Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Ako zariadiť kuchyňu, v ktorej budete s láskou tráviť svoj čas

Pamätáte sa na časy, keď ste s detskou nedočkavosťou pomáhali mame v kuchyni miešať cesto na koláč? Alebo na tú radosť, keď ste v nej upiekli tortu k prvým narodeninám svojho bábätka? Kuchyňa je naozajstným srdcom domova a zariadiť si dokonalú kuchyňu je snom hádam každej ženy. Ako zariadiť kuchyňu tak, aby sa vám v nej dobre varilo a aby si v nej svoje miesto našli aj deti? Prinášame vám praktické rady, ktoré vás krok po kroku prevedú výberom tej správnej kuchyne.

Ako zariadiť kuchyňu? 5 najčastejších otázok

Kuchyňa je vbudovaná priamo do steny, jej zariadenie si preto vyžaduje dômyselné naplánovanie, aby vám slúžila aj niekoľko desaťročí. Ako zariadiť kuchyňu v paneláku alebo ako zariadiť kuchyňu spojenú s obývačkou? Začnite tým, že si zodpoviete nasledujúce otázky.

Ktorý tvar kuchyne vybrať?

Výber správneho tvaru kuchyne je rozhodujúci pri navrhovaní alebo prestavbe vášho kulinárskeho priestoru. Usporiadanie vašej kuchyne ovplyvňuje nielen jej funkčnosť a efektivitu, ale zohráva významnú úlohu aj v celkovej estetike a chode vášho domova. Každý tvar kuchyne, či už je to tvar U, L, kuchynský ostrovček, jednostenná kuchyňa, otvorená alebo v tvare G, ponúka jedinečné výhody a úvahy. Pozrite si naše grafické zobrazenie

prehľad tvarov kuchyne

malá kuchynka

dvojlinková kuchyňa

otvorená kuchyňa s ostrovčekom

kuchyňa v tvare L

kuchyňa v tvare U

kuchyňa v tvare G

Ako zariadiť kuchyňu podľa vašich predstáv

Pri výbere a zariaďovaní vašej dokonalej kuchyne je nenahraditeľnou pomocou vizuálny 3D model alebo nakreslený plánik kuchyne. Vyskúšajte čo najviac možných variácií, aby ste sa uistili, že váš finálny výber je správny. Pomôžu vám pri tom aj nasledujúce rady.

1. Funkčnosť a praktickosť

  • V kuchyni je najdôležitejší dostatok pracovnej plochy.
  • Šikovným riešením, ako ušetriť miesto na kuchynskej linke je odkladať menšie spotrebiče do zásuviek.
  • Nezabudnite tiež využiť priestor v spodnej časti kuchynskej linky a vyplňte ho zásuvkami na odkladanie menších drobností.
  • Máte v rodine deti? Vyčleňte pre nich zásuvku s detským príborom, farebným prestieraním a ich obľúbeným hrnčekom na pitie. Dôležité je, aby na ňu dieťa poľahky dočiahlo a vedelo si z nej veci samé vybrať. Zásuvka s povolenými maškrtami a nápojmi by mala byť tiež v dosahu detských rúk.

2. Detaily sú dôležité

  • Aké farby do kuchyne si vyberiete?
  • Kam si povesíte kuchynské chňapky s magnetom, keď si vyberiete zabudovanú chladničku?
  • A čo miesto na zavesenie kuchynských utierok, alebo na odkladanie špongii na umývanie?
  • Je vaše umývadlo dostatočne veľké, aby sa doň zmestil aj váš najväčší hrniec?
  • A kam umiestnite kôš na smeti?
  • Dizajnérske úchytky na skrinky nemusia byť vždy najpraktickejšie na úchop.

Aj tá najmenšia otázka sa môže premeniť na veľký problém, pokiaľ si ju nezodpoviete dopredu.

3. Podlaha a obklady

Kuchynská podlaha a obklady na stenu za kuchynskou linkou by mali byť z odolného a ľahko umývateľného materiálu. Umývateľné tapety či farby nie sú vhodné na stenu za kuchynskou linkou, hoci vám predajca bude tvrdiť opak. Drevená podlaha je efektná v obývačkách a v spálňach, vlhkosť v kuchyni by ju však mohla znehodnotiť. Zvoľte preto dlažbu, dostupnejšiu vinylovú podlahu alebo linoleum, ktoré zažíva svoj návrat. Ako vybrať podlahu pre kuchyňu spojenú s obývačkou? Vyberte rovnakú podlahu v dvoch rozdielnych farbách alebo podlahu v obývačke oživte kobercom. Tým zaručíte plynulý prechod medzi miestnosťami a zároveň ich funkcie vizuálne oddelíte.

4. Rozvrhnite si priestor

Ako zariadiť malé kuchyne v paneláku a ako v rodinnom dome sa určite líši veľkosťou linky, menej však rozmiestnením chladničky, sporáku a umývadla. Tie by mali byť v každej kuchyni od seba oddelené pracovnými doskami a vytvárať takzvaný trojuholník. Chladnička by navyše nemala stáť blízko zdroja tepla, umiestnite ju preto do chladnejšieho kúta kuchyne. 

5. Technológia v kuchyni

Zariadenie kuchyne ide dopredu míľovými krokmi, pred novou investíciou do kuchyne sa preto oboznámte s trendami a technológiami, ktoré by vám mohli ušetriť čas aj miesto.

  • Moderné sporáky mávajú zabudovaný odsávač pary, obľúbené sú aj šikovné výsuvné digestory.
  • Samostatná batéria na vriacu vodu nahradí rýchlovarnú kanvicu.
  • Úsporné LED svetlá vám zase ušetria náklady na osvetlenie a nástenný kohútik nad sporákom urýchli napĺňanie hrncov v umývadle.
  • Pri navrhovaní kuchyne nezabudnite do projektu začleniť aj dostatočný počet elektrických zástrčiek.

6. Doplnky do kuchyne – jednotný štýl

Ako zariadiť kuchyňu spojenú s obývačkou tak, aby nepôsobila rušivo? Vyberte si spotrebiče a doplnky do kuchyne od rovnakých značiek, aby spolu ladili štýlovo, aj keď budú v iných farbách. Vďaka tomuto malému triku bude vaša kuchyňa pôsobiť uhladene a profesionálne.

Ako zariadiť kuchyňu: 5 inšpirácií podľa štýlu

1. Moderné kuchyne

V modernej kuchyni prevládajú hladké línie, skrinky bez vzorov a dôraz sa kladie na kvalitné materiály. Moderná kuchyňa má veľa úložného priestoru, jednotné zakončenie spotrebičov a pozostáva väčšinou z dvoch farieb. Okrem kovu a mramoru môže byť v modernej kuchyni zastúpené aj sklo alebo drevo.

2. Vidiecky štýl kuchyne

Ako zariadiť kuchyňu vo vidieckom štýle?

  • Vyberte si masívnu linku, odolné skrinky a nezabudnite ani na otvorenú poličku, kam budete odkladať najviac používaný riad.
  • Z materiálov prevláda prírodné materiály ako lakované drevo s patinou či bez.
  • Skrinky vo vidieckom štýle mávajú v prednej časti sklo, neodmysliteľné je aj kazetové frézovanie.
  • Čo sa týka farieb, zvoliť môžete červenú a modrú, ale aj žltú so zelenou, alebo dokonca aj bielu s čiernym kovom.
  • Kuchyňu, inšpirovanú Provensálskom, laďte v pastelových odtieňoch.
  • Atmosféru vidieka dotvorte misou s ovocím, dózami na keksíky, vzorovanými kuchynskými utierkami alebo rustikálnou kuchynskou váhou.

3. Industriálna kuchyňa

V modernej industriálnej kuchyni dominujú otvorené poličky a všade prítomný kov. Prevládajú v nej základné farby ako biela, čierna, hnedá a sivá. V industriálnej kuchyni môžete smelo vystaviť na obdiv svoju zbierku panvíc, či ozdobiť jednu stenu tapetou z červených tehál.

4. Minimalistický škandinávsky štýl kuchyne

V škandinávskom minimalizme prevládajú prírodné materiály, biela farba a čistý, praktický dizajn. V kuchyni škandinávskeho štýlu nájdete drevo aj kov a priniesť prírodu dovnútra môžete aj kyticou v jednoduchej presklenej váze. Ako ústredný prvok často dominujú kovové závesné svietidlá.

5. Feng shui prvky v kuchyni

  • Podľa feng shui je najlepšou farbou pre kuchyne biela, ktorá symbolizuje čistotu a neodvádza pozornosť od jedla.
  • Oživiť ju môžete hnedou a žltou pre stabilitu, modrou a zelenou pre rast a vitalitu, čiernou a modrou pre múdrosť.
  • Kovové doplnky vo feng shui kuchyni zase symbolizujú radosť.
  • Kuchyňa, zariadená podľa feng shui, by mala byť vždy čistá a odbité taniere či poháre v nej nemajú miesto.
  • Dôležité je umiestnenie sporáku, od ktorého by ste mali mať dobrý výhľad na vchod do kuchyne. Táto dominantná pozícia pri varení vám zabezpečí kontrolu nad vaším životom a prinesie vám životné i kariérne úspechy.

Výber a dizajn tej správnej kuchyne pre vás sa môže zdať ako zdĺhavý proces, výsledok však bude naozaj stáť za to.

Pre ďalšie inšpirácie do kuchyne sa nezabudnite bezplatne registrovať na serveri Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!