Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Škandinávsky štýl v obývačke

Škandinávsky štýl bývania je jednoduchý, praktický a pritom útulný. Niet sa preto čo čudovať, že sa rozšíril do celého sveta. Ak očaril aj vás a chceli by ste si ho priniesť k vám domov, pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako na to. Dozviete sa, ktoré farby a materiály vykúzlia u vás doma severskú pohodu a podľa čoho si vyberať škandinávsky nábytok alebo dekorácie do interiéru. Poďte sa s nami inšpirovať do ríše severu a prineste si teplo a harmóniu aj do svojho príbytku! 

Škandinávsky štýl: hlavné elementy

Dlhé tmavé dni a zimu prekonávajú severania hlavne svetlom a teplom vo svojich príbytkoch. Každý štýl bývania v jednotlivých častiach Škandinávie má svoje špecifiká, no vo všetkých dominuje ako hlavný motív príroda, svetlo, striedmosť a pohoda. Veľkú rolu tu zohráva aj pripútanosť k prírode v podobe recyklácie, renovácie a používania starých spotrebičov či nábytku, a dôraz na multifunkčnosť. 

3 hlavné črty škandinávskeho štýlu

 1. Udržujte farebnú striedmosť. Spoľahnite sa na bielu, sivú a béžovú. Tieto tri farby, spolu s tlmenými odtieňmi prírody, doplnené jemnými vzormi a dekoráciami bez kontrastov, spravia u vás doma tú správnu atmosféru.
 2. Vyberajte nábytok zo svetlého dreva. Všetko nech je prirodzené, bez plastov a náročných, komplikovaných vzorov. Stavte na jednoduché, elegantné, hoci aj trochu ošúchané línie, tvary a formy.
 3. Použite minimum dekorácií. Stačí jediný krištáľový luster, decentná dekorácia z dreva či kovu, rodinná fotografia v jemnom rámiku alebo zrkadlo zarámované v zlatom ráme. Čím menej a kvalitnejšie, tým lepšie.

Švédsky štýl

Švédi milujú svoju prírodu a pocit rovnováhy. A od toho sa odvíja aj ich štýl bývania a celkový životný koncept lagom. Lagom znamená všetko s mierou, ani málo, ani veľa, jednoducho „tak akurát“. Dominujú prírodné materiály ako drevo, rastliny, kamienky aj mušle. Žiadne napodobeniny, čisté línie a účelnosť. Nevadí, ak je na veciach zub času, dôležitý je pocit jemnej elegancie, domova a pohody. 

Nórsky štýl

Zaujme svojou skromnou jednoduchosťou, kontrastným kúzlom studených odtieňov a prioritou použitia dreva a kameňa. Nórsky štýl bývania odzrkadľuje súčasný trend minimalizmu, ktorý kombinuje najnovšie inovatívne technológie a ekologické prírodné materiály. Vhodný je nekomplikovaný nízky nábytok z prírodného dreva, mäkké svetlé vankúše, ľahký vlnený koberec na podlahe a umelecké diela. 

Dánsky štýl

Dánsko je známe spokojnosťou svojich obyvateľov. Niet sa čo čudovať. Životný štýl, odzrkadlený v štýle bývania hygge, hovorí sám za seba. Hygge stelesňuje ľahkosť bytia, pohodlie, prirodzenosť a dôraz na prírodu a stretávanie rodiny i priateľov. Dominuje tu svetlý drevený nábytok, striedmosť a účelnosť. Všetko tvorí harmonický celok a nič nie je navyše.

Severský štýl

Všetky severské štýly majú spoločnú úctu k prírode a radi sa ňou obklopujú aj doma. Severský štýl bývania sa podobá na škandinávsky štýl, len pôsobí o niečo modernejšie. Dopĺňa ho viac kvetinových a zvieracích motívov na textíliách, farebné predmety s geometrickými tvarmi a farebné akcenty s použitím čiernej, červenej, žltej, zelenej alebo tmavomodrej farby.

Škandinávsky štýl: interiérové farby a materiály

Aké farby a materiály by ste mali uprednostniť, ak ste sa rozhodli pre škandinávsky štýl bývania? Poradíme vám ako namiešať tú správnu paletu farieb aj zariadenia!

Farba v škandinávskom interiéri

Počas škandinávskych zím býva obloha tmavá, a preto si ľudia na ďalekom severe radi vyzdobujú svoje príbytky sviežimi farbami. Dáni, Švédi a Nóri však nemajú v obľube príliš ostré a jasné farby. Sú to skôr tlmené alebo pastelové farby, ktoré sa dajú použiť aj na farby stien. Samozrejme, z času na čas sa nájdu výnimky, a dokonca aj v strohom škandinávskom interiéri nájdeme výrazné farebné akcenty. Škandinávci však napriek tomu uprednostňujú skôr jednoduché odtiene, ako je biela, béžová farba a sivá či antracitová farba. Najdôležitejšou farbou pre škandinávsky štýl je rozhodne biela, ktorá pomáha vyvažovať tmu a dlhé noci. Všetko by malo byť vyvážené, tak akurát!

Škandinávsky štýl: útulné materiály

Škandinávia má nespočetné množstvo lesov a krásnych miest s úplne nedotknutou prírodou. Niet divu, že Škandinávci na výrobu nábytku uprednostňujú miestne drevo. Sú to prevažne ľahké typy dreva ako smrek, breza a borovica. Prírodné materiály pôsobia hrejivo, poskytujú štyrom stenám prirodzenú sviežosť a hlavne pochádzajú z obnoviteľných zdrojov a od lokálnych majstrov. Tento štýl bývania preto pripisuje prírodným produktom a remeslám veľkú dôležitosť. 

Okrem dreva sú veľmi populárne aj látky, vyrobené z bavlny a ľanu alebo koža a kožušiny. Aj v prípade kobercov sa kladie dôraz na prírodný materiál. Nikdy však koberec nezakrýva celú podlahu! Dôležité je, aby podlaha dýchala a vynikla jej prirodzená krása a čisté drevo. Obľúbené je aj dymové sklo, ktoré je momentálne na vrchole trendovej vlny, nielen pre škandinávsky štýl bývania. Porcelán má tiež dlhoročnú tradíciu v škandinávskom štýle interiérového dizajnu. Mnoho škandinávskych manufaktúr existuje už niekoľko storočí. Stále vyrábajú štýlové predmety, ktoré sú moderné dodnes.

Škandinávsky štýl: aké doplnky by nemali vo vašom interiéri chýbať? 

Ako už viete, škandinávsky štýl vyznáva predovšetkým jednoduchosť a minimalizmus. Ak si chcete zariadiť svoj interiér v tomto štýle, pripravili sme pre vás zoznam 5 doplnkov v škandinávskom štýle, ktoré by ste mali použiť:

 1. Doplnok číslo 1 – KOBEREC

  V izbách, zariadených v štýle severu, sa oplatí zvoliť škandinávsky koberec! Určite si vyberte taký, ktorý bude ladiť so svetlou podlahou. Aký koberec je vhodný do obývačky v škandinávskom štýle? Čo tak koberec v pastelových farbách? Bude sa perfektne kombinovať s tlmenými farbami stien a nábytku a zároveň do vášho príbytku prinesie sviežosť a mäkkosť.
 2. Doplnok číslo 2 – PRÍRODA

  Škandinávsky dizajn sa zameriava na prírodné materiály. To platí nielen pre drevo, kožušiny, bavlnu či ratan, ale aj pre veci, ktoré sa dajú nájsť v prírode. Vďaka kameňom a rastlinám v rôznych podobách, môžete bez väčšej námahy doniesť prírodu až k sebe domov.
 3. Doplnok číslo 3 – POHOVKA

  Ako kľúčový prvok škandinávskeho štýlu vo vašej domácnosti bude dokonalá hlboká plyšová pohovka s malými drevenými nohami. Uistite sa, že pohovka má jasné línie a nevyzerá príliš komplikovane. Nepoužívajte žiadne ďalšie dekorácie, dodá to moderný vzhľad. Vhodná farba na zvýraznenie aranžmánu bude púdrovo ružová.
 4. Doplnok číslo 4 – DIZAJN

  Škandinávci milujú dizajn! Prečo teda neinvestovať do jedného alebo dvoch kúskov, navrhnutých renomovanými návrhármi a vyrobenými zručnými majstrami? Sú o niečo drahšie, ale nábytok vydrží celý život.
 5. Doplnok číslo 5 – OSVETLENIE

  V niektorých častiach Škandinávie je niekoľko mesiacov stále tmavá obloha, takže v škandinávskom dizajne je svetlo mimoriadne dôležité. Okrem zachovania jasu pomocou priehľadných farieb a minimálneho dekoru, zohráva dôležitú úlohu aj umelé osvetlenie. Nepriame svetelné zdroje všetkého druhu sú nevyhnutné, preto na nich Dáni a Švédi nešetria.

Škandinávsky interiérový nábytok

Chcete si zariadiť svoj domov v škandinávskom štýle, ale neviete, kde začať? Máme pre vás niekoľko dobrých správ: škandinávsky štýl sa hodí do každej miestnosti. Nezáleží na tom, či je to škandinávska obývačka, škandinávska spálňa, škandinávsky štýl kuchyne alebo kúpeľňa. Dokonca aj v detskej izbe môžete využiť škandinávsky štýl. Nábytok v škandinávskom štýle sa vyznačuje jednoduchým tvarom – obdĺžnikovým, štvorcovým alebo okrúhlym, s tlmenými farbami, vďaka ktorým je použiteľný pre každý štýl bývania. Škandinávsky nábytok sa teda hodí takmer všade. Využijete ho v minimalistickom byte, v modernej obývačke a vhodne doplní aj vidiecky interiér. Vhodným výberom nábytku a doplnkov vyčaríte u vás doma škandinávsky štýl kuchyne a usteliete si v škandinávskej spálni. Ak už máte jasno, že toto je ten správny štýl pre vás, prezrite si našu ponuku a nájdite vysnívaný kúsok do svojho interiéru v škandinávskom štýle. 

Pripojte sa ku klubu Westwing a získate prístup k tematickým kampaniam s vybranými produktami za skvelé ceny! 

Ak predsa len ešte váhate, rozhliadnite sa a objavte aj ďalšie štýly bývania, ako je napríklad vintage štýl, art déco, feng shui, provensalský štýl a ďalšie.