Ostrovček v kuchyni

Ak snívate o novom, sviežom nádychu vo vašej kuchyni, nemusíte hneď začať s celkovou rekonštrukciou. Kuchynský ostrovček je skvelým a účinným nápadom, ako sa z vašej kuchyne stane žiarivé miesto so stredobodom pozornosti. Dobre navrhnutý a perfektne umiestnený kuchynský ostrovček dodá celej miestnosti život. Bude sa okolo neho koncentrovať spoločenské dianie, nielen príprava jedla. Kuchynský ostrovček je mnohokrát skutočným srdcom domova. Od prípravy jedla cez neformálne stolovanie až po uskladnenie, je dokonalým záchytným bodom pre mnohé účely. Objavte spolu s nami jeho čaro a inšpirujte sa!

Ostrovček v kuchyni: 4 inšpirácie do kuchyne

Či už snívate o vytvorení miesta pre bežné domáce práce, prípravu jedla pre labužníkov alebo stredobod pozornosti počas vychutnávania si rannej kávy, praktický a krásny kuchynský ostrovček bude najpoužívanejšou časťou domu. Obľúbia si ho všetci členovia rodiny, ako aj vaše návštevy. Ostrovček je vždy dobrá voľba, ak viete, ako na to, pozrite sa na inšpirácie do kuchyne.

1. Dvojúrovňový kuchynský ostrovček

Ostrov v kuchyni môže plniť niekoľko funkcií naraz. Dokonca môže plniť aj dva účely v jednom, a to ako miesto na stolovanie a aj miesto na prípravu jedla. Šikovne môže prechádzať pomocou schodíka z jednej funkcie do druhej a takéto dômyselné riešenie sa dá zrealizovať jednoduchým spôsobom. Stôl aj samotný ostrovček môžu byť vyhotovené z rovnakého materiálu, ale takisto nemusia. Vytvorte kontrast, ale dodržte jeden štýl. 

2. Ostrovček v kuchyni spojený s obývačkou

Pracovná doska na ostrovčeku je kusom nábytku, ktorý kombinuje priestor kuchyne s obývačkou, a zároveň sa jeho funkcie elegantne dopĺňajú. Ostrovček jednoznačne oddeľuje pracovnú kuchynskú časť, ale funguje aj vo veľkom priestore. Ostrov takéhoto typu by mal spĺňať ďalšie poslanie. Okrem tradičného pracovného stola to môže byť aj jedálenský stôl, bar alebo pracovný stôl, ktorý sa prispôsobuje aktuálnym potrebám rodiny aj hostí.

3. Kuchynský ostrovček vo veľkých interiéroch

Kuchynský ostrov je veľmi variabilným prvkom kuchynského zariadenia, samostatnej aj otvorenej obývacej izby. Ak disponujete veľkým priestorom, nič vám nebráni, aby ste ku kuchynskému ostrovu pridali aj pohovku alebo rohový gauč. Ide o pomerne výstredné riešenie, ale bude mať perfektný efekt! Uistite sa, že tvar ostrova a jeho farba ladia s miestnosťou. Ostrovček bude pôsobiť ako kus nábytku a pokojne mu doprajte štedré rozmery. Tie si tu môžete dovoliť.

4. Kuchynský ostrovček s umývadlom

Umývadlo na ostrovčeku je veľmi dobrý nápad. Je to užitočné miesto, vďaka ktorému zvyčajne ihneď odstránite z jedálneho stola špinavé taniere a poháre. Ľahko ich opláchnete a umiestnite do umývačky riadu pod ostrovčekom alebo ich hneď umyjete. V umývadle na kuchynskom ostrovčeku rýchlo umyjete aj ovocie, zeleninu a ďalšie potraviny, ktoré máte poruke. Pracovná doska vám umožní okamžitú prípravu jedál, ktoré môžete efektívne hneď aj servírovať.

Pracovná doska na kuchynskom ostrovčeku

Materiál a farebné prevedenie pracovnej dosky záleží od toho, v akom štýle máte zariadený zvyšok kuchyne. Snažte sa od neho príliš neodkloniť, inak by sa vám nechtiac podarilo narušiť harmóniu. Ostrov by mal pôsobiť ako doplnok, ale zároveň aj ako súčasť celého interiéru, najmä ak máte prepojené miestnosti vo vašom byte alebo dome.

Z akého materiálu by mala byť kuchynská doska?

Možností je veľa. Doska môže byť z kameňa aj z dreva, v závislosti od zvyšného zariadenia kuchyne. Drevené dosky vnášajú do interiéru teplo a útulnosť. Stojí za to ich skombinovať s drevenými policami, odkladacím miestom na nože a nerušivými doplnkami. Tým získate neoceniteľnú súdržnosť štýlov. Časť ostrova, napríklad miesto, pod ktorým sa nenachádzajú skrinky, je vhodná na raňajky a občerstvenie počas dňa. Môže dokonca slúžiť aj ako domáca mini pracovňa.

Kuchynský ostrovček s varnou doskou

Aj keď pravidlá dizajnu kuchynských ostrovčekov neodporúčajú kombinovať sporák a umývadlo, je to na vás. Myslite len na to, že by ostrov mal byť dostatočne dlhý, teda aspoň dva metre a široký okolo jedného metra. Môžete vyskúšať svoje vlastné riešenia. Ak použijete dvojpanelovú varnú dosku, pripevnenú pozdĺž ostrova, pracovný priestor sa zmenší. Pohrajte sa s jej umiestnením tak, aby vám zostalo dosť miesta na prípravu aj na odkladanie jedla.

Ostrov alebo kuchynský polostrov?

Kuchynský ostrov je zvyčajne centrom, okolo ktorého sa točia všetky kľúčové činnosti, spojené s prípravou jedál a stolovaním. Jeho tvar je absolútne na vás. Zohľadnite vždy predovšetkým dispozičné riešenie vašej kuchyne. Ak máte úzky priestor, samostatne stojaci štvorcový ostrov by vám ho ešte viac zúžil. Vtedy je vhodnejšie zvoliť polostrov, napríklad formou baru a napojiť ho na kuchynskú linku. Ušetríte miesto a zároveň má ostrovček aj praktické využitie. 

Nechajte sa inšpirovať ako zariadiť kuchyňu a prečítajte si aj tieto články:

Do akých štýlov interiéru sa hodí kuchynský ostrovček?

Preferujete čisté biele farby a svetlé steny alebo sa prikláňate k rustikálnym prvkom? Kombinácie s jasným a ľahkým geometrickým motívom dokážu zázraky. Rovnako môžete použiť striedme tmavé akcenty dekorácii. Vždy myslite na to, aby boli zachované zásady harmónie so zvyškom interiéru. Zachovanie štýlu by malo byť prioritou. Inšpirujte sa ako môže ostrovček vyzerať v rôznych štýloch.

Moderný štýl 

Nemáte priestor na zabudovaný ostrov? Žiaden problém. Pohyblivé kuchynské ostrovčeky na kolieskach sú pohodlnou alternatívou. Môžete nimi hýbať, keď pracujete v kuchyni a po dokončení varenia ich možno odložiť. Pohyblivé ostrovy sú všestranné a skvelé riešenie pre menšie moderné kuchyne, ktoré nemajú dostatok miesta na prípravu. Môžu slúžiť aj ako pracovná doska alebo podnos na jedlo. Podľa veľkosti sa dajú ľahko skladovať a premiestňovať. 

Rustikálna kuchyňa

Ak ste milovníkom rustikálneho štýlu, ostrovček môže byť zároveň starožitná komoda alebo kus na mieru, navrhnutý stolárom. Ide o netradičnú voľbu, ktorá dodá vašej kuchyni špecifický ráz. Je to jeden zo spôsobov, ako vniesť do priestoru osobný vkus a vytvoriť si vlastný štýl. Detail a dekoratívna povaha nábytku tiež upúta pozornosť. Tieto riešenia zvyčajne nie sú rozmerovo veľké a bez problémov zapadnú do vašej kuchyne tam, kam potrebujete. Pozrite sa na ďalšie inšpirácie pre rustikálny štýl alebo moderný rustikálny štýl.

Minimalistický štýl 

Menej je viac, to vystihuje najmä minimalizmus v byte. S menším počtom dekorácií a priamym dizajnom sú jednoduché štvorcové alebo obdĺžnikové ostrovy postavené tak, aby boli vašimi pomocníkmi. Môžu sa hodiť na akýkoľvek typ usporiadania kuchyne za predpokladu, že je v nej dostatok miesta. Ide o typický interiérový dizajn kuchyne s otvoreným konceptom. Zvyčajne maximalizujú úložný priestor, spotrebiče sú prístupné a dizajn uprednostňuje sedenie v barovom štýle.


Ak ste sa rozhodli pre kuchynský ostrovček, získate ním nielen praktické využitie, ale aj miesto na spoločenský život. Ostrov sa tak stane stredobodom pozornosti rodiny aj vašich hostí.

Bezplatná registrácia na stránke Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!