Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Základné pravidlá ako zariadiť malú kuchyňu

Kto povedal, že krásna kuchyňa musí byť veľká kuchyňa? Pre nás sú riešenia, kde pracujeme s obmedzenou metrážou interiéru, vždy veľkou výzvou. Vo Westwing veľmi radi búrame stereotypy, a tak vám dnes ukážeme, ako zariadiť malú kuchyňu. Pomocou jednoduchých trikov sa dozviete, ako zariadiť malú kuchyňu tak, aby bola praktická a zároveň trendy. Popasujte sa s touto náročnou výzvou a zariaďte si kuchyňu snov! Všetko čo na to bude treba, sa dozviete v tomto článku.

Zariadenie kuchyne v malom priestore: 10 dôležitých pravidiel

 1. Plánujte od toho najdôležitejšieho až po to najmenej dôležité
 2. Využite každý centimeter
 3. Vymeňte otváracie dvere za tie posuvné
 4. Ak chcete opticky zväčšiť priestor, siahnite po zrkadlovom nábytku a bledých farebných odtieňoch
 5. Ak máte naozaj malý priestor, siahnite po vyklápacej doske namiesto veľkého stola
 6. Osvetlenie kuchyne je dôležitejšie, ako si myslíte
 7. Zvoľte nábytok na kolieskach
 8. Vyberajte nábytok, ktorý sa ľahko čistí
 9. Snažte sa mať všetky predmety umiestnené na svojom mieste
 10. A to najdôležitejšie, v kuchyni sa musíte cítiť skvelo. Neobmedzujte sa pri jej zariaďovaní

Ako zariadiť malú kuchyňu? 6 nápadov

Malá kuchyňa neznamená vždy to isté. Niekedy ju musíte spojiť s obývačkou a spálňou zároveň, inokedy vám budú chýbať okná. Pripravili sme pre vás nadčasové inšpirácie do kuchyne, ktoré momentálne kraľujú interiérovým trendom.

1. Malá kuchyňa v tvare „L“

Ak máte nedostatok miesta vo vašej kuchyni, zvoľte kuchyňu v tvare „L“. Kratšiu stranu vyplňte spotrebičmi a priestorom na krájanie, čistenie či iné podobné aktivity. Táto strana bude primárne určená na aktívnu prípravu.

Dlhšia strana bude slúžiť na odkladanie a jej dlhá doska môže byť v niektorých prípadoch využívaná napríklad aj ako pracovňa.

2. Ako zariadiť malé kuchyne v paneláku?

Jedno z najzákladnejších riešení pri presvetlení interiéru je zrkadlo. Ale ako ho dostať do kuchyne? Zvoľte nábytok s lesklým povrchom a doplnky do kuchyne, ktoré budú taktiež odrážať svetlo. Bledé farebné odtiene vám v tomto prípade dokonale hrajú do karát.

3. Malá kuchyňa v obývačke

Obývačka s kuchyňou je vo vašom prípade malý problém. Nemusí ale byť! Skúste ju predeliť podlahou, zvoľte napríklad moderné drevené parkety. Pre ďalšie inšpirácie sa pozrite na náš príspevok: malá kuchyňa s obývačkou.

4. Ako zariadiť malú kuchyňu v garzónke

Nie je žiadne tajomstvo, že garzónky majú naozaj málo miesta. Siahnite pre to po modeloch, ktoré sa ľahko odkladajú a plnia viacero funkcií. Najideálnejším riešením sú stolíky na kolieskach, ktoré sa dajú odložiť jeden pod druhým.

5. Ako zariadiť malú kuchyňu v podkroví

Ak máte šikmú strechu, navrhnite priestor nasledovne.

 • Pracovný priestor bude tam, kde môžete stáť vystretí.
 • Tam kde je strecha najnižšie, zvoľte odkladací priestor najmenej využívaných predmetov.
 • Taktiež využitie strešné okná tak, aby vám denné svetlo svietilo na úsek, v ktorom budete variť

6. Ostrovček v malej kuchyni

Kuchynský ostrovček si zaslúži miesto aj v malom priestore. V malej kuchyni sa predovšetkým sústreďte na terasovité usporiadanie, ktoré môžete využiť namiesto stola v kuchyni. Takýto ostrovček vám poskytne miesto na stolovanie a posedenie si pri jedle s vašimil blízkymi.

5 krokov, ako začať so zariaďovaním malej kuchyne?

Stojíte pred svojou budúcou kuchyňou, no kvôli malému priestoru máte obavy, či sa naplní váš sen o jej dokonalosti? Vďaka týmto krokom dosiahnete základ kuchyne, ktorá aj v malom priestore urobí skvelý efekt!

1. Určte jej funkciu

Pred samotnou realizáciou sa spýtajte samých seba niekoľko zásadných otázok, vďaka ktorým pochopíte, na čo všetko budete potrebovať vašu kuchyňu.

 • Ako často varíte?
 • Máte deti? Navštevujú vás priatelia alebo rodina?
 • A keď áno, ako často?
 • K čomu ešte využijete vašu budúcu kuchyňu?
 • Aké vybavenie kuchyne budete potrebovať?

2. Stanovte si rozpočet a prioritu

Ruku na srdce, kuchyňa je jednou z najviac nákladných miestností v byte. Preto si úprimne povedzte, koľko ste ochotní minúť na tento projekt. Pustíte sa do veľkolepej premeny od základov alebo vymeníte len drobnosti a naozaj potrebné veci?

3. Určte si štýl kuchyne

Čaká vás rekonštrukcia kuchyne alebo meníte len určité detaily? Je dôležité si určiť štýl, ktorý bude dominovať vo vašej kuchyni, či už je to moderný štýl, škandinávsky štýl kuchyne, vidiecky štýl kuchyne alebo iný štýl, ktorý vám vyhovuje.

4. Zamerajte sa na detaily

Už neraz ste sa mohli na našich stránkach dočítať, že doplnky do bytu dotvárajú charakter celého projektu. Pozrite sa na napríklad na naše dekorácie do kuchyne na stenu, vďaka ktorým bude vaša kuchyňa o krok bližšie k tej z vašich snov.

5. Ako zariadiť malú kuchyňu bez zbytočností?

Nie je nič horšie, ako interiér preplnený prebytočnými predmetmi. Obzvlášť, ak zariaďujete malú kuchyňu. Siahnite preto po kompaktných spotrebičoch, ktoré plnia viacero funkcií. Taktiež myslite na to, čo naozaj využijete! Na ten popcorn, ktorý si pripravíte raz za mesiac naozaj nebudete potrebovať mikrovlnku. Postačí vám aj hrniec alebo panvica.