Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Moderne zariadená chodba

Keď sa povie chodba, väčšina z nás si predstaví prvú miestnosť, ktorá sa naskytne v dome alebo byte, po otvorení vchodových dverí. Ide o časť domu spájajúcu jednotlivé miestnosti. Spravidla je užšia a menšia, bez okna, no v niektorých domoch ide o honosnú časť s množstvom miesta na nábytok a doplnky. Či už je chodba v dome malá alebo veľká mali by ste myslieť na to, ako ju správne zariadiť. Ide o určitú vizitku vášho domova, vytvára prvý dojem a nastoľuje atmosféru v celej domácnosti.

Štýlová chodba – 7 tipov, ako ju vytvoriť 

Zariadenie interiéru sa odvíja od toho, čo máte radi, k čomu inklinujete a aká ste osobnosť. Niektorí preferujú skôr bledšie interiérové farby s funkciou optického zväčšenia, iní zas nedajú dopustiť na tmavé odtiene žiariace luxusom a farbou. Či už chcete, aby bola chodba minimalistická, industriálna alebo v štýle glamour, je potrebné vedieť, ako ju pretvoriť na trendy miestnosť.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Nebojte sa netradičných kúskov

Netratradičné kúsky v rôznych farbách a materiáloch vedia pritiahnuť pozornosť a zaujať už z diaľky. Práve preto sa ich nebojte a do chodby ich rozhodne zakomponujte. Je úplne jedno, či pôjde o zaujímavý vešia, asymetrickú skrinku, farebnú lavicu či mäkký a pohodlný puf. Základom je, aby sa vám ten predmet do chodby hodil a vystihoval vás a váš štýl.

Pri nevšedných prvkoch si však dávajte pozor, ich výrazný vzhľad dokáže vytvoriť chaos. A to hlavne vtedy, keď ich skombinujete  s ďalšími podobnými kúskami. To je dôvod, prečo sa najlepšie hodia do minimalizmu, kde budú ladiť s jemnejšími a jednoduchšími vecami. 

Klaďte dôraz na doplnky 

Doplnky a dekorácie do bytu sú v domácnosti základom, tvoria príjemnú atmosféru a dodávajú jej niečo, čo by ste nijakým iným kusom nábytku nezískali. Netreba to však s nimi preháňať, aby chodba nebola preplnená a mohli ste cez ňu prechádzať. Najprv vyberte základné veci, ako lavicu, skrinku, vešiak a stolík. Keď to máte, nasleduje nákup doplnkov, ako obrazy, vázy, sviečky či lampáše. Je len na vás, po čom siahnete, a čo zvolíte.

Úzka chodba v byte vám dá zabrať, pretože neposkytuje dostatok miesta a dekorácie by mohli zavadzať. Najlepším riešením je siahnuť po jednom alebo dvoch výraznejších prvkoch, ktoré nezasahujú do priestoru, napríklad obrazy, fotografie či nástenné lampy.

Hrajte sa s veľkosťou miestnosti

Väčšina chodieb v domoch a bytoch je menšia, čo spôosobuje, že je omnoho náročnejšie ju zariadiť. Netreba sa ale hneď vzdávať, stále máte niekoľko možností, čo s týmto problémom robiť. Odpoveďou na všekty vaše problémy sú bledé interiérové farby, ako napríklad pastelová ružová farba či béžová farba. Opticky vedia miestnosť zväčšiť, otvoriť ju a priniesť do nej dôležité svetlo, ktoré v nej chýba.

Nezabúdajte na funkčnosť 

Moderné predsiene sú hlavne praktickými miestnosťami, a preto musia mať funkciu a funkčné prvky. Toto všetko vedia spĺňať praktické kúsky, ako napríklad úložné boxy, v štýlovom prevedení, lavica s úložným priestorom či skrinky so zásuvkami.

Vyberte správne osvetlenie

Okná sú v presieni skôr raritou ako pravidlom, z čoho vyplýva, že ide o prirodzene tmavšie miesta. Vyberte do nich trendy lustre, stolové lampy, nástenné lampy alebo menšie nočné osvetlenie chodby. Uistite sa, že počas dňa aj noci nebude v interiéri tma a ťaživá atmosféra.

Myslite na podlahu 

Podlaha je dôležitejšia ako sa na prvý pohľad zdá. Využite ju vo svoj prospech a doplňte ju moderným kobercom v jednej alebo viacerých farbách. Ak sa vám vzhľad podlahy nepáči, vyberte celoplošný koberec. Naopak, ak je vzhľad podlahy pekný, skrášlite ho kusovým, menším modelom.

Chodba: Ide viac ako len o chodbu

Chodba nie je obyčajnou miestnosťou v domácnosti, plní množstvo úloh, ako praktických, tak aj dizajnových. Spája miestnosti, poskytuje miesto na to, aby ste sa prichystali, keď idete z domu preč, a hlavne, pôsobí ako vizitka pre hostí. Dbajte na to, aby bola pekne zariadená a vždy uprataná.

Chodba v panelákovom byte a chodba v dome: tipy na usporiadanie

Chdoba v panelákovom byte je spravidla iná ako tá v dome. Najväčším rozdielom bývajú rozmery a veľkosť. Na to, aby ste menšiu predsieň zariadili správne, potrebujete praktické riešenia.

  • Všetko si dopredu naplánujte, aby sa náhodou nestalo, že si kúpite príliš veľkú alebo malú skrinku, prípadne doplnky, ktoré sa k sebe nehodia. Každý kúsok si dobre zmerajte a premyslite, kam ho umiestnite.
  • Vyberte si jeden štýl bývania a laďte doň kúpený nábytok aj doplnky. Zaistíte tým, že miestnosť bude vyzerať jednotne, trendy a moderne.
  • Nepreháňajte to s doplnkami, aby sa náhodou nestalo, že vytvoríte chaos a nepríjemnú atmosféru. Siahnite skôr po výrazných kúskoch priťahujúcich pozornosť.
  • Stavte na produkty dva v jednom, to znamená, že okrem štýlového dizajnu poskytnú aj funkciu. Napríklad, lavica môže mať úložný priestor, lampa doplní chodbu a pritom poskytne svetlo. 

Pri veľkej chodbe sa držte rovnakých pravidiel s tým, že rozmery nábytku a doplnkov môžu byť väčšie. Do konca, spravíte dobre, keď si kúpite masívnejšie doplnky. Je lepšie ak máte doplnkov menej a vo väčších veľkostiach, ako viac malých predmetov poukladaných na poličkách.

Chodba: tento nábytok nesmie vo vašej predsieni chýbať!

Základom chodby je správne zvolený nábytok s funkciu a v trendy prevedení. Doma by vám nemali chýbať tieto kúsky:

  1. Lavica na sedenie

    najlepší a napraktickejší nábytok na sedenie je lavica, no ak by sa vám nepáčila, pokojne stavte na mäkký puf alebo stoličky.
  2. Skrinka 

    určená na ukladanie topánok, kabátov a maličkostí, ako šály, šatky a čapice. Vyberte si jednu skrinku na obuv a druhú na odev, alebo len jednu s viacerými poličkami a praktickým rozdelením.
  3. Vešiak

    na vešiaku budete mať zavesené kabáty a bundy, ktoré pravidelne nosíte a nepotrebujete ich zakaždým vyťahovať zo skrine. Predstavuje tiež skvelé miesto, kde si svoje odevy nechajú hostia.
  4. Polička alebo príručný stolík

    fungujú skôr ako odkladací priestor na kľúče, mobil a peňaženku. Sú tiež skvelým dekoračným prvkom, pretože poskytujú miesto na vázu s kvetmi, lampáše, sviečky, lampy a iné maličkosti.
  5. Zrkadlo

    netreba zabúdať ani na zrkadlo, ktoré predsieň opticky zväčší a otvorí, plus, pre vás bude praktickým pomocníkom na to, aby ste si skontrolovali vlasy, outfit a mejkap.

4 rady na zariadenie predsiene

Keď si spravíte plán, predsieň bude vyzerať ako vystrihnutá z časopisu, moderne a štýlovo, presne podľa vašich predstáv. Je však dôležité vedieť, čo do nej chcete dať a aké prvky má obsahovať. Ak chcete, aby chodba žiaril a bola nevšedná, nechajte si poradiť našimi praktickými radami:

  • Predsieň je ako stvorená pre rôzne typy rastlín, od tých najmenších až po tie najväčšie. Začnite niečím jednoduchším, ako orchideou alebo kaktusom, a neskôr, keď si budete viac istí, prejdite k masívnej palme.
  • Prázdne steny je potrebné vyplniť doplnkami a dekoráciami, ako obrazmi, nástennými lampami, zrkadlami či fotografiami.
  • Ak nie ste milovníkom ani jedného zo spomenutých nástenných prvkov, siahnite po tapete, nálepkách a nápisoch. Sú jednoduché, no pritom výrazné a miestnosť perfektne doplnia.
  • Chodbu viete zútulniť textíliami, ako prehozmi, kobercami a vankúšmi. Nebojte sa spraviť z nej pohodlné miesto, kde si zašnúrujete topánky alebo upravíte mejkap