Škandinávska kuchyňa

Severský raj opantá svojou jednoduchou krásou aj tých najnáročnejších. Škandinávsky štýl kuchyne si môže dovoliť naozaj každý. Základom týchto kuchýň je minimalizmus, ktorý na vás dýcha z každej strany, či už vo farbách alebo v zariadení. Vďaka svojej funkčnosti je praktický pre každodenné bývanie. Jeho krásu charakterizujú čisté línie, a to v akomkoľvek priestore. Tieto typické vlastnosti sú obzvlášť vhodné pre kuchyne, kde funkčnosť a praktickosť zvyknú tromfnúť príliš zdobený dizajn. Inšpirujte sa spolu s nami!

Škandinávsky štýl kuchyne

Interiéroví dizajnéri urobili zo škandinávskeho štýlu obľúbený dizajnový smer aj v kuchyni – používajú ho rôznymi spôsobmi, ktoré charakterizujú tri kľúčové vlastnosti. Sú nimi jednoduchosť, jednotné farby a vysoká funkčnosť. Objavte aj vy krásu minimalizmu, ktorý charakterizuje škandinávsky štýl kuchyne asi najviac. Je nadčasový, príjemný a čistý. Máte pocit, že sa na nič nehrá, práve vďaka rovným líniám a vzdušnosti.

Farby v škandinávskej kuchyni

Škandinávsky štýl kuchyne charakterizuje jedna výstižná fráza: menej je viac, a to vo všetkom. V materiáloch, farbách aj dekoráciách. Aké farby do kuchyne sú typické práve pre tento dizajnérsky štýl? Nazrite spolu s nami do severskej kuchyne.

Minimálne farebné kombinácie

Škandinávsky štýl kuchyne sa zameriava na svetlé a jasné farebné kombinácie. Biele a bledé odtiene modrej, žltej a krémovej sú prítomné všade. Ak chcete aplikovať tento dizajnérsky štýl práve do vášho domova, vyskúšajte svetlosivé, zelené aj tmavosivé odtiene. Nebráňte sa ani chladnej sivozelenej, ktorá pripomína borovice a iné ihličnany. Bledé odtiene šedej dodajú kuchyni eleganciu a vznešenosť a priestor nebude pôsobiť príliš tmavo.

Pastelové farby 

Okrem sivých odtieňov môžete kuchyňu trochu zjemniť aj pastelovým tónom. Teplo, ktoré by vám mohlo chýbať, dodajú niektoré umelecké diela na stenách, záclony alebo rolety. Pastelové farby môžete použiť aj na poťahy sedadiel a dokonca aj na koberec či behúň. Veselšie farby zaručia, že vaša škandinávska kuchyňa bude nielen plne funkčná, ale aj príjemná. Presne ako pulzujúce centrum vášho domova.

Škandinávsky štýl kuchyne: materiály

Môžete sa rozhodnúť pre ľahký a otvorený priestor, ktorý vyžaruje čistotu a svetlo. To dosiahnete nielen pomocou farieb, ale aj použitých materiálov. Škandinávsky štýl zastáva jednoduché a moderné materiály ako je prírodné drevo, kovy alebo betón. Ako inšpirácie do kuchyne môžu slúžiť typické severské kuchyne, ktoré plnia najmä funkciu. Vďaka nim dosiahnete čistý, tak trochu chladný efekt, ktorý môžete kombinovať s inými prvkami. 

Prírodné drevo

V škandinávskom štýle kuchyne má hlavné slovo nábytok. A ten by mal byť hlavne funkčný a praktický. Renovovaný alebo úplne nový – nič neuberá z praktickosti modernej severskej kuchyne. Perfektne opracovaný drevený nábytok je zárukou kvality. Používa sa dub, javor, breza a borovica, ktoré sú zvyčajne morené prírodným spôsobom, aby priniesli svoju prirodzenú farbu. Preto sú ideálnym doplnkom moderného priestoru v škandinávskom štýle.

Betón 

Ide o porézny materiál, ktorý má tendenciu absorbovať kvapaliny. Treba ho však ošetriť, aby bol funkčný a praktický. Zároveň je betón trochu industriálny, trochu severský a každopádne všestranne elegantný. Môžete ho použiť ako zástenu, a rovnako aj na podlahu. Vyrobiť sa dá dokonca aj pracovná doska s umývadlom. Výsledná podoba môže byť matná aj lesklá. Dokonca nemusí mať len typický sivý odtieň, ale aj rôznu pigmentáciu, imitovať vzhľad kovu, kameňa alebo dreva.

Kov 

Neoddeliteľnou súčasťou kuchyne nielen v škandinávskom štýle sú kovy. Nehovoríme len o panviciach a kuchynskom riade, ale aj o dizajnérskych kúskoch. Nerezová oceľ na skrinkách, medené lišty či oceľové a hliníkové doplnky, to všetko patrí k minimalizmu a taktiež k industriálnemu štýlu. Jasnými znakmi severskej kuchyne sú kovové lampy, nerezové spotrebiče, pracovná doska, kovový stôl, skrine, police i technicky pôsobiaci digestor. Či bude pôsobiť chladne, záleží na farbe. 

Škandinávsky štýl kuchyne: nábytok

V prvom rade je škandinávska kuchyňa funkčná, o čom svedčí aj nábytok a praktická pracovná doska. Môžete si byť istí, že pracovné dosky sú vyrobené z materiálov, ktoré sú odolné, napriek tomu prírodné a ľahké ako drevo. Betónové pracovné dosky sú dobrou alternatívou, pretože majú minimalistický vzhľad. Na výber máte aj prémiové lamináty, ktoré môžu napodobňovať organickú farbu a zrnitosť skutočného dreva. To všetko platí aj pre ostatný nábytok v kuchyni.

Škandinávsky štýl kuchyne – 6 inšpirácií

Kuchynka priamo zo severu

Túžite načerpať inšpirácie do kuchyne v škandinávskom štýle? Začnite s jednoduchou bielou. Táto farba slúži na vytvorenie svetla, dáva možnosť zamerať sa na vaše ďalšie dizajnérske prvky a hlavne vytvára dokonalú ilúziu priestoru. Vďaka bielym stenám bude mať vaša kuchyňa elegantný šmrnc ako z typickej severskej krajiny.

Kuchyňa v nórskom štýle

Najprv premýšľajte o skrinkách a zásuvkách. Ako by mali vyzerať? V typickej škandinávskej kuchyni nie sú rukoväte. Ideovo, túto kuchyňu tvorí jedna súvislá neprerušovaná línia, takže vytvorenie tohto efektu predstavuje výber mechanizmu otvárania zatlačením. Môžete tiež zvážiť začlenenie moderných technológií do vašej škandinávskej kuchyne. Všetko môže byť, napríklad, SMART.

Kuchyňa v škandinávskom štýle z dreva

Drevené podlahy, najmä tie ľahké druhy ako buk, borovica alebo dokonca teakové drevo, dodajú vašej kuchyni teplo, a zároveň potrebnú textúru. Jednoduchý drevený stôl, raňajkový bar alebo kuchynský ostrovček vám poskytnú pocit rodinnej pohody, hoci tento severský štýl je naoko chladný či neprístupný. 

Čierno-biela kuchyňa s jedálenským kútom

Vysoko kontrastné čierne a biele priestory vždy naznačujú, že sa nachádzate niekde vo vyšších zemepisných šírkach. O to viac, ak sú zakotvené v podlahách z prírodného dreva. Moderné visiace svietidlá alebo nápadné čierne digestory pôsobia niekedy až šokujúco na bielych pozadiach. Tento efekt sa znásobí vďaka jedálenskému kútu, kde môžete umiestniť čierne stoličky k bielemu stolu.

Kombinácia retro a škandinávskeho štýlu v kuchyni

Ak máte vzťah k minulosti, kuchyňa v retro štýle bude pre vás dokonalou voľbou. Pri retro štýle môžete prejaviť trochu svojej osobnosti, no zbytočne to neprežeňte. Porozmýšľajte nad vintage tapetami a nápadnejšími kuchynskými textíliami ako sú napríklad utierky, obrusy, chňapky, či servítky. Potom sa rozhodnite pre štýl, ktorý sa vám páči a pokojne sa odviažte. Máte slabosť pre bodky, prúžky, či iné nápadné vzory? Každý malý detail skutočne vynikne.

Škandinávsky štýl kuchyne s ostrovom

Pre severské kuchyne sú typické skrinky so vstavanými spotrebičmi, ktoré nie je vidieť. Pôsobia moderne, zvlášť keď sú zahalené v dymovom odtieni svetlosivej. Ak vám ale chýba možnosť pochváliť sa obľúbenými predmetmi v skrinke s otvoreným úložným priestorom, nezúfajte. Doprajte si kuchynský ostrovček, ku ktorému pridáte otvorené police.

Škandinávsky štýl kuchyne: dekorácie

Biele steny isto túžia po troche farby, tak prečo nepridať umelecké dielo? Súčasné moderné umenie bude perfektne fungovať, ak ho správne zarámujete a umiestnite. Škandinávci milujú umenie a vkusné doplnky. Pokiaľ ide o osvetlenie kuchyne, máte dve možnosti: bodové alebo závesné. Bodové svietidlá sú menej osobné, ale prispievajú k minimalistickej atmosfére. Závesné svietidlá majú väčší charakter, ale zútulnia interiér.

Moderné kuchyne a hlavne škandinávsky interiérový dizajn je jedným z najvýznamnejších, a to z jedného veľmi dôležitého dôvodu. Je univerzálny a nadčasový. 

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!