Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
tipy na jesennú okennú výzdobu

Krásne čarovné jesenné obdobie sa blíži a prináša so sebou teplé farby, ako oranžová, žltá, červená či tmavozelená. Tmavšie odtiene sú ako stvorené do interiéru a hodia sa hlavne do väčších miestností. Miesto si však nájdu aj v tých menších, kde sa budú vynímať vo forme doplnkov a menších kúskov. Základom prípravy na toto ročné obdobie je jesenná výzdoba na okná, ktorá skrášli každú domácnosť zvonka aj zvnútra. Prineste do svojho domova príjemnú atmosféru a rozžiarte si aj tie najtmavšie dni správnymi kúskami. Spolu s našimi praktickými radami sa vám to určite podarí.

Jesenná výzdoba na okná: 6 najkrajších inšpirácií

Výzdoba domu či bytu do jesenných tónov je jednoduché najmä vďaka stovkám množností. Interiér si viete prispôsobiť presne tak, ako sa vám hodí, alebo ako práve chcete. Dôležité je, aby ste sledovali farby jesene, ktoré navodia správny tón a celý štýl bývania a miestnosti. Viete si podľa nich vybrať ďalšie dekorácie alebo aj hlavné kusy nábytku.

TIP: Pozrite si naše krásne video, ako si jednoducho môžete vyzdobiť parapetnú dosku jesennou výzdobou.

Keď sa zameriavate na jesenné dekorácie na okná, je dôležité držať sa niekoľkých pravidiel:

 • najdôležitejšia je veľkosť – či už máte okná menšie alebo väčšie, jesenné dekorácie z listov, papiera a iného materiálu musia byť dostatočne veľké. Dôvod je ten, že majú zdobiť nielen interiér, ale aj exteriér a domu musia dodať mierny nádych jesene. Ak chcete, aby si ich všimli ľudia aj z diaľky, je nutné siahnuť po rozmernejších kúskoch.
 • kombinujte ich s externými doplnkami – keďže doplnky v okne bude vidno aj z vonku, pokojne ich skombinujte s tými, ktoré sa nachádzajú v exteriéri. Napríklad, jesenné vence na dvere skombinujte s kvetmi v okne. Je len na vás, čo všetko spolu zladíde a aký celok nakoniec vytvoríte.
 • zamerajte sa na farby jesene – ako sme už spomenuli, farba udáva štýl a navodzuje atmosféru v miestnosti. Je dôležité, aby ste sa zamerali na oranžovú, hnedú, žltú a červenú. K nim následne pridajte ďalšie odtiene v menšom množstve, ako čierna, zelená či dokonca zlatá a strieborná.
 • vyberajte nadčasové kúsky – nadčasové dekorácie do bytu vám zaistia, že ich môžete použiť aj o niekoľko rokov neskôr. Plus, niektoré z nich budete môcť mať na parapete aj celú zimu, prípadne celý rok.

1. Váza ako jesenná výzdoba na okná

Jesenné kvety sú stávkou na istotu a v okne budú vyzerať dobre aj dlho po tom, ako jeseň skončí.

 • Vyberajte si vyššie a masívnejte typy, ktoré skombinujete so zelenými rastlinami a veľkou vázou. Takáto dekorácia do bytu je ako stvorená na väčší parapet alebo balkón, kde zaberie viac miesta.
 • Ak by ste mali miesta menej, prípadne nemáte dostatočne veľký parapet, vyberte si vázu alebo črepník na stojane.
 • Dobrou voľbou je tiež menšia alebo užšia váza. Pri nej si ale dávajte pozor, aby vám nezanikla a bolo ju dobre vidno zvonka i zvnútra.
 • Z kvetov sú najkrajšie živé a sušené druhy v červenej, oranžovej a zelenej. Ak by ste sa chceli živým typom vyhnúť, dobrým riešením sú umelé kytice v krásnych sýtych odtieňoch. Tie pritiahnu pozornosť, zaujmú aj z diaľky a vyzerajú rovnako dlhé roky bez toho, aby sa nejakým spôsobom zničili.

2. Závesné jesenné dekorácie

Na okno sa najlepšie hodia veci, ktoré môžete zavesiť a následne spustiť tak, aby prechádzali cez celú jeho dĺžku a šírku.

 • Upraviť si tak viete napríklad jesenné dekorácie z papiera alebo svetelné girlandy. Veľkou výhodou girlánd je, že dokážu vytvoriť veľmi pekný efekt, hlavne keď sa zotmie. Na jeseň sú preto ako stvorené a spolu so svetlom zo sviečok alebo z krbu dokážu naviesť teplo domova.
 • Druhou možnosťou je siahnuť po kupovaných visiacich ozdobách vo viacerých farbách a štýloch. Po kúpe ich stačí len zavesiť a nechať, aby si robili svoju prácu.

3. Štýlové podnosy na maličkosti

Keď okno ozdobíte, presuňte sa na parapet, ktorý je jeho dôležitou súčasťou. V tomto prípade pôjde len o dekorovanie interiéru, pretože ozdoby nebude vidno zvonka. Vyberajte preto kúsky ladiace s doplnkami a nábytkom v miestnosti, sledujte materiály, interiérové farby a rozmery. Nebojte sa niečoho extravagantného alebo zaujímavého. Jeseň je o hre tmavších odtieňov a skúšaní nových kombinácií.

 • Na menšie veci, ako jesenné dekorácie z gaštanov, sviečky, šišky, malé tekvice a iné, určite využijete štýlové podnosy. Nájdete ich v mnohých veľkostiach, farbách a prevedeniach, vďaka čomu sa dajú upraviť presne podľa vašich predstáv.
 • Podnosy nemusia byť len v tvare štvorca alebo obdĺžnika. Na jeseň sú ako stvorené napríklad tvary listov alebo kruhu. Praktickejšie sú modely s úchopmi, no ak ich neplánujete často presúvať, pokojne voľte aj tie bez nich.

4. Nezabúdajte na textílie

Túžite po tej pravej jesennej atmosfére? V tom prípade nezabúdajte na mäkký a teplý textil, ktorý je na toto obdobie ako stvorený. Počas dní, keď bude svietiť ostré slnko, si môžete okná zakryť, aby sa vám lepšie pozeralo, napríklad do počítača alebo televízie. Večer viete záclony alebo závesy odhrnúť a pozerať sa na hviezdnu oblohu. Prípadne si vytvorte súkromie a zastrite, aby vás nevideli susedia a ľudia prechádzajúci po ulici.

5. Osvetlite si miesto pri okne

Lampáše patria k nezameniteľným doplnkom každej domácnosti. Vyzerajú skvelo na stole, parapete, okne, balkóne či vonku v exteriéri. Výhodou lampášov je, že počas dňa krásne zdobia miestnosť a večer a v noci poskytujú svetlo. Teplé svetlo zo sviečky navádza príjemnú atmosféru, ktorú jeseň svojím čarom umocňuje.

 • Ak chcete využiť lampáše ako dekoráciu do okna, vyberajte skôr menšie modely vhodné na parapet alebo príručný stolík.
 • Okno alebo miesto pri okne si taktiež viete osvetliť svetelnými girlandami a stojacimi lampami.
 • Veľmi dobre vyzerajú tiež stolné lampy s masívnym tienidlom a zaujímavým podstavcom. Najlepšie je mäkké žlté svetlo, no pokojne siahnite aj po niečom výraznejšom.

TIP: Pozrite sa na naše video, ako jednoducho si môžete vyrobiť svietnik ako krásnu jesennú výzdobu do okna.

6. Jesenné kvety nielen do vázy

Jesenné kvety sa hodia nielen do vázy, ale tiež na podnosy alebo dekoračné tanieriky, kde ich môžete skombinovať s inými kúskami.

 • Pridajte k nim napríklad jesenné dekorácie zo šišiek, jesenné dekorácie z gaštanov či menšie sviečky. Vytvorte pekný celok, ktorá zvýrazní každú jednu miestnosť, nehľadiac na to, či ide o kuchyňu, spálňu alebo obývačku.
 • Jesenné kvety môžete skombinovať s papierovými a spraviť z nich peknú girlandu. Tú následne pripnite na stenu a spustite od vrchnej časti okna po parapet.

4 tipy ako použiť jesennú dekoráciu v miestnostiach vášho bytu

Jesenná výzdoba na okná sa hodí do každej jednej miestnosti vo vašej domácnosti.

 1. Veľké okno v kuchyni krásne doplní visiaca dekorácia z kvetov, listov a papiera.
 2. Menšie okno v spálni vyplňte masívnou vázou s vyššími sušenými alebo umelými kvetmi.
 3. Rovnako tak postupujte v kúpeľni a v obývačke, len s tým rozdielom, že do obývacej izby môžete zvoliť niečo väčšie.
 4. Do detskej izby vyrobte spolu s deťmi nejaké jesenné dekorácie z prírodných materiálov a papiera. Pri ich tvorení sa zabavíte, oddýchnete si a strávite čas so svojím dieťatom.