Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
krásne inšpirácie do kuchyne

Inšpirácie do kuchyne môžete čerpať z magazínov o bývaní, z Pinterestu alebo z televíznych programov. Konečné prevedenie kuchyne by však malo byť v prvom rade o vás, aby ste sa pri vstupe do tej svojej naozaj cítili ako vo vlastnom kráľovstve. Je varenie vašou vášňou a rada k sebe pozývate hostí, aby si vaše jedlo vychutnali spolu s vami? Alebo svoju kuchyňu využívate prevažne na prípravu rýchlej večere pre dvoch? Preferujete bielu farbu a čisté línie, alebo vás priťahuje predstava vidieckej kuchyne plnej farieb? Prinášame vám inšpirácie do kuchyne pre každú kuchárku a pre každý štýl!

Inšpirácie do kuchyne: 6 tipov od Westwing

Každá žena, nech už je jej osobný štýl akýkoľvek, túži po kuchyni, ktorá bude priestranná, čistá, ľahká na údržbu a bude z nej sálať teplo domova a pohostinnosť. Pripravili sme pre vás inšpirácie do kuchyne, ktoré vám pomôžu s vytvorením tej správnej atmosféry.

1. Kuchyne na mieru

Kuchyňa na mieru vám umožní naplno využiť priestor, ktorý máte k dispozícii. Ocenia ju hlavne majiteľky menších kuchýň. Na mieru si môžete dať vyrobiť len časť kuchyne, napríklad predĺženú pracovnú dosku alebo sklápací stôl. Inšpirácie do kuchyne na mieru sú naozaj neobmedzené!

2. Funkčnosť a praktickosť na prvom mieste

 • Všetky povrchy v kuchyni od dlažby, cez pracovnú dosku až po kuchynskú zástenu by mali byť vyrobené z odolných a ľahko umývateľných materiálov.
 • V praktickej kuchyni by ste mali mať taktiež všetko vždy po ruke.
 • Smetný kôš umiestnite do blízkosti umývadla a pri rúre na pečenie majte podľa možnosti dostatočne veľkú pracovnú plochu na umiestnenie plechu.
 • Chladnička by mala stáť na konci kuchynskej linky, kým umývadlo alebo sporák v jej strede. Oddelené by mali byť pracovnými plochami.

3. Priestorové usporiadanie

Nápady do kuchyne čo sa týka jej priestorového usporiadania, sú viaceré.

 • V bytoch je najrozšírenejšia kuchyňa v tvare L, ktorá môže byť doplnená ostrovčekom, rovnako ako kuchyňa v tvare U.
 • Paralelná kuchyňa je vhodná do prechodných kuchýň a pozostáva z kuchynských liniek po oboch stranách miestnosti.
 • Kuchyňu umiestnenú len na jednej stene nájdete väčšinou v garsónkach a menších bytoch. Spotrebiče v nej bývajú obmedzené, bez väčšej chladničky či umývačku riadu.
 • Pre zväčšenie pracovnej dosky doplňte takúto kuchyňu o praktický barový pult, ktoré spolu vytvoria tvar písmena L. 

4. Kuchynská technológia

Každá technológia, ktorá urýchli a zlepší proces varenia je v kuchyni srdečne vítaná! Investujte však naozaj len do spotrebičov, ktoré naplno využijete. Počuli ste už o chladničke so zabudovaným displejom, ktorá vám prehrá hudbu, pustí film, alebo pomôže s varením? Takáto moderná technológia by možno zlákala k experimentovaniu v kuchyni aj ostatných členov rodiny.

5. Doplnky ako inšpirácie do kuchyne

 • Krásne a štýlové doplnky do kuchyne v podobe dózičiek, držiaku na koreniny, stojanu na nože, alebo dosky na krájanie vám zlepšia náladu v kuchyni a prinesú radosť z varenia.
 • Aj bežný predmet, akým je odkvapkávač na riad je dostupný v rôznych štýlových prevedeniach.
 • Ak máte v kuchyni jedálenský stôl, ozdobte ho obrusom a vázou s kvetmi alebo misou s ovocím.
 • V kuchyni nezabudnite ani na aromatickú sviečku, ktorá vytvorí príjemnú atmosféru a zjemní kuchynské pachy.

Ako prispôsobiť kuchyňu k vášmu životnému štýlu?

Kuchyňa je pohonným motorom každej rodiny. Pripravuje sa v nej jedlo a nachádza sa v nej káva na ráno aj víno na večer. Kuchyňu tak môžeme smelo označiť za najdôležitejšiu miestnosť v byte. Je veľmi dôležité, aby ste sa v nej cítili príjemne a sama sebou. Poradíme vám preto, ako docieliť interiérový dizajn kuchyne, ktorý bude dokonale ladiť s vašim životným štýlom a vašou osobnosťou.

Minimalizmus v kuchyni

Moderné kuchyne a minimalizmus v kuchyni je čoraz viac populárnym trendom z dôvodu, že je nenáročný na údržbu a upokojujúci na pohľad. Minimalizmus v kuchyni obmedzuje množstvo riadov, pohárov a spotrebičov len na tie, ktoré denne využívate. Minimalistická kuchyňa má množstvo úložného priestoru a pôsobí vzdušným a čistým dojmom. Minimalizmus v kuchyni je vhodný pre každého, kto má v živote jasné priority a ide si priamo za svojím cieľom. Ale nezabúda si pri tom vychutnať dobré jedlo a nápoje.

TIP: Pre inšpirácie na moderné kuchyne v roku 2023 sa pozrite tu: moderné kuchyne pre rok 2023

Extravagantnosť alebo jednoduchosť?

Extravagantný dizajn kuchyne  je vhodný pre bonvivánov s veselou a spoločenskou povahou. Docielite ho unikátnou nástennou tapetou alebo nevšednými farebnými kombináciami kuchynskej linky a spotrebičov. Extravagantná kuchyňa jednoznačne zanechá dojem na vašich hosťoch a patrí k nej aj netradičné osvetlenie kuchyne.

Opakom je jednoduchá kuchyňa, v ktorej si môžete takisto dopriať extravagantné poháre alebo riad. Jednoduchšia kuchyňa v neutrálnych farbách má tú výhodu, že ju môžete doplnkami obmieňať podľa sezóny. Je vhodná pre praktických ľudí, ktorí vedia, že najlepším doplnkom kuchyne je dobrá spoločnosť a chutné jedlo.

Milovník každodenného varenia

Ak milujete poctivo pripravené domáce jedlo, ukážte to aj zariadením kuchyne! Dosky na krájanie, stojan na nože, koreniny aj olej potrebujete mať neustále po ruke. Vyberte si ich preto v atraktívnom prevedení a vystavte hrdo na obdiv. Dizajn a zariadenie kuchyne, kde sa každodenne varí, môžete zakončiť závesnou tyčou s háčikmi pre vaše najpoužívanejšie panvice. Z takejto kuchyne bude sršať teplo a domáca pohoda.

Žiaden čas na varenie

Keď vo svojej kuchyni varíte naozaj len sviatočne, postačia vám spotrebiče menších rozmerov. Aby sa vaša kuchyňa naplno využila, prispôsobte ju pre iné aktivity. Doplňte ju o štýlový bar a vybavte chladničkou na víno a profesionálnym kávovarom. Tým dodáte kuchyni osobité čaro a využijete ju ráno, aj navečer.

5 nápadov, ako naplánovať dokonalú kuchyňu

Príliš delikátne materiály v kuchyni, ktoré sa rýchlo zničia, kuchynská zástena, ktorá sa ťažko umýva alebo príliš veľa dekorácií, ktoré treba neustále prekladať sú častými chybami pri zariaďovaní kuchyne. Ani ten najkrajší dizajn kuchyne nevyváži sťažené podmienky pri varení, prečítajte si preto naše ďalšie rady a nápady do kuchyne.

Inšpirácie, ktoré tiež môžu byť pre vás zaujímavé:

1. Opticky svoju kuchyňu zväčšite

Ako zariadiť malú kuchyňu? Voľba svetlých farieb a lesklých materiálov vašu kuchyňu opticky zväčší a presvetlí. Biela farba a lesklé povrchy vrátane kovu sú navyše obľúbeným zakončením pre kuchyne zariadené v štýle feng shui.

2. Vytvorte pohostinnú atmosféru

Vybavenie kuchyne, ako napríklad misa s ovocím, presklená dóza s jemným pečivom alebo tácka s čajmi budú na kuchynskej linke či stole pôsobiť uvítacím a pohostinným dojmom. V takejto kuchyni sa bude cítiť príjemne vaša rodina, aj vaši hostia.

3. Nezabudnite na zónu pre oddych

Ďalšou zo série rady a nápady do kuchyne je vyčlenenie miesta na oddych počas varenia. Pokiaľ nemáte v kuchyni jedálenský stôl, umiestnite do nej alternatívnu možnosť na sedenie v podobe lavice alebo barovej stoličky. Toto miesto s vďakou využijete vy, aj váš spoločník pri varení.

4. Inšpirácie do kuchyne na stenu 

Obrazy a plagáty s jedlom alebo inšpiratívnym výrokom, sú ako stvorené na ozdobenie stien v kuchyni. Dekorácie do kuchyne na stenu môžu byť aj kreatívne.

 • Čo takto zarámovať svoj obľúbený recept, alebo s vtipom spísať kuchynské pravidlá a zavesiť ich na stenu?
 • V kuchyni by taktiež nemali chýbať nástenné hodiny.
 • Kuchyňa spojená s jedálňou je vhodným miestom na vystavenie detských kresieb, či rodinných fotografií.

5. Krásny riad a poháre

Dizajn kuchyne nekončí len pri nábytku a spotrebičoch. Dôležitá je aj kvalita vašich riadov a pohárov. Aj taká drobnosť, akou je šálka čaju z vášho obľúbeného hrnčeka, dokáže zlepšiť deň.

6. Správne osvetlenie

Osvetlenie kuchyne by malo pozostávať z viacerých zdrojov svetla. Okrem stropných svietidiel v kuchyni, potrebujete aj pracovné svetlá na osvetlenie kuchynskej linky a akcentové svetlá na vytvorenie atmosféry pri večeri. Pozrite sa teda na naše inšpirácie – osvetlenie do kuchyne.

Veríme, že vám naše inšpirácie do kuchyne pomohli naplánovať výber vašej novej kuchyne, alebo vynovenie tej staršej. Nezabudnite si prečítať naše ďalšie články ako zariadiť kuchyňu

Nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky na klubovej stránke Westwing, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!