Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
úzka chodba v byte - inšpirácie

Úzka chodba v byte vyzerá ako problém, pretože neposkytuje dostatok miesta na prechádzanie a ťažko sa zariaďuje. V skutočnosti to však nie je pravda. Aj tú najužšiu chodbu, viete upraviť tak, aby vyzerala štýlovo, moderne a zaujímavo. Stačí len vedieť, ako správne na to, ktoré prvky vybrať a ktoré rozhodne vynechať, a akých pravidiel by ste sa mali držať. Celý proces je jednoduchý rýchly a zábavný, a potrénujete si s ním trochu fantáziu. Využite každé jedno miesto a uvidíte, že chodba sa stane vašou najobľúbenejšou časťou domácnosti.

Úzka chodba v byte či dome: užitočné tipy

 • Chodba v dome je praktickou miestnosťou a zvyčajne spája viacero izieb. Ide teda o prechodnú časť, ktorá nemusí byť útulná no mala by byť praktická.
 • Niekedy sa nachádza tiež pri vstupe do domu a bytu a preto spĺňa úlohu predsiene. V takomto prípade musí obsahovať aspoň jednu skrinku na topánky, štýlový vešiak a pohodlnú lavicu. Tú využijete hlave vtedy, keď si budete obúvať topánky s viazaním alebo šnúrovaním.

Ešte predtým, ako sa vrhnete do zariaďovania chodby, je dôležité, aby ste si spravili menší plán.

 • Vypísali si určité body a postup, ako chcete pokračovať a čo treba urobiť ako prvé
 • V takejto situácii je to veľmi dôležité, pretože úzka chodba v panelákovom byte alebo dome má určité obmedzenia.
 • Ak by ste do nej kúpili príliš veľkú skrinku, mohli by ste mať problémy s prechádzaním.
 • Na druhej strane, keď kúpite malú skrinku, zanikne v celom priestore a neposkytne dostatok úložného priestoru. Miestnosť si dobre zmerajte, aby ste vedeli, čo všeko do nej môžete kúpiť a čo na druhej strane nemôžete.

Úzka chodba v byte: 5 trikov, ako ju zväčšiť

Moderné predsiene pôsobia omnoho masívnejšie a väčšie než v skutočnosti sú. Je to vďaka tomu, že ich majitelia vedia ako správne narábať s farbami a nábytkom. A síce sa o možno nezdá, optický klam je veľmi dôležitý. Pomôže vám celú domácnosť pekne otvoriť a zväčšiť. Problém je ten, že vie, ako jednotlivé kúsky využiť vo svoj prospech a dodať interiéru zopár centimetrov navyše. Ak to neviete ani vy, máme pre vás 5 zaujímavých a efektívnych trikov.

1. Stavte na bledé farby 

Svetlé farby sú základom každej úzkej chodby v byte. Priestor vedia otvoriť, opticky ho zväčšiť a priniesť doň dôležité svetlo.

 • Najlepšou voľbou je biela, klasika, ktorá nikdy neomrzí a vyzerá dobre aj po rokoch. Jednoducho sa s ňou skombinujú iné farby, ako napríklad zlatá, strieborná či čierna farba.
 • Kontrast s tmavými odtieňmi vyzerá dobre, no netreba to s ním preháňať, aby príliš nebil do očí.
 • Okrem bielej môžete zvoliť pastelovú ružovú alebo modrú, sivú, béžovú či karamelovú
 • Vyhýbajte sa čiernej, tmavomodrej, fialovej alebo vínovo červenej. Odoberú potrebné centimetre a vytvoria ťaživú atmosféru.
 • Svetlosť bledých farieb podporíte správne zvoleným chladnejším svetlom vo forme bodových lámp. Tento typ osvetlenia nezaberá miesto, nikde nezavadzia a vyzerá veľmi štýlovo. Ak by ste chceli nejaké doplnkové lampy, zvoľte minimalistické kúsky a postavte ich do rohu.
 • Dobrým riešením je tiež nočné osvetlenie chodby s príjemným tlmeným svetlom a automatickým zapínaním. Vždy, keď v noci pôjdete na toaletu alebo sa napiť, budete vidieť kam stúpate.

2. Nepreháňajte to s doplnkami 

Každý kúsok v miestnosti, dokonca aj ten najpraktickejší, zaberie určité miesto. Preto myslite na to, že čím viac doplnkov miestnosti bude, tým menej miesta budete mať na prechádzanie a bežné fungovanie.

 • Dekorácie do bytu sú dôležité a vchodbe by nemali chýbať, no myslite na to, že ich nesmie byť veľa. Vyberte si skôr väčšie a zaujímavejšie kúsky priťahujúce pozornosť. Tie nastolia atmosféru miestnosti, doplnia ju, vytvoria pekný celok a zaujmú už z diaľky.
 • Popritom však nebudú zavadzať a nespôsobia nepríjemný preplnený efekt
 • Pri výbere a nákupe doplnkov sa snažte zostať v jednej farebnej škále a kombinujte tón v tóne.
 • Siahnite po podobných odtieňoch, ktoré sa budú krásne dopĺňať a navzájom sa rozžiaria. 

3. Využite zrkadlá 

Ak si chcete byť istí, že miestnosť zväčšíte, stavte na menšie či väčšie zrkadlá.

 • Držte sa pravidla, že čím väčšie zrkadlo vyberiete, tým lepší efekt získate.
 • Úzka choda si doslova zrkadlo vyžaduje, pretože ju krásne doplní a spraví z nej tak trochu “nekonečnú miestnosť”.
 • Najlepšou voľbou je zrkadlo od stropu až po podlahu a po celej šírke steny. Takýto kúsok je však nielen skvelý na zväčšenie chodby, ale tiež ako prakitcký predmet.

4. Vyhýbajte sa masívnym prvkom 

Masívne prvky ako napríklad veľké drevené skrinky alebo rozmerné lavice nie sú to pravé do úzkej chodby. Dôvod je ten, že sú príliš veľké a spravili by viac škody ako úžitku. Zaberú miesto, budú zasahovať do priestoru a zhoršia bežné fungovanie, ako prechádzanie z jednej miestnosti do druhej.

 • Pri výbere nábytku sa snažte zvoliť užší nábytok, ako napríklad príručný stôl
 • Na ten umiestnite vázu s kvetmi a misku s kľúčmi, prípadne ešte nejaké potrebné maličkosti
 • Rovnako tak urobte aj so skrinkami, tie nemusia byť príliš veľké na to, aby poskytli dostatok úložného priestoru

5. Myslite na úložné priestory 

Úložné priestory sú dôležité v úplne každej miestnosti, no v tej, kde nie je príliš veľa miesta navyše, sú na nezaplatenie.

 • Vyberajte boxy a krabice v štýlovom prevedení, ktoré položíte vedľa skrinky alebo lavice
 • Na prvý pohľad budú vyzerať ako doplnok, no v skutočnosti do nich viete uložiť všetko čo potrebujete

Ako zariadiť malú predsieň? 

Otázka, ako zariadiť malú predsieň, sa s veľkou pravdepodonosťou prehnala hlavou množstva ľudí. A síce celý proces vyzerá náročne a zdĺhavo, v skutočnosti to nie je vôbec pravda. Stačí, aby ste sa držali základných pravidiel:

 1. Vyberte bledé interiérové farby: biela, pastelové farby ako napríklad ružová či bežová, ktoré sa postarajú o to, aby opticky zväčšili priestor
 2. Predtým, ako kúpite nábytok alebo doplnok do chodby, nezabudnite priestor dobre zmerať
 3. Vyberte si dve, maximálne tri farby, ktoré budete navzájom kombinovať. Najlepšie spravíte, ak budú podobné, aby sa navzájom dopĺňali
 4. Myslite skôr na funkčnosť a siahnite po praktických doplnkoch, ako úložné boxy
 5. Využívajte zrkadlá rôznych veľkostí. Ak nemáte miesto na veľké, siahnite po menších, aj tie vedia urobiť svoju prácu.

Úzka chodba v byte: inšpirácie, ako ju zariadiť a dekorovať 

Zariadenie predsiene by malo byť minimalistické a štýlové, len takýmto spôsobom sa dopracujete k najlepším výsledkom.

 • Snažte sa vybrať štýlový nábytok, vďaka ktorému nebudete potrebovať príliš veľa doplnkov
 • Presvedčte sa, že lavica na sedenie má aj úložný priestor a ak nechcete lavicu, kúpte štýlový puf

Pekná predsieň v jednej línii s niekoľkými doplnkami sa postará o to, aby ste sa v nej cítili dobre a aby reprezentovala vašu domácnosť. Často je totižto tým prvým, čo si hostia a návšteva všimnú.

Nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponukyWestwing, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!