Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
tipy na jesenné dekorácie z prírodných materiálov

Sychravé obdobie, ktoré nás núti nosiť viac ako jednu vrstvu oblečenia a vyťahovať dáždnik vždy, keď ideme von, má svoje čaro. Voňavé sviečky, hrubé prikrývky, chutné horúce nápoje a čas strávený s knihou v ruke alebo nekonečnými konverzáciami s priateľmi predstavujú len zlomok toho, čo všetko so sebou jeseň prináša. Či už ste jej milovníkom alebo chcete, aby prešla čo najrýchlejšie, nemali by ste zabúdať správne sa na ňu pripraviť. Urobiť tak môžete viacerými spôsobmi, no tým najlepším sú jesenné dekorácie z prírodných materiálov ktoré vás nebudú stáť nič, len zopár minút alebo hodín z vášho dňa. Inšpirujte sa našimi radami a vytvorte si útulný domov, do ktorého sa budete radi vracať.

Ako využiť prírodné materiály na dekoráciu?

Jeseň má jednu magickú moc, ktorou je, že na to, aby ste ju cítili aj vo vnútri svojho domova, vám postačí len zopár kúskov. Výber je však široký a sami si viete zvoliť presne to, čo potrebujete.

 • Obľúbené sú napríklad jesenné dekorácie, jesenné kvety žiariace farbami, vonné sviečky, masívne svietniky a lampáše či svetelné girlandy.
 • Milovníci minimalizmu si vyberú len zopár kúskov, ktoré pomôžu miestnosť mierne zútulniť a dodať jej nádych chladného ročného obdobia. Ľudia s domácnosťou v rustikálnom či vidieckom štýle si zas prídu na svoje pri väčšom množstve ozdôb a teplom textile.
 • Či už ste minimalistom alebo maximalistom, nemali by ste zabúdať na jesenné dekorácie z prírodnín, charakteristické tým, že sú úplne zadarmo a nemusíte do nich nič investovať. Stačí, aby ste ich správne naaranžovali s inými kúskami v miestnosti a máte vyhraté.
 • Jesenné dekorácie na stôl môžu pozostávať z vysokej mohutnej vázy a sušených kvetov.
 • Von na terasu alebo balkón sa budú hodiť jesenné vence na dvere či jesenné kvety v črepníkoch na podstavci.

Jesenné dekorácie z prírodných materiálov prinesú do interiéru príchuť jesene najlepšie, pretože pochádzajú priamo z prírody. Nazbierate si ich v najbližšom parku, lese alebo rovno u vás doma v záhrade. Môžu to byť napríklad listy, gaštany, šišky, menšie tekvice, tekvica, gaštany či dokonca kamene. Všetky kúsky viete navzájom kombinovať, upravovať a následne umiestniť na stôl, parapet, do okna či len tak, na poličku.

Ktoré prírodné jesenné dekorácie využiť vo vašej domácnosti?

Jeseň je svojská a umožňuje vám omnoho viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Stačí, aby ste zapojili svoju fantáziu a kreativitu, a vytvorili niečo originálne a zaujímavé. Ak nemáte dostatok času alebo nechcete na výzdobe pracovať sami, jednoducho zapojte svoje deti. Pre tie sú vhodné jesenné dekorácie z papiera alebo z gaštanov a šišiek. Dovoľte im, aby si vytvorili presne to, čo chcú. Dekoráciu si následne môžu nechať vo svojej izbe na parapete, v okne alebo na písacom stole. Pri tvorbe dekorácií máte široké možnosti, a preto sa jej rozhodne nebojte. Využite každý jeden materiál a skúšajte niečo nové.

 1. Jesenné dekorácie z prírodných materiálov – dekorácie z listov sú klasika, ktorá neomrzí a bude vyzerať dobre každý jeden rok. Oranžové, červené a žlté listy nazbierate v každom parku alebo lese. Čím viac druhov budete mať, tým krajší a zaujímavejší bude konečný výsledok. To isté platí aj pri farbách – červená sa skvelo kombinuje so žltou, oražovou a zelenou. Vytvárajte rôzne kombinácie a laďte ich spolu so sušenými kvetmi a gaštanmi.
 2. Dekorácie z papiera – ak sa vám nechce ísť von, vystrihnite si listy z farebných papierov a následne ich spojte do jednej veľkej girlandy. Výhodou je, že farebné papiere dnes majú rôzne lesklé a matné povrchy, ktoré vedia krásne vyniknúť. Nie sú to však len listy, ktoré viete vytvoriť z papiera. Na okná do detskej izby vystrihnite napríklad veľké tekvice alebo duchov. Halloween dekorácie sú čoraz populárnejšie a milujú ich hlavne deti. 
 3. Jesenné dekorácie z gaštanov – sezóna gaštanov prichádza každú jeseň a bola by škoda nevyužiť ich pekný vzhľad. Jesenné dekorácie z gaštanov vyzerajú veľmi dobre hlavne vďaka ich tmavohnedej farbe. Tá sa hodí do každej jednej miestnosti nehľadiac na jej štýl. Gaštany môžete umiestniť na poličku, stôl alebo konferenčný stolík. Ešte lepšie ale vyzerajú na štýlovom podnose spolu s listami a sviečkami. Ak chcete, aby gaštany vyzerali ešte príťažlivejšie, nafarbite ich tmavšou hnedou alebo ich pretrite len lakom.
 4. Jesenná výzdoba zo šišiek – aká by to bola jeseň, ak by vám v interiéri chýbali jesenné dekorácie zo šišiek? Vybehnite von, nazbierajte šišky vo viacerých veľkostiach a tvaroch a prineste si ich domov. Postavte ich na stôl, poličku alebo stolík, prípadne ich umiestnite do dekoračnej misky alebo na podnos. Chceli by ste, aby šišky vyzerali zaujímavejšie? Nafarbite ich striebornou alebo zlatou farbou a využite ich aj v zime. 

Interiérové inšpirácie na jesenné dekorácie z prírodných materiálov

Jesenné dekorácie nie sú náročné a ich tvorenie vám nezaberie hodiny alebo dni. Hotové ich môžete mať do pár minút, a to aj s ladením do interiéru a ich umiestňovaním. Tým najjednoduchším kúskom, ktorý si viete vytvoriť aj doma, sú sušené listy a kvety. V jeden deň ich nazbierajte a nechajte vysušiť pred krbom alebo na radiátore. Prípadne ich dajte do suchej miestnosti, kde za pár dní vyschnú. Následne ich opatrne premiestnite na pekný podnos, tanier alebo do veľkej vázy.

Druhou dekoráciou je pekný jesenný veniec. Na ten budete potrebovať kruh z polystyrénu, ktorý sa dá kúpiť v takmer každom kvetinárstve. Následne ho ozdobte listami, kvetmi, šiškami, krásnymi červenými šípkami a umiestnite na dvere či bránu. Inou veľmi peknou dekoráciou je girlanda zo sušených listov, kvetov a šišiek. Stačí, aby ste ich navliekli na motúz a následne pripevnili napríklad na okno, záclonu alebo kdekoľvek sa vám bude hodiť.

Ako vyzdobiť váš domov jesennými dekoráciami?

Výhodou jesenných dekorácií je hlavne to, že sa hodia úplne všade, nehľadiac na miestnosť alebo štýl bývania a zariadenia. Každá miestnosť však vyžaduje niečo iné:

 • zariadenie kuchyne – vyberajte skôr masívnejšie kúsky v menšom množstve. Dajte ich do rohu, na parapet alebo na stôl. Jednoducho niekde, kde vám nebudú zavadzať pri robení obeda alebo večere.
 • zariadenie kúpeľne – platí to isté, čo v prípade kuchyne. Vyvarujte sa umiestneniu dekorácií tam, kde by vám mohli zavadzať. Kúpeľňa je skôr praktickou miestnosťou, a preto by sa mali dekorácie nachádzať skôr v kúte alebo na menej využívanom mieste.
 • zariadenie obývačky – do obývačky pokojne kombinujte viac dekorácií a doplnkov. Dajte ich na stôl, poličku aj do kúta. Dekorujte miestnosť tak, ako sa vám páči a jednotlivé kúsky laďte s hlavným nábytkom.
 • zariadenie spálne – v spálni by sa malo nachádzať menej doplnkov, aby vás nerušili pri oddychovaní a spánku. Na nočný stolík alebo do okna dajte väčšiu vázu s jesennými kvetmi. Alebo vytvorte girlandu z listov a zaveste ju na závesy.