Ako zariadiť kuchyňu, v ktorej budete s láskou tráviť svoj čas

Pamätáte sa na časy, keď ste s detskou nedočkavosťou pomáhali mame v kuchyni miešať cesto na koláč? Alebo na tú radosť, keď ste v nej upiekli tortu k prvým narodeninám svojho bábätka? Kuchyňa je naozajstným srdcom domova a zariadiť si dokonalú kuchyňu je snom hádam každej ženy. Ako zariadiť kuchyňu tak, aby sa vám v nej dobre varilo a aby si v nej svoje miesto našli aj deti? Prinášame vám praktické rady, ktoré vás krok po kroku prevedú výberom tej správnej kuchyne.

Ako zariadiť kuchyňu: 5 najčastejších otázok

Kuchyňa je vbudovaná priamo do steny, jej zariadenie si preto vyžaduje dômyselné naplánovanie, aby vám slúžila aj niekoľko desaťročí. Ako zariadiť kuchyňu v paneláku alebo ako zariadiť kuchyňu spojenú s obývačkou? Začnite tým, že si zodpoviete nasledujúce otázky.

Aký veľký je váš byt?

V menších bytoch sa niekedy do kuchynskej linky začleňuje aj práčka. Je to aj váš prípad? Ak áno, umiestnite ju na jej koniec.

V menších bytoch sa niekedy do kuchynskej linky začleňuje aj práčka. Je to aj váš prípad? Ak áno, umiestnite ju na jej koniec. Zariadenie malej kuchyne nebude problém, ak kreatívne využijete každé voľné miesto od podlahy až po strop. Nemá váš byt samostatnú komoru? Nechajte si vyrobiť vysokú skriňu na mieru ako súčasť kuchynskej linky.

Koľko času trávite v kuchyni?

Rada varíte a pečiete sedem dní v týždni, alebo svoju kuchyňu využívate prevažne len na rýchle raňajky? Váš životný štýl bude smerodajný pri výbere veľkosti chladničky aj sporáku na varenie. Namiesto americkej dvojdverovej chladničky pre päť člennú rodinu by ste možno viacej využili barový pult na čítanie novín a pitie kávy pre dvoch. Kuchyňa má v prvom rade slúžiť vám, pri jej výbere sa preto riaďte vašim životným štýlom.

Kde sa budete stravovať?

Ako zariadiť malú kuchyňu, keď do nej potrebujete umiestniť aj jedálenský stôl? V ponuke WestwingNow nájdete široký výber rozkladacích stolov, ktoré vám v tom určite pomôžu. Okrúhly stôl je z praktického hľadiska vhodnejší do menších kuchýň, ale aj hranatý stôl má svoje výhody: umiestnite ho pozdĺž steny, najlepšie pod okno. V prípade, že budete potrebovať extra miesto na sedenie, stačí ho len odsunúť do stredu kuchyne. Ďalšou možnosťou je nechať si vyrobiť sklápací stôl na mieru od šikovného stolára. Kreativite dnes už nič nestojí v ceste!

Aký máte rozpočet? 

Okrem ceny kuchynskej linky do rozpočtu zarátajte aj spotrebiče a cenu inštalácie. Aby ste ušetrili z dlhodobého hľadiska, vyberte si tú najlepšiu kvalitu linky a vstavaných spotrebičov, aké si môžete dovoliť. Osvetlenie kuchyne, doplnky a iné vybavenie kuchyne môžu počkať.

Máte v kuchyni miesto na sedenie?

Zariadenie kuchyne by malo pozostávať aj z miesta na sedenie. Každý má pri varení predsa rád spoločnosť. Do kuchyne môžete zvoliť pult s jednou alebo dvomi barovými stoličkami. Dobrým riešením je aj menšia drevená lavica či hokerlík, ktoré môžete využiť aj ako podstavce pod kvetináče. Pre menšie deti umiestnite do kuchyne detský stolík, kde sa môžu hrať pod dozorom aj v prípade, že nemáte kuchyňu spojenú s obývačkou.

Ako zariadiť kuchyňu podľa vašich predstáv

Pri výbere a zariaďovaní vašej dokonalej kuchyne je nenahraditeľnou pomocou vizuálny 3D model alebo nakreslený plánik kuchyne. Vyskúšajte čo najviac možných variácií, aby ste sa uistili, že váš finálny výber je správny. Pomôžu vám pri tom aj nasledujúce rady.

Funkčnosť a praktickosť

V kuchyni je najdôležitejší dostatok pracovnej plochy. Šikovným riešením, ako ušetriť miesto na kuchynskej linke je odkladať menšie spotrebiče do zásuviek. Nezabudnite tiež využiť priestor v spodnej časti kuchynskej linky a vyplňte ho zásuvkami na odkladanie menších drobností. Máte v rodine deti? Vyčleňte pre nich zásuvku s detským príborom, farebným prestieraním a ich obľúbeným hrnčekom na pitie. Dôležité je, aby na ňu dieťa poľahky dočiahlo a vedelo si z nej veci samé vybrať. Zásuvka s povolenými maškrtami a nápojmi by mala byť tiež v dosahu detských rúk.

Detaily sú dôležité

Aké farby do kuchyne si vyberiete? Kam si povesíte kuchynské chňapky s magnetom, keď si vyberiete zabudovanú chladničku? A čo miesto na zavesenie kuchynských utierok, alebo na odkladanie špongii na umývanie? Je vaše umývadlo dostatočne veľké, aby sa doň zmestil aj váš najväčší hrniec? A kam umiestnite kôš na smeti? Dizajnérske úchytky na skrinky nemusia byť vždy najpraktickejšie na úchop. Aj tá najmenšia otázka sa môže premeniť na veľký problém, pokiaľ si ju nezodpoviete dopredu.

Podlaha a obklady

Kuchynská podlaha a obklady na stenu za kuchynskou linkou by mali byť z odolného a ľahko umývateľného materiálu. Umývateľné tapety či farby nie sú vhodné na stenu za kuchynskou linkou, hoci vám predajca bude tvrdiť opak. Drevená podlaha je efektná v obývačkách a v spálňach, vlhkosť v kuchyni by ju však mohla znehodnotiť. Zvoľte preto dlažbu, dostupnejšiu vinylovú podlahu alebo linoleum, ktoré zažíva svoj návrat. Ako vybrať podlahu pre kuchyňu spojenú s obývačkou? Vyberte rovnakú podlahu v dvoch rozdielnych farbách alebo podlahu v obývačke oživte kobercom. Tým zaručíte plynulý prechod medzi miestnosťami a zároveň ich funkcie vizuálne oddelíte.

Rozvrhnite si priestor

Ako zariadiť kuchyňu v paneláku a ako v rodinnom dome sa určite líši veľkosťou linky, menej však rozmiestnením chladničky, sporáku a umývadla. Tie by mali byť v každej kuchyni od seba oddelené pracovnými doskami a vytvárať takzvaný trojuholník. Chladnička by navyše nemala stáť blízko zdroja tepla, umiestnite ju preto do chladnejšieho kúta kuchyne. 

Technológia v kuchyni

Zariadenie kuchyne ide dopredu míľovými krokmi, pred novou investíciou do kuchyne sa preto oboznámte s trendami a technológiami, ktoré by vám mohli ušetriť čas aj miesto. Moderné sporáky mávajú zabudovaný odsávač pary, obľúbené sú aj šikovné výsuvné digestory. Samostatná batéria na vriacu vodu nahradí rýchlovarnú kanvicu. Úsporné LED svetlá vám zase ušetria náklady na osvetlenie a nástenný kohútik nad sporákom urýchli napĺňanie hrncov v umývadle. Pri navrhovaní kuchyne nezabudnite do projektu začleniť aj dostatočný počet elektrických zástrčiek.

Doplnky do kuchyne – jednotný štýl

Ako zariadiť kuchyňu spojenú s obývačkou tak, aby nepôsobila rušivo? Vyberte si spotrebiče a doplnky od rovnakých značiek, aby spolu ladili štýlovo, aj keď budú v iných farbách. Vďaka tomuto malému triku bude vaša kuchyňa pôsobiť uhladene a profesionálne.

Ako zariadiť kuchyňu: 5 inšpirácií podľa štýlu

Moderné kuchyne

V modernej kuchyni prevládajú hladké línie, skrinky bez vzorov a dôraz sa kladie na kvalitné materiály. Moderná kuchyňa má veľa úložného priestoru, jednotné zakončenie spotrebičov a pozostáva väčšinou z dvoch farieb. Okrem kovu a mramoru môže byť v modernej kuchyni zastúpené aj sklo alebo drevo.

Vidiecky štýl kuchyne

Ako zariadiť kuchyňu vo vidieckom štýle? Vyberte si masívnu linku, odolné skrinky a nezabudnite ani na otvorenú poličku, kam budete odkladať najviac používaný riad. Z materiálov prevláda prírodné alebo lakované drevo s patinou či bez. Skrinky vo vidieckom štýle mávajú v prednej časti sklo, neodmysliteľné je aj kazetové frézovanie.

Čo sa týka farieb, zvoliť môžete červenú a modrú, ale aj žltú so zelenou, alebo dokonca aj bielu s čiernym kovom. Kuchyňu, inšpirovanú Provensálskom, laďte v pastelových odtieňoch. Atmosféru vidieka dotvorte misou s ovocím, dózami na keksíky, vzorovanými kuchynskými utierkami alebo rustikálnou kuchynskou váhou.

Industriálna kuchyňa

V modernej industriálnej kuchyni dominujú otvorené poličky a všade prítomný kov. Prevládajú v nej základné farby ako biela, čierna, hnedá a sivá. V industriálnej kuchyni môžete smelo vystaviť na obdiv svoju zbierku panvíc, či ozdobiť jednu stenu tapetou z červených tehál.

Minimalistický škandinávsky štýl kuchyne

V škandinávskom minimalizme prevládajú prírodné materiály, biela farba a čistý, praktický dizajn. V škandinávskej kuchyni nájdete drevo aj kov a priniesť prírodu dovnútra môžete aj kyticou v jednoduchej presklenej váze. V škandinávskej kuchyni ako ústredný prvok často dominujú kovové závesné svietidlá.

Ako zariadiť kuchyňu podľa feng shui?

Podľa feng shui je najlepšou farbou pre kuchyne biela, ktorá symbolizuje čistotu a neodvádza pozornosť od jedla. Oživiť ju môžete hnedou a žltou pre stabilitu, modrou a zelenou pre rast a vitalitu, čiernou a modrou pre múdrosť. Kovové doplnky vo feng shui kuchyni zase symbolizujú radosť. Kuchyňa, zariadená podľa feng shui, by mala byť vždy čistá a odbité taniere či poháre v nej nemajú miesto. Dôležité je umiestnenie sporáku, od ktorého by ste mali mať dobrý výhľad na vchod do kuchyne. Táto dominantná pozícia pri varení vám zabezpečí kontrolu nad vaším životom a prinesie vám životné i kariérne úspechy.

Výber a dizajn tej správnej kuchyne pre vás sa môže zdať ako zdĺhavý proces, výsledok však bude naozaj stáť za to.

Pre ďalšie inšpirácie do kuchyne sa nezabudnite bezplatne registrovať na serveri Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!