Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Steny v obývačke - 9 najlepších nápadov

Vyplniť prázdnu bielu stenu vo vašej obývačke môže byť pre mnohých skutočnou výzvou. Nemáme nič proti bielej stene, keďže sledujeme trendy a vieme, že biela zažíva skutočnú renesanciu. Radi by sme ponúkli možnosti, ako môžu vaše steny v obývačke doslova ožiť. Spravíme všetko preto, aby sme vám ponúkli dostatok inšpirácií, ako zvoliť farbu steny v obývačke, prípadne aký iný dekor zvoliť, aby ste sa v tejto izbe cítili ako v kráľovstve. Veríme, že vďaka našim tipom, budete pozerať len tak do steny s veľkou radosťou.

Ako zvoliť farbu steny v obývačke, aby ladili so štýlom bytu

Netreba hneď brať kladivo či pílku do rúk a celú stenu zbúrať. Nemusíte možno ani strhávať tapetu alebo volať na pomoc maliara. Všetko zvládnete aj sami. Na začiatok si stačí ujasniť, čo chcete dosiahnuť. Pozrite sa na niektoré z týchto nápadov na zmenu hoci len jednej steny v obývačke. 

Rozhodne odporúčame rešpektovať váš stýl bývania, v ktorom máte zariadený dom, byt alebo samotnú obývačku. Predpokladáme, že v tomto istom štýle by ste radi pokračovali. Ako zvoliť farby steny v obývačke, aby ladila s celkovým štýlom? Inšpirujte sa objektmi okolo seba. Sú nápadné alebo menej výrazné? Podľa toho zvolíte farbu alebo nástenné dekorácie. Ak ste fanúšikom sivých farieb, trendom na rok 2022 sú hravé pastelové farby a pre viac informácií si pozrite náš článok: Farba roka 2022. Aby farba dobre vynikla, treba následne vybrať vhodné osvetlenie obývačky. Základným pravidlom je, aby stena súladila s okolitým zariadením.

Steny v obývačke: naše jedinečné nápady

Aj minimalizmus v byte má svoje čaro, ale veľká prázdna stena vo vašej obývačke môže zapríčiniť, že zvyšok priestoru bude nudný. Máme dobrú správu pre tých, ktorí netušili, že existuje veľa spôsobov, ako zakomponovat’ dekorácie na stenu do obývačky. Je ich veľmi veľa a vyberú si aj tí najnáročnejší. 

Veľká maľba alebo fotografia je skvelým spôsobom, ako ozvláštniť stenu, spolu s ďalšími nápadmi, ktoré fungujú v akomkoľvek dizajnérskom štýle. Ak hľadáte nové spôsoby, ako zvoliť farbu steny v obývačke, radi vás inšpirujeme. 

Krásna tapeta v obývačke

Ak fandíte dekoratívnej tapete so vzorom maľby, rozhodli ste ste správne. Tapety na stenu do obývačky takisto ožili. Je to jasná voľba pre tých, ktorí sa rozhodli pre odvážnejšie kombinácie. Pohrajte sa s farbami, vzormi a materiálmi a vytvorte na stene dekoráciu, ktorá je zaujímavá a priťahuje pozornosť hostí. Svieža textúra, aj nápadné vzory dokážu oživiť steny v obývačke tak, že aj malá izba bude pôsobiť priestranne. Na stenu s tapetou odporúčame už len jednoduché a menej nápadné obrázky či čiernobiele fotografie. 

Murovaná stena v obývačke

Tehlové steny a moderné interiéry častokrát mnohí považujú za protiklad. Ale za ostatných pár rokov sme zaznamenali, že mnohí dizajnéri siahnu po krásnej tehlovej stene práve vtedy, keď potrebujú steny v obývačke okoreniť štipkou textúry, jedinečným charakterom a dodať im kvapku nadčasového charakteru. Pre niektorých sú odhalené tehlové steny v obývačke vyjadrením historickej minulosti a pre niektorých zvýrazňujú dizajn obývačky.

Vďaka murovanej stene dodáte obývačke eleganciu a osobnosť interiéru. Dekor sa dá aj napodobniť pomocou odrezkami z tehál. Existuje veľa možností z umelých tehál, ktoré vám umožňujú dokonale prispôsobiť váš priestor. Takisto môžete použiť aj tapetu z umelej tehly s 3D efektom.

Pruhy na stene v obývačke

Nemusíte cestovať po celom svete, aby ste si mohli dopriať netradičné kúsky. Mnohí si totiž donesú suveníry z ciest a nevedia, že ich môžu umiestniť aj na stenu. Dodajte svojmu domovu dovolenkový nádych. Modrobiele vertikálne prúžky v námorníckom štýle skvele doplnia napríklad horizontálnu policu z dreva, na ktorú položíte mušle, kamene či malú loď. Ak nad objekt police umiestníte bodové svietidlo, ľahko si poradíte s tým, aké osvetlenie steny v obývačke bude zvýrazňovať tú pravú dovolenkovú atmosféru. Pruhy zároveň predĺžia strop do výšky.

Ombré steny

Ombré úprava steny je dekoratívny farebný efekt, pri ktorom sa jedna farba pomaly rozpúšťa v druhej, čím sa vytvára zasnený sfarbený efekt, pretože pokrýva spektrum medzi dvoma farbami. Trik spočíva v príprave steny v obývačke predtým, ako začnete vytvárať ombré efekt. Akonáhle sú farby natreté na stene, rýchlo ich zmiešajte so suchou kefou skôr, ako zaschnú.

Napríklad pre jemný upokojujúci efekt môžete kombinovať bledý pastel so stredným odtieňom inej farby alebo zvoliť jeden odtieň farby, ktorý zmiešate s bielou. Ide o mierne pokročilú techniku pre vaše steny v obývačke, na ktorú ak si netrúfate sami, pokojne ju prenechajte odborníkom. Výsledok stojí rozhodne za to, keď sa podarí. 

5 nápadov na farbu stien v obývačke

Vaša obývačka je pravdepodobne najobľúbenejšou izbou v dome alebo byte, preto farby v nej by mali navodiť príjemné pocity. Aby ste sa uistili, že je to miesto, na ktoré sa skutočne tešíte, skúste si na moment zatvoriť oči a predstaviť si, aká farba vás skutočne upokojuje.

1. Modré steny v obývačke

Modrá je opäť hitom sezóny a bude kraľovať aj v roku 2022. Všetky jej odtiene od námorníckej, belasej či parížskej modrej navodzujú súvislosť s oblohou. Krásne sa dopĺňa s bielou aj žltou, čo spôsobuje, že sa mierne potlačí jej chladný efekt.

2. Neobvyklá kombinácia šedej a oranžovej na stene

Šedá pôsobí neutrálne a oranžová teplo a priateľsky. Ak inklinujete k oranžovým odtieňom, máte pravdepodobne dušu vizionára. Skúste, čo to spraví, keď namaľujete stenu na exotickú oranžovú a doplníte ju šedou sedačkou. 

3. Tmavá stena v obývačke

Jedna tmavá stena v obývačke spôsobí, že sa priestor rozšíri. Ak nemáte chuť veľmi experimentovať, zvoľte tón v tóne. Napríklad tri steny bledošedej farby a štvrtá tmavosivej farby. Efekt hĺbky a šírky sa zaručene dostaví.

4. Šedá obývačka

Ak ste sa rozhodli pre šedú obývačku, máte obrovskú výhodu, čo sa týka ďalších dekorácií. K šedej sa hodí totiž všetko. Je na vás, či sa lepšie cítite v chladnejších tónoch alebo by ste radi šedé zariadenie oživili. Môžete zvoliť prakticky akékoľvek farby a nezabudnite aj na osvetlenie steny v obývačke.

5. Usporiadanie svetlej obývačky

Na čistej bielej kráse nie je nič zlé. Iba jedna maličkosť by sa jej dala vytknúť – pôsobí príliš nekonečne. Škandinávska obývačka – ak máte radi severský štýl, vyskúšajte doňho vniesť jeden záchytný bod, napríklad tmavšiu stenu, prípadne jednu stenu obložiť drevom z preglejky či veľkým nástenným obrazom. Izba získa na hĺbke.

Ako zvoliť farbu steny v obývačke?

Ako zariadiť obývačku podľa farieb? Ak hľadáte novú farebnú kombináciu do obývačky, ktorá sa vám bude páčiť niekoľko nasledujúcich rokov, neponáhľajte sa. Je pravda, že neutrálne farby poskytujú priestor pre ďalšie doplnky do bytu. Dobre zvolené interiérové farby môžu vám, aj vašej rodine dodať množstvo nových emócií a podnetov. Rôzne farby môžu pôsobiť povznášajúco alebo upokojujúco a preto stojí sa nad nimi zamyslieť.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:


Bezplatná registrácia na našej stránke Westwing: Nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!