Nápady a rady ako vybrať závesy do obývačky

Ako vybrať závesy do obývačky je často vyhľadávaná otázka a my na ňu poznáme odpoveď. Záclony a závesy do obývačky spĺňajú okrem estetického aj niekoľko praktických účelov: poskytnú súkromie, v zime udržia v obývačke teplo a v lete váš domov pred slnečnými lúčmi zase ochránia. Čo všetko treba brať do úvahy pri výbere závesov do obývačky? Faktorov pri výbere je viacero – od účelu závesov, ich materiálu, dĺžky až po samotný dizajn. Okrem podrobných rád, ako si vybrať ten správny záves vám prinášame aj trendy inšpirácie do obývačky.

Aké typy závesov sú vhodné do obývačky

Okná vpúšťajú do nášho domova svetlo, čerstvý vzduch a s nimi aj pozitívnu energiu. Pohľad cez okno nás udržiava v kontakte s okolitým svetom, na počkanie napovie, aký je čas dňa a aké je práve počasie. Okná sú neprehliadnuteľnou súčasťou každej izby a o obývačke to platí dvojnásobne, keďže v nej zvykneme tráviť čo najviac času. Záclony a závesy do obývačky okná orámujú a doladia celkovú atmosféru v miestnosti. Závesy do obývačky pokrývajú veľkú plochu stien a preto je dôležité ich výberu venovať dostatok pozornosti. Aby boli krásne a zároveň aj funkčné. Ako vybrať závesy do obývačky vám uľahčí zodpovedanie si nasledujúcich otázok. Ako prvé si určite funkciu závesov, od čoho sa bude následne odvíjať ich materiál.

1. Dekoračné alebo zatemňovacie závesy

Ak už vo svojej obývačke máte na oknách žalúzie alebo rolety, postačia vám čisto dekoračné závesy a vybrať si môžete ľahký priehľadný hodváb alebo zamat. Pokiaľ budú vaše závesy do obývačky plniť funkciu aj blokovania denného svetla, jednoznačne zvoľte hrubší zatemňovací záves. Do obývačky, do ktorej prúdi priame svetlo počas väčšiny dňa sa odporúča umiestniť pod priehľadnejšie závesy aj blokovacie závesy. Závesy, ktoré blokujú svetlo pomôžu v lete izbu ochladiť a taktiež ochránia vaše dekoračné závesy pred vyblednutím spôsobeným slnečnými lúčmi.

2. Vyberte si z týchto populárnych materiálov

Populárne materiály používané na záclony a závesy do obývačky sú prírodné materiály ako bavlna, ľan a hodváb. Zo syntetických materiálov prevládajú nylon, polyester, umelý hodváb a zamat.

Bavlnené závesy sú polopriehľadné, prepustia dovnútra izby svetlo a v noci poskytnú menej súkromia. Ľanové závesy sú ťažšie, ako bavlnené, prepustia menej svetla a rovnako ako bavlna pôsobia uvoľneným, nenúteným štýlom. Pred kúpou ľanového závesu však treba zvážiť fakt, že ľan  pôsobí doslova ako magnet na prach.

Luxusná obývačka je vašim snom? Hodváb je populárny materiál na dekoračné závesy, pôsobí luxusným dojmom a priepustnosť svetla záleží od jeho hrúbky. Pravý hodváb je však veľmi náročný na čistenie a bez podkladového závesu na slnku rýchlo vybledne. Vhodnou obmenou je umelý hodváb, ktorý je o niečo trvácnejší.

Polyester je ďalší umelý materiál, ktorý je nenáročný na údržbu. Polyester je ľahký materiál a na rozdiel od prírodných materiálov ho môžete oprať aj v práčke. Posledným rozšíreným materiálom používaným na dekoračné závesy je zamat. Zamat poskytne úplné súkromie v obývačke, zabráni prievanu a aj prieniku hluku do vnútra izby. Zamatové závesy pôsobia luxusným dekadentným dojmom, ich čistenie však budete musieť prenechať profesionálom.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a objavte našu exkluzívnu kolekciu textílií.

Ako vybrať závesy do obývačky: 5 pravidiel a inšpirácií

1. Jednofarebné závesy v základných farbách

Jednofarebné závesy do obývačky vychádzajúce zo základnej farebnej palety izby splynú so stenami a nechajú naplno vyniknúť oknám. Pre ucelený efekt zvoľte závesy o jeden odtieň svetlejší alebo o jeden odtieň tmavší, ako je farba vašich stien. Závesy môžete taktiež zladiť s farbou vašej sedačky, vankúšov, koberca alebo lampových tienidiel. Sivé závesy do obývačky a závesy v neutrálnych odtieňoch sú dobrou voľbou pre minimalistické a glamour obývačky. Aby jednofarebné závesy nepôsobili fádne, vyberte vzor, ktorý vyzdvihne dizajn obývačky.

2. Dramatické závesy pre vytvorenie atmosféry

Tmavé závesy z ťažších materiálov prinesú do vašej obývačky elegantný a sofistikovaný nádych bez toho, aby pôsobili pochmúrne. Pre vytvorenie intímnej atmosféry zlaďte tmavé závesy s obrazmi na okolitých stenách. Obrazy do obývačky spolu so závesmi v rovnakej tmavej farbe dodajú izbe hĺbku a zanechajú v návštevníkoch silný dojem. Efektnými farbami sú tmavá zelená farba, hlboká modrá farba, bordová farba a fialová farba.

3. Moderné závesy do obývačky

Moderné záclony a závesy do obývačky dnes bývajú vyrobené z ekologických a recyklovaných materiálov. Ich dizajn väčšinou tvoria geometrické vzory, z farieb sú rozšírené sivé závesy do obývačky s kovovým leskom, ale aj ostatné aktuálne farebné trendy. Moderné závesy do obývačky s abstraktnými maľbami vytvoria v miestnosti silný umelecký moment a nahradíte nimi absenciu obrazov na stenách. 

4. Závesy s potlačou pre rodinnú pohodu

Závesy s prírodným motívom sú populárnou voľbou pre zariadenie obývačky v provensalskom štýle. Vyžaruje z nich domáca pohoda, romatická atmosféra a v závislosti od veľkosti vzoru budú pôsobiť viac ležérne, alebo viac sofistikovane. Menší vzor zo zásady pôsobí elegantnejšie, kým väčšie vzory kvetov alebo zvierat vytvoria uvoľnenejšiu atmosféru. Pri výbere závesov s potlačou je dôležité, aby vaša najviac zastúpená farba bola totožná s jednou z hlavných farieb vašej obývačky. Pre viacere inšpirácie vám prinášame článok: provensalský štýl.

5. Závesy s netradičným riasením

Inšpirácie na závesy do obývačky nekončia výberom farby závesov a hrúbkou materiálu. Aj spôsob, akým záclony a závesy do obývačky uchytíte je dôležitý. Okrem tradičného previazania závesov mašľou je momentálne trendom šikmé povesenie závesu s asymetrickou dĺžkou po stranách. Netradične nariasené a zviazané závesy vyniknú v bohémskej a glamour obývačke.

Závesy do obývačky – ako ich správne umiestniť v obývačke

Aby vaše závesy v obývačke čo najlepšie vynikli, dodržiavajte niekoľko osvedčených pravidiel pri ich povesení. Akým spôsobom je najlepšie záclony a závesy do obývačky uchytiť?

Garniže a koľajničky

Garniže a koľajničky sú preferovanou voľbou, pokiaľ sú vaše okná po celej dĺžke obývačky. Umožnia vám závesy odtiahnuť až úplne k stenám, čím odkryjú okná alebo presklenú stenu s vstupom na balkón alebo záhradu. Ďalšou výhodou koľajničiek je hladký prechod závesov, keďže sú namontované priamo na strop.

Tyče na záclony

Tyče na záclony majú taktiež svoje výhody, vďaka atraktívnemu dizajnu a okrasnej úchytke na konci tyče pôsobia dekoračným a zaujímavým dojmom a najlepšie je ich umiestniť tak, aby presahovali šírku okien 20 až 30 centimetrov z každej strany. Umiestnenie tyče na závesy v správnej výške nad okno zaručí, že vaše okná budú pôsobiť dlhšie a otvorenejšie, ako v skutočnosti sú. Platí tu pravidlo, že tyč by mala byť umiestnená minimálne 15 centimetrov nad horným rámom okna. Pokiaľ ste pre svoju obývačku vybrali závesy so vzorom, môžete ich pre lepší efekt umiestniť aj o čosi vyššie.

Dĺžka závesov

Čo sa týka dĺžky závesov, najrozšírenejšie sú závesy, ktoré siahajú po dlážku v obývačke. Táto dĺžka pôsobí uhladeným až formálnym dojmom, ich odsúvanie je hladké a ľahko pod nimi povysávate. Je moderná obývačka vašou inšpiráciou? Tak práve tieto závesy sú vhodné do minimalistických a moderných obývačiek. Zvolením dlhších závesov, ktoré sa na zemi skrčia vytvoríte romantickejší a luxusnejší dojem. Tieto závesy vyniknú v boho, glamour a romantických obývačkách. Pokiaľ sú záclony príliš krátke, opticky zmenšia vašu izbu. Výnimkou sú závesy, ktoré sú zviazané po stranách a vytvárajú na oknách dekoračný volán. Pokiaľ máte domáce zvieratá, alebo deti, táto voľba bude pre vás tá pravá. 

Šírka závesov

Aké široké by mali byť závesy? Ťažšie závesy by mali mať šírku minimálne dvojnásobku celej dĺžky okien. A to aj v prípade, ak použijete dva postranné závesy. Pre závesy z ľahších materiálov sa odporúča šírka závesu až o trojnásobku šírky okien. Širšie závesy sa krajšie zvlnia, vytvoria objem a dekoračne polichotia vašej obývačke.

Kroky, ako vybrať závesy do obývačky je najlepšie naplánovať predtým, ako sa vyberiete do obchodu alebo nakúpite online. Záclony a závesy do obývačky vyrobené na mieru bývajú nákladnejšie, ako hotové závesy. Dobrou a menej nákladnou investíciou je vybrať si dlhšie závesy a dať si upraviť ich dĺžku v krajčírstve. Na zákazku vám krajčíri taktiež profesionálne zošijú užšie závesy spolu tak, aby vyzerali ako vyrobené na mieru.

Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe: