Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
škandinávska kuchyňa

Severský raj opantá svojou jednoduchou krásou aj tých najnáročnejších. Škandinávsky štýl kuchyne si môže dovoliť naozaj každý. Základom týchto kuchýň je minimalizmus, ktorý na vás dýcha z každej strany, či už vo farbách alebo v zariadení. Vďaka svojej funkčnosti je praktický pre každodenné bývanie. Jeho krásu charakterizujú čisté línie, a to v akomkoľvek priestore. Tieto typické vlastnosti sú obzvlášť vhodné pre kuchyne, kde funkčnosť a praktickosť zvyknú tromfnúť príliš zdobený dizajn. Inšpirujte sa spolu s nami!

Aký je charakteristický štýl kuchyne v škandinávskom dizajne?

Interiéroví dizajnéri urobili zo škandinávskeho štýlu obľúbený dizajnový smer aj v kuchyni – používajú ho rôznymi spôsobmi, Škandinávska kuchyňa sa pýši týmito vlastnosťami:

 • Jednoduchosť
 • Jednotné farby
 • Vysoká funkčnosť

Objavte aj vy krásu minimalizmu, ktorý charakterizuje škandinávsky štýl kuchyne asi najviac. Je nadčasový, príjemný a čistý. Máte pocit, že sa na nič nehrá, práve vďaka rovným líniám a vzdušnosti.

Farby v škandinávskej kuchyni

Škandinávske kuchyne charakterizuje jedna výstižná fráza: menej je viac, a to vo všetkom. V materiáloch, farbách aj dekoráciách. Aké farby do kuchyne sú typické práve pre tento severský štýl bývania? Nazrite spolu s nami do škandinávskej kuchyne.

Ktoré farby sú dominantné v škandinávskej kuchyni?

 • Škandinávsky štýl kuchyne sa zameriava na svetlé a jasné farebné kombinácie. Biele a bledé odtiene modrej, žltej a krémovej sú prítomné všade.
 • Ak chcete aplikovať tento dizajnérsky štýl práve do vášho domova, vyskúšajte svetlosivé, zelené aj tmavosivé odtiene.
 • Nebráňte sa ani chladnej sivozelenej, ktorá pripomína borovice a iné ihličnany.
 • Bledé odtiene šedej dodajú kuchyni eleganciu a vznešenosť a priestor nebude pôsobiť príliš tmavo.

Okrem sivých odtieňov môžete kuchyňu trochu zjemniť aj pastelovým tónom.

 • Teplo, ktoré by vám mohlo chýbať, dodajú niektoré umelecké diela na stenách, záclony alebo rolety.
 • Pastelové farby môžete použiť aj na poťahy sedadiel a dokonca aj na koberec či behúň.
 • Veselšie farby zaručia, že vaša škandinávska kuchyňa bude nielen plne funkčná, ale aj príjemná. Presne ako pulzujúce centrum vášho domova.

Materiály typické pre škandinávsku kuchyňu

Môžete sa rozhodnúť pre ľahký a otvorený priestor, ktorý vyžaruje čistotu a svetlo. To dosiahnete nielen pomocou farieb, ale aj použitých materiálov. Škandinávsky štýl zastáva jednoduché a moderné prírodné materiály ako je prírodné drevo, kovy alebo betón. Ako inšpirácie do kuchyne môžu slúžiť typické severské kuchyne, ktoré plnia najmä funkciu. Vďaka nim dosiahnete čistý, tak trochu chladný efekt, ktorý môžete kombinovať s inými prvkami. 

Prírodné drevo

V škandinávskom štýle kuchyne má hlavné slovo nábytok. A ten by mal byť hlavne funkčný a praktický. Renovovaný alebo úplne nový – nič neuberá z praktickosti modernej severskej kuchyne. Perfektne opracovaný drevený nábytok je zárukou kvality. Používa sa dubové drevo, javor, breza a borovica, ktoré sú zvyčajne morené prírodným spôsobom, aby priniesli svoju prirodzenú farbu. Preto sú ideálnym doplnkom moderného priestoru v škandinávskom štýle.

Betón 

Ide o porézny materiál, ktorý má tendenciu absorbovať kvapaliny. Treba ho však ošetriť, aby bol funkčný a praktický. Zároveň je betón trochu industriálny, trochu severský a každopádne všestranne elegantný. Môžete ho použiť ako zástenu, a rovnako aj na podlahu. Vyrobiť sa dá dokonca aj pracovná doska s umývadlom. Výsledná podoba môže byť matná aj lesklá. Dokonca nemusí mať len typický sivý odtieň, ale aj rôznu pigmentáciu, imitovať vzhľad kovu, kameňa alebo dreva.

Kov 

Neoddeliteľnou súčasťou kuchyne nielen v škandinávskom štýle sú kovy. Nehovoríme len o panviciach a kuchynskom riade, ale aj o dizajnérskych kúskoch. Nerezová oceľ na skrinkách, medené lišty či oceľové a hliníkové doplnky, to všetko patrí k minimalizmu a taktiež k industriálnemu štýlu. Jasnými znakmi severskej kuchyne sú kovové lampy, nerezové spotrebiče, pracovná doska, kovový stôl, skrine, police i technicky pôsobiaci digestor. Či bude pôsobiť chladne, záleží na farbe. 

Ako vytvoriť škandinávsku kuchyňu bez veľkej rekonštrukcie?

Ak chcete vytvoriť škandinávsku kuchyňu bez veľkej rekonštrukcie, existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako dosiahnuť tento vzhľad:

1. Vymaľujte steny

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako dosiahnuť škandinávsky vzhľad, je vymaľovať steny v bielych alebo svetlých pastelových farbách. Pomôže to presvetliť miestnosť a dodať jej minimalistický nádych.

2. Pridajte prírodné prvky

Pridajte do kuchyne prírodné prvky, ako sú drevené dosky na krájanie, košíky alebo rastliny v črepníkoch. Tieto prvky prinesú dotyk prírody a vytvoria teplú a útulnú atmosféru.

3. Vymeňte kuchynské príslušenstvo

Vymeňte staré kuchynské príslušenstvo a doplnky ako napríklad rukoväte skriniek a zásuviek za jednoduché a funkčné. To pomôže dosiahnuť čistý a moderný vzhľad.

4. Usporiadajte vašu kuchynu

Urobte si poriadok a usporiadajte si kuchyňu odstránením nepotrebných predmetov a vytvorením efektívnejšieho vzhľadu. Pomôže vám to vytvoriť minimalistický harmóniu a dodá priestoru otvorenejší a vzdušnejší pocit.

5. Vyberte si funkčný a jednoduchý kuchynský riad

Použite jednoduchý a funkčný kuchynský riad, ako sú biele keramické taniere, drevené dopnky a sklenené dózy, aby ste vytvorili minimalistický vzhľad. Vytvorí to súdržnejší a uhladenejší vzhľad v kuchyni.

Škandinávsky štýl kuchyne: nábytok a doplnky

Ktoré časti nábytku v kuchyni sú súčasťou škandinávskeho štýlu a ktoré doplnky nesmú v škandinávskej kuchyni chýbať?

Pracovná doska

V prvom rade je škandinávska kuchyňa funkčná, o čom svedčí aj praktická pracovná doska.

 • Môžete si byť istí, že pracovné dosky sú vyrobené z materiálov, ktoré sú odolné, napriek tomu prírodné a ľahké ako drevo.
 • Betónové pracovné dosky v bielej farbe sú dobrou alternatívou, pretože majú minimalistický vzhľad.
 • Na výber sú aj prémiové lamináty, ktoré môžu napodobňovať organickú farbu a zrnitosť skutočného dreva.

Naša klubová stránka Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Aký štýl zásuvok je typický?

Najprv premýšľajte o skrinkách a zásuvkách. Ako by mali vyzerať?

 • V typickej škandinávskej kuchyni nie sú rukoväte.
 • Ideálne túto kuchyňu tvorí jedna súvislá neprerušovaná línia, takže vytvorenie tohto efektu predstavuje výber mechanizmu otvárania zatlačením.

Kovové a drevené police

Škandinávsky štýl je krásne zastúpený v kolekcii kovových a drevených políc či regálov.

 • Otvorené police sú odvážnym štýlovým prístupom, ktorý sa často vyskytuje v zariadeniach inšpirovaných priemyselnou výrobou
 • Štýl regálov je minimálny a väčšinou sú na nich uložené dekoratívne knihy a rastliny či kvety

Jedálenský stôl a stoličky

Vysoko kontrastné čierne a biele priestory vždy naznačujú, že sa nachádzate niekde vo vyšších zemepisných šírkach. O to viac, ak sú zakotvené v podlahách z prírodného dreva.

 • Jednoduchý drevený stôl, raňajkový bar alebo kuchynský ostrovček vám poskytnú pocit rodinnej pohody, hoci tento severský štýl je naoko chladný či neprístupný. 
 • K tomu dolaďte krásne stoličky škandinávského štýlu, pozrite sa na naše inšpirácie od Westwing

Štýlové doplnky do kuchyne

Dizajnové doplnky do kuchyne skrášľujú každodenný život, prinášajú inteligenciu, kvalitu a harmóniu. Vybavenie kuchyne doplnkami tohto štýlu vytvoria nielen komfort ale aj krásny dizajn a dekoráciu do vašej kuchyne.

Škandinávci milujú umenie a vkusné doplnky. Pokiaľ ide o osvetlenie kuchyne, máte dve možnosti:

 • Bodové osvetlenie je menej osobné, ale prispieva k minimalistickej atmosfére
 • Závesné svietidlá majú väčší charakter, ale zútulnia interiér

Koberce a behúne do kuchyne

Škandinávsky riad do kuchyne

Ďalšie kuchynské doplnky

Moderné kuchyne a hlavne škandinávsky interiérový dizajn je jedným z najvýznamnejších, a to z jedného veľmi dôležitého dôvodu. Je univerzálny a nadčasový.