Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Dekorácie na stenu do obývačky: 12 jedinečných nápadov

Keby sme interiérový dizajn prirovnali k obliekaniu sa, tak nábytok by boli šaty a dekorácie na stenu do obývačky by boli šperkami. Správne zvolená veľkosť, štýl a rozmiestnenie nábytku v obývačke z nej robí funkčný priestor. Ale individuálny charakter jej dodajú až precízne zvolené nástenné dekorácie. Nástenné dekorácie dodajú vašej obývačke tretí rozmer, lebo okrem šírky a hĺbky pritiahnu zrak aj na výšku vašej miestnosti. Izba tak bude pôsobiť ucelenejšie. Dnes vám preto predstavíme 12 moderných nápadov, ktorými pretvoríte vašu obývačku na skutočné srdce domu.

Nástenné dekorácie alebo prázdne steny?

Obývačka je stredobodom rodinného a spoločenského diania. Mala by preto čo najlepšie odrážať vašu osobnosť, vkus a záujmy. Výber správnych nástenných dekorácií vám pomôže dotvoriť váš priestor tak, aby sa vo vašej obývačke vaša rodina a priatelia cítili príjemne.

Steny častokrát bývajú pri zariaďovaní našich domovov prehliadané. A to je veľká škoda. Moderná obývačka a jej dekorácie na stenu do obývačky v podobe obrazu, zrkadla, makramé, alebo nástenných hodín nielenže dodajú vašej obývačke charakter, ale taktiež zmenia celkovú dynamiku priestoru. Vhodne zvolenými nástennými dekoráciami dokážete izbu dokonca opticky zväčšiť, alebo ju, naopak, zútulniť.

Moderné dekorácie na stenu môžu byť skvelým doplnkom k dominantnému štýlu interiéru bez toho, aby ho ohromili.

Karolina, dizajnérka vo Westwing

Ako si však zvoliť tie najvhodnejšie nástenné dekorácie pre váš priestor? Jednoznačne by mali byť v súlade so štýlom izby a do úvahy by ste mali brať aj farebnú paletu priestoru. Profesionálni dizajnéri nenechávajú pri svojej práci nič na náhodu. Aj prázdna stena má vlastnú výpovednú hodnotu, pokiaľ vyzerá ako zámer a nie ako nedbanlivosť. V tomto prípade vám pomôžu tapety na stenu do obývačky a dekoračné lišty, aby aj stena bez dekorácií zapôsobila.

Dekorácie na stenu do obývačky: Inšpirácie do obývačky

Nástenná galéria

Nástenná galéria

Nástenná galéria vytvorená z rodinných fotografií zútulní vašu obývaciu izbu a vypovie o srdečnosti a úprimnosti jej majiteľov. Detaily na fotografiách najlepšie vyniknú v kombinácií s abstraktným umením, nebojte sa ich preto kombinovať.

Náš tip: Použite nástennú galériu na vyrovnanie dynamiky vo vašej obývačke. Ak máte symetricky rozmiestnený nábytok a pohovku v strede miestnosti, poveste svoje obrazy do obývačky nerovnomerne a skombinujte rôzne veľkosti rámov. Pokiaľ je vaša obývačka menšia, poveste obrazy zarovno priamo nad vašu sedačku. Tým vytvoríte optickú ilúziu symetrie a spravíte zo sedačky ústredný bod vašej obývačky.

Dekoratívne zrkadlá

Dekoratívne zrkadlá

Dekoratívne zrkadlo je moderný a nadčasový interiérový doplnok s úžasnou funkciou presvetlenia a zväčšenia miestnosti. Aby zrkadlo čo najlepšie plnilo svoju funkciu umiestnite ho v priestore tak, aby odrážalo denné svetlo alebo výhľad do záhrady.

Náš tip: Pokiaľ máte vo svojej obývacej izbe miesto len na jedno dekoratívne zrkadlo, zvoľte oválny tvar. Oválny tvar je esteticky zaujímavejší ako rovné línie a vnesie do vášho priestoru eleganciu a vytvorí nádherný dizajn obývačky.

Makramé Boho

Makramé Boho

Makramé je technika zväzovania šnúrok za účelom vytvorenia ozdobnej závesnej dekorácie. Makramé sú v poslednom roku stúpajúcim trendom v dekorovaní stien. Makramé je vynikajúci spôsob, ako do vašej izby priniesť prírodný element a štruktúru. Makramé sa vyrába ručne, preto pohľad naň vo vašej izbe podnieti tvorivosť a hravosť. Čím objemnejšie makramé si zvolíte, tým viac tepla z neho bude vyžarovať.

Náš tip: makramé je tradičná ozdoba, nebojte sa však zvoliť netradičné farebné kombinácie, ktoré jej dodávajú nádych modernosti a aktuálnosti.

Závesná polica

Závesná polica

Závesná polica je ideálnym riešením pre menšie obývačky, pretože vám okrem dekoratívnej funkcie poskytuje aj tak vzácny úložný priestor. Aby však poličky vyzerali zaujímavo a nie ako odkladacie miesto, kombinujte pri ich dekorovaní predmety rôznej veľkosti, výšky a z rôznorodých materiálov. Nezabudnite ani na kvety do obývačky, dekoračnú sviečku alebo fotografiu.

Náš tip: závesné police v obývačke poveste do nižšej alebo vyššej roviny, ako je okolitý nábytok. Izbu tak opticky prevzdušníte.

Hodiny a kovové ozdoby

Hodiny a kovové ozdoby

Nástenné hodiny boli v minulosti neodmysliteľnou súčasťou každej izby, dnes plnia viac dekoratívnu ako praktickú funkciu. V modernom svete sme si totižto rýchlo zvykli sledovať čas na displejoch našich mobilných telefónov. Umiestnením nástenných hodín do obývacej izby ju preto obrazne prenesiete naspäť do časov, kedy rodina a priatelia trávili viac času pospolu.

Náš tip: nástenné hodiny a kovové ozdoby v obývacej izbe odrážajú zámožný a vyberaný štýl majiteľov domu a ich vzťah k trvalým hodnotám, akými sú rodina a priatelia. Vyberte si doplnky z pravého kovu, aby vaše dekorácie nepôsobili gýčovo.

Slamené vejáre

Slamené vejáre

Netradičnou a zároveň modernou dekoráciou pre vašu obývačku sú slamené vejáre. Uistite sa, že pre tento nevšedný kúsok máte na svojej stene dostatok miesta, aby jeho detaily mohli vaši návštevníci nerušene obdivovať. Efektné bude aj zvolenie dvoch menších vejárov.

Náš tip: Polootvorený vejár prinesie do vášho domova nádych orientu a mystiky. Vejáre v tvare listu vašu fantáziu zase prenesú do srdca džungle. Nech už si zvolíte akýkoľvek typ slameného vejára, jeho exotický pôvod zapôsobí na váš interiér ako závan čerstvého vetra.

Metamorfóza stien v obývačke

Tapety a ďalšie nástenné dekorácie v obývačke

Tapety na stenu do obývačky , nástenná maľba alebo umiestnenie dekoratívnych líšt na inak prázdnu stenu dodajú vašej izbe šmrnc, farbu a istú dávku dramatickosti. Takto ozdobená stena svedčí o modernosti majiteľky bytu, ktorá kráča s dobou, nebojí sa nových výziev a vždy zanechá v ostatných silný dojem.

Aký vzor tapety zvoliť?

Pokiaľ sa rozhodnete tapetou zvýrazniť len jednu stenu v obývacej izbe, vyhnite sa neutrálnym farbám a malým vzorom. Vyberte si výraznú farbu a väčší vzor, ktoré spoločne izbe dodajú hĺbku a charakter. Kvalitná tapeta, ktorá pokryje celú výšku steny je investícia, ktorá bude váš priestor obohacovať roky.

Ako zladiť dekorácie na stenu do obývačky so štýlom interiéru?

Boho sloboda

Boho sloboda

V obývacej izbe zariadenej na bohémsky štýl prevládajú teplé odtiene, dekorácie v nej sú vyrobené z prírodných materiálov a pôsobia ako suveníry zozbierané na ďalekých cestách. Boho makramé, slamený vejár, medené kovové dekorácie, okrúhle zrkadlo v zlatom alebo ružovom kovovom ráme a závesné police so sviečkami a množstvom kvetín lichotia obývačke v štýle Boho.

Moderné dekorácie na stenu do obývačky

Moderné dekorácie na stenu do obývačky

Moderné dekorácie na stenu do obývačky sú charakterizované čistými líniami a hladkým dizajnom. Do tejto kategórie spadajú zrkadlá v striebornom alebo čiernom ráme, úhľadne usporiadaná nástenná galéria alebo nástenné hodiny. Veľmi moderné je aj vytvorenie fokálnej steny vo výraznej farbe za pomoci tapety.

Glamour dekorácia na stenu

Glamour dekorácia na stenu

Obývacie izby v štýle glamour sú väčšinou zostavené z nábytku a farieb v príbuznom svetlom tóne. Dekorácie v nej preto hrajú prím a nástenné dekorácie sú nevyhnutné na dotvorenie priestoru. S glamour štýlom sa spájajú naleštené povrchy a zlatá farba, všetko žiarivé a odrážajúce svetlo tu má svoje miesto. Pri dotváraní obývacej izby v štýle glamour určite nezabudnite na veľké zrkadlo a závesné kovové dekorácie akými sú napríklad svietniky. V tejto obývačke najviac vyniknú aj dekoratívne lišty a závesné poličky.

Nech už je váš štýl akýkoľvek, dekorácie na stenu do obývačky by si v ňom jednoznačne mali nájsť svoje miesto. Ak budete sledovať naše ďalšie inšpirácie do obývačky a ak sa budete pri výbere moderných dekorácií na stenu do obývačky držať našich rád, určite docielite želaný výsledok!

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:


Westwing vám ponúka bezplatnú registráciu, nenechajte si preto ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!