Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Koberec v obývačke

Koberec je dôležitým doplnkom v každej obývačke a môže urobiť veľké divy v zariadení obývačky. Radi by ste vedeli, aký koberec je vhodný do obývačky? Je toľko možností, ktoré môžete využiť a pritom oživiť priestor na podlahe. Koberec do obývačky má prvoradú prioritu pri dodávaní osobitého štýlu vašej obývačke. Dokáže pôsobiť útulne, teplo aj originálne. Okrem správneho výberu je treba myslieť na umiestnenie, aj na čistenie kobercov, ak si ich doprajete viac. Moderné koberce do obývačky môžu spraviť divy. Raz-dva sa z obývačky môže stať kráľovstvo, čajovňa alebo aj galéria moderného umenia.

4 obľúbené štýly koberca do obývačky

Chceli by ste štýlový koberec do obývačky? Na výber sú malé kusové koberce do obývačky, ale aj veľkoplošné. Hodia sa do každého typu bytu či domu a dajú sa dokonale zladiť s vašim štýlom.

1. Škandinávsky štýl koberca v obývačke

Ako nadšenci severského štýlu zariadenia, určite oceníte jednoduchosť a svetlé tóny. Škandinávsky štýl je jednoduchý, praktický a pritom útulný a preto moderné koberce do obývačky v tomto štýle sú veľmi obľúbené a zdôrazňujú typickú jemnosť a slobodu. Škandinávske bývanie má spoločné jedno: vládne tu všadeprítomná úcta k prírode. Zároveň koberec v škandinávskom štýle prispeje k pocitu útulnosti a jeho jasné farby perfektne doplnia minimalizmus v byte

2. Obľúbené boho koberce do obývačky

Boho štýl sa vyznačuje určitou dávkou bezstarostnosti, zapustenej do atmosféry zaujímavých vzorov a farieb. Boho sa vyhýba symetrii a geometrii, rozbíja zaužívané pravidlá v dizajne. Aj koberce v tomto štýle vnesú do interiéru teplo a zútulnia ho. Pokiaľ ide o prírodné materiály – juta, ľan alebo vlna fungujú perfektne práve ako podčiarknutie nezameniteľnej originality.

Tip: Prírodné materiály využijete aj v iných štýloch. Výborne vyniknú v minimalizme či industriálnom štýle. Skvelo si s nimi však poradí aj glamour či rustikálna obývačka.

3. Retro koberec v obývačke

Retro štýl je eklektický mix starých a nových štýlov s modernými prvkami. vintage obývačka – ako fanúšikovia rokov šesťdesiatych  či sedemdesiatych určite oceníte návrat tohto zdanlivo nesúrodeného, ale nemenej inšpiratívneho štýlu aj v zariadení vašej obývačky. Vybrať si môžete dizajnový koberec do obývačky, ktorý vyniká abstraktnými vzormi, ale aj mnohými tvarmi.

4. Príjemné na dotyk – shaggy koberce

Chcete, aby bola luxusná obývačka zaujímavá a vyžarovala z nej pravá domáca atmosféra? Alebo len túžite po mäkkom koberci, ktorý perfektne zapadne do celkového štýlu? V tom prípade siahnite po shaggy kobercoch, ktoré sa od ostatných odlišujú tým, že kombinujú dlhé vlákna. Vďaka nim je kúsok hrubší, dobre sa na ňom sedí aj chodí a na dotyk je veľmi príjemný. Keďže ho nájdete v mnohých farebných prevedeniach, môžete si byť istí, že bude dôležitou súčasťou pre minimalistický, severský aj vidiecky štýl obývačky.Ako si správne vybrať koberec do obývačky? 7 faktorov

Koberec má vo všeobecnosti schopnosť priniesť teplo a domácku atmosféru. Tieto dva aspekty často v domácnostiach chýbajú, no nemali by. Následne nezabúdajte na tvar. Štvorec a obdĺžnik sú najobľúbenejšie, pretože sú praktické a hodia sa úplne všade. Populárne sú takisto okrúhle koberce. Ak by ste hľadali niečo špeciálne, nebojte sa siahnuť po atypických a asymetrických tvaroch.

Neviete, aký koberec je vhodný do obývačky, no ste si istí, že jeden v nej určite chcete? Celý nákup si uľahčíte, keď vezmete do úvahy týchto 5 rozhodujúcich faktorov:

  1. Dolaďte farbu koberca s interiérom – hlavnými faktormi, ktoré vám poskytnú odpoveď na otázku, aký koberec je vhodný do obývačky, je predovšetkým farba. Moderná obývačka a moderné koberce by mali ladiť s farbami nábytku, záclon, farieb na stenách a doplnkov použitých v miestnosti.
  2. Vyberte si správne miesto pre koberec – koberec do obývačky by mal byť na viditeľnom mieste, aby podporoval moderné zariadenie interiéru, no na druhej strane nesmie zavadzať. Umiestnite ho vedľa sedačky, konferenčného stolíka alebo kresla a vytvorte oázu pokoja.
  3. Rozhodnite sa pre typ a štýl koberca – nadčasový dizajn obývačky získate skombinovaním viacerých typov kobercov a veľkostí. Zvoľte napríklad jeden jednoduchší s kratším vlasom a vrstvite ho mäkkou kožušinkou. Prípadne siahnite len po jednom masívnejšom. 
  4. Materiál koberca je dôležitý – dizajnový koberec do obývačky delíme podľa materiálu na dva základné typy, a to koberce zo syntetických vlákien a koberce z prírodných vlákien. Syntetika vydrží dlhé roky aj pri pravidelnom používaní a nájdete ju v tisíckach farebných prevedení. Prírodné vlákna sú zas spravidla príjemnejšie na dotyk a podporia pravé teplo domova.
  5. Farba koberca by sa mala odvíjať od zariadenie obývačky – Koberec skombinujte s hlavnými kusmi nábytku alebo dekoráciami. Druhou možnosťou je vytvorenie kontrastu. Ten docielite výberom výraznej a odlišnej farby. Na kontrast si však dávajte pozor. Skvelo vyzerá napríklad čierna farba a biela alebo oranžová farba a antracitová farba.
  6. Typ vlasu je tiež dôležitý faktor – Na chodenie sú najlepšie kratšie a stredne dlhé vlasy. Pre pekný a zaujímavý dizajn zas dlhé.
  7. Vyberte si správnu veľkosť – veľkosť zvyčajne ovplyvňuje zariadenie obývačky a jej celková kompozícia. Do tejto miestnosti v domácnosti však môžete vybrať aj masívnejší a väčší kúsok priťahujúci pozornosť. Okrem veľkosti nezabudnite sledovať ani tvar, pričom štvorec a obdĺžnik sú klasikou, no kruh či asymetrický tvar vedia zaujať.

Pre inšpiráciu si pozrite naše video ako kombinovať koberec v obývačke s ostatným zariadením.

Tip: Zariaďovanie obývačky sa môže zdať náročné. Nechajte si poradiť naším článkom ako zariadiť obývačku podľa feng shui a vytvorte si nielen moderný, ale aj príjemný interiér.

Aký koberec je vhodný do obývačky? Najčastejšie otázky pri výbere koberca

Ako vybrať správnu veľkosť koberca do obývačky?

Ak sa pýtate, ako zariadiť obývačku a zvoliť do nej štýlový koberec, odpoveď spočíva vo výbere správnej veľkosti. Len vtedy, keď má koberec vhodné rozmery, nezavadzia, no takisto v priestore nezaniká. Čo všetko teda pri nákupe zvážiť?

  • Šírka – platí, že koberec by mal byť širší ako pohovka, a to na oboch stranách o minimálne 10 – 15 cm. Takto si zaistíte, že celok bude vyzerať dominantne a navzájom sa krásne doplní.
  • Dĺžka – koberec by mal byť tak dlhý, ako pohovka, alebo o zopár centimetrov dlhší v prípade, že ho ukladáte pod ňu.
  • Medzera – ak umiestnite koberec pred sedačku a nie pod ňu, myslite aj na odsadenie 10 – 20 cm, čím priestor otvoríte a prevzdušníte.
rozmery kobercov do obývačky

Okrem veľkosti nezabudnite ani na tvar koberca a to, ako dokáže ovplyvniť celú miestnosť. Okrúhly kúsok dokáže zvýrazniť výklenky a vyplniť prázdne rohy v interiéri. Na druhej strane, hranatými kobercami rozčleníte priestor a perfektne ho definujete.

Využite rady a nápady, ktoré sme si pre vás pripravili a zistite, aký koberec je vhodný do obývačky! Doplňte svoj interiér štýlovým kúskom s množstvom praktických funkcií a tešte sa z príjemného tepla, ktoré prinesie.

Odomknite všetky exkluzívne ponuky na klubovej stránke Westwing a získajte praktické tipy, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!