Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
ekokoža: materiál v interiéri

Ekokoža patrí medzi veľmi obľúbené materiály hneď z niekoľkých dôvodov. Je štýlová a luxusná, vďaka čomu do domácnosti prináša zaujímavý vzhľad a príjemnú atmosféru. Vydrží dlhé roky bez toho, aby sa pokazila alebo zmenila vzhľad, a preto je dobré do nej investovať. Plus, netreba zabúdať ani na to, že sa hodí do každého jedného štýlu zariadenia, nehľadiac na to, či preferujete industrálny alebo minimalistický trend. Výrazné kožené prvky zmenia vašu domácnosť na nepoznanie, a to bez toho, aby ste robili väčšie či menšie stavebné úpravy. Inšpirujte sa radami a tipmi, ktoré pre vás prinášame a uvidíte, že lepší materiál nenájdete.

Ekokoža: vlastnosti materiálu

Koža patrila už v minulosti medzi veľmi obľúbené materiály. Spájala sa s luxusom, eleganciou a aranžovaním ľudí z vyšších vrstiev. Mnohí si však po čase uvedomili, že nie je príliš etická, a preto sa začali obzerať po náhrade, ktorá by vyzerala na nerozoznanie od originálu. Po krátkom čase sa v obchodoch začala objavovať ekokoža vyrobená z mäkkého PVC alebo polyuretánu. V interiéri sa skvelo kombinuje s rôznymi doplnkami, no najlepšie pri nej vyzerá mramor a keramika. Studenú kožu tieto kúsky zjemňujú a dodávajú jej na štýlovosti. Rovnakú prácu odvedie drevo a ratan, ktoré sú charakteristické tým, že do domácnosti prinášajú teplo domova.

Najväčším benefitom ekokože je to, že len málokto ju vie odlíšiť od tej skutočnej. Rozdiely si dokonca nevšimnete ani pri detailnom prezretí či dokonca dotyku. Nájdete ju v mnohých farebných aj veľkostných prevedeniach a môžete ju umiestniť kdeľkovek potrebujete. Nádherne sa bude vynímať hlavne v miestnostiach ako obývačka alebo spálňa, ktoré sa v domácnostiach využívajú najčastejšie.

K tmavej koži viete pridať ďalšie tmavé doplnky a vytvoriť tak zaujímavý celok priťahujúci pozornosť. Ak však chcete niečo výraznejšie, stavte na kontrast a vyberte farebné umelé kytice, bledý porcelán či satén v sýtych odtieňoch, ako červená, smaragdovo zelená alebo tmavomodrá. Zaujímavých a nevšedných kombinácii sa nemusíte báť, pretože ekokoža je univerzálnym materiálom. Neexistuje takmer nič, čo by sa k nej nehodilo alebo by ju deformovalo.

Ekokoža: výhody

Ekokoža má množstvo výhod, ktoré objavíte hneď, ako ju si ju kúpite a umiestnite do jednej z miestností. K tým najväčším sa radí to, že sa jednoducho čistí. Nevadia jej žiadne nápoje či omrvinky z jedla. Stačí, aby ste ju utreli len suchou, prípadne vlhkou handričkou. Ide tak o materiál vhodný i do domácností s menšími deťmi alebo domácimi zvieratkami.

Veľmi podobne, ako čistenie, je na tom aj samotná starostlivosť a údržba. Ekokožu netreba nijako špeciálne čistiť, raz za čas ju pretrite špeciálnym prípravkom určeným priamo na ňu. S častejším umývaním počítajte pri bielom prevedení, napríklad pri bielej pohovke. Používaním sa zanesie omnoho rýchlejšie a nečistoty na nej bude vidieť viac, ako na čiernej.

K veľkým plusom sedačky sa radí tiež fakt, že je odolnejšia, vďaka čomu vám doma vydrží desiatky rokov. A síce do nej budete musieť investovať určitú finančnú čiastku, nie je tak drahá, ako originálna koža. Po kúpe si môžete byť istí, že ju len tak z domácnosti nedáte preč. Patrí totiž medzi nadčasové materiály v interiéri a bude trendy aj o desať či pätnásť rokov.

Ekokoža: nevýhody

Samozrejme, tak ako každá minca má dve strany, aj ekokoža má okrem výhod aj zopár nevýhod. V porovnaní s množstvom benefitov sú však takmer zanedbateľné a neodradia od kúpy žiadneho nadšenca moderných doplnkov. K nevýhodám patrí napríklad fakt, že ekokoža sa rýchlejšie zahrieva, čo by mohlo byť v niektorých situáciách problémom. Keď si ale dáte na ňu pozor, ani pri vyšších teplotách sa jej nemusí nič stať. Plus, keď je ekokoža príliš suchá, začne praskať alebo tvoriť rôzne škvrny. Tie narúšajú pekný vzhľad a dizajn nielen daného kúsku, ale aj celej miestnosti. Tomuto problému sa dá ľahko vyhnúť, stačí sa o materiál správne starať.

Rozdiely medzi kožou a ekokožou

Väčšina milovníkov kože prešla už pred rokmi na ekologickejší variant s množstvom výhod a štýlovým dizajnom. A síce obe možnosti vyzerajú podobne, existuje medzi nimi niekoľko rozdielov. Tým najväčším je spôsob, akým sa vyrábajú. Ekokoža je vyrobená zo syntetických materiálov, čo znamená, že na jej výrobu sa spravidla využíva PVC alebo polyuretán. Klasická koža je vyrobená z prírodných materiálov, čo spôsobuje, že má aj iné vlastnosti.

Ďalšími rozdielmi sú:

  • Ekokoža je tenšia ako prírodná koža. Tento rozdiel nie je príliš vidieť, no pri dotyku a lepšom prezeraní si môžete všimnúť mierne odlišnosti.
  • Prírodná koža má lepšiu priedušnosť a priepustnosť ako ekokoža.
  • Na druhú stranu, ekokoža je odolnejšia a aj po horšom zaobchádzaní vyzerá stále ako nová. Len málokedy na nej vidieť škrabance, ryhy alebo iné manuálne zničenie.
  • Veľký rozdiel je tiež v reakcii na teplo. Kým prírodná koža v kontakte s ohňom tvrdne a tuhne, syntetický variant sa topí a ničí. Preto si naň musíte dávať pozor, hlavne počas zimy, keď sa vovnútri kúri.
  • A netreba zabúdať ani na cenový rozdiel, ktorý je medzi týmito dvomi materiálmi pomerne veľký. Koža je drahšia ako ekokoža.

Doplnky do interiéru z ekokože

Keď si domov kúpite ekokožu, môžete očakávať, že ide o kúsok na desiatky rokov. Aj to je dôvod, prečo si ju mnohí ľudia kupujú vo forme hlavného nábytku, ako príklad kožená sedačka, kreslo či vak. Väčšie kožené kúsky priťahujú pozornosť, zaujmú a vedia miestnosť rozžiariť. Dodávajú jej šmrnc, zaujímavý vzhľad a odlišujú ju od iných izieb. Nie každý však túži po veľkom kuse nábytku, a preto sú tu aj iné možnosti vo forme kožených doplnkov. Krásne vyzerajú napríklad úložné boxy, ktoré si poradia s materiálmi ako drevo, imitácia dreva či sklo.

Pri kombinovaní skla a kože si ale dávajte pozor. Oba materiály sú chladné a neosobné, čo by mohlo spôsobiť, že miestnosť bude vyzerať sterilne. K celku preto pridajte niečo teplejšie, ako zamat alebo bytový textil. Veľmi obľúbené sú tiež foto-rámiky s jemným koženým detailom zdobiacim okraje. Báť sa netreba ani iných vecí, ako farebných podšálok, tácok alebo dekoračných tanierov.

Ekokoža predstavuje skvelý materiál vhodný do každej domácnosti a všetkých interiérových štýlov. Zakomponujte ju do obývačky, spálne, kuchyne či kúpeľne. Na výber máte nespočetné množstvo doplnkov, farieb a prevedení, ktoré si vás určite získajú. Dajte im šancu a nechajte sa inšpirovať širokou ponukou Westwing.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!