Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Tipy a inšpirácie ako si správne vybrať obrazy do obývačky

Umenie ľudí priťahuje odjakživa. Keď sa zadívame na obraz, jeho tvar a farby v našom mozgu stimulujú predstavivosť a následne aktivujú centrum logiky a myslenia. Pohľad na obraz v nás teda vyvolá celú škálu emócií a umožní nám ich bez obáv preskúmať. A to v nás vyvolá príjemný pocit. Obrazy spĺňajú čisto estetickú funkciu, prinášajú potešenie a inšpiráciu a vo vašom domove by preto nemali chýbať. Dnes vám poradíme, ako si vybrať obrazy do obývačky tak, aby čo najlepšie prispeli k vytvoreniu krásneho a atraktívneho domova.

Ako si správne vybrať obrazy do obývačky?

Tip #1

Plnia obrazy účel dekorácie na stenu do obývačky?

 • Obrazy na stenu nemajú praktickú funkciu, ako napríklad sedačka alebo konferenčný stolík.
 • Keď umiestnite starostlivo vybrané obrazy, v okamihu pozdvihnete jej úroveň na vyšší level.
 • Obrazy na stenu do obývačky pritom nemusia podliehať trendom, bezpochyby by však mali ladiť so štýlom miestnosti a odrážať vašu osobnosť.

Tip #2

 • Prvým krokom pri výbere obrazov do vašej obývačky je zmeranie priestoru, v ktorom sa budú obrazy na stenu vynímať. Príliš veľký obraz na malom priestore steny v obývačke opticky zmenší a príliš malý obraz na stene zanikne.
 • Začnite tým, že odmeráte celkovú šírku priestoru, ktorý máte k dispozícií.
 • Chystáte sa umiestniť obraz nad sedačku alebo iný kus nábytku? Ak áno, použite ako východiskový údaj šírku nábytku, nie celej steny. Obraz by však nemal byť širší ako 75% šírky nábytku.
 • Pokiaľ sa chystáte povesiť obraz nad krb, najlepšie bude vyzerať obraz v rovnakej šírke, ako je šírka otvoru ohniska.
 • Aby bol obraz vizuálne prepojený s nábytkom, poveste ho maximálne 25 centimetrov nad jeho povrch.
 • Čo sa týka samotného umiestnenia obrazu v priestore, z každej strany obrazu by ste mali zachovať voľný priestor o šírke troch osmín jeho celkovej šírky. Znie to príliš komplikovane? Pre ľahší výpočet vhodnej šírky obrazu jednoducho vynásobte dĺžku steny hodnotou 0.37.
 • Čo sa týka výšky, do akej obraz povesiť, stačí ak sa uistíte, že jeho stred je vo výške očí. Približne teda 170 centimetrov od podlahy.

Tip #3

Čo sa týka farebnej palety, obrazy na stenu do obývačky ponúkajú dve možnosti výberu.

 • Zvoliť si môžete buď obraz, ktorého dominantná farba je už v obývacej izbe zastúpená, alebo obraz zložený z úplne nových farieb.
 • Plynulý prechod medzi farbami stien, nábytku, doplnkov a obrazov priestor zjednotí a taktiež bude pôsobiť sofistikovaným dojmom.
 • Ak si zvolíte obraz s výraznými farbami, rátajte s tým, že sa tento kúsok stane dominantou obývacej izby a zatieni ostatný nábytok.
 • Pre lepšiu rovnováhu v izbe môžete zvoliť dva dominantné obrazy a umiestniť ich buď vedľa seba, alebo na príbuzné steny v obývačke.

Ktoré obrazy sa najviac hodia do vašej obývačky?

Existujú rôzne typy obrazov, ktoré sú vhodné do obývačky a dajú sa krásne kombinovať. Nižšie uvádzame typy a štýly rôznych obrazov a ako ich krásne kombinovať. Vyberte si nejaké z týchto obrazov aj do vašej obývačky.

1. Moderné obrazy do obývačky

 • Moderná obývačka a moderné obrazy sú charakteristické vyobrazením geometrických vzorov, nápisov a číslic.
 • Počítačové grafiky, atypické rámy a miešanie použitých štýlov a materiálov sú taktiež opakujúce sa prvky v modernom umení.
 • Moderné obrazy bývajú často zložené z menšieho počtu farieb, nepôsobia rušivo a vyniknú v minimalistickom, industriálnom a modernom domove.
 • Moderné obrazy väčšinou uprednostňujú ľudia s logickým myslením, ktorí majú radi vo veciach poriadok.

NÁŠ TIP: Umiestnite moderné obrazy buď na komodu alebo vytvorte asymetrickú galériu obrazov.

2. Abstraktné obrazy do obývačky

Bezpochyby najpodnetnejšími umeleckými dielami pre váš domov a štýlový dizajn obývačky sú abstraktné obrazy. Abstraktné obrazy prinesú do vašej obývacej izby dávku dynamiky, podnetnosti a okamžite pritiahnu pozornosť. Keďže bývajú zložené z početných farieb a sú otvorené individuálnym interpretáciám, najviac lichotia obývačke v bohémskom, glamour či art déco štýle.

NÁŠ TIP: Abstraktné umenie je často farebné, my vám odporúčame by som vám najprv zistiť, kam by obraz vo vašom priestore smeroval, a potom môžete skúsiť nájsť obraz, ktorého farba a tóny ladia s miestnosťou, v ktorej by bol

3. Ručne maľované obrazy do obývačky

Ručne maľované obrazy vnesú do miestnosti nádych ľudského tepla. Páči sa vám vidiecky štýl obývačky? Ručne maľované obrazy pôsobia uvoľneným a nespútaným dojmom a vyniknú v priestore zariadenom na štýl vidieckeho a prímorského domu, rovnako však aj v modernom a glamour priestore. Ručne maľované obrazy vypovedajú o priateľskej a otvorenej povahe majiteľov domu, ktorí majú radosť z každého nového dňa.

NÁŠ TIP: Ručne maľované obrazy vypovedajú o priateľskej a otvorenej povahe majiteľov domu, ktorí majú radosť z každého nového dňa. Ak si plánujete kúpiť veľký ručne maľovaný obraz na stenu do obývačky, buďte si istí, že zavesíte len jeden obraz, inak bude vaša stena preplnená a nebude to vyzerať vkusne.

4. Feng shui obrazy do obývačky

Ako zariadiť obývačku podľa feng shui? Feng shui je tradičná čínska filozofia, ktorá spája osud človeka s prostredím, v ktorom sa nachádza. Feng shui v doslovnom preklade znamená vietor a voda. Obrazy do obývačky vo feng shui štýle sú aj preto charakteristické realistickým vyobrazením prírody, zvierat a upokojujúcej postavy Budhu. Feng shui obrazy sa hodia do priestoru zariadenom na tento štýl a vypovedajú o vyrovnanej povahe svojho obyvateľa.

NÁŠ TIP: Podľa Feng Shui sú upokojujúce a zmyselné umelecké diela ideálne do spálne a aktívne a živé do vašej obývačky. Ak chcete získať viac informácií, môžete sa tiež pozrieť na našu mapu Feng Shui Bagua. Ak chcete získať úspech v kariére, umiestnite vaše obrazy na severné steny v obývačke.

5. Pop art obrazy

Umelecké hnutie pop art búralo rozdiely medzi umením a každodenným životom. Pop art obrazy vďaka tomu prinesú do vašej obývačky nádych nostalgie, hravosti a rebélie zároveň. Pop art obrazy zvyknú hýriť farbami, v okamihu pritiahnu pozornosť a vyvolajú úsmev na tvári. Obľubujú ich ľudia s atraktívnou povahou, ktorí stoja nohami pevne na zemi a neberú sa príliš vážne.

Vyberte si taký pop art obraz, ktorý vynikne vo vašej obývačke. Obraz môže byť kľudne veľký a jeho farby výrazné a živé.

Registrácia na našej stránke Westwing je bezplatná: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky a zľavy, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Westwing inšpirácie obrazov pre rok 2023

Westwing tím si pre vás vybral inšpirácie obľúbených obrazov v roku 2023. Inšpirujte sa našim výberom!

1. Rozpovedzte príbeh prostredníctvom fotografie

Áno, aj fotografie sú druhom umenia a v interiérovom dizajne majú svoje pevné zastúpenie. Povesením farebných alebo čiernobielych fotografií vašich blízkych alebo známych ľudí vnesiete do vašej obývačky život a dynamiku. Fotky prírody a zvierat zase prinesú harmóniu.

2. Príroda v podobe nespútanej džungle

Pohľad na prírodu a zelenú farbu pôsobí na ľudí upokojujúco. Možno obľubujete živé kvety, alebo vám, naopak, zeleň v obývačke chýba. Skvelým spôsobom, ako tento prírodný element v izbe zastúpiť je výber obrazov s témou rastlín, džungle a vyobrazením zvierat.

3. Inšpiratívny minimalizmus

Využívate svoju obývačku z časti aj ako domácu kanceláriu, prípadne vás pohľad na príliš detailné umenie ruší? Žiaden problém! Vyberte si digitálnu potlač s motívom hôr, jednoduchého skeču tváre alebo mapou vášho obľúbeného mesta. Čisté línie, minimalistický rám a jedno či dvoj farebné obrazy sú pre vás to pravé.

4. Eklektická nástenná galéria

Použiť rôzne obrazy do obývačky na vytvorenie nástennej galérie poteší hlavne milovníkov umenia a života, ktorí neustále hľadajú nové podnety. Nebojte sa kombinovať rôzne štýly umenia, od abstraktného po moderné, od malieb ľudského tela až po fotografie. Poveste obrazy do rôznej výšky, aby každý z nich vynikol v rámci celku, ale aj osamote.

5. Oddeľte svoj priestor nápismi

Pokiaľ je vaša obývačka s kuchyňou prepojená, nápisy na stenách vám vizuálne pomôžu oddeliť jednotlivé zóny v priestore. Obrazy a potlače s nápismi vyniknú v menších priestoroch a pomôžu ho vizuálne zorganizovať aj zjednotiť.

Páči sa vám škandinávska obývačka, rustikálna obývačka alebo žeby vintage obývačka? Vybrali ste si obrazy na stenu do obývačky, ktoré svojimi farbami ani štýlom do konceptu vašej obývacej izby nezapadajú? Nebojte sa, nemusíte kvôli nim meniť celý nábytok! V konečnom dôsledku by obrazy do obývačky mali tešiť hlavne vás a keď vás dané kúsky priťahujú, jednoznačne ich hrdo vystavte na obdiv.

Na záver by sme radi dodali, že hoci nie každý z nás je umelecký kritik, každý vieme v okamihu povedať, ktoré obrazy na stenu sa nám páčia, a ktoré už menej. Či už si preto vyberiete moderné obrazy, abstraktné obrazy, feng shui alebo ručne maľované obrazy do obývačky záleží len na vás. Pokiaľ obrazy na stenu umiestnite v priestore podľa našich dnešných rád, výsledok bude rozhodne stáť za to.