Bezplatné vrátenie
100 dní na vrátenie
Ako zariadiť obývačku vašich snov - 10 tipov

Radi sa s vami podelíme o originálne nápady, ako zariadiť obývačku na očarujúce miesto vášho bytu. Vaše návštevy nebudú chcieť odísť a vy sa budete cítiť ako v oáze. Zariadenie obývačky v menšom priestore môže byť skutočnou výzvou. Je však už dobre známe, že mnoho užitočných tipov môžete uplatniť aj v malom byte. Stačí, aby ste dodržali niekoľko princípov a dosiahnete výsledok, po ktorom túžite. Nikdy nepodceňujte kontaktný bod v danom priestore alebo svetelné podmienky. Zvyšok vám už napovie intuícia. 

Zariadenie obývačky je o pocite domova

Domov rozhodne nie sú len štyri steny. Doma sa chcete cítiť pohodlne a útulne. Keď zavriete oči, s ľahkosťou by ste sa mali preniesť na vaše obľúbené dovolenkové miesto alebo k teplému kozubu. Zariadenie obývačky môžete vďaka vhodným interiérovým doplnkom premeniť na stredobod bytu alebo domu, ktorý si obľúbi každý člen vašej rodiny.

10 tipov ako zariadiť obývačku v byte

Vyhovuje vám vidiecky štýl obývačky, moderná obývačka, vintage obývačka alebo francúzska klasika? Preferujete svetlé tóny alebo skôr tie tmavšie? V každej farbe dokáže vaša obývačka vyniknúť, získať hĺbku a podmaniť si vás i okolie. Mala by vždy ladiť s vašou osobnosťou a vašimi očakávania od daného priestoru. Pozrime sa, ako si zariadiť obývačku v byte nasledujúcimi spôsobmi. 

Znovuobjavte čaro bielej 

Zariadenie obývačky v bielej? Skúste si na malý moment predstaviť túto farbu. Nie tú nudnú bielu, ktorú ste pred rokmi pretierali na pastelovú. Severskú bielu, elegantnú, sexi štýlovú, večne mladú bielu, ktorá symbolizuje čistotu a nesmrteľnosť klasiky. Prečo ste ju zavrhli hneď od začiatku? Biela patrí do vašej obývačky. S malou dávkou farieb si ju opäť obľúbite.

Zamilujte si textílie

Pokiaľ netrpíte alergiami vy alebo vaši blízki, nebráňte sa im ani v obývačke. Štýlová deka, jemný zamatový gauč či kreslo z moderného semišu sú hitom ostatných rokov. Zariskujte a dovoľte si cítiť sa útulne. Textílie pôsobia mimoriadne hrejivo a zaznamenávajú veľký comeback a môžu vám pomôcť ako zariadiť obývačku v byte.

Ako zariadiť obývačku: pridajte farebný akcent

Ak ste sa pustili do farieb striedmo, máte jedinečnú príležitosť na extrémny farebný detail. Zladili ste obývačku do béžových odtieňov a pýta si upriamiť pozornosť na niečo extra? Smelo do toho! Doprajte jej odvážnu farbu v podobe žltého kresla či červenej komody. Prečo nie? Život je príliš krátky na to, aby ste nemohli mať hoci aj okázalý krištáľový luster a tak si spestrili osvetlenie obývačky.

Oživte priestor rastlinami

Kde je život, tam je láska. Na výber máte z množstva nenáročných druhov, ktoré dodajú vášmu domovu esprit. Možno ste ani nevedeli, že sa o kvety do obývačky dokážete postarať, kým ste nenašli tie pravé. Flóra v byte dodáva pocit, že to u vás doslova žije. A zelená farba aj podľa vedcov upokojuje myseľ a unavené oči.

Otvorte priestor a prepájajte

Ak je to čo len trochu možné, zväčšite priestor spojením zdanlivo oddelených častí. Ako zariadiť malú obývačku? Chce to väčšiu rekonštrukciu? Čo ak stačí odstrániť iba jednu priečku, ktorá nie je nosná, medzi halou a obývačkou? Chodby často tvoria prázdne miesto a dajú sa využiť omnoho efektívnejšie. Prepojte čokoľvek, hoci len opticky, možno posuňte nábytok alebo vyberte dvere z pántov a nahraďte ich vzduchoprázdnom. 

Zvoľte dokonalú pohovku

Kožená či z látky, malá či rohová, záleží na nej. Bola, je a vždy bude centrom pozornosti. Dajte si záležať, aby ste ju vybrali správne. Neponáhľajte sa. Zvážte, aký účel bude plniť. Zohľadnite fakty, či napríklad plánujete deti, prípadne ich už máte, či je súčasťou rodiny aj domáci miláčik. Premyslite si, či k vám chodia návštevy aj s prespaním alebo slúži len vám. Premyslite si to.

Vdýchnite podlahe život

Aký koberec je vhodný do obývačky? Možno nechcete o koberci ani počuť. Možno sa vám ježia vlasy pri pomyslení na starostlivosť o podlahu. Ale vedeli ste, že podlaha a svetlo je to prvé, čo človek vníma, keď vojde niekam na návštevu? Predstavte si ten príjemný pocit, keď vykročíte z gauča a položíte bosé nohy na mäkký mach. Aké to je?

Vylaďte okenné závesy

Ako vybrať závesy do obývačky? Ak sú správne nadekorované, visia od vrchu až po zem, dokážu urobiť malé zázraky. Vaša obývačka narastie do výšky, bude sa zdať, že máte štvormetrové stropy. Závesy navodia impozantný dojem, hoci investícia do nich je niekedy skutočne minimálna. Pozor však na starostlivosť, istú dávku pozornosti si rozhodne budú pýtať, aby vyzerali stále fresh.

Experimentujte s materiálom

Či už zvolíte tradičný dekor v hravých farbách alebo pôjdete do odvážnejších kúskov, nebojte sa malých experimentov. Luxusná obývačka vašich predstáv – moderné, nadčasové, dramatické, čokoľvek, čo vás nadchne a spôsobí chvenie, je ten správny smer. Kovové akcenty, mosadzné prvky, či ratan, všetko je dovolené, lebo je to vaše a pre vás.

Hrajte sa s priestorom

Skúsili ste vymeniť miestnosti? Obývačka s kuchyňou – ak si predstavíte, že prehodíte kuchyňu s obyvačkou, môžete docieliť obrovský efekt. Dosiahnete tak zmenu, ktorú možno hľadáte a pritom nesúvisí s dekoráciami, ale žiada si absolútne radikálne riešenie. A možno s tým istým nábytkom.

Trendy v obývačke ktoré si zamilujete

Nemusíte sledovať najnovšie trendy v dizajne, aby ste vedeli, čo je skutočne v kurze. Radi to spravíme za vás. Miešanie vzorov s prehľadom, farebné kombinácie tón v tóne, kombinácie starého a nového, vzorované tapety do obývačky , visiace lustre. Do popredia sa tlačia aj tradičné vzory, vyplývajúce z rôznych kultúr, kvalitné výrobky, ktoré nevydržia iba jednu sezónu. Ľudia si obľúbili citrónovú farbu, ako aj iné veselosť lososovej či mandarínkovej. Každopádne by ste mali vždy nasledovať svoj inštinkt, ktorý vám napovie, ktorou cestou sa vybrať. 

Trendy pre rok 2021 na zariadenie obývačky a inšpirácie do obývačky hovoria veľmi jasnou rečou. Všetko smeruje do veselých farieb a takmer už nič nie je čiernobiele. Stále viac sa budeme stretávať s tými priestormi, ktoré budú navrhnuté s väčším účelom a funkčnosťou. Teraz, keď mnoho z vás pracuje z domu, sa zaznamenal nárast v provizórnych domácich kanceláriách. Častokrát je to práve obývačka, ktorá plní funkciu officu a akéhosi multifunkčného priestoru. To však neznamená, že máte upustiť od nárokov v oblasti štýlu. Hľadajte moderné vzory, ktoré maximalizujú funkčnosť, štíhle siluety a vhodné doplnky, ktoré podčiarknu krásu zvoleného interiéru. Zároveň by mali podnietiť kreativitu a produktivitu práce. 

Čo sa týka ostatných farieb, aj tu prevažujú určité tóny, o ktorých sa predpokladá, že ich ľudia budú vyhľadávať. Očakáva sa, že najviac preferované tóny pre rok 2021 budú zemité odtiene, modré farby inšpirované oceánom a lesná zeleň. Tie sa stanú v budúcom roku špičkovými farbami, ale takisto musia ladiť s okolitým interiérom. Nie každému sadnú tieto kombinácie a napokon radšej siahne po neutrálnej béžovej či sivej. A na tom nie je nič zlé, tieto stálice si držia svoje pozície a ľahko sa ladia s výraznejšími doplnkami. 

Hoci sa trendy každú chvíľu menia, mali by ste rešpektovať svoj vlastný štýl, aby si ste sa cítili príjemne. Skutočne dôležití ste práve vy, nie aktuálne trendy, ktoré môžu, ale aj nemusia ladiť  vašimi preferenciami. Ako zariadiť obývačku je len na vás. Vaša obývačka by mala byť nielen miestom, kde radi relaxujete, pracujete a stretávate sa, ale kde si poviete: “Vždy som si želal takto bývať.”


Bezplatná registrácia na serveri Westwing: Nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!