Edit Post Save draft Preview Publish Add title Kvety do obývačky - ktoré sú vhodné do vášho bytu?

Kvety do obývačky plnia nielen dekoratívnu funkciu, ale majú ešte omnoho viac výhod, o ktorých ste možno netušili. V obývačke trávi väčšina z vás podstatnú časť svojho času. Preto je dôležité, vytvoriť si príjemné a zdravé miesto na odpočinok a voľný čas s najbližšími. Dekorácie pomocou rastlín a kvetov si nevyžaduje príliš veľa investícií a správne zvolené kvety do obývačky dodajú domu život. S nimi bude do vášho domova prúdiť zdravá energia, znížia stres a dokonale harmonizujú celý váš priestor. 

Výhody kvetín v obývacej izbe: lepšia nálada a čistý vzduch

Je dokázané, že kvety a všetky živé rastliny znižujú stres, tlmia hluk, čistia vzduch, predchádzajú vzniku prachu. Okrem týchto benefitov šíria príjemnú vôňu a vyžarujú zdravú energiu. Napríklad podľa feng shui dokonca pohlcujú elektromagnetické žiarenie a premieňajú negatívnu energiu. Mnoho vedcov tvrdí, že kvety do obývačky majú pozitívny vplyv na celú domácnosť a údajne znižujú výskyt depresií a stresu. Ako zariadiť obývačku podľa feng shui? Odporúčame však zistiť si čo najviac informácií o druhoch kvetov, ktoré si do vašej obývačky vyberiete. Každopádne živé kvety vám zaručene zdvihnú náladu a upokoja namáhanú myseľ. 

Mnoho vedcov tvrdí, že kvety do obývačky majú pozitívny vplyv na celú domácnosť a údajne znižujú výskyt depresií a stresu

Ako vybrať vhodné kvety do obývačky, aby sa nielen hodili do interiéru, ale plnili aj svoj účel? 

Spôsob starostlivosti, množstvo svetla a miesto, kam ich umiestniť čo najlepšie, sú otázky, ktoré sú pri každej izbovej rastline individuálne. Nie všetky rastliny sú vhodné ako kvety do obývačky, alebo to nie sú izbové rastliny, prípadne vydávajú špeciálnu arómu, ktorá nie je vhodná pre odpočinok a mohla by pôsobiť rušivo. Určite sa riaďte aj tým, čo sa vám páči. 

Rastliny v kvetináčoch do obývačky

Krásu živých kvetov vo vašom interiéri dokáže sotva niečo nahradiť. Štýlové zariadenie a originálne nápady potrebujú oživiť. 

 Izbové rastliny v kvetináči

Izbové rastliny v kvetináči

Hyacinty a mini ruže sú pravdepodobne najobľúbenejšie a najpopulárnejšie kvety do obývačky. Je na to hneď jeden pádny dôvod. Pretože ich nájdete takmer kdekoľvek a vyzerajú skvele s takmer každým štýlom, v ktorom si zariadite obývačku. Nielenže poskytujú krásnu scenériu, ale tiež vytvárajú dojem, že vyzerajú sladko a ešte aj sladko voňajú.

Kvetináče na parapetnej doske

Kvetináče na parapetnej doske

Konferenčný stolík v každej obývačke nevyhnutne potrebuje krásu kvetov a okenná parapeta či komoda pekný kvet v kvetináči. Kvety do obývačky dotvoria tú správnu útulnú atmosféru a dodajú pocit, že sa o domácnosť niekto stará. Presné pravidlá, kam umiestniť kvety, prakticky neexistujú. No mali by ste mať pocit, akoby tam odvždy patrili.

Veľké izbové rastliny na podlahu

Veľké izbové rastliny na podlahu

Veľké kvety sa môžu ukladať rovno na podlahu buď v kvetináči alebo vo veľkej majestátnej váze. Nádoba by však mala siahať aspoň do výšky kolien, aby sa v izbe úplne nestratila. Ideálne na to sú palmy a exotické rastliny, ktoré majú bohaté listy a zaplnia veľa miesta. Preto sa hodia do väčších izieb.

Závesné kvetináče

Závesné kvetináče

Ak sa vám už zunovali kvety na parapete, zmeňte miesto. Kvety su vhodné aj ako dekorácie na stenu do obývačky. Vytvorte si zelenú oázu a vaša stena ožije. Dá sa ňou dokonca rafinovane oddeliť priestor namiesto klasickej steny či paravanu. Mnohé majú samozavlažovacie systémy a sú vyrobené z prírodných aj syntetických materiálov.

Kvety do vázy

Občas aj malý detail spraví priestor výnimočným. Dizajn obývačky je koniec koncov o detailoch, napríklad aj o tej správnej váze.

Ako si vybrať vázu na kvety?

 • Bielymi vázami nikdy nič nepokazíte. Môžete zostaviť rôzne farebné kombinácie a ľahko sa spárujú so všetkým, čo máte v miestnosti. Kvety vo váze vyčarujú pocit čistoty.
 • Jeden kvet vsadený do hranatej čiernej vázy prináša elegantnému a čistému usporiadaniu na stole sviežu farbu. Skúste dať svoj obľúbený kvet vo váze na konferenčný stolík.
 • Dodajte svojmu domovu útulný vzhľad tým, že pridáte nádherné žlté kvety. V tomto aranžmáne použite kombináciu bielej a béžovej farby a pridajte žlté kvety do veľkej mramorovej vázy,
 • Máte radi vidiecky štýl obývačky? Ak zvolíte masívnu kamennú vázu a vložíte do nej kvety bez zelených listov, dosiahnete vynikajúci efekt, že celé usporiadanie pôsobí viac vidiecky a rustikálne. Suché maky či prúty sú to pravé.
 • Ak zvolíte fialovú farbu, navodíte pocit uvoľnenia a naopak ak dáte dokopy kyticu žltých a bielych kvetov v rôznych veľkostiach do bielej keramickej vázy, navodíte pocit aktivity.

Najmodernejšie kvety do obývačky

Obývačka je centrom domu aj bytu. Ak chcete mať dobrý pocit, doplňte obývačku vázami a kvetmi, aby pôsobila čo najpríjemnejšie. 

Boho sloboda

Boho kvety do obývačky

Ak chcete svojej domácnosti dopriať žiarivú atmosféru, usporiadanie boho kvetinového aranžmánu môže priniesť sladkú vôňu tohto výstredného štýlu. Všetko, čo potrebujete, sú pestrofarebné kvety umiestnené v košíku alebo v okázalej váze, aby ste dosiahli efekt veľkoleposti. Kvety sa môžu ladiť do žltých odtieňov, ako sú ruže a tulipány, alebo pridať odtiene purpurovo sfarbených ruží a ružových georgín. Doprajte stolu viac akcie rozmiestnením malých kytíc v rovnakej farbe.

Moderné dekorácie na stenu do obývačky

Nemáte pocit, že vašej obývačke k dokonalosti chýba predsa len nejaký malý detail? Možno je to práve dekorácia na stenu. Moderná obývačka a rôzne vence a aplikácie z kvetov môžu vašu stenu oživiť. Ak neholdujte živým kvetom, zvoľte motív prírody. Materiál pre takéto dekorácie je skutočne bez hraníc. Aplikácie z kovu, dreva, papiera či rafinovane spracovaného plastu sa stanú skutočnou ozdobou na vašej prázdnej stene.

Glamour dekorácia na stenu

Glamour dekorácia na stenu v obývačke

Jedinečnosť, vznešenosť a nápaditosť. Do istej miery ide aj o kúsok umenia. Zamyslite sa, čo vo vás vyvoláva emócie. Týmto smerom by ste sa mali uberať pri výbere glamour kúsku na stenu. Možno radi cestujete do vzdialených krajín alebo sa vám páči spojenie s prírodou. Noblesa a krása sú typickými prívlastkami pre tento štýl. Ak ste jeho fanúšikmi, vo vašej obývačke by nemala chýbať fialová, ružová a zlatá farba.

Starostlivosť o kvety v obývačke

Starostlivosť o kvety v obývačke

Ak už ste sa rozhodli pre živé dekorácie, mali by ste mať na pamäti, že o všetko živé sa treba postarať. Iste by vás nepotešil pohľad na vädnúcu fuksiu či vysušené poľné kvety v dizajnovej váze od miestneho umelca. 

 1. Umiestnenie

  Osvetlenie obývačky je síce dôležité, ale každá rastlina chce svoje. Jedna miluje zimu a chládok, iná zas teplo a slnko. Určite však potrebujú dostatok miesta na rast. Treba preto zvážiť nielen estetický kvetináč, ale aj jeho vlastnosti, ktoré by mali korešpondovať s povahou danej rastliny. Ak si nie ste istí, či ste kvet správne umiestnili, prípadne ste ho dostali darom bez návodu, poraďte sa u predajcu kvetov či v záhradkárstve. 

 2. Polievanie

  Opäť jedna z kľúčových tém. Zalievajte rastliny, až kým voda nevytečie z odtokových otvorov. Takto viete, že pôda dostáva vlhkosť až na dno. Polievajte pôdu, nie listy a kvety. Navlhnutie listov môže viesť k plesňovým ochoreniam a niekedy k vzniku škvŕn na listoch. Ak je povrch pôdy vlhký, pravdepodobne nemusíte polievať ďalej. Vädnutie je samoochranný mechanizmus, ktorý zabraňuje príliš veľkej strate vlhkosti z koreňovej oblasti. Počkajte a uvidíte, či sa rastliny po západe slnka zdvihnú.

 3. Presádzanie

  Zvykne sa robiť na jar. Vyberte rastlinu z nádoby. Asi hodinu predtým ju poriadne zalejte. Nikdy nevyťahujte rastlinu nasilu. Ak je uviaznutá, uvoľnite ju klepnutím po stranách črepníku alebo nádoby, v ktorej je kvet umiestnený. Zoberte novú pôdu a rastlinu položte na vrch zmesi. Opatrne zasypte malou hrsťou pôdy. Jemne potľapkajte, aby ste odstránili vzduchové bubliny. Zalejte. Týmto sa usadia korene. 

V dizajne sa minimálne úsilie môže rovnať maximálnemu efektu. Platí to aj pre kvety do obývačky. Niekedy najjednoduchšie riešenie prináša tie najlepšie výsledky. 

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:


Registrácia na serveri Westwing je bezplatná: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!