Dizajn obývačky - štýlové inšpirácie pre Vaše bývanie

Dizajn obývačky upúta každého už od prvého okamihu. Preto by ste mali zvážiť, aké zariadenie obývačky zvolíte. Dizajnový nábytok do obývačky nie je len otázkou konkrétneho štýlu, ale aj celkového pocitu, ktorý z neho máte. Prepracovaný interiér a zariadenie obývačky by mali byť v súlade s tlkotom srdca celej vašej rodiny. Správna rovnováha medzi útulnosťou, moderným štýlom a istou dávkou umenia tvorí celkový moderný dizajn obývačky. V ňom sa spája funkčnosť, ako aj krása. Inšpirujte sa našimi nápadmi, ako vytvoriť vlastný originálny dizajn obývačky plný štýlového nábytku, jedinečných doplnkov a farebných akcentov.

Dizajn obývačky – základy

Miestom, kde sa všetci stretneme, smejeme a hráme, je nepochybne obývačka. Premýšľajte o najdôležitejších prvkoch, ktoré chcete aplikovať do vašej obývačky. Malo by to byť nápadné stropné svietidlo alebo by mala všetka pozornosť smerovať na sedačku? Návrh obývačky je u každého iný. Ako každý projekt, aj tento treba začať pekne po poriadku.

Zariadenie obývačky nie je krokom číslo jeden. Mal by mu predchádzať plán a množstvo navnímaných inšpirácií, ktoré sa dajú nájsť na internete či v magazínoch. Vypíšte si ich, odkladajte a až potom hľadajte dizajnový nábytok do obývačky. Takto sa uistíte, že všetky vybrané elementy navzájom ladia a vytvárajú zaujímavý celok.

Dizajnové ikony

Celý svet sa riadi aktuálnymi trendami. Slávni dizajnéri vyvinuli kúsky, ktoré sa dodnes v istých podobách stále opakujú. Pozrite si naše stálice, ktoré definujú moderný dizajn obývačky.

Pohovka Togo

V roku 1973 Francúz Michel Ducaroy navrhol sedačku, ktorá spôsobila doslova revolúciu v interiérovom dizajne s novými technikami a materiálmi. Pohovka Togo zmenila spôsob relaxu a vniesla do interiéru viac slobody. Je vyrobená z peny, vyznačuje sa nízkou polohou sedadla a zvrásnenou textúrou. Vyzerá trochu ako vankúš a ľahko sa aplikuje do rôznych interiérov.

Kreslo “Butterfly”

Kreslo Butterfly bolo vyrobené v roku už v roku 1938 v Buenos Aires podľa vzoru existujúceho, podobne vyzerajúceho modelu. Je originálne a nesmierne pohodlné. Pomerne rýchlo sa stalo obľúbeným kreslom mnohých umelcov.

Kreslo “Wassily”

Navrhli ho v roku 1925. Autorom je Marcel Breuer. Inšpiráciou pre jeho vznik bol rám bicykla. Kreslo je celé vyrobené z kovových tyčiek a koženého sedadla, ktoré vyzerá ako zavesené vo vzduchu. Spája v sebe umenie a industriálny aspekt. 

Lampa Arco

Nepochybná ikona medzi svietidlami, ktorú v roku 1962 navrhli bratia Achille & Pier Giacomo Castiglioni. Dodnes zaujme mnohých práve svojim tvarom a dojmom ľahkosti. Vyznačuje sa pevnou mramorovou základňou a jemným hliníkovým oblúkom.

Registrácia na serveri Westwing je bezplatná: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky do obývačky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Dizajnový nábytok –  inšpirácie do obývačky

Dizajnový nábytok do obývačky môže pre niekoho znamenať monochromatické vyjadrenie, ale aj pastelové akcenty. Či už ste sa rozhodli pre jednu alebo druhú verziu, vedzte, že pokaziť veľa nemôžete, ak zvolíte srdcu blízky štýl. Je to presne ten dizajn obývačky, v ktorom sa cítite príjemne.


Od materiálu cez zariadenie až po osvetlenie obývačky sa trendy v interiérovom dizajne hýbu úžasným tempom. Súčasné trendy a postupy, ktoré budú pravdepodobne populárne aj po nadchádzajúce roky, hovoria jasnou rečou. Dizajn kráča do budúcnosti. Niektorí moderní dizajnéri uplatňujú odvážny prístup, ale zároveň rešpektujú prítomnosť tradičných prvkov.

Moderný dizajn obývačky

Vytvoriť moderný dizajn obývačky pomocou farieb, doplnkov a nábytku nemusí byť žiaden veľký kumšt. Moderná obývačka a umenie nie je dokonca v interiéroch ani striktne definované, takže sa odvážnych prvkov ani nemusíte báť. Ak sa vám páči industriálny dizajnový nábytok do obývačky, stolík na kolieskach môže byť to pravé.

Návrh obývačky v modernom štýle môže zahŕňať aj pastelové dekorácie. Zariadenie obývačky môžete doplniť aj pomocou viacfarebného koberca. Ak vám vyhovuje biela a šedá, s týmito dvoma farbami ľahko dosiahnete moderný dizajn obývačky.

Dizajnové dekorácie

Tu sa fantázii skutočne medze nekladú. Príjemný dojem môžete docieliť nápaditými dekoráciami, ktoré budú doslova lákať hostí, aby vstúpili ďalej. Stačí na konferenčný stôl postaviť štýlovú retro dekantačnú nádobu na víno alebo ručne odliaty medený svietnik.

Dekorácie na stenu do obývačky v podobe obrazu, zrkadla, makramé, alebo nástenných hodín nielenže dodajú vašej obývačke charakter, ale taktiež zmenia celkovú dynamiku priestoru. Ak neviete, kam s veľkými nástennými hodinami, môžete z nich spraviť ústredný motív na veľkej prázdnej stene.

A čo jednofarebná sedačka? Dodajte jej zopár vzorovaných vankúšov alebo položte pred ňu na zem malý koberec s geometrickými tvarmi. Aký koberec je vhodný do obývačky? Vyberte si ten, ktorý dodá osobitný štýl do vašej obývačky. Dizajn obývačky môže doladiť aj vintage fotografia, ktorá rozpráva príbeh.

Dizajnové osvetlenie

Ak chcete vyčarovať v priestore sofistikovaný dojem, zamerajte sa na svietidlá a osvetlenie obývačky. Svoje spraví napríklad stropný luster, či drevený obklad na stene osvetlený LED diódami, ktoré menia farbu podľa vašej nálady. Použite odtiene bielej, tyrkysovej a zlatej farby, akoby ste sa ocitli na gréckom ostrove. Predstavte si, že ste na dovolenke a nad vami sa v takomto interiéri skláňa veľká dizajnová oblúková lampa, akoby vyrastala z podlahy. Hneď máte lepšiu náladu.

Ako vybrať správne osvetlenie do obývačky

Vhodné svietidlá do dizajnovej obývačky by mali vydávať príjemné svetlo a byť aj zároveň zaujímavým dekoratívnym prvkom. Na výber máte z množstva štýlových podlahových aj stropných svietidiel, ktoré sú samy o sebe skutočnými umeleckými dielami. Vždy však treba myslieť na veľkosť a účel izby, do ktorej osvetlenie vyberáte. Rešpektujte aj štýl, v ktorom sa nesie celkový dizajn obývačky. Svetlá totiž podčiarknu krásu interiéru. 

Ušľachtilé materiály a štipka farby

Luxusná obývačka vašich predstáv nemusí byť iba snom. Ušľachtilé materiály dodávajú obývačke noblesu. Sú potravou pre dizajn a mnohé z nich urobia z izby pravé kráľovstvo. Premenia priestor na luxusné miesto, ktoré zvýrazní nielen krásu zariadenia obývačky, ale dodajú aj istý punc. Tajomné tóny, ktoré vyžarujú vzácne kovy, kamene či sklo, sa nedajú nahradiť napodobeninami.

Ak inklinujete k výnimočným prevedeniam, tieto materiály sú presne pre vás. Leštený nikel, nerezová oceľ či zlato už nie sú raritou. Jediné, na čo si pri nich treba dať pozor, je striedmosť. Doplňte ich tlmenými farbami, keďže sami o sebe sú nápadným prvkom.

Efektívne využívanie farieb patrí k vytváraniu celkového dojmu a je vysoko subjektívne. Dôkladným výberom farebných kombinácií môžete ovplyvniť nielen seba, ale aj vaše okolie. Farby určujú, aká bude vaša nálada, ale aj ako vám bude chutiť. Psychológia farieb je skutočnou vedou, ktorú ak správne a premyslene uplatníte do vášho domu alebo bytu, môžete ňou mnohé dosiahnuť. Celý interiér buď ožije alebo zanikne.

Pri farbách neplatí však záväzné pravidlo a už vôbec nie na všetko. Najlepšie fungujú tie farby, ktoré si vyberiete intuitívne. Farby formujú postoj človeka a pomocou nich viete vašu obývačku premeniť na čarovné miesto. 

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:


Registrácia na serveri Westwing je bezplatná: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!