THE WESTWING COLLECTION DAYS: AŽ -50 % – NAKUPUJTE LEN DNES!

Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Ostrovček v kuchyni

Ak snívate o novom, sviežom nádychu vo vašej kuchyni, nemusíte hneď začať s celkovou rekonštrukciou. Kuchynský ostrovček je skvelým a účinným nápadom, ako sa z vašej kuchyne stane žiarivé miesto so stredobodom pozornosti. Dobre navrhnutý a perfektne umiestnený kuchynský ostrovček dodá celej miestnosti život. Bude sa okolo neho koncentrovať spoločenské dianie, nielen príprava jedla. Kuchynský ostrovček je mnohokrát skutočným srdcom domova. Od prípravy jedla cez neformálne stolovanie až po uskladnenie, je dokonalým záchytným bodom pre mnohé účely. Objavte spolu s nami jeho čaro a inšpirujte sa!

Ostrovček v kuchyni: 4 inšpirácie do kuchyne

Či už snívate o vytvorení miesta pre bežné domáce práce, prípravu jedla pre labužníkov alebo stredobod pozornosti počas vychutnávania si rannej kávy, praktický a krásny kuchynský ostrovček bude najpoužívanejšou časťou domu. Obľúbia si ho všetci členovia rodiny, ako aj vaše návštevy. Ostrovček je vždy dobrá voľba, ak viete, ako na to, pozrite sa na inšpirácie do kuchyne.

1. Kuchynský ostrovček v malej kuchyni

Kuchynský ostrovček predstavuje krásny a praktický doplnok akejkoľvek kuchyne nehľadiac na jej veľkosť.

 • Ak žijete v malom byte a v kuchyni nie je priestor navyše, nemusíte sa ho vzdať. Stačí len, keď si vyberiete minimalistický a kompaktný model, ktorý nebude zavadzať v prechádzaní.
 • Takýto ostrovček dokáže efektívne nahradiť aj klasický jedálenský stôl.
 • Z jednej strany k nemu postavte štýlové barové stoličky a poskytnite sebe a ostatným členom rodiny príjemné miesto na sedenie.

TIP: Potrebujete ešte ďalšie tipy pre menšie kuchyne? Prečítajte si článok ako zariadiť malú kuchyňu a inšpirujte sa našimi praktickými radami.

2. Kuchynský ostrovček v kuchyni spojenej s obývačkou

Kuchyňa s obývačkou je dnes obľúbeným riešením v interiéroch hlavne z dôvodu optického zväčšenia a vzdušnosti. Aby sa vám ale jednotlivé miestnosti do seba nezlievali, musíte ich vhodne oddeliť. Na túto prácu vám perfektne poslúži kuchynský ostrovček, ktorý vytvorí hranicu a zároveň poskytne priestor na varenie obľúbených pokrmov, konzumovanie jedla alebo na odloženie tanierov, pohárov a ďalšieho riadu.

3. Ostrovček vo veľkej kuchyni

V krásnej veľkej kuchyni sa doslova žiada dominantný prvok vo forme ostrovčeka, ktorý priláka pohľady a bude slúžiť na konzumáciu jedla, varenie alebo ako náhrada baru. Dokonca, takýto ostrovček môže plniť aj úlohu odkladacieho priestoru, na ktorý položíte misu s ovocím, kvety vo váze, alebo zvyšné taniere, ktoré vám zostali z večere.  A keďže vo veľkej kuchyni máte dostatok miesta, nemusíte sa obzerať po kompaktných ostrovčekoch. Pokojne sa nechajte uniesť nádhernými kúskami z masívu alebo výrazného mramoru.

TIP: Pozrite sa na toto video ako dekorovať stôl vo veľkej kuchyni s ostrovčekom

4. Uzavretá kuchyňa s ostrovčekom

Pri výbere kuchynského ostrovčeka do uzavretej kuchyne dbajte najmä na celkový štýl prevládajúci v priestore a rozmery miestnosti, aby kúsok zbytočne nezavadzal pri prechádzaní. Ostrovček musí splynúť s okolím a ladiť s ďalšími prvkami, ako sú napríklad doplnky do kuchyne. Mnohými doplnkami, ako napríklad vázami, podnosmi alebo nádobami ho totižto budete skrášľovať. Ostrovček s nimi preto nesmie zbytočne kontrastovať, aby celok nevytvoril nepríjemnú a ťaživú atmosféru.

Pracovná doska na kuchynskom ostrovčeku

Materiál a farebné prevedenie pracovnej dosky záleží od toho, v akom štýle máte zariadený zvyšok kuchyne. Snažte sa od neho príliš neodkloniť, inak by sa vám nechtiac podarilo narušiť harmóniu. Ostrov by mal pôsobiť ako doplnok, ale zároveň aj ako súčasť celého interiéru, najmä ak máte prepojené miestnosti vo vašom byte alebo dome.

Bezplatná registrácia na stránke Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Z akého materiálu by mala byť kuchynská doska?

Možností je veľa. Doska môže byť z kameňa aj z dreva, v závislosti od zvyšného zariadenia kuchyne. Drevené dosky vnášajú do interiéru teplo a útulnosť. Stojí za to ich skombinovať s drevenými policami, odkladacím miestom na nože a nerušivými doplnkami. Tým získate neoceniteľnú súdržnosť štýlov. Časť ostrova, napríklad miesto, pod ktorým sa nenachádzajú skrinky, je vhodná na raňajky a občerstvenie počas dňa. Môže dokonca slúžiť aj ako domáca mini pracovňa.

Kuchynský ostrovček s umývadlom

Umývadlo na ostrovčeku je veľmi dobrý nápad. Je to užitočné miesto, vďaka ktorému zvyčajne ihneď odstránite z jedálneho stola špinavé taniere a poháre. Ľahko ich opláchnete a umiestnite do umývačky riadu pod ostrovčekom alebo ich hneď umyjete. V umývadle na kuchynskom ostrovčeku však nemusíte umývať len riad, ale takisto ovocie, zeleninu a ďalšie potraviny. Pracovná doska následne umožňuje okamžitú prípravu bez toho, aby ste sa museli presúvať na kuchynskú linku.

Vhodné doplnky pre kuchynský ostrov

Aj kuchynský ostrov môžete doplniť štýlovými doplnkami, ktoré naň pritiahnu pozornosť a vytvoria harmóniu v celom priestore. Aké vybavenie do kuchyne je však to najlepšie a ako ho správne využiť? Pripravili sme si pre vás praktické rady a nápady!

1. Barové stoličky

Či už ste si zaobstarali klasický ostrovček, alebo kuchynský ostrovček so stolom, v oboch prípadoch ho môžete využívať nielen na prípravu, ale aj na konzumáciu jedál. Stačí k nemu len postaviť originálne barové stoličky, ktoré v kuchyni razom vytvoria atmosféru luxusného baru. Masívne barové stoličky na štyroch nohách poskytujú komfort, no vyžadujú si veľa miesta. Na druhej strane, kompaktnejšie modely na stojane, ktoré poskytujú možnosť otáčania sedacej časti, zmestíte aj do menšej kuchyne.

2. Štýlové doplnky do kuchyne

Tajomstvo nadčasovej a originálnej kuchyne spočíva v detailoch a maličkostiach, na ktoré mnohí často zabúdajú. Ak sa teda pýtate, ako zariadiť kuchyňu tak, aby vyzerala ako tie v časopisoch, odpoveďou sú doplnky.

 • Podľa štýlu bývania, ktorý ste si zvolili, vyberajte farby, materiály aj rozmery dekorácií, ktoré na ostrovček položíte.
 • Väčšina domácností využíva na dekorovanie tohto nábytku ovocie v masívnych misách, etažérky, sviečky a košíky na skladovanie menších vecí.

3. Kvety vo váze

Viete, čo do vášho príbytku prinesie radosť, šťastie, život a dobrú náladu? Kvety a izbové rastliny!

 • Ak sa nechcete starať o celozelené rastliny v originálnych kvetináčoch, zaobstarajte si vázu a vložte do nej čerstvé kvety.
 • Na masívny a veľký ostrovček položte veľkú vázu s kyticou hrajúcou množstvom farieb.
 • Na menší ostrovček v byte umiestnite minimalistickú vázu so zopár kvetmi.

4. Sviečky a svietniky

Keď v kuchyni pominie všetok ruch a nastúpi ticho a pokoj, vypnite všetky svetlá a zapáľte niekoľko sviečok. Vytvorte pre seba a svojich blízkych intímnu atmosféru, pri ktorej sa môžete dobre porozprávať, vychutnať si obľúbený pokrm alebo si dať len pohár vína. Pravú domácu atmosféru vytvoria okrem sviečok aj zaujímavé svietniky, ktoré budú ostrovček dekorovať aj počas dňa.

TIP: Čaká vás rekonštrukcia kuchyne? Prečítajte si náš článok aké farby do kuchyne sú práve teraz trendy a vyberte si farebnú kombináciu, ktorá bude vystihovať vašu osobnosť!

Osvetlenie nad ostrovčekom

Za ostrovčekom budete pravidelne pripravovať pokrmy pre seba a svoju rodinu. Okrem toho za ním môžete aj pracovať alebo sedieť s niekým blízkym a vychutnávať si dobré jedlo či nápoj. Práve preto nezabúdajte na osvetlenie kuchyne, ktoré sa postará o to, že aj vtedy, keď sa zotmie, budete môcť ostrovček využívať. Nad týmto kúskom nábytku najkrajšie vynikne závesná lampa s výrazným tienidlom alebo presný opak, minimalistická lampa s odhalenými žiarovkami.

K akému štýlu kuchyne sa hodí kuchynský ostrovček?

Preferujete čisté biele farby a svetlé steny alebo sa prikláňate k rustikálnym prvkom? Kombinácie s jasným a ľahkým geometrickým motívom dokážu zázraky. Rovnako môžete použiť striedme tmavé akcenty dekorácií. Vždy ale myslite na to, aby boli zachované zásady harmónie so zvyškom interiéru. Zachovanie štýlu by malo byť prioritou. Inšpirujte sa ako môže ostrovček vyzerať v rôznych štýloch.

 1. Moderný štýl

  Nemáte priestor na zabudovaný ostrov? Žiaden problém. Pohyblivé kuchynské ostrovčeky na kolieskach sú pohodlnou alternatívou. Môžete nimi hýbať, keď pracujete v kuchyni a po dokončení varenia ich možno odložiť. Pohyblivé ostrovy sú všestranné a skvelé riešenie pre menšie moderné kuchyne, ktoré nemajú dostatok miesta na prípravu. Môžu slúžiť aj ako pracovná doska alebo podnos na jedlo. Podľa veľkosti sa dajú ľahko skladovať a premiestňovať.

 2. Rustikálna kuchyňa

  Ak ste milovníkom rustikálneho štýlu, ostrovček môže byť zároveň starožitná komoda alebo kus na mieru, navrhnutý stolárom. Ide o netradičnú voľbu, ktorá dodá vašej kuchyni špecifický ráz. Je to jeden zo spôsobov, ako vniesť do priestoru osobný vkus a vytvoriť si vlastný štýl. Detail a dekoratívna povaha nábytku tiež upúta pozornosť. Tieto riešenia zvyčajne nie sú rozmerovo veľké a bez problémov zapadnú presne tam, kam potrebujete. 

 3. Minimalistický štýl

  Menej je viac, to vystihuje najmä minimalizmus v byte. S menším počtom dekorácií a priamym dizajnom sú jednoduché štvorcové alebo obdĺžnikové ostrovy postavené tak, aby boli vašimi pomocníkmi. Môžu sa hodiť na akýkoľvek typ usporiadania kuchyne za predpokladu, že je v nej dostatok miesta. Ide o typický interiérový dizajn kuchyne s otvoreným konceptom. Ostrovčeky zvyčajne maximalizujú úložný priestor, spotrebiče sú prístupné a dizajn uprednostňuje sedenie v barovom štýle.

 4. Osvetlenie kuchyne

  Okrem výraznej lampy nad ostrovčekom dbajte aj na výber správneho osvetlenia do celej kuchyne. Nad kuchynskú linku inštalujte ostré a chladné svetlo, ktoré vám umožní variť a piecť aj vtedy, keď sa zotmie. Centrálne osvetlenie môžete riešiť formou minimalistických bodových svietidiel alebo masívneho lustra. A na vytvorenie intímnej atmosféry siahnite ešte po stojacich alebo stolových lampách s masívnym tienidlom.

 5. Kuchyňa v retro štýle

  Milujete retro štýl a chcete ho priniesť do svojej kuchyne? Žiadny problém! Základ tohto trendu predstavujú drevené komody a vitríny, ktoré poskytujú dostatok úložiska na všetok riad, príbory a ďalšie potreby. Retro podporíte aj kúpou vtipných farebných lámp, kobercov či tanierov s krásnym dekorom. Nebojte sa ani asymetrických a skôr oblých tvarov, ktoré sú charakteristické hlavne pre 60. a 70. roky.

TIP: Ak ste priaznivcom rustikálneho štýlu, pozrite sa na naše ďalšie inšpirácie: rustikálny štýl alebo moderný rustikálny štýl.

Ak ste sa rozhodli pre kuchynský ostrovček, získate ním nielen praktické využitie, ale aj miesto na spoločenský život. Ostrov sa tak stane stredobodom pozornosti rodiny aj vašich hostí.