Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Ako zariadiť obývačku s kuchyňou

Otvorená obývačka s kuchyňou je v poslednom desaťročí horúcim trendom pri výstavbe nových bytov a pri prerábkach tých starších. Obývačka spojená s kuchyňou je moderný trend, ktorý sa prispôsobí každému interiéru. Rovnako populárna je obývačka s kuchyňou v dome, ako aj prepojená obývačka s kuchyňou v malom byte. A to odzrkadľuje našu túžbu žiť v priestrannejšom a multifunkčnom priestore, ktorému dávame prednosť pred tradične oddelenými menšími izbami. Ako zariadiť obývačku s kuchyňou tak, aby spĺňala požiadavky aj vašej rodiny? Prečítajte si našich sedem tipov, s ktorými to hravo zvládnete!

Obývačka s kuchyňou – aký má tento trend pozitíva?

Obývačka prepojená s kuchyňou zväčší plochu vášho bytu a taktiež zvýši jeho predajnú hodnotu. Otvorený funkčný priestor zaujme potenciálnych kupujúcich viac, ako počet izieb uvedených v popise bytu. Obývačka spojená s kuchyňou presvetlí obidve izby a opticky zväčší váš byt. Správne osvetlenie obývačky a prístup denného svetla do bytu vás dobije energiou a dobrou náladou. V interiérovom dizajne sa aj z tohto dôvodu kladie veľký dôraz na zdroj prirodzeného svetla v miestnosti. Odstránením stien sa následne znásobí aj potenciál a využitie bytu.

Byt s otvoreným funkčným priestorom poskytne viac miesta a príležitostí na to, aby sa rodina a priatelia zišli spolu. Obývačka prepojená s kuchyňou vám umožní dozerať na vaše deti hrajúce sa v obývačke aj počas toho, ako varíte večeru. Konverzáciu s hosťami nemusíte prerušiť ani vtedy, keď im pôjdete uvariť kávu. Pozeráte film a minuli sa vám pukance? Žiaden problém! S otvorenou kuchyňou máte všetko po ruke a film už nemusíte zastaviť, kým si pripravíte ďalšie.

Obývačka s kuchyňou v dome, rovnako ako aj obývačka s kuchyňou v malom byte navodí pocit pohostinnosti a pohody. Odstránenie stien medzi týmito dvomi izbami zaručí prirodzený prechod od vstupných dverí až k oknám, čím sa vytvorí jednoliaty dynamický priestor. Obývačka s kuchyňou bude bezpochyby najviac využívanou miestnosťou v byte. Prečítajte si naše nasledujúce praktické tipy, ako zariadiť obývačku s kuchyňou tak, aby čo najlepšie spĺňala všetky svoje početné funkcie.

7 tipov ako zariadiť obývačku s kuchyňou

Vytvorte jednotlivé zóny

Prepojená obývačka s kuchyňou by mala pozostávať z troch častí: zóny, kde sa varí, jedálenského kúta a samotnej obývačky. Skvelým spôsobom, ako vymedziť priestor pre jednotlivú zónu je rozmiestnením kobercov. Aký koberec je vhodný do obývačky? Zvoľte huňatý koberec do obývacej časti, koberec tkaný na plocho pod jedálenský stôl a nízky behúň do kuchyne. K vymedzeniu zón vám poslúžia aj rozťahovacie paravány a poličkové steny. Takéto vizuálne zadefinovanie zón uľahčí návštevníkom zorientovať sa v priestore a spraví ho väčším.

Vyberte si jednoduchú kuchyňu

Dizajn obývačky – pri zariaďovaní kuchyne prepojenej s obývačkou zvoľte dizajnovo jednoduchšiu s kuchyňou s hladkými líniami a uzatvoreným úložným priestorom. Táto kuchyňa nebude priťahovať príliš veľa pozornosti a dovolí vyniknúť ostatnému nábytku a dekoráciám. Čomu by ste však mali venovať zvýšenú pozornosť je výber spotrebičov. V otvorenej kuchyni sa oplatí investovať do umývačky riadu, kam rýchlo a šikovne schováte špinavý riad pred servírovaním večere. Výkonný digestor je taktiež nenahraditeľnou investíciou v kuchyni prepojenej s obývačkou a jedálňou, rovnako ako aj výber spotrebičov s tichou prevádzkou.

Ideálny jedálenský stôl

Na stránkach Westwing nájdete širokú ponuku jedálenských stolov, od okrúhlych cez hranaté až po tie rozkladacie. Ktorý typ jedálenského stola je vhodný pre otvorenú obývačku s kuchyňou? Ako zariadiť malú obývačku s kuchyňou? Nie je to až tak zložité. Okrúhly stôl je zo zásady lepšou voľbou do menšieho priestoru, keďže po ňom zrak prirodzene skĺzne na okolitý nábytok a ľahšie okolo neho prejdete. Jedálenský stôl s hranatými rohmi vynikne vo väčších miestnostiach. Výborným riešením pre menšie priestory je aj voľba vyššieho barového pultu, ktorý vám poslúži aj ako predĺžená pracovná linka.

Nasmerujte nábytok správnym smerom

Smerodajné pri zariaďovaní obývačky s kuchyňou je aj umiestnenie televízie, či iného ústredného bodu vášho domova. Možno je ním výhľad do záhrady, krb alebo masívny jedálenský stôl? Nech už je ústredný bod vašej obývačky s kuchyňou akýkoľvek, mal by byť dobre viditeľný z každej zóny tvoriacej izbu.

Dizajnovo priestor zjednoťte

Aby ste sa uistili, že vaša otvorená obývačka s jedálňou a kuchyňou sú dizajnovo homogénne, zjednoťte v nich použité materiály a farby. Ostaňte verný jednému odtieňu dreva. Rovnaké pravidlo platí aj pri použití kovu. Čo sa týka použitia farieb v miestnosti, vychádzajte z pravidla 60-30-10. Vaša primárna farba by mala byť v priestore zastúpená zo 60-tich percent, čo najčastejšie zodpovedá stenám. Sekundárna farba by mala byť prítomná na 30-tich percentách dekoru, čo zodpovedá nábytku. Tretia, prípadne aj štvrtá farba by mali v priestore tvoriť 10 percent a použiť ich môžete na dekorácie.

Dostatočne veľký nábytok

Pri zariaďovaní obývačky s kuchyňou v malom byte je častou chybou výber príliš malého nábytku, ktorý izbu opticky ešte viac zmenší. Nebojte sa vybrať väčší stôl alebo sedačku, a to v závislosti od toho, ktorý kus nábytku využívate najviac. Pokiaľ sa dá okolo nábytku pohodlne prejsť, jeho veľkosť je ideálna. Čo sa týka funkcie nábytku, uprednostnite rohové a rozkladacie sedačky. Pri výbere konferenčného stolíka zvoľte otvorený dizajn, ktorý priestor prevzdušní. Praktickou voľbou sú aj dva menšie stolíky, ktoré ľahko premiestnite a vytvoríte priestor na aktivity v strede izby.

 Doplnky a osvetlenie

Pri koncepte otvorenej kuchyne je vaša kuchynská linka neustále na očiach. Spravte ju preto zaujímavú na pohľad výberom funkčných doplnkov. Vyberte si modernú dózu na kávu či cukor, alebo úhľadne vyzerajúci držiak na koreniny.  A čo tak použiť obľúbený kvetináč s tvárou ako miesto na pestovanie byliniek? Nezabudnite ani na dekoratívnu misu s ovocím a štýlovú vázu s vekom, ktoré dodajú nádych luxusu aj jednoduchej kuchyni. Posledným dôležitým faktorom pri zariaďovaní kuchyne prepojenej s obývačkou je výber osvetlenia. V otvorenom multifunkčnom priestore by ste mali mať dostatok lámp a svetiel umiestnených v rôznych výškach, aby ste pre jednotlivé zóny vytvorili oddelenú atmosféru.

Obývačka s kuchyňou: Inšpiratívne trendy

Moderná obývačka a ako ju zariadiť s kuchyňou? Aktuálnym trendom pri zariaďovaní otvoreného priestoru je zjednotenie kovových detailov a výber jednofarebnej kuchynskej linky. Zjednotením odtieňa kovu na batériách, stolíkoch, svietidlách a stoličkách bude vaša obývačka s kuchyňou vyzerať ako z magazínu o bývaní.

Ďalším moderným trendom sú zamatové a kožené jedálenské stoličky a umiestnenie luxusnejších lustrov do priestorov kuchyne. Veľmi populárnymi sú aj originálne stropné svietidlá umiestnené nad kuchynskou linkou a domáci barový pult. Pokiaľ máte v svojej otvorenej kuchyni nevyužité miesto, aj menší barový pult tu bude vyzerať efektne. Kľúčom k tomu je výber zaujímavých barových stoličiek. Pre čo najlepší efekt si vyberte barové stoličky v atraktívnej farbe a s prepracovanými detailmi.

Posledným moderným trendom je začlenenie koberca do priestorov kuchyne. Umývateľný kuchynský behúň či obojstranný koberec spravia z kuchyne súčasť obývačky. A zjednotenie priestoru je pri koncepte otvorenej kuchyne s obývačkou to najdôležitejšie, však? 

Veríme, že naše praktické tipy vám pomohli lepšie sa zorientovať v aktuálnych trendoch pri zariaďovaní obývačky s kuchyňou aj vo vašom byte.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:

Na našom serveri Westwing je bezplatná registrácia: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!