Osvetlenie pre modernú kuchyňu

Vďaka vhodne zvolenej kombinácii umelých a prírodných materiálov môžete docieliť pocit modernosti. Moderné kuchyne sa nebránia žiadnym výdobytkom technológií, ale ani pestrej palete farieb od jasných až po tie neutrálne. Pokojne môžete kombinovať a navrhnúť kuchyňu tak, ako ste si ju predstavovali a zapojiť do nej aj teplé odtiene. Fantázii sa medze nekladú, najmä ak viete, ktorý štýl vám vyhovuje. Moderné kuchyne ani zďaleka nepôsobia chladne práve preto, že kombinujú prírodné aj moderné materiály. Dosiahnete tak harmóniu, ktorá vašej kuchyni pristane. Inšpiruje sa spolu s nami!  

Ako zariadiť funkčné a moderné kuchyňe  

Vďaka minimalistickej stránke moderných kuchýň, neutrálnym farebným škálam a kovovým akcentom sú moderné kuchyne jemne decentné. Striedma elegancia nikdy nevyjde z módy, rovnako ako aj moderné a kvalitné materiály.

Moderné kuchyne kombinujú mnohé aspekty moderného dizajnu s inými štýlmi. Veľmi často sa stretnete s fúziou tradičného a priemyselného štýlu, čím sa dosiahne novodobý, elegantný, ale zároveň nie sterilný vzhľad.  

Farby a materiály pre moderné kuchyne  

Myšlienka slobodne kombinovať rôzne materiály a farby je lákavá najmä pre tých, ktorí sa nechcú vzdať tradičných riešení, ale zároveň preferujú moderné prevedenia. Modernosť v kuchyniach dosiahnete predovšetkým kvalitnými a funkčnými materiálmi, ktoré podčiarknu jej nadčasovosť a užitočnosť.  

Prírodný kameň  

Prírodný kameň je obľúbenou voľbou pri výbere kuchynskej linky práve pre moderné kuchyne, pretože sa ľahko čistí a vyzerá vždy dobre. Žula a mramor sú najlepšie materiály, pokiaľ ide o kameň, pretože sú odolné voči vysokým teplotám. Sú nadčasové a hodia sa ku každému štýlu zariadenia, len treba rešpektovať farebné kombinácie. Elegantný kameň sa dobre dopĺňa s dubovým drevom, rovnako ako mramor dobre pôsobí v kombinácii s mosadznými prvkami.  

Farby pre moderné kuchyne  

Viete, aké farby do kuchyne sa hodia k modernému štýlu vášho bytu Kuchyňa je miestnosť, v ktorej sa priveľmi nezdôrazňuje výtvarné umenie. Ak máte kuchyňu s otvoreným priestorom, kde je aspoň jedna stena prázdna, doprajte jej farbu.

Odtiene, ktoré sú zaručeným hitom pre moderné kuchyne, sa pohybujú v spektre od jasných odtieňov po neutrálne tóny. Najbežnejšie farby, ktoré sú v súčasnosti zastúpené v modernom dizajne, sú červená, oranžová, tyrkysová, smaragdovo zelená, čierna, strieborná, krémová a biela.  

Ako zariadiť kuchyňu v iných štýloch alebo ako zariadiť malú kuchyňu, vám poradíme v iných článkoch:

Moderné doplnky a luxus = moderné kuchyne

Doplnky do kuchyne zvýraznia jej osobitný štýl. Podčiarknu to, čím je vaša kuchyňa výnimočná.  

Malý kúsok umenia  

Moderné doplnky môžete preniesť do kuchyne aj prostredníctvom umenia. Pop-art doplnky budú pôsobiť extravagantne a štýlovo. Objaviť sa môžu či už na nábytku, v miske s čerstvým ovocím alebo na váze s kvetmi.

Moderné abstraktné vzory budú pôsobiť príjemne, rovnako ako kus odvážneho umeleckého diela alebo dekorácie. Ako lákadlo môžu slúžiť aj lesklé zlaté povrchy a čokoľvek vo farbe kovu.  

Moderný kuchynský nábytok je nevyhnutnosťou  

Kuchynské spotrebiče vyrobené z nerezovej ocele sú v súčasnosti najväčším trendom. Ale ani neutrálnymi farbami na zariadení, ako je čierna, sivá alebo biela, nič nepokazíte. Voľbou stále zostávajú aj moderné kuchyne na mieru.

Pokiaľ je to možné, vyberte si chladničku s francúzskymi dverami a mrazničkou naspodu. Ak máte elektrickú rúru, nainštalujte ju do výšky nad úroveň pásu, pretože tak ľahšie skontrolujete a aj vyberiete z nej jedlo.  

Máme pre vás hneď niekoľko príkladov, ako dosiahnete fascinujúcu ultramodernú kuchyňu. Veľký kuchynský digestor v kovovom prevedení dodá vašej kuchyni profesionálny vzhľad.

Rozhodnúť sa môžete nielen pre očarujúce lesklé dosky, dvierka a rôzne povrchy z bieleho kryštalického skla, ale aj pre matné povrchové úpravy. Nezabudnite preskúmať, aké obklady do kuchyne sú aktuálne v kurze, pretože aj tie môžu vytvoriť želaný moderný efekt.  

Osvetlenie kuchyne  

Moderné umenie sa nemusí koncentrovať iba v galériách a múzeách. Závesné svietidlá sa často považujú za tradičnú formu osvetlenia, najmä ak sa používajú tienidlá z ocele alebo medi. Avšak so správnym, možno aj mierne avantgardným tienidlom a jeho vhodným umiestnením sa z neho uprostred vašej kuchyne môže stať zaujímavý kúsok moderného umenia.  


Osvetlenie môžete inštalovať aj nad centrálnu oblasť kuchyne, napríklad nad jedálenský stôl. Potom vzhľad farebne dolaďte, ideálne za pomoci bielej, šedej a čiernej, aby ste vytvorili atraktívny bod stredobodu pozornosti.

Pre skutočne pútavý efekt zvážte inštaláciu soklového osvetlenia okolo kuchynského ostrovčeka. Prípadne nainštalujte svetlá, ktoré svietia jasnou farbou, napríklad modrou alebo ružovou.  

Moderné kuchyne pre váš domov  

Špičkové chytré vychytávky, elegantné a čisté línie, aj dvierka bez zásuviek predstavujú mimoriadne moderné kuchyne. Ak chcete do vašej kuchyne vniesť nádych modernizmu, odviažte sa a otvorte myseľ hypermoderným možnostiam z budúcnosti.  

Moderné kuchyne otvorené do obývačky

Trend spájania niekoľkých izieb do jedného celku stále pretrváva. Často kuchyňa plynule prechádza do obývačky, najmä v prípade, že ide o moderný štýl.

Sotva si všimnete, kde končí a začína, pokiaľ zvolíte rovnakú farbu nábytku v kuchynskej časti, ako aj v obývačkovej. Jedným ťahom dokážete zavrieť kuchyňu tak, že zmizne všetok riad alebo zapnúť umývačku z pohodlia gauča. A vaši hostia si radi sadnú za barový pult, kým pre nich pripravujete delikatesy.  

Kuchyňa v priemyselnom štýle  

Dotyky industriálneho štýlu môžete cítiť v detailoch ako sú kovové skrinky, úchytky alebo menej nápadné dekoratívne prvky. Pre dotvorenie ultramodernej kuchyne je vhodné umocniť efekt minimalistickými riešeniami.

Kuchyňa bez rukovätí je ideálnym spôsobom, ako pridať svojmu domovu futuristický vzhľad a vytvoriť ultramodernú atmosféru. Vďaka jemnému zatváraniu a samostatným drážkam, ktoré uľahčujú otváranie, zapadnú bezúchytkové skrinky do vašej modernej schémy.  

Čierne kuchyne  

Ak zvažujete celkový štýl, v ktorom bude kuchyňa zariadená, nezabudnite na moderné stoličky do kuchyne, ktoré môžu byť v čiernej farbe a zvyšok interiéru môže prekypovať farbami.

Nebojte sa aj odvážnejších rozhodnutí ako je napríklad čierna stena, budete nadšení! Potom už stačí zopár kontrastných prvkov vo forme obrazov alebo iných nástenných dekorácií a efekt modernej kuchyne je na svete. Len nezabudnite, že čierna je rovnako náročná na údržbu ako biela.  

Biele kuchyne  

Vďaka veľmi svetlej farebnej škále, ako sú biele skrinky a pracovné dosky z mramoru, môžete aj z najmenšej kuchyne urobiť útulný, čistý a svetlý priestor.

Ultramoderná kuchyňa by mala pôsobiť ľahko, čisto a vzdušne. Prvky s lesklým povrchom odrážajú svetlo v celej miestnosti, čo pomáha každému zdroju prírodného aj elektrického osvetlenia čo najviac vyplniť priestor.  

Máte radi pocit sviežeho minimalistického priestoru? Ak uprednostňujete ľahkosť a jednoduchosť, práve pre vás sú moderné kuchyne ideálnym riešením. 

Zaregistrujte sa na našej stránke Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!