Antracitová farba v interiéri

Antracitová farba sa pokojne môže označiť ako farba roka 2021 spolu so sivou a béžovou. Vôbec nie je temná, a hoci pôsobí veľmi výrazne, nie je vhodná pre každého. Jej elegancia vás buď chytí za srdce alebo si ju skrátka nevyberiete. Vo forme kombinácií farieb na steny však pôsobí sofistikovane a pritom je taká jednoduchá! Perfektne sa hodí aj ako farba na interiérové dvere alebo ako kombinácia farieb so sivou a jej všetkými odtieňmi. Preskúmajte spolu s nami možnosti, ako šikovne môžete antracitovú farbu začleniť aj do vašej domácnosti!  

Antracitová farba: základné informácie

Je asi ten najvyšší čas ukončiť všetky predsudky týkajúce sa tmavých stien v domácnosti. Obzvlášť preto, že sivá farba bola označená mnohými odborníkmi ako farba roka 2021 spolu s béžovou. Je zvláštne, že sivá prevalcovala všetky ostatné interiérové farby. Ak by váš bytový dizajn zniesol niečo extra, zvážte začlenenie niektorých výrazných akcentov antracitových stien.  Sú totiž ideálne pre moderný štýl interiéru. Neexistuje žiadna miestnosť, v ktorej by ste sa mali používaním tejto výraznej farby obmedzovať.

Antracitová farba funguje skrátka dobre všade! Tento druh tmavosivej sa najčastejšie spája s priemyselným prostredím. No vhodná kombinácia farieb so sivou môže prekvapiť aj toho najzarytejšieho odporcu tohto populárneho odtieňa. Sivá je jediná farba, ktorá nemá žiadne pozitívne psychologické vlastnosti. Evokuje nedostatok dôvery, ale aj obavy z odhalenia. Obklopiť sa doma sivou je ako utekať pred nástrahami vonkajšieho sveta a ísť do režimu dlhodobého spánku. Aj napriek tomu stále viac ľudí tejto čarovnej farbe prepadli! Vieme, prečo.

Kombinácia farieb so sivou

Existuje mnoho ďalších farieb, ktoré podporujú emócie bez toho, aby ste z nich boli vyčerpaní. Najlepšie je použiť odtieň sivej, ktorý vo vás rezonuje. K dispozícii máte našťastie aj teplé šedé, ktoré idú až do žlta a takisto studené sivé odtiene, ktoré majú modrý nádych. V závislosti od toho sa potom lepšie rozhodnete, do akej miestnosti zvolíte aký odtieň.  

Pretože sivá farba, dokonca ani luxusná antracitová farba, nemá vlastnú zadefinovanú osobitosť spojenú s inou farbou, umožňuje vhodné kombinácie. Aby ste dosiahli rovnováhu vo vašej domácnosti, môžete využiť aj princípy východnej filozofie feng shui. Kľúčové je zvoliť si takú sivú farbu, ktorá je z rovnakej harmonickej skupiny farieb ako ostatné farby, ktoré používate. Takto bude harmonicky rezonovať a neprekryje ostatné farby.

Antracitová farba v rôznych miestnostiach a ako ju kombinovať

Či už si zariaďujete obývaciu izbu alebo kúpeľňu, skombinujte to tak, aby ste vytvorili úplne nový a vzrušujúci dojem spojením antracitovej so živšími farbami. Tie sa môžu pohybovať od ostrej bielej, cez zelenú farbu, pastelovo ružovú až po horčicovo žltú.

Antracitová farba v kuchyni

Radi vám vyvrátime teóriu o tom, že je antracitová farba je vhodná iba pre chladný kuchynský dizajn. Samozrejme dá sa použiť aj v kuchyni a môže vyzerať famózne! Ak ju doplníte najmä zelenými akcentami a izbovými rastlinami, bude vďaka nim pôsobiť interiér domácky. Zvoliť môžete napríklad antracitové dlaždice za kuchynskou linkou a k nim skombinovať napríklad veselú ružovú kanvicu alebo hriankovač mätovej farby.  

Retro spálňa

Pre fanúšikov retro štýlu bývania máme inšpirácie pre spálne. Antracitové steny sú fantastické ako neutrálne pozadie pre jemné záclony a drevený nábytok. Pôsobí to útulne a sofistikovane. Teplé a svetlé akcenty mosadzných žiaroviek a žltých vankúšov môžu obohatiť dizajn spálne v retro štýle. Hneď sa antracitová farba bude zdať o niečo veselšia. V spálni pôsobí na psychiku veľmi dobre aj jemná ružová farba postele a doplniť ju môžete  geometrickými tapetami antracitovej farby. Kľúčom je vytvoriť vyvážený vzhľad, ktorý dosiahnete zachovaním podobných farieb. Tmavá tapeta na stene je výrazná, ale ak k nej pridáte bielu posteľnú bielizeň a ružové vankúše, vytvoríte harmóniu pokojnej miestnosti, stvorenej na oddych.

Kúpeľňa s antracitovým akcentom

Čo by ste povedali na odvážnu kombináciu sivej, mätovej a ružovej? Tieto nádherné farby vynikajúco spolupracujú, pretože majú rovnaký tón. Sivá plocha na stene je ideálna na zavesenie zrkadiel a uterákov. Ak zvolíte napríklad jednu stenu s mätovými obkladačkami a doplníte ju ružovými uterákmi alebo inými doplnkami, docielite v týchto troch farbách krásnu upokojujúcu miestnosť.

Moderná obývačka  

Popové žlté farby dávajú sivej a námorníckej kombinácii potrebný šmrnc, ktorý vytvára perfektný efekt. Nebude príliš nudný ani príliš jasný. Rozhodnúť sa môžete pre výber vankúšov, ktoré zahŕňajú námornícku aj sivú. Potrebný žltý akcent dodáva celkovému vzhľadu zmysel, pretože naoko chladnú miestnosť premení na vyvážené harmonické miesto. Zapracovať môžete aj nápadité vázy s textúrou, ktoré dodajú vašej obývačke štýlový vzhľad. Antracitovú farbu môžete považovať za chladnejšiu farbu, preto dobre funguje, ak ju zmiešate s teplejším odtieňom, akou je napríklad horčicovo žltá. V obývačke môžete aplikovať jednoduché a vzorované vankúše v tejto farbe alebo závesy či deky. Skvele by sa hodili aj akcenty čiernej farby, ale to odporúčame s mierou.  

Aký nábytok si vybrať v antracitovej farbe?

Kontrast je niečo, na čo sa pri antracite môžete spoľahnúť, že bude na 100% fungovať. Aj keď by sa vám táto farba v domácom prostredí mohla zdať pochmúrna, o konečnom efekte rozhoduje predovšetkým správny nábytok a bytové doplnky. Čiernobiela farebná schéma pôsobí moderne a čisto. K nej sa antracitová farba hodí jednoznačne a s istotou. Prírodné drevo a koža sú to, čo z nej robí luxusnú farbu pre akýkoľvek štýl bývania. Koniec koncov všetci sa radi obklopujeme prírodnými a vysokokvalitnými materiálmi a hľadáme pokojné útočisko, kde si môžeme vychutnať naše večery. Dojem dotvoríte aj vďaka nástenným dekoráciám.  

Antracit použitý v dizajne spálne môže byť veľmi lákavý, avšak v trochu menších množstvách. Ak zvolíte posteľ v antracitovej farbe, zvyšok zachovajte v neutralite. Využite potenciál čistých línií, či už na umeleckom diele alebo na svietidlách. Na nábytku si môžete dovoliť aj ozdoby v zlatej farbe alebo kreslo s nápadnejšími kovovými nožičkami.

Doplnky v antracitovej farbe

Mať v obývacej izbe nápadnú antracitovú stenu môže byť vynikajúca voľba pre tých z vás, ktorí majú obzvlášť v obľube extravaganciu. Farebné plagáty, keramika, okázalý nábytok vyzerá skvele v kombinácii so sivou. Živé farby budú pôsobiť kontrastne k tmavým antracitovým odtieňom, ktoré umožnia zobraziť vyzdvihnúť detaily a zároveň zachovajú harmonický interiér.

Antracitové odtiene sú tiež vynikajúce pre dlaždice, pretože tmavá farba zvýrazňuje ich textúru. Napríklad v jedálni môžete použiť medené akcenty na svietidlách. Ďalším skvelým rozhodnutím pri výbere interiérových materiálov je kombinácia lakovaných parkiet a drsného dreva na doske stola. Prípadne pracovná doska v antracitovej farbe môže pôsobiť famózne. Pri akejkoľvek kombinácii bude antracitová farba pôsobiť vždy exkluzívne. Záleží na vás, ako trafíte jej mieru zastúpenia vo vašej domácnosti a ako veľmi chcete, aby na vás pôsobila.  

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!