Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
antracitová farba v interiéri

Antracitová farba bola v roku 2021 spolu so sivou a béžovou trendy farbou. Antracitová farba nie je vôbec temná, a hoci pôsobí veľmi výrazne, nie je vhodná pre každého. Jej elegancia vás buď chytí za srdce alebo si ju skrátka nevyberiete. Vo forme kombinácií farieb na steny však pôsobí sofistikovane a pritom je taká jednoduchá! Perfektne sa hodí aj ako farba na interiérové dvere alebo ako kombinácia farieb so sivou a jej všetkými odtieňmi. Aká je antracitová farba v skutočnosti? Preskúmajte spolu s nami možnosti, ako šikovne môžete antracitovú farbu začleniť aj do vašej domácnosti!  

Antracitová farba: základné informácie

Je asi ten najvyšší čas ukončiť všetky predsudky týkajúce sa tmavých stien v domácnosti. Obzvlášť preto, že sivá farba bola označená mnohými odborníkmi ako farba roka 2021 spolu s béžovou. Je zvláštne, že sivá prevalcovala všetky ostatné interiérové farby. Ak by váš bytový dizajn zniesol niečo extra, zvážte začlenenie niektorých výrazných akcentov antracitových stien.  Sú totiž ideálne pre moderný štýl bývania. Neexistuje žiadna miestnosť, v ktorej by ste sa mali používaním tejto výraznej farby obmedzovať.

TIP: Ak ste zvedaví aká farba je trendy v interiéri v roku 2023, prečítajte si náš príspevok: farba roka 2023.

Antracitová farba funguje skrátka dobre všade! Tento druh tmavosivej sa najčastejšie spája s priemyselným prostredím. No vhodná kombinácia farieb so sivou môže prekvapiť aj toho najzarytejšieho odporcu tohto populárneho odtieňa. Sivá je jediná farba, ktorá nemá žiadne pozitívne psychologické vlastnosti. Evokuje nedostatok dôvery, ale aj obavy z odhalenia. Obklopiť sa doma sivou je ako utekať pred nástrahami vonkajšieho sveta a ísť do režimu dlhodobého spánku. Aj napriek tomu stále viac ľudí tejto čarovnej farbe prepadli! Vieme, prečo.

Doplnky v antracitovej farbe vám určite skrášlia interiér. Pozrite si náš exkluzívny výber na klubovej stránke Westwing už dnes a získajte množstvo výhod ale aj inšpirácií pre váš domov!

Kombinácia farieb so sivou

Existuje mnoho ďalších farieb, ktoré podporujú emócie bez toho, aby ste z nich boli vyčerpaní. Najlepšie je použiť odtieň sivej, ktorý vo vás rezonuje. K dispozícii máte našťastie aj teplé šedé, ktoré idú až do žlta a takisto studené sivé odtiene, ktoré majú modrý nádych. V závislosti od toho sa potom lepšie rozhodnete, do akej miestnosti zvolíte aký odtieň.  

Pretože sivá farba, dokonca ani luxusná antracitová farba, nemá vlastnú zadefinovanú osobitosť spojenú s inou farbou, umožňuje vhodné kombinácie. Aby ste dosiahli rovnováhu vo vašej domácnosti, môžete využiť aj princípy východnej filozofie feng shui. Kľúčové je zvoliť si takú sivú farbu, ktorá je z rovnakej harmonickej skupiny farieb ako ostatné farby, ktoré používate. Takto bude harmonicky rezonovať a neprekryje ostatné farby.

 1. Sivá a biela farba

  Biela je jednou z najobľúbenejších farieb v kombinácii so sivou a dá sa prispôsobiť každej miestnosti a akémukoľvek štýlu. Môžete kombinovať jemnú sivú s ostrou bielou pre vzdušný priestor alebo bielu s tmavo-šedou farbou.
 2. Sivá a jemná ružová

  Táto jemná kombinácia dodáva sivej farbe úplne novú identitu. Či už ste fanúšikom industriálnej elegancie, moderného zariadenia, škandinávskeho štýlu alebo klasickej elegancie, bledoružovú a sivú si môžete prispôsobiť podľa svojho vkusu.
 3. Sivá a žltá

  Kombinácia studenej šedej s jemnou žltou vytvára upokojujúci, no zároveň optimistický pocit. Fanúšikovia škandinávského štýlu sa budú v tejto farebnej kombinácii cítiť ako doma, pretože dobre ladí s čistými líniami.
 4. Sivá a zelená

  Zelená farba a sivá vnášajú do domova farby prírody. Táto kombinácia pôsobí sviežo a najlepšie funguje v priestore s množstvom prirodzeného svetla. Spálňa od olivovú až po smaragdovú zelenú vytvorí luxusné útočisko, ideálne pre pokojný spánok.
 5. Sivá a námornická modrá

  Ak hľadáte farbu, ktorá sa bez námahy hodí k akémukoľvek šedému odtieňu, je to práve námornícka modrá farba. S antracitovou farbu vytvoríte dramatický vzhľad vo vašom interiéri.

4 nápady ako použiť a kombinovať antracitovú farbu v rôznych miestnostiach

Či už si zariaďujete obývaciu izbu alebo kúpeľňu, skombinujte to tak, aby ste vytvorili úplne nový a vzrušujúci dojem spojením antracitovej so živšími farbami. Tie sa môžu pohybovať od ostrej bielej, cez zelenú farbu, pastelovo ružovú až po horčicovo žltú.

1. Antracitová farba v kuchyni

Radi vám vyvrátime teóriu o tom, že antracitová farba sa hodí iba pre chladný kuchynský dizajn. Samozrejme dá sa použiť aj v kuchyni a môže vyzerať famózne! Ak ju doplníte najmä zelenými akcentami a izbovými rastlinami, bude vďaka nim pôsobiť interiér domácky. Zvoliť môžete napríklad antracitové dlaždice za kuchynskou linkou a k nim skombinovať napríklad veselú ružovú kanvicu alebo hriankovač mätovej farby.  

2. Spálňa s antracitovými doplnkami

Spálňa s antracitovými akcentmi môže vytvoriť elegantnú a modernú estetiku. Kľúčom je vytvoriť vyvážený vzhľad, ktorý dosiahnete zachovaním podobných farieb. Antracitovú farbu však použite minimálne, aby spálňa nevyzerala príliš tmavo. Zaobstarajte si posteľ antracitovej farby a k tomu malé doplnky v antracitovej farbe, ako napríklad nočná lampa, posteľné prádlo alebo koberec.

3. Kúpeľňa s antracitovým akcentom

Čo by ste povedali na odvážnu kombináciu sivej, mätovej a ružovej? Tieto nádherné farby vynikajúco spolupracujú, pretože majú rovnaký tón. Sivá plocha na stene je ideálna na zavesenie zrkadiel a uterákov. Ak zvolíte napríklad jednu stenu s mätovými obkladačkami a doplníte ju ružovými uterákmi alebo inými doplnkami, docielite v týchto troch farbách krásnu upokojujúcu miestnosť. Ak sa chcete pozrieť na trendy kúpeľní v roku 2022, stačí si kliknúť na tento článok: moderné kúpeľne 2022.

4. Moderná obývačka  

Popové žlté farby dávajú sivej a námorníckej kombinácii potrebný šmrnc, ktorý vytvára perfektný efekt. Nebude príliš nudný ani príliš jasný. Rozhodnúť sa môžete pre výber vankúšov, ktoré zahŕňajú námornícku aj sivú. Potrebný žltý akcent dodáva celkovému vzhľadu zmysel, pretože naoko chladnú miestnosť premení na vyvážené harmonické miesto. Zapracovať môžete aj nápadité vázy s textúrou, ktoré dodajú vašej obývačke štýlový vzhľad. Antracitovú farbu môžete považovať za chladnejšiu farbu, preto dobre funguje, ak ju zmiešate s teplejším odtieňom, akou je napríklad horčicovo žltá. V obývačke môžete aplikovať jednoduché a vzorované vankúše v tejto farbe alebo závesy či deky. Skvele by sa hodili aj akcenty čiernej farby, ale to odporúčame s mierou. Hľadáte trendy v obývačke pre rok 2022? Pozrite sa tu: moderné obývačky 2022.

Nábytok a doplnky v antracitovej farbe?

Kontrast je niečo, na čo sa pri antracite môžete spoľahnúť, že bude na 100% fungovať. Aj keď by sa vám táto farba v domácom prostredí mohla zdať pochmúrna, o konečnom efekte rozhoduje predovšetkým správny nábytok a doplnky do bytu.

Nábytok v antracitovej farbe

Čiernobiela farebná schéma pôsobí moderne a čisto. K nej sa antracitová farba hodí jednoznačne a s istotou. Prírodné drevo a koža sú to vytvoria luxusný dojem pre akýkoľvek štýl bývania. Koniec koncov všetci sa radi obklopujeme prírodnými a vysokokvalitnými materiálmi a hľadáme pokojné útočisko, kde si môžeme vychutnať naše večery. Dojem dotvoríte aj vďaka nástenným dekoráciám.  

 1. Podlaha v kúpeľni s tmavými mramorovými dlaždicami
 2. Obkladačky s antracitovým mramorom v kúpeľni
 3. Tmavo-sivé akcentové lampy
 4. Posteľ antracitovej farby
 5. Nástenné dekorácie v tmavo-sivých odtieňoch
 6. Antracitové kuchynské skrinky
 7. Antracitová sedačka v obývačke

Doplnky v antracitovej farbe

Mať v obývacej izbe nápadnú antracitovú stenu môže byť vynikajúca voľba pre tých z vás, ktorí majú obzvlášť v obľube extravaganciu.

 1. Farebné plagáty, keramika, okázalý nábytok vyzerá skvele v kombinácii so sivou
 2. Živé farby budú pôsobiť kontrastne k tmavým antracitovým odtieňom, ktoré umožnia zobraziť vyzdvihnúť detaily a zároveň zachovajú harmonický interiér
 3. Uzemnite svoju spálňu plyšovým antracitovým kobercom
 4. Malé doplnky v antracitovej farbe – úložný box, váza, nástenné hodiny, dekoračný podnos, a pod.

Pri akejkoľvek kombinácii bude antracitová farba pôsobiť vždy exkluzívne. Záleží na vás, ako trafíte jej mieru zastúpenia vo vašej domácnosti a ako veľmi chcete, aby na vás pôsobila.