Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Ako zariadiť obývačku podľa feng shui

Ak hľadáte spôsob, ako priniesť do vášho bytu alebo domu dobré a nové vibrácie, odpoveďou môže byť práve feng shui. Hoci v súvislosti s týmto štýlom hovoríme o niečom novom, čo môže priniesť vášmu domovu nový vietor, ide o prastarý  postup, ktorý prvýkrát vznikol v Číne pred tisíckami rokov. Poradíme vám, ako zariadiť obývačku podľa feng shui a zároveň sa v nej cítiť príjemne. V tomto praktickom návode, ako rešpektovať zásady postupov z Východu, sa dozviete, aké zariadenie, farby a doplnky zvoliť v súlade s feng shui.

Feng shui: dobrá energia v interiéri

Najprv si zodpovedzme otázku, čo je feng shui? Ako sme už v úvode naznačili, nejde o žiaden nový smer, ale o premyslený koncept pochádzajúci z tradičnej Číny. Je to spôsob, ako usporiadať svoj domov s cieľom zlepšiť kvalitu života. Je to prax založená na filozofii, že energia musí prúdiť budovami prirodzene a že na túto energiu musíme v čo najmenšej miere pôsobiť, aby sme mohli žiť harmonicky v rámci nášho vytvoreného prostredia.

Feng shui obývačka je jedným z najpoužívanejších spoločných priestorov v dome a byte, preto má zmysel práve túto oblasť optimalizovať pre lepší život. A aj keď sú vstupy a výstupy správnej praxe feng shui pomerne zložité, existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako zariadiť obývačku podľa feng shui čo najlepšie.

Hlavným cieľom je nechať energiu alebo „čchi“ voľne prúdiť. Feng shui obývačka by nemala byť preto plná neporiadku a zbytočných predmetov, ktoré pohlcujú energiu. Či už máte príliš veľa nábytku, príliš veľa predmetov, alebo je vaša obývačka tak trochu neuprataná, čistenie a dekompresia sú prvým krokom k poriadku.

Napríklad na konferenčnom stolíku by nemala byť hromada časopisov či kníh alebo účtov. Odložte alebo vyhoďte staré veci a znova pocítite tok energie. Uvoľnenie miesta umožní nielen to, aby cez vašu obývačku prúdila pozitívna energia, ale tiež aby sa zväčšil priestor v nej.

Feng shui prvky

Feng shui je založené na využití sily piatich prvkov, ktoré ovplyvňujú rôzne oblasti nášho života. Patria sem: drevo / drevo, oheň, zem, kov, voda. Tieto prvky majú špecifické farby a ročné obdobie. 

 • Strom reprezentuje zelenú farbu a jar
 • Oheň reprezentuje červenú farbu a leto
 • Farba zeme reprezentuje oranžovú farbu a neskoré leto
 • Kov je farbou popola a jesene
 • Voda reprezentuje modrú farbu a zimné obdobie

Tieto prvky interagujú rôznymi spôsobmi, niekedy sú pre nás prospešné, niekedy nám môžu ublížiť. Všetko môže fungovať bezchybne, ak dosiahneme harmóniu v dizajne interiéru, ktorú zabezpečia: voľný tok energie v celom dome, správne plánovanie jednotlivých interiérov a použitie vhodných proporcií pri vplyve jednotlivých prvkov v rôznych zónach domu.

9 feng shui zón v interiéri

Bagua je jedným z hlavných nástrojov používaných vo feng shui. Bagua je energetická mapa pozostávajúca z 9 oblastí života okolo stredu. Každá oblasť bagua má s ňou spojené atribúty. Tie môžete aktivovať vložením farby, prvku alebo tvaru. Máme pre vás pripravený prehľad každej oblasti bagua a jej súvisiacich vlastností.

 1. Rodina: Polohu zen môžete aktivovať vo svojej domácnosti, aby ste podporili svoj rodinný život. Zen je aktívna energia jari, takže sa dá použiť aj na inšpiráciu k novým začiatkom. Pre viac energie môžete využiť aj živé zelené rastliny.
 2. Bohatstvo: Ak hľadáte zvýšenie bohatstva, hojnosti a prosperity, táto oblasť pracuje so sebahodnotou a štedrosťou. Túto gua môžete aktivovať vložením farby, prvku alebo tvaru. V miestnosti môžete použiť aj kryštály ametystu.
 3. Zdravie: Zdravie je v centre, pretože ovplyvňuje všetky oblasti vášho života. Súvisí to s vaším zdravím a celkovou pohodou. Túto gua môžete aktivovať vložením farby, prvku alebo tvaru. Jedným z príkladov je štvorcový koberec v zemitých odtieňoch v strede vášho domova.
 4. Priatelia: Táto pozícia je dobrá na prácu, ak môžete vo svojom živote použiť viac dobrodincov a užitočných ľudí. Na rozvibrovanie tejto polohy vášho domova môžete použiť zvuk kovových zvončekov alebo zvonkohry.
 5. Deti a kreativita: Táto oblasť sa týka radosti a dokončenia. Je to spojené aj s deťmi, ale môže to mať spoločné aj s inými vecami, ako napríklad projekty. Voňavé čerstvé rezané biele kvety využijete aj v tejto časti vášho domova.
 6. Životná cesta: Táto pozícia pracuje s vašou kariérou a cestou, po ktorej kráčate v tomto živote. Tu môžete použiť obrázky a zvuky vody na privolanie vodnej energie.
 7. Kariéra a vzdelanie: V tejto oblasti vám môže pomôcť zlepšiť vašu zručnosť vo všetkom, čo robíte. Na stabilizáciu tejto polohy vo svojom príbytku môžete použiť aj ťažký kameň zo zeme.
 8. Sláva: Táto oblasť spolupracuje s vašou slávou a povesťou. Je tiež spojená s vášňou a inšpiráciou. Tu môžete použiť svietidlá alebo sviečky, aby ste priniesli viac ohňa.
 9. Partnerstvo: Táto oblasť súvisí s láskou, partnerstvom a manželstvom. Súvisí to aj so vzťahmi vo všeobecnosti, sebaláskou a ženskou energiou. Túto gua môžete aktivovať vložením farby, prvku alebo tvaru a použiť ružový kremeň.

Feng shui obývačka – akú farbu steny zvoliť?

Pridajme trochu viac techniky. Vhodná technika farieb, ako zariadiť obývačku podľa feng shui, je mentálne pochopenie energetickej mapy. Možno to znie zložito, ale nie je. Všimnite si, v ktorej oblasti sa nachádza vaša obývačka. Každá oblasť zodpovedá konkrétnej skupine vlastností a pomocou princípov feng shui môžete znásobiť tieto jednotlivé kvality konkrétnej oblasti s cieľom zvýšiť energie v miestnosti.

Steny v obývačke – najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je vyzdobiť obývačku príslušnou farbou. Takže ak napríklad vaša feng shui obývačka patrí do oblasti „vedomostí a sebakultivácie“, mali by ste steny natrieť modrou farbou alebo pridať modré vankúše, prípadne umiestniť koberčeky v danej farbe. Radi by ste vedeli, aký koberec je vhodný do obývačky? Je viacero možností, ktoré môžete využiť a pritom oživiť priestor na podlahe.

Najdôležitejšie pravidlá ako zariadiť obývačku podľa feng shui

Funkcia obývačky

Vo feng shui je päť prvkov a každý z nich vysiela iný typ energie. Drevo podporuje mier a prosperitu, oheň je spojený s vášňou, zem zvyšuje stabilitu, kov zvyšuje zameranie a voda zlepšuje komunikáciu. Či už chcete do vašej obývačky zapracovať len niekoľko aktívnych prvkov, alebo chcete mať každý jeden zastúpený, nezabudnite, že mať striktne iba jeden prvok v miestnosti tiež nie je ideálne. Obývačka plní funkciu komunikácie a tento prvok by tam mal byť prítomný či už v hmote alebo farbe. Avšak dopĺňať by ho mali aj ďalšie.

Usporiadanie nábytku

Pre optimálne usporiadanie obývacej izby musí všetko plniť funkciu.  Ako zariadiť obývačku? Mali by ste sa snažiť dostať gauč, stoličky a konferenčný stolík na správne miesta. Opäť je to zásadné v tom, aby sa zvýšil tok energie. Ak chcete znásobiť pozitívnu energiu, uistite sa, že nábytok smeruje ku vchodu do miestnosti. Umiestnite pohovku a stoličky tak, aby sa ktokoľvek na nich nemusel otáčať alebo vstávať, aby videl ľudí prichádzajúcich do miestnosti. Snažte sa dosiahnuť, aby boli sedadlá umiestnené tak, aby ich nikto nemal chrbtom k dverám. Je tiež dobré usporiadať kreslá otočené proti sebe, aby sa podporila interakcia.

Miesto pre televíziu

Televízia by mala byť umiestnená oproti gauču na prázdnej stene a to najmenej dva metre od centra diania. Opäť pomôže energetická mapa, ktorú sme spomínali vyššie v článku. Podľa toho by mala byť situovaná smerom na sever. Treba však počítať s tým, že ide o elektronické zariadenie a to pohlcuje veľa energie.

Televízia by mala byť umiestnená tak, aby slúžila na potreby relaxu a zábavy. Chladné televízne lúče ochladzujú vzájomné vzťahy, uberajú im na vrelosti, skutočnosti a narušujú rodinnú jednotu. Kvety do obývačky? Žiarenie sa dá stlmiť umiestnením veľkých živých rastlín, ako sú kaktusy, opuncie alebo papradie. Na zneutralizovanie môžete použiť aj drahé kamene, ktoré majú schopnosť pohlcovať elektromagnetické žiarenie.

Osvetlenie obývačky

Zbavte sa tieňov v slabo osvetlených rohoch obývacej izby pomocou žiaroviek a zvážte prechod na energeticky úsporné žiarovky. Z hľadiska dekorovania interiéru sú zrkadlá skvelým doplnkom, pretože zväčšujú priestor a dodávajú jas, čo zvlášť dobrý trik do malej feng shui obývačky. Podľa princípov feng shui má veľa prirodzeného svetla vo všetkých smeroch veľký benefit a nevyhnutnosťou je použitie zrkadiel na odrážanie svetla do celej miestnosti.

Skúste ich zavesiť blízko okien, aby odrážali prirodzené svetlo. Umiestnite ich tak, aby ste videli odraz vonkajších priestorov, aby priniesli dovnútra viac krásy. Podľa feng shui zrkadlá zdvojnásobujú energiu všetkého, čo vidíte v ich odraze a zrkadlá sú aj vhodné dekorácie na stenu do obývačky. Vyhýbajte sa zaveseniu zrkadiel priamo oproti sebe a nezabudnite na ich čistotu.

4 kroky ako na feng shui v obývačke

Pozrime sa na 4 kroky ako zariadiť obývačku podľa feng shui

 1. Čistenie priestoru vďaka rastlinám

  Rastliny a kvety do obývačky hrajú dôležitú úlohu pri feng shui v každej obývačke, pretože dodávajú priestoru energiu životnej sily. Môžu tiež pomôcť vyčistiť vzduch a dodať miestnosti šmrnc jedinečnej textúry s listovými vzormi. 

 2. Zaoblené hrany

  Aj keď sa vám môžu páčiť pravé uhly a ostré rohy, v skutočnosti vám výrazne uberajú na pokoji. V terminológii feng shui sa drsné uhly nazývajú „jedové šípy“, čo znamená, že zameriavajú negatívnu energiu na konkrétny bod. Vyhýbajte sa preto rohom a radšej sa rozhodnite pre hladké zaoblené hrany.

 3. Umelecké diela

  Umelecké diela sú jedným zo spôsobov, ako do obývačky vniesť energiu. Ak chcete eliminovať negatívnu energiu, mali by ste sa vyhnúť maľbám zvierat, ako sú tigre, orly a podobne. Namiesto toho sú vhodné radšej kvety, ryby či vtáky.

 4. Feng shui aromaterapia

  Odporúčame používať prírodné éterické a kvalitné organické oleje. Vhodné sú levanduľa, jazmín, mäta, šalvia. Oleje môžete do priestoru rozptýliť cez difúzer, kadidlo alebo pomocou prírodných vegánskych sójových sviečok.

Výzdoba feng shui v obývačke

Organizácia a účel sú kľúčové faktory vyváženej miestnosti. Uistite sa, že váš dekor odráža ľahkosť a harmóniu. Nezabudnite ani na dôležitosť svetla pre vašu obývaciu izbu feng shui.

Dizajn obývačky – ak chcete cítiť energiu miestnosti, začleňte všetky prvky feng shui do samotného dizajnu obývačky. Zopakujeme, že medzi tieto prvky patrí oheň, voda, zem, kov a drevo.

Všeobecne platí, že vyvážený dom bude mať rovnomerne rozložené všetky tieto prvky po celom svojom priestore. Zaistite, aby vaša obývačka každý tento prvok určitým spôsobom vyzdvihovala. To môže znamenať jednoduché začlenenie samotných fyzických prvkov, ako napríklad stoličky s kovovými opierkami, črepníkových rastlín, drevenej lavice, dekoratívnej fontány a sviečky.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:


Bezplatná registrácia na serveri Westwing: Nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!