Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Kuchyňa s obývačkou

Útulná, štýlová aj praktická môže byť malá kuchyňa s obývačkou. Neveríte? Poďte spolu s nami na prehliadku možností ako zariadiť malý byt a prepojiť obývaciu zónu s tou kuchynskou. Bude potrebný kuchynský ostrovček, stôl alebo len farebné ladenie? Na čo netreba pri zariaďovaní malej kuchyne zabudnúť a ako si poradiť s nedostatkom odkladacích priestorov? Čítajte ďalej. Pripravili sme pre vás inšpirácie a nápady ako tieto dva priestory prepojiť alebo naopak oddeliť tak, aby plnili svoj účel a vy ste sa v nich zároveň cítili dobre.

Malá kuchyňa s obývačkou: 2v1

Kedysi bola kuchyňa s pecou miestom stretávania, hojnosti aj oddychu. Neskôr sa kuchyne oddelili od obývacej časti, aby kuchynské činnosti nerušili ostatných členov domácnosti a vznikla moderná obývačka, resp. jej rôzne varianty. Dnes si teda môžeme vybrať a nájsť také riešenie, ktoré vyhovuje nášmu životnému štýlu alebo možnostiam. 

Spájanie kuchyne s obývačkou je pre malé byty často nevyhnutnosťou, no vďaka kreatívnemu plánovaniu dokážu vzniknúť originálne riešenia. Typickým príkladom sú malé kuchyne v paneláku, ktoré sa dnes často prerábajú do otvorenejších dispozícií. Včlenením kuchynského kútu do väčšej obývačky alebo opačne, sa môže uvoľniť jedna miestnosť pre detskú izbu alebo pracovňu. Alebo prepojením dvoch menších miestností vznikne jedna väčšia a svetlejšia obývačka s kuchyňou.

Možno sa zdá, že takéto riešenia sú len poslednou možnosťou, ako si poradiť s malými priestormi. No pravdou je, že malá kuchyňa s obývačkou má aj veľa výhod, pre ktoré sa nad ňou oplatí uvažovať aj v iných prípadoch:

 • ušetríte priestor pre iné využitie
 • všetky dôležité veci máte na dosah
 • zbavíte sa zbytočností, ktoré len zaberajú miesto
 • dianie v domácnosti máte viac pod kontrolou
 • ušetríte čas a energiu behaním medzi miestnosťami
 • aj pri varení sa cítite súčasťou diania v rodine
 • môžete využiť kreativitu pre originálne riešenia

10 nápadov na integráciu kuchyne do obývacej izby

Aké rôzne možnosti môže mať malá kuchyňa s obývačkou? Pripravili sme pre vás desať nápadov, vďaka ktorým zistíte, že aj malý priestor sa dá využiť efektívne, prakticky a esteticky zároveň.

1. Jedálenský stôl ako miesto stretávania

Najčastejšou možnosťou ako ušetriť miesto v kuchyni je začleniť jedálenskú časť do obývačky. Ak zvolíte typ stola, ktorý dotvorí priestor a doplníte ho dizajnovými pohodlnými stoličkami alebo kresielkami, ktoré znesú aj dlhšie sedenie, možno napokon zistíte, že trávite viac času pri stole ako na sedačke.

2. Farebná spojitosť

Najjednoduchší spôsob ako môže malá kuchyňa s obývačkou vytvoriť jeden nerušivý celok, je včleniť kuchyňu do obývačky cez využitie jednotnej farebnej škály. Použite kuchynské dvierka v rovnakom dizajne a farbe ako má televízny stolík, poličky alebo skrinky v obývačke a výsledok vás určite príjemne prekvapí.

3. Malá kuchyňa s obývačkou: materiálové prepojenie

Okrem farieb môžete prepojiť obývaciu časť s kuchynskou tým, že využijete rovnaký materiál. Môže to byť napríklad dubová dyha či lesklá farba na kuchynskej linke a zároveň na knižnici či skrinkách v obývačke. Podobne to môže byť aj rovnaký materiál textílií na sedačke a stoličkách okolo kuchynského stola či na stole. 

4. Kuchynský ostrovček

Či už máte priestoru veľa, alebo sa pýtate ako zariadiť malú obývačku s malou kuchyňou jednoducho a vkusne, tak kuchynský ostrovček je univerzálnym riešením. Pomáha prirodzene začleniť kuchynské činnosti do spoločenského diania v domácnosti a zároveň priestor opticky zväčšiť.

5. Malá kuchyňa s obývačkou: barový pult

Zdá sa vám kuchynský ostrovček príliš veľký, široký alebo nízky? Nahraďte ho vyšším barovým pultom a praktickými stoličkami. Pult vám urobí dobrú službu, pretože bude slúžiť ako polovičná predeľovacia stena a zároveň ako servírovací pult, kde si môžete dať spoločné raňajky či rýchlu večeru.

6. Nenápadné spotrebiče

Schovajte všetko čo sa dá! Ak spotrebiče nebudú také viditeľné, malá kuchyňa s obývačkou bude pôsobiť väčšie a harmonickejšie, ako keby boli všade rôznorodé tvary, ktoré priestor rozdeľujú. Namiesto samostatne stojacich spotrebičov použite tie, ktoré sa dajú integrovať do linky, ideálne do dvierok bez úchytiek pre hladký efekt.

7. Svetelné prepojenie

Príjemne a harmonicky pôsobí aj vizuálne prepojenie vďaka dobrému výberu osvetlenia. LED pásiky dokážu vytvoriť zaujímavé večerné efekty, ktoré ak prepojíte s tými v obývačke, miestnosť získa ďalší rozmer. Podobne bude pôsobiť aj výber rovnakého typu svietidiel na stenách či na strope.

8. Dekorácie a doplnky

Ak sa vám nechce riešiť výmena kuchynských dvierok či osvetlenia, prepojiť kuchyňu s obývačkou dokážete opticky aj vďaka starostlivému výberu doplnkov a dekorácií. Vyberte si obľúbené vázy, rámiky, obrazy či kvetináče podobné štýlom, farbou, vzormi či tvarmi a tie použite v oboch miestnostiach.

TIP: Zariaďujete v nový byt či dom a dochádzajú vám nápady? Pozrite si aj ďalšie inšpirácie do obývačky.

9. Štýlová jednoduchosť a čistota

Nech už si vyberiete akýkoľvek spôsob prepojenia dvoch priestorov, aby vaša malá kuchyňa s obývačkou pôsobila dobre, dodržte rovnaký štýl bývania a využite prvky minimalizmu – čím menej, tým lepšie. Dizajnová čistota, nenápadné vzory, svetlé farby a neprítomnosť zbytočností zväčšia akýkoľvek priestor.

10. Využitý výklenok

Vznikol vám medzi kuchyňou a obývačkou výklenok, resp. nika? Skvelé! Využite to a umiestnite do výklenku časť linky. Môže tam byť vysoká chladnička alebo skrinky bez úchytiek, ktoré budú siahať až po strop, čím nenápadne vyplnia priestor a schovajú vybavenie kuchyne aj potrebné zásoby.

Malá kuchyňa spojená s obývačkou: praktické rady

Aby bola malá kuchyňa s obývačkou praktická pre každodenné používanie, myslite pri jej plánovaní okrem dizajnu hlavne na pohodlie a úžitkové vlastnosti. Týchto pár pravidiel vám v tom pomôže:

 1. Šetrite miestom: zbavte sa zbytočností, ktoré nepoužívate a to, čo používate málo odložte mimo dennodennú prevádzku.
 2. Dodajte priestoru svetlo: použite svetlé farby alebo osvetlenie kuchyne, ktoré priestor opticky zväčší a prepojí.
 3. Buďte praktickí: uprednostnite zásuvky a integrované zariadenie kuchyne, ktoré šetrí priestor.
 4. Zachovajte jednotný štýl: vyvarujte sa mixu farieb a tvarov, ktoré priestor rozbíjajú a zväčšujú.
 5. Udržujte poriadok: využite organizéry, dózy, závesy a pomocné police pre usporiadanie vecí.

Ako vizuálne oddeliť kuchyňu od obývačky

Radi by ste prepojili oba priestory, no zároveň chcete ich účel priznať a oddeliť? Tu sú naše inšpirácie do kuchyne, ktoré vám v tom pomôžu. Aj malá kuchyňa s obývačkou totiž dokáže vyzerať ako skutočná kuchyňa. Stačí, ak využijete niektorú z týchto vizuálnych možností:

Malá kuchyňa s obývačkou: kuchynský ostrovček alebo barový pult

Ak vám to veľkosť priestoru dovolí, použite kuchynský ostrovček. Jeho nízka výška zabezpečí vzdušné prepojenie dvoch miestností, no zároveň vám neuberie z pracovnej plochy v kuchyni. Vyšší barový pult zase dokáže schovať to, čo na prípravu jedla potrebujete, a pritom poskytne miesto pre konzumáciu či príjemné rozhovory s blízkymi.

Malá kuchyňa s obývačkou: hra s farbami

Na vizuálne predelenie priestoru netreba nič veľké. Využiť viete aj silu farieb, a to na rôznych druhoch vybavenia a doplnkov. Iná farba podlahy alebo koberca, originálna tapeta a odlišné interiérové farby na stenách alebo na nábytku či dekoráciách v obývacej a kuchynskej časti dokážu naozaj veľa. Nekombinujte však priveľa farieb naraz a držte sa vybraného štýlu bývania.

Predelenie nábytkom a zariadením

Využiť rôzne časti nábytku a zariadenia je ďalší spôsob ako zariadiť malú kuchyňu tak, aby patrila k obývačke a zároveň bola vizuálne oddelená. Použiť na to môžete rôzne lamely, ťahavé rastliny, otvorené knižnice, vitríny a police alebo komody. Rovnako viete umiestniť sedačku tak, aby jej zadná časť urobila potrebný predel.

TIP: Ak hľadáte viacero inšpirácií ako predeliť izbu, pripravili sme si pre vás špeciálny príspevok, stačí si kliknúť tu: predelenie izby.

Na záver už len zopakujme, že s dobrým plánovaním dokáže byť malá kuchyňa s obývačkou praktickým aj dizajnovo atraktívnym riešením. Nebojte sa hľadať a skúšať rôzne možnosti a zaiste ho nájdete. Ak sa vám naše inšpirácie páčili, pozrite si aj ďalšie nápady ako zariadiť malý byt.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte prístup k exkluzívnym ponukám, s ktorými bude váš domov ešte praktickejší a krajší.