Základné pravidlá ako zariadiť malú kuchyňu

Kto povedal, že krásna kuchyňa musí byť veľká kuchyňa? Pre nás sú riešenia, kde pracujeme s obmedzenou metrážou interiéru, vždy veľkou výzvou. Vo Westwing veľmi radi búrame stereotypy, a tak vám dnes ukážeme, ako zariadiť malú kuchyňu. Pomocou jednoduchých trikov sa dozviete, ako zariadiť malú kuchyňu tak, aby bola praktická a trendová zároveň. Popasujte sa s touto náročnou výzvou a zariaďte si kuchyňu snov! Všetko čo na to bude treba, sa dozviete v tomto článku.

Ako zariadiť malú kuchyňu pre skvelý efekt

Stojíte pred svojou budúcou kuchyňou, no kvôli malému priestoru máte obavy, či sa naplní váš sen o jej dokonalosti? Poďme si spolu prejsť menší plán, ako a kde začať, a čoho sa držať pri jej realizácii.

Na začiatok si musíte určiť jej praktický charakter a využitie. Neskôr do projektu zahrnieme aj dekorácie a štýl. Vďaka týmto 5 jednoduchým základným krokom dosiahneme kostru kuchyne, ktorá aj v malom priestore urobí skvelý efekt!

Určte jej funkciu

Pred samotnou realizáciou sa spýtajte samých seba niekoľko zásadných otázok, vďaka ktorým pochopíte, na čo všetko budete potrebovať vašu kuchyňu. Ako často varíte? Máte deti? Navštevujú vás priatelia alebo rodina? A keď áno, ako často? K čomu ešte využijete vašu budúcu kuchyňu? Aké vybavenie kuchyne budete potrebovať?

Buďte k sebe úprimní

Ruku na srdce, kuchyňa je jednou z najviac nákladných miestností v byte. Preto si úprimne povedzte, koľko ste ochotní minúť na tento projekt. Pustíte sa do veľkolepej premeny od základov alebo vymeníte len drobnosti a naozaj potrebné veci?

Funkcia alebo štýl?

Berte oboje! Vďaka radám našich štylistiek môžete mať praktickú kuchyňu, ktorá je zároveň štýlová. Riešením bude využitie každého jej centimetra! V tejto kuchyni bude mať všetko svoje miesto a všetko svoju úlohu. A okrem toho, bude všetko veľmi módne a trendy!

Diabol je v detailoch

Už neraz ste sa mohli na našich stránkach dočítať, že doplnky dotvárajú charakter celého projektu. Pozrite sa na naše nástenné dekorácie, vďaka ktorým bude vaša kuchyňa o krok bližšie k tej z vašich snov. A čo tak dizajnérska barová stolička Jort? Tak tá dostane vašu kuchyňu na úplne iný level!

Ako zariadiť malú kuchyňu bez zbytočností?

Nie je nič horšie, ako interiér preplnený prebytočnými predmetmi. Obzvlášť, ak zariaďujete malú kuchyňu. Siahnite preto po kompaktných spotrebičoch, ktoré plnia viacero funkcií. Taktiež myslite na to, čo naozaj využijete! Na ten popcorn, ktorý si pripravíte raz za mesiac naozaj nebudete potrebovať mikrovlnku. Postačí vám aj hrniec alebo panvica.

Zariadenie kuchyne v malom priestore: 10 najdôležitejších pravidiel

  • Plánujte od toho najdôležitejšieho až po to najmenej dôležité
  • Využite každý centimeter
  • Vymeňte otváracie dvere za tie posuvné
  • Ak chcete opticky zväčšiť priestor, siahnite po zrkadlovom nábytku a bledých farebných odtieňoch
  • Ak máte naozaj malý priestor, siahnite po vyklápacej doske, z ktorej sa za malý okamih stane stôl
  • Osvetlenie kuchyne je dôležitejšie, ako si myslíte! Buďte dôkladní pri jeho výbere!
  • Zvoľte nábytok na kolieskach
  • Vyberajte nábytok, ktorý sa ľahko čistí
  • Snažte sa mať všetky predmety umiestnené na svojom mieste
  • A to najdôležitejšie, v kuchyni sa musíte cítiť skvelo. Neobmedzujte sa pri jej zariaďovaní

Ako zariadiť malú kuchyňu a prispôsobiť ju vášmu bytu?

Malá kuchyňa neznamená vždy to isté. Niekedy ju musíte spojiť s obývačkou a spálňou zároveň, inokedy vám budú chýbať okná. Ako si s týmito prekážkami poradia naše štylistky? Čítajte ďalej.

Malá kuchyňa v tvare „L“

Jeden z tých lepších prípadov je keď je problémom “len“ nedostatok miesta. Zvoľte kuchyňu v tvare písmena „L“. Kratšiu stranu vyplňte spotrebičmi a priestorom na krájanie, čistenie či iné podobné aktivity. Táto strana bude primárne určená na aktívnu prípravu.

Dlhšia strana bude slúžiť na odkladanie a jej dlhá doska, môže byť v niektorých naozaj malých priestoroch využívaná napríklad aj ako pracovňa. A kde umiestniť chladničku? To necháme na vás. My osobne sa prikláňame k variantu na konci kratšej časti.

Ako zariadiť malú kuchyňu v paneláku bez okna

Jedno z najzákladnejších riešení pri presvetlení interiéru je zrkadlo. Ale ako ho dostať do kuchyne? Zvoľte nábytok s lesklým povrchom a doplnky, ktoré budú taktiež odrážať svetlo. Bledé farebné odtiene vám v tomto prípade dokonale hrajú do karát. Menší tip. Skúste odložiť tácky na viditeľné miesto. Vytvoríte tak dojem, že je v kuchyni zrkadlo.

Malá kuchyňa v obývačke

Obývačka s kuchyňou je vo vašom prípade malý problém. Nemusí ale byť! Momentálne jedno z najviac trendy riešení je predeliť miestnosti podlahou. Zvoľte napríklad kombináciu plávajúcej podlahy so vzormi s drevenými parketami.

Ďalej môžete toto prepojenie posunúť na vyššiu úroveň tak, že vnesiete prvky dreva do kuchyne a motívy z podlahy napríklad na čalúnenie obývačkového kresla.

Ako zariadiť malú kuchyňu v garzónke

Nie je žiadne tajomstvo, že garzonky majú naozaj málo miesta. Predstavte si, že v takejto malej kuchyni budete okrem varenia aj pracovať, oddychovať a napríklad aj spať… Siahnite pre to po modeloch, ktoré sa ľahko odkladajú a plnia viacero funkcií. Najideálnejším riešením sú stolíky na kolieskach, ktoré sa dajú odložiť jeden pod druhým.

Ako zariadiť malú kuchyňu v podkroví

Ak máte šikmú strechu, navrhnite priestor nasledovne. Pracovný priestor bude tam, kde môžete stáť vystretí. Tam kde je strecha najnižšie, zvoľte odkladací priestor najmenej využívaných predmetov. Taktiež využitie strešné okná tak, aby vám denné svetlo svietilo na úsek, v ktorom budete pripravovať obživu.

Štylové nápady do malej kuchyne

Ako sme vám naznačili na začiatku, s nami vždy dosiahnete efekt, ktorý je praktický a zároveň veľmi štýlový. Pripravili sme pre vás nadčasové inšpirácie do kuchyne, ktoré momentálne kraľujú interiérovým trendom.

Biela kuchyňa. Čudujete sa prečo práve biela kuchyňa? Nebola trendy už pred pár sezónami? Máte pravdu! Biela kuchyňa je trendom, ktorý neopúšťa vrchné priečky a je stále veľmi módna! Jej elegantný charakter a vlastnosti, vďaka ktorým sa nafúkne aj ten najmenší priestor, z nej robia právoplatnú kráľovnú trendov.

Anglické kachličky. Čaj o piatej každý deň, celý deň? S týmto vracajúcim sa trendom je to možné. Vyplňte vašu kuchyňu anglickými motívmi. Pozor však na malý priestor! Tu sa riaďte pravidlom – menej je niekedy viac.

Industriálna kuchyňa. V zahraničí veľmi populárne riešenie a štýl. V tejto kuchyni bude kraľovať betón, drevo a kov. Veľmi dôležitú úlohu tu zohrávajú aj osvetlenie a neopracovaný dizajn, ktorý vyzerá, akoby bol z minulého storočia. Na takomto mieste môžete vždy rozprávať iný príbeh. Napríklad o tom pomocnom kovovom stolíku na kolieskach, ktorý tu nechal bývalý mäsiar.

Kuchynský ostrovček v malom priestore. V tejto kuchyni sa sústreďte na terasovité usporiadanie, ktoré môžete zladiť v jemných farebných tónoch v kombinácii so svetlým drevom a kvetinovými dekoráciami. Takúto kuchyňu nebudete chcieť opustiť.

Už viete, ako zariadiť malú kuchyňu. V prípade, že vám nestačilo a chcete vedieť čo je práve trendy v interiérovom a exteriérovom dizajne, zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a čerpajte mnoho výhod, ktoré sú pripravené pre našich členov. Denno-denná dávka inšpirácií, množstvo exkluzívnych ponúk a v neposlednom rade nadčasové modely, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!