Aký koberec je vhodný do obývačky? Sprievodca Westwing

Radi by ste vedeli, aký koberec je vhodný do obývačky? Je toľko možností, ktoré môžete využiť a pritom oživiť priestor na podlahe. Koberec do obývačky má prvoradú prioritu pri dodávaní osobitého štýlu vašej obývačke. Dokáže pôsobiť útulne, teplo aj originálne. Okrem správneho výberu je treba myslieť na umiestnenie, aj na čistenie kobercov, ak si ich doprajete viac. Moderné koberce do obývačky môžu spraviť divy. Raz-dva sa z obývačky môže stať kráľovstvo, čajovňa alebo aj galéria moderného umenia.

Koberec do obývačky – veľa možností

Hlavnými faktormi, ktoré vám poskytnú odpoveď na otázku, aký koberec je vhodný do obývačky, je predovšetkým farba. Moderná obývačka a moderné koberce by mali ladiť s farbami nábytku, záclon, farieb na stenách a doplnkov použitých v miestnosti. 

Najprv by ste si mali definovať miesto, kde sa dizajnový koberec do obývačky rozhodnete položiť. Potom by ste si mali určiť, aký koberec do obývačky potrebujete. Dizajn obývačky a výber koberca môže byť skutočne náročný.

Dnes je v hre veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú, aký koberec je vhodný do obývačky. Zvážte rôzne vzory, veľkosti a techniky tkania a ich účinky na ľudské zdravie. Široký sortiment kobercov paradoxne sťažuje výber toho pravého.

Ako vybrať ten najlepší koberec do obývačky

Pri rozhodovacom procese, aký koberec do obývačky napokon vyberiete, venujte pozornosť predovšetkým rozmerom, farbe, tvaru a materiálu.

Všeobecne sa dá povedať, že materiál koberca by mal byť odolný, aby čistenie koberca nebolo vašou každodennou rutinou. Farba by mala byť tmavšia kvôli vysokej pravdepodobnosti, že sa niečo v obývačke rozleje. Na svetlých vláknach je hneď všetko vidieť. Je to izba, kde sa stretáva celá rodina a známi, preto si premyslite, aký koberec do obývačky zvolíte aj z praktického hľadiska.

Jeho farba by mala zodpovedať vášmu nábytku a prípadne závesom. Veľkosť a tvar by ste mali prispôsobiť vzhľadom na veľkosť miestnosti, štýl zariadenia, či ďalšie dekorácie a doplnky.

V súčasnosti sa do módy opäť vracajú moderné koberce do obývačky. Pri správnom výbere môže byť koberec do obývačky veľmi elegantným a funkčným dekoratívnym prvkom. Dizajnový koberec do obývačky je pre mnoho rodín stále nepostrádateľným prvkom z hľadiska estetiky, ako aj z pohľadu mimoriadneho tepla a pohodlia, ktoré poskytuje predovšetkým v zime.

Svoj návrat na výslnie zaznamenávajú aj kusové koberce, ktoré iba čiastočne pokrývajú plochu izby a majú skôr dekoratívnu funkciu.

Na čo by ste si mali dať pozor pri výbere koberca?

Na čo by ste si mali dať pri výbere koberca pozor? Aký koberec do obývačky zvoliť? Odpovedzte si na tieto otázky:

 • Zodpovedá koberec aktuálnemu štýlu vašej obývačky?
 • Aký tvar sa vám páči? Obdĺžnikový, hranatý, oválny alebo okrúhly?
 • Plánujete umiestniť koberec do obývačky pod nábytok alebo bude položený samostatne?

Bude koberec do obývačky len dopĺňať zariadenie alebo má byť naň upriamená pozornosť?

Moderné koberce do obývačky

Chceli by ste štýlový koberec do obývačky? Na výber sú malé kusové koberce do obývačky, ale aj veľkoplošné. Hodia sa do každého typu bytu či domu a dajú sa dokonale zladiť s vašim štýlom. 

Škandinávska obývačka a výber koberca v severskom štýle

Ako nadšenci severského štýlu zariadenia, určite oceníte jednoduchosť a svetlé tóny. Moderné koberce do obývačky v škandinávskom štýle sú veľmi obľúbené a zdôrazňujú typickú jemnosť a slobodu. Zároveň prispievajú k pocitu útulnosti a ich jasné farby perfektne dopĺňajú minimalistické zariadenie. 

Koberec do obývačky v orientálnom štýle

Žiada sa vám vniesť domov nádych exotiky? Tajomný orientálny štýl určite zaručí práve toto čaro. Na výber máte vzorované koberce v originálnych farbách s pútavými vzormi. Kvety do obývačky sú pre takýto štýl ako stvorené a preto motívy kvetov, rastlín či iných vzorov dodajú vašej obývačke pocit tepla a komfortu.

Koberec do obývačky v retro štýle

Retro alebo vintage obývačka – ako fanúšikovia rokov šesťdesiatych  či sedemdesiatych určite oceníte návrat tohto zdanlivo nesúrodeného, ale nemenej inšpiratívneho štýlu aj v zariadení vašej obývačky. Vybrať si môžete dizajnový koberec do obývačky, ktorý vyniká abstraktnými vzormi, ale aj mnohými tvarmi.

Dizajnový koberec do obývačky

Ak chcete oživiť priestor, zvoľte originálny dizajnový koberec do obývačky. Koberce v tomto štýle takmer pripomínajú maľbu. Nebráňte sa preto neobvyklým vzorom a nápadnejším farbám. Ideálne by bolo, ak by boli koberce vyrobené z tých najkvalitnejších materiálov. Dodávajú neobvyklý nádych luxusu. Môžete mať pocit, že sa pozeráte na umelecké dielo a to dodá vášmu interiéru výnimočnosť.

Koberec do obývačky v štýle Boho

Boho štýl sa vyznačuje určitou dávkou bezstarostnosti, zapustenej do atmosféry zaujímavých vzorov a farieb. Boho štýl sa vyhýba symetrii a geometrii, rozbíja zaužívané pravidlá v dizajne. Aj koberce v tomto štýle vnesú do interiéru teplo a zútulnia ho. Pokiaľ ide o materiály – juta, ľan alebo vlna fungujú perfektne práve ako podčiarknutie nezameniteľnej originality.

Ako vyčistiť koberec – krok za krokom

Keď sa chystáte na čistenie kobercov, vždy ich majte položené na rovnej, suchej a hladkej ploche. Koberec nikdy nevyklepávajte ani po ňom drasticky nebúchajte, ako sa to zvyklo robiť v minulosti. Poradíme vám, ako vyčistiť koberec bez toho, aby ste ho poškodili. 

Tipy ako vyčistiť koberec

Účinné čistenie kobercov môžete urobiť niekoľkými bežnými spôsobmi:

 • zametaním – povrchové nečistoty zhrniete jemnou metlou v smere vlákien. Ich smer ľahko zistíte dotykom ruky. 
 • vysávaním – vysávajte ľahko a bez drhnutia povrchu koberca hubicou alebo kefou vysávača.
 • chemickým čistením a tepovaním – chemické čistenie kobercov je možné buď po celej ploche, ale aj jednotlivé škvrny. Dajte pritom pozor, aby ste ho nepremočili až na rubovú stranu. 
 • jemným poklepávaním – koberce vyklepávajte prevesené cez guľatú tyč a vždy len veľmi jemne z rubovej strany

Aby ste sa vyhli zbytočnému zničeniu alebo znehodnoteniu koberca, odporúčame nevystavovať ich priamemu slnečnému svetlu. Mohlo by prísť k zmene farieb. A pokiaľ sa koberec kĺže, položte ho na protišmykovú podložku. Zabránite kobercu, aby sa šmýkal. 

Odstraňovanie nečistôt z vlnených kobercov

Vlna ako prírodné vlákno dýcha, absorbuje vlhkosť, a v prípade suchého vzduchu ju odovzdáva späť do ovzdušia. Prirodzenou vlastnosťou kvalitnej strižnej vlny je obsah tuku, ktorý čiastočne odpudzuje nečistoty a dodáva elasticitu. Dlhú životnosť vlneného koberca podporíte správnou starostlivosťou.

Tieto špeciálne koberce najviac poškodzuje vlhkosť, dlhodobé nečistoty a nesprávna údržba. Podklad pod vlneným kobercom by mal byť vždy rovný a úplne suchý. Nerovnosti sa časom do koberca otlačia a vlhkosť spôsobí rozvoj plesní.

Ak chcete mat prístup k ostatným tipom do domácnosti, zaregistrujte sa na serveri Westwing už teraz!

Ak už sa chystáte tento citlivý kúsok vyčistiť, dodržte niekoľko našich dobrých rád:

 • Jednoducho ich len vysávajte v smere vlasu. Nepoužívajte rotačné kefy vysávača, ktoré by mohli koberec poškodiť. 
 • Ak je to možné, používajte výhradne prostriedky na čistenie vlny.
 • Nečistoty z tekutín len odsajte čistou textíliou, koberec nikdy netrite silným tlakom.
 • Ak ste vyliali pivo alebo limonádu, použite slabší roztok octu a čističa na vlnu.
 • Vždy opatrne vyskúšajte na rubovej strane alebo na okraji koberca, či koberec nezmení farbu.

Tipy pre najodolnejšie škvrny

 • Ak sa vám nedopatrením dostane na koberec žuvačka, najskôr ho zmrazte špeciálnym sprejom alebo potrite kockou ľadu, potom vymrvte a následne zvyšky nasucho vykefujte. Nakoniec povysávajte. 
 • Mastné fľaky odstráňte vlažnou mydlovou vodou.
 • Na čistenie môžete použiť aj sódu bikarbónu, ktorou jemné nečistoty koberec poprášite.
 • Ocot sa používal už v starovekej Číne, rozriedte ho však pre istotu s vodou.
 • Na rozliate červené víno použite biele víno. Škvrna zmizne. 
 • Občas pomôže aj citrónová šťava. Pozor však na vyblednutie.

Ak sa rozhodujete, ako zútulniť alebo ozvláštniť vašu obývačku, dobrou voľbou môže byť koberec. Koberce sa tešia v tejto dobe veľkej popularite, na výber si prídu fanúšikovia akéhokoľvek štýlu.

Kúpa koberca nie je jednoduchá a pevne veríme, že naše inšpirácie do obývačky vás motivovali k správnemu výberu koberca.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:


Bezplatná registrácia na serveri Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!