Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
inšpirácie ako zariadiť obývačku

Radi sa s vami podelíme o originálne nápady, ako zariadiť obývačku na očarujúce miesto vášho bytu. Vaše návštevy nebudú chcieť odísť a vy sa budete cítiť ako v oáze. Zariadenie obývačky v menšom priestore môže byť skutočnou výzvou. Je však už dobre známe, že mnoho užitočných tipov môžete uplatniť aj v malom byte. Stačí, aby ste dodržali niekoľko princípov a dosiahnete výsledok, po ktorom túžite. Nikdy nepodceňujte kontaktný bod v danom priestore alebo svetelné podmienky. Zvyšok vám už napovie intuícia. 

10 tipov ako zariadiť obývačku v byte

Domov rozhodne nie sú len štyri steny. Doma sa chcete cítiť pohodlne a útulne. Keď zavriete oči, s ľahkosťou by ste sa mali preniesť na vaše obľúbené dovolenkové miesto alebo k teplému kozubu. Zariadenie obývačky môžete vďaka vhodným interiérovým doplnkom premeniť na stredobod bytu alebo domu, ktorý si obľúbi každý člen vašej rodiny.

Vyhovuje vám vidiecky štýl obývačky, modernú alebo vintage obývačku? Preferujete svetlé tóny alebo skôr tie tmavšie? V každej farbe dokáže vaša obývačka vyniknúť, získať hĺbku a podmaniť si vás i okolie. Mala by vždy ladiť s vašou osobnosťou a vašimi očakávania od daného priestoru. Pozrite sa na našich 10 inšpirácií, ako na zariadenie obývačky v bytoch.

1. Biela s béžovou

Biela či béžová moderná obývačka? Skúste si na malý moment predstaviť túto farbu. Nie tú nudnú bielu, ktorú ste pred rokmi pretierali na pastelovú. Severskú bielu, elegantnú, sexi štýlovú, večne mladú bielu a béžovú, ktorá symbolizuje čistotu a nesmrteľnosť klasiky. Prečo ste ju zavrhli hneď od začiatku? Biela a béžová farba patrí do vašej obývačky.

TIP: Ak plánujete úplnu zmenu obývačky alebo chcete len zmeniť určitý doplnok, pripravili sme pre vás inšpiračné video, v ktorom vám ukážeme krásnu obývačku v béžových akcentoch

2. Zamilujte si textílie

Pokiaľ netrpíte alergiami vy alebo vaši blízki, nebráňte sa im ani v obývačke. Štýlová deka, jemný zamatový gauč či kreslo z moderného semišu sú hitom aj v roku 2023. Textílie ako vankúše s hravými farbami a nápismi a tak isto aj so štýlovými motívmi pôsobia mimoriadne hrejivo. Takéto vankúše zaznamenávajú veľký comeback a pomôžu vám zariadiť obývačku vkusne a štýlovo.

3. Ako zariadiť obývačku v byte – nasaďte predsa farebné akcenty!

Ak ste sa pustili do farieb striedmo, máte jedinečnú príležitosť na extrémny farebný detail. Zladili ste obývačku do béžových odtieňov a pýta si upriamiť pozornosť na niečo extra? Smelo do toho! Doprajte jej odvážnu farbu v podobe žltého kresla či modrej taburetky!

4. Oživte priestor rastlinami

Kde je život, tam je láska. Na výber máte z množstva nenáročných druhov, ktoré dodajú vášmu domovu útulnú atmosféru. Možno ste ani nevedeli, že sa o kvety do obývačky dokážete postarať, kým ste nenašli tie pravé.

5. Zvoľte správne osvetlenie do obývačky

Pri osvetlení obývačky v bytoch je dôležité zohľadniť viacero faktorov, ako napríklad jej veľkosť, tvar, výšku stropu, umiestnenie okien a dverí, ako aj jej využitie a vaše osobné preferencie. Jednou z možností je použiť kombináciu stropného osvetlenia a doplnkových zdrojov svetla, ako sú stolové lampy alebo stojacie lampy. Stropné osvetlenie môže byť v podobe svietidiel, lustru alebo spotov, ktoré poskytujú všeobecné osvetlenie miestnosti.

6. Otvorte priestor a prepájajte

Ak je to čo len trochu možné, zväčšite priestor spojením zdanlivo oddelených častí. Ako zariadiť malú obývačku? Chce to väčšiu rekonštrukciu? Čo ak stačí odstrániť iba jednu priečku, ktorá nie je nosná, medzi halou a obývačkou? Chodby často tvoria prázdne miesto a dajú sa využiť omnoho efektívnejšie. Prepojte čokoľvek, hoci len opticky, možno posuňte nábytok alebo vyberte dvere z pántov a nahraďte ich vzduchoprázdnom. 

7. Zvoľte dokonalú pohovku

Kožená či z látky, malá či rohová, záleží na veľkosti vašej obývačky. Dajte si záležať, aby ste ju vybrali správne. Zvážte, aký účel bude plniť, zohľadnite fakty, či napríklad plánujete deti, prípadne ich už máte, či je súčasťou rodiny aj domáci miláčik. Premyslite si, či k vám chodia návštevy aj s prespaním alebo slúži len vám. Od týchto faktorov sa bude odvíjať aký typ a materiál pohovky si vyberiete.

8. Vyberte si ten správny koberec do obývačky

Aký koberec je vhodný do obývačky? Možno nechcete o koberci ani počuť. Možno sa vám ježia vlasy pri pomyslení na starostlivosť o koberec. Ale vedeli ste, že podlaha a svetlo je to prvé, čo človek vníma, keď vojde niekam na návštevu? Predstavte si ten príjemný pocit, keď vykročíte z gauča a položíte bosé nohy na mäkký mach. Koberec vám zútulni priestor v obývačke, zaobstarajte si teda aj vy krásny štýlový koberec.

9. Vylaďte okenné závesy

Ako vybrať závesy do obývačky? Ak sú správne zladené so zariadením v obývačke, visia od vrchu až po zem, dokážu závesy urobiť malé zázraky v obývačke. Závesy navodia impozantný dojem a navodia útulnosť do miestnosti.

10. Experimentujte s materiálmi

Či už zvolíte tradičný dekor v hravých farbách alebo pôjdete do odvážnejších kúskov, nebojte sa malých experimentov. Luxusná obývačka vašich predstáv predstavuje moderné, nadčasové a dramatické prvky. Medzi obľúbený mix materiálov patria kovové akcenty, mosadzné prvky, či ratan.

6 trendov v obývačke ktoré si zamilujete

Nemusíte sledovať najnovšie trendy v dizajne, aby ste vedeli, čo je skutočne v kurze. Radi to spravíme za vás.

  1. Miešanie vzorov s prehľadom, farebné kombinácie tón v tóne, kombinácie starého a nového
  2. Vzorované tapety do obývačky – ak chcete pridať stenám farbu, tapety boli a sú trendy
  3. Visiace lustre a stropné svietidlá – na výber je mnoho štýlov, zaexperimentujte a vyberte si impozantný luster ak máte minimalistickú alebo modernú obývačku
  4. Trendy pre rok 2023 na zariadenie obývačky v bytoch a inšpirácie do obývačky hovoria veľmi jasnou rečou. Všetko smeruje do veselých farieb a takmer už nič nie je čiernobiele.
  5. Ak sa bojíte hravých farieb, aj v roku 2023 sú trendy zemité odtiene, ako zelená, béžová či terakota.
  6. Stále viac sa budeme stretávať s tými priestormi, ktoré budú navrhnuté s väčším účelom a funkčnosťou. Teraz, keď mnoho z vás pracuje z domu, sa zaznamenal nárast v provizórnych domácich kanceláriách. Častokrát je to práve obývačka, ktorá plní funkciu officu a akéhosi multifunkčného priestoru.

Hoci sa trendy každú chvíľu menia, mali by ste rešpektovať svoj vlastný štýl, aby si ste sa cítili príjemne. Skutočne dôležití ste práve vy, nie aktuálne trendy, ktoré môžu, ale aj nemusia ladiť  vašimi preferenciami. Ako zariadiť obývačku je len na vás. Vaša obývačka by mala byť nielen miestom, kde radi relaxujete, pracujete a stretávate sa, ale kde si poviete: “Vždy som si želal takto bývať.”


Bezplatná registrácia na našej klubovej stránke Westwing: Nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!