Shabby chic štýl v interiéri

Nábytok, ktorý zostarol s gráciou a zariadenie interiéru ozdobené dokonalými nedokonalosťami. Aj tak by sa dal opísať štýl shabby chic. Domov zariadený v tomto štýle je plný okrasných dekoratívnych prvkov ako kvietky a čipka a sála z neho príjemné teplo. Prevládajú v ňom svetlé farby, ošúchaný drevený nábytok a je ako stvorený na popoludňajšie posedenie pri šálke čaju. Chcete si aj vy vytvoriť romanticky ladenú obývačku alebo spálňu, z ktorých sa vám bude len ťažko odchádzať? Ste na správnom mieste. Poradíme vám, ako si zariadiť domov v pôvabnom a ženskom štýle shabby chic.

Aký je to štýl a čo ho charakterizuje?

Názov shabby chic sa neprekladá do cudzích jazykov, voľný preklad do slovenčiny by však znel ošúchaná elegancia. Už samotný názov napovedá, že tento štýl bývania spája eleganciu s láskou k starému nábytku. Vďaka tomu má veľmi blízko k  vintage štýlu, dôležitejší ako vek je však samotný vzhľad nábytku. Pri zariaďovaní v tomto štýle sa preto nemusíte zamerať len na starožitníctva. Je dnes veľmi populárny interiérový štýl a v obchode WestwingNow nájdete mnoho kúskov vyrobených v tomto štýle. Ošúchané drevo a hrdzavejúci kov je presne to, čo dodávajú štýlu unikátne čaro a šarm. Dobrou správou je, že zašlý výzor dokážete vytvoriť sami aj na nábytku, ktorý už vlastníte. Postačí vám na to šmirgeľ alebo brúska, farebný náter a lak.

Z farieb prevládajú svetlé odtiene a jemné pastelové farby. Štýl shabby chic je taktiež veľmi bohatý na vzory a dekorácie. Najrozšírenejšie sú vzory kvietkov, jemná čipka a prírodné materiály. Je to veľmi ženský štýl a je ako stvorený pre romantické povahy.

Často kladené otázky o shabby chic štýle

Nachádza sa na rozmedzí viacerých interiérových štýlov, ktoré je niekedy ťažké rozlíšiť. Zodpovieme vám najčastejšie vyhľadávané otázky.

Kedy a vďaka komu vznikol?

Štýl pochádza z Anglicka a ako dátum jeho vzniku sa uvádza rok 1980. Inšpiroval sa kúzlom vidieckych sídiel, ktoré boli zariadené s vyberaným vkusom niekoľko desaťročí dozadu. Interiéry zariadené v štýle shabby chic sa vždy považovali za unikátne, až umelecké diela.
Shabby chic pomenovala a spopularizovala britská dizajnérka Rachel Ashwell, ktorá založila obchod so zariadením venovaným tomuto štýlu v Kalifornii. Rachel o ňom vydala taktiež niekoľko kníh a pracuje na jeho zviditeľnení dodnes.

Čím sa odlišuje od vintage štýlu?

Nábytok a dekorácie v štýle shabby chic vyzerajú opotrebovane a ošúchane, ale stále veľmi žensky. Dôležité pri nich nie je vek, ale šarmantný závan nostalgie a minulosti, ktoré so sebou prinášajú.
Do tejto kategórie preto spadá aj práve vyrobený nábytok s patinou alebo inými známkami používania. Vintage kúsky sú naopak vintage práve vďaka svojmu veku a zvyčajne reprezentujú konkrétnu dobu, z ktorej pochádzajú. Vintage štýl v sebe kombinuje staré kúsky s modernými, ktoré sú v tomto štýle raritou.

Je shabby chic podobný provensalskému štýlu?

Shabby chic aprovensalský štýl k sebe majú naozaj blízko, a to použitím svetlých farieb a láskou k starým predmetom. Štýl shabby chic však kladie oveľa väčší dôraz na detaily a všadeprítomné ozdobné dekorácie. Taktiež tu málokedy nájdete modrú, žltú či zelenú farbu, ktoré sú rozšírené v provensalskom štýle.

Nostalgické dekorácie

V interiéri zariadenom v štýle shabby chic sa napriek zdanlivej nedbanlivosti pri zariaďovaní kladie veľký dôraz na detaily. Výsledkom je dokonalý balans uvoľnenej atmosféry a dômyselne zvoleného elegantného dizajnu.

Ktoré dekorácie sú populárne v tomto štýle? Rýchlou odpoveďou je: úplne všetky. Zhromažďovaním dekorácií sa shabby chic podobá dekorovaniu v štýle boho. Obľúbené sú koberce, obrusy, dečky, stolové lampy, podnosy, misky, sviečky, nástenné zrkadlá, obrazy, záclony aj okrasné lustre. Každý predmet, ktorý vyzerá, že by mohol rozprávať príbehy o svojich predošlých majiteľoch tu má svoje miesto. Dekorácie môžete navzájom zladiť aj miešať.

V shabby chic štýle prevládajú svetlé farby a malé, romantické vzory. Vyberte si viac, ako jeden vzor, aby ste vytvorili unikátny a svojský priestor. Populárne sú aj obrazy s ručne maľovanými nápismi vo francúzštine. Vyrobiť si ich môžete opäť sami.  

Ďalej nezabudnite ani na také detaily, akými sú výmena úchytiek na komode za romantické kovové úchytky. Vítané sú aj koberce s okrasnými strapcami a nevšedné použitie starých predmetov. Využite starožitnú šálku ako kahanec na sviečku a okrasné dečky ako tienidlá lámp.

Kovový krčah alebo starožitnú nádobu na mlieko môžete použiť ako vázu a servírovací stojan na zákusky ako držiak na šperky. Kuchynskú linku okrášlite starožitnými hliníkovými dózičkami a drevenú prepravku použite na uskladnenie časopisov. Hľadať pre staré predmety nové využitie je jedným zo základných pravidiel zariaďovania v štýle shabby chic.

Romantické farby charakteristické pre shabby chic štýl

Zo štýlov, ktoré obľubujú vintage kúsky je shabby chic viac ženský, kým rustikálny štýl je z pravidla viac mužský. Prispôsobiť si ich môžete samozrejme úplne podľa seba. Aké sú charakteristické interiérové farby pre tento štýl? Základnými farbami sú biela a jej odtiene, piesková, slonovinová a jemné pastelové farby. V modernom shabby chic je populárna aj ružová farba, nebesky modrá farba a žltá v kombinácií s béžovou, sivou a bielou.

Čo sa týka nábytku, populárne je drevo v tmavších aj svetlejších odtieňoch a nábytok s farebným náterom. Náter by mal byť, ako inak, nedokonalý a na niektorých miestach ošúchaný. Veľmi populárnou farbou pre shabby chic nábytok je atraktívna tyrkysová farba.

Použite prírodné materiály

Okrem farieb, vzorov a početných dekorácií je pri zariaďovaní v štýle shabby chic dôležité venovať pozornosť aj použitým materiálom. Ako ste už isto uhádli, v štýle shabby chic prevládajú prírodné materiály ako drevo, kov a ľan. Pokiaľ si chcete svoju domácnosť zariadiť v luxusnejšom duchu, zvoľte hodváb, bavlnu a zamat.

Ústredným prvkom vašej obývačky by mala byť masívna látková sedačka s početnými vankúšmi a plédmi. V rovnakom honosnom štýle štylizujte aj svoju posteľ. Čím viac dekoračných vankúšov zvolíte, tým bližšie k tomuto štýlu ste. Vankúše by mali mať výšivku, strapce, alebo krásnu dekoračnú potlač.

Romantický nádych domácnosti dodajú jemné čipkované záclony, okrasné dečky, dekoračné figúrky z keramiky a porcelán s motívom kvetov. Často používaným materiálom tomto štýle je aj prútie. Prúteným vencom môžete ozdobiť svoje dvere alebo steny a prútenými košíkmi zase svoj interiér.

Získal si štýl shabby chic svojou originalitou a romantickým charakterom aj vás? Alebo dávate prednosť škandinávskemu minimalizmu či modernosti industriálneho štýlu? Na našich stránkach vám pravidelne prinášame praktické rady a nápady, ako si aj váš domov zariadiť v unikátnom a svojskom štýle. Využite preto bezplatnú registráciu na serveri Westwing už dnes. Nenechajte si tak ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Ak hľadáte inšpirácie pre iné štýly v interiéri, radi vám ponúkneme tipy z iných kúskov sveta v dizajne a interiéri: