odtieňmi v spojení s dreveným nábytkom v prirodzenom alebo bielom prevedení, dokážu harmonicky doplniť. Vankúše v rôznych pastelových variáciách na krémovej pohovke budú priam nabádať, aby si na ňu človek sadol. Koberec v týchto farbách uprostred miestnosti jej dodá ešte viac pohodlia. Možností na spestrenie je naozaj veľa!

Pastelové farby a nečakane žiarivé farby

Táto kombinácia znie možno neuveriteľne, ale funguje naozaj dokonale a v modernom interiérovom dizajne je veľmi obľúbená. Ak máte chuť na výstrednejšie zakomponovanie pastelových farieb, skombinujte ich s prvkami v krikľavých alebo sýtych farbách. Takto sa do vášho aranžovania nápadito môže pridať aj farba roka 2021 – sýta žltá, ktorú krásne zvýrazní tyrkysová farba alebo mätová zelená farba.  

Izby v interiéri a pastelové farby

Zariadenie interiéru s pastelovými farbami spraví váš domov ešte útulnejším, či už sa rozhodnete pre romantické aranžovanie, alebo použijete tieto farebné tóny na osvieženie priestoru. Ako ich vniesť do jednotlivých izieb?

Kuchyňa s pastelovými prvkami

Pre osvieženie skúste doplniť zariadenie kuchyne o domáce spotrebiče v pastelových farbách – dóza na chlieb, varná kanvica či hriankovač v rovnakej farbe krásne spestria priestor. Kuchynské textílie či prestieranie tiež dodajú aranžovaniu pekný šmrnc a stolovanie bude pastvou pre oči. Ak však chcete ešte viac pestrosti, vyberte si kuchynskú linku v mätovej zelenej a sviežosť v kuchyni budete mať zaručenú od rána do večera!

Obývačka v pastelových farbách

Ak máte v obývačke biele alebo sivé steny, vsaďte na sedaciu súpravu v pastelových farbách. Priestor nádherne oživí, a pritom bude pôsobiť harmonicky. Dodajte do zariadenia iskrivú žltú v podobe vankúšov alebo nástenných dekorácií pre žiarivú energiu. V prípade, že si zvolíte steny v pastelových farbách, sedacia súprava by mala byť v neutrálnych tónoch. Budete ju môcť doplniť farebnými vankúšmi a nápaditými doplnkami v pastelových a sýtejších odtieňoch.  

Spálňa v pastelovom prevedení

Kombinácia bielej a pastelových farieb bude v spálni pôsobiť nesmierne upokojujúco. Prvky z čistého dreva tento dojem ešte umocnia. Ak zvolíte bielu posteľnú bielizeň, doplňte ju pastelovým prehozom a vankúšmi, medzi ktoré môžete pridať jeden či dva v sýtejšom tóne pre dodanie puncu. Pre ešte žiarivejšie rána zvoľte doplnky so zlatými prvkami.

Pastelová detská izba

Pastelové farby sú dokonalou voľbou pre zariadenie detskej izby. V bielom či krémovom aranžovaní nepôsobia príliš výstredne a priestor spravia ešte útulnejším. Pre chlapcov sa pekne hodí upokojujúca tyrkysová farba, dievčatám zase ružová farba alebo rôzne kombinácie. Posteľná bielizeň, vankúšiky či mäkučký koberec a lampa v týchto tónoch dodajú izbe hravosť. Ak by vaše ratolesti s týmto výberom neboli spokojné, farby sa vždy dajú jednoducho a vkusne doplniť o ďalšie odtiene.

Ako ste sa mohli presvedčiť, pastelové farby sa nádherne hodia do každej miestnosti, interiéru vždy dodajú štipku nehy a hlavne šmrnc! V každom aranžovaní pôsobia neodolateľne, či už sa rozhodnete pre nábytok a doplnky alebo steny v týchto farbách. Niet sa čo čudovať, že sa neustále tešia toľkej popularite!

Aj vy ste tak nadšení čarom pastelových farieb ako my? Neváhajte a pridajte ich do vášho aranžovania pomocou štýlových výrobkov v týchto odtieňoch práve tu na Westwing! Využite bezplatnú registráciu a objavte ďalšie exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší a útulnejší!