Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Kuchyňa naaranžovaná v modrej farbe

Hoci zariadenie máte už naplánované, čaká vás dôležité rozhodnutie, aké farby do kuchyne zvoliť ako tie najvhodnejšie. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, farby by mali rešpektovať zvyšok interiéru a platiť by to malo aj opačne. Aké farby do kuchyne vybrať a zároveň ako ich perfektne zladiť s celkovým štýlom celej domácnosti? Možno vašu kuchyňu práve rekonštruujete a chcete jej dopriať nový šmrnc. S tým vám radi poradíme. Vďaka našim inšpiráciám dodáte kuchyni prostredníctvom farieb život, po ktorom vaša kuchyňa túži.

Aké farby do kuchyne, aby ladili s interiérom?

Nielen osvetlenie kuchyne, ale aj farby zohrávajú dôležitú úlohu. Dokážu ovplyvniť náladu a zmeniť atmosféru. Preto by ste ich výber nemali podceniť a radšej si farbu stien aj zariadenia dvakrát premyslieť. Niekedy stačí, ak zavriete oči a predstavíte si, aká farba sa do daného interiéru hodí najviac a ako najviac obohatí zariadenie kuchyne. Kde by ste sa chceli ocitnúť, keby ste mali neobmedzené možnosti? Možno budete prekvapení, kam vás to zavedie. Možno namiesto sivej budete túžiť po blankytne modrej alebo pistáciovej. Tak do toho!

Kombinovanie farieb v interiéri

Čo s čím skombinovať tak, aby to vzájomne dávalo zmysel a nepôsobilo protichodne? Súčasné trendy kuchyne 2023 sú nasledujúce:

  • V kurze bola a stále je biela farba
  • Tmavé farby ako čierna farba, uhľovo sivá, jedľová zelená farba alebo kobaltová modrá farba
  • Tieto farby môžete aj vzájomne kombinovať, ale najviac tri farby.
  • Ak si nie ste istí, vždy sa môžete rozhodnúť pre jednu kmeňovú farbu a potom jej dva odtiene, jednoducho použiť tón v tóne.

TIP: Ak hľadáte viacero nápadov, ako kombinovať farby v interiéri, máme sprievodcu exkluzívne len pre našich členov: stiahnite si zadarmo nášho sprievodcu farbami už teraz. Stačí si kliknúť dole na obrázok.

6 tipov pre jednoduchý výber farieb

Ak chcete vytvoriť kuchyňu ako z časopisu, budete musieť urobiť krok späť a pozrieť sa na svoj projekt ako na súhrn mnohých menších celkov. Prvoradým cieľom je dosiahnuť harmóniu. Nielen vyriešiť, aké farby do kuchyne zvoliť. Je takmer nekonečné množstvo odtieňov, ktoré sa hodia k danému typu interiéru. Ponúkame vám niekoľko užitočných tipov, ako vybrať ten pravý.

1. Vyberte si farby skriniek

Existuje pádny dôvod na to, aby ste výberu farebnej schémy venovali náležitú pozornosť. Čaká vás rekonštrukcia kuchyne? V závislosti od toho, aký materiál použijete, kuchynské skrinky pri rekonštrukcii alebo pri úplne novom zariaďovaní kuchyne zvyčajne spotrebujú polovicu celkového rozpočtu. Skrinky zaberajú približne 40% vizuálneho priestoru celej kuchyne. Bolo by preto vhodné, keby ste si stanovili výber kuchynských skriniek ako základ pre budúci výber farieb.

2. Vyberte farbu spotrebičov

Pokiaľ ide o spotrebiče, vaše vybavenie kuchyne bude mať najväčší vplyv na farebnú schému kuchyne. Určite túžite, aby vaše spotrebiče vyzerali ako súčasť plánu, aby do kuchyne hladko zapadli. Zvážte zosúladenie bielych spotrebičov s bielymi alebo svetlošedými skrinkami. Spotrebiče z nerezovej ocele ladia s hnedými odtieňmi, žiarivými farbami a odtieňmi sivej. Keď si netrúfate ladiť farby, rozhodnúť sa môžete aj pre vstavané spotrebiče.

3. Pracovná doska je kľúčová

Okrem praktických dôvodov by ste z hľadiska rozpočtu na kuchyňu mali počítať aj s kuchynskou doskou. Kuchynské dosky zaberajú takisto značnú časť vášho vizuálneho priestoru. Ak medzi doskami a skrinkami nie je žiadna farebná alebo materiálová súvislosť, vizuálna harmónia sa triešti. Najčastejším výberom je materiál drevo a mramor. Pozrite sa na príklady dole na obrázkoch.

4. Farba podlahy rozhoduje

Ako prvý vám padne zrak na zem. Podlaha rozhoduje, aký bude celkový dojem z kuchyne. Najprv vyberte materiál. Preferujete drevené dlážky alebo viac dlažobné a laminátové podlahy? Základným pravidlom je zvoliť dominantnú farbu a následne doplnkové odtiene. Ak zvolíte kontrastnú farbu podlahy, potom myslite na striedme farby skriniek. Odtieň podlahy v kuchyni musí byť dobre koordinovaný so všetkými prvkami, ktoré ste doteraz vybrali.

5. Aké farby do kuchyne na stenu

Kuchynské steny sú často zabudnutými prvkami, pokiaľ ide o definovanie celkovej farebnej schémy. Napriek tomu, že sa sústredíte na výber skriniek a podlahy, nezabudnite ani na steny. Hoci sú steny zvyčajne z veľkej miery zakryté skrinkami a poličkami, stále vám nechávajú kus priestoru, ktorý je omnoho viac viditeľný, keď sa neurobí dobre. Aké farby do kuchyne vybrať? Také, aby zodpovedali podlahám, skrinkám a spotrebičom.

6. Vyberajte farby podľa ich významu

Bavte sa farbami. Aj keď možno viete, aké farby uprednostňujete, na výber je nekonečné množstvo odtieňov, o ktorých ste možno ani netušili. No každá farba má určitý význam a ovplyvňuje našu náladu a a dokonca naše duševné zdravie. Pozrite sa ktorá farba by sa vám hodila do vašej kuchyne a rozhodnite sa podľa vášho výberu.

Aké farby do kuchyne vybrať podľa štýlu vášho bytu?

Maľovanie stien kuchyne sivobielou, krémovou alebo šedou farbou by malo dopĺňať väčšinu vašich zvolených prvkov bez ohľadu na to, aký štýl bývania si vyberiete. Ak však máte v kuchyni špeciálne zariadenie, ktoré sa vymyká z bežnej ponuky, s farbami narábajte opatrne. Možnosťou sú aj žiarivé farby, len sa uistite, že vaše podlahy a skrinky majú trošku jemnejší odtieň. Ak si nie ste istí, radšej uberte. Menej je niekedy viac.

Moderné kuchyne

Čierne skrinky na bielom pozadí alebo opačne? Oboje je správne. Doplňte ich kovovými prvkami, aby kuchyňa pôsobila industriálne. Minimalizmus v byte je vítaný, rovnako ako aj čisté rovné línie bez zbytočných vzorov a tvarov.

Provensalský štýl

Zasnívajte sa spolu s nami a preneste sa mysľou na francúzsky vidiek. Voňavé Provensálsko je typické levanduľou, ktorej farbu môžete použiť aj na viacerých doplnkoch. Doplňte ju maslovou alebo krémovou a docielite príjemný nádych dovolenkovej destinácie.

Vidiecky štýl kuchyne

Všetko, čo pôsobí útulne ako na dedine u starých rodičov, bude určite zodpovedať vidieckemu štýlu. Teplé odtiene, drevené skrinky a odkryté poličky priam pozývajú na návštevu. Neupnite sa však len na odtiene hnedej a béžovej, pôsobilo by to fádne.

Moderný vidiecky štýl

Ako charakterizovať moderný vidiecký štýl? Moderné zariadenie vo vidieckom štýle začleňuje dekorácie do bytu, ktoré dýchajú romantikou a pohodou a navodzujú pocit domova a prírody.

Kuchyňa v retro štýle

Aby kuchyňa pôsobila ako z čias minulých, nebojte sa do nej pustiť viac farieb. Retro štýl v kuchyni charakterizujú nápadné doplnky pastelových farieb, ktoré pokojne doplňte menej svietivými odtieňmi. Môžete to spraviť aj opačne – zvoľte odvážnejšie pastelové steny k bielym alebo čiernym skrinkám.

Vytvorenie farebnej schémy v kuchyni sa spočiatku môže javiť ako náročná úloha. Výber záchytného bodu a postupné koordinovanie so všetkými prvkami vo vašej kuchyni vám zaistí, že nakoniec docielite krásny a útulný priestor.

Bezplatná registrácia na našej stránke Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!