Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
palma v interiéri

Tropické a exotické izbové rastliny sa za posledné roky stali obľúbenou dekoráciou mnohých domácností. Prinášajú so sebou príjemnú atmosféru teplých letných dní a dokážu doplniť úplne každú jednu miestnosť. Charakteristické sú tým, že zaberajú viac miesta, a preto sa hodia skôr do väčších miestností. Keď im však spravíte miesto v malej obývačke alebo spálni a doplníte ich pekným kvetináčom, nebudú vám robiť žiaden problém. Celozelená izbová palma prinesie do domova kúsok z prírody, rozjasní všedné dni a zlepší náladu. Premýšľate, že by ste si jednu zaobstarali? Inšpirujte sa radami Westwing.

Izbová palma: prečo by ste si ju mali kúpiť?

Izbová palma, rovnako ako jarné kvety alebo iná kvetinová výzdoba, dokáže dodať každej miestnosti šmrnc. Už jeden masívny kúsok vytvorí príjemnú atmosféru a spojí vás s prírodou vonku. Je preto vhodný nielen do domácností, ale aj do pracovne, v ktorej ste zatvorení niekoľko hodín denne.

Jednotlivé druhy rastlín dokážu vyčistiť vzduch a absorbovať toxíny, vďaka čomu fungujú lepšie ako väčšina čističiek vzduchu. Nehovoriac o tom, že v kombinácii so správnym kvetináčom máte skvelý doplnok vhodný do každej miestnosti. Palmy sú spravidla masívne a potrebujú dostatok miesta. Je preto dobré, keď im vyberiete pekné veľké kvetináče či iné nádoby v zaujímavom vzhľade.

K ďalším výhodám sa radí fakt, že paliem je veľké množstvo a vybrať si môžete podľa výzoru aj spôsobu pestovania. O niektoré druhy sa netreba takmer vôbec starať, čo vám bude vyhovovať vtedy, keď ste zaneprázdnení a nemáte veľa času. Iné si zas vyžadujú omnoho viac pozornosti, a preto by ste s nimi mali stráviť aspoň zopár minút každý deň. Vo všeobecnosti je však starostlivosť a údržba stredne náročná. Vhodná je pre ľudí so skúsenosťami s izbovými rastlinami.

Izbová palma: podmienky domáceho pestovania

Pestovanie a starostlivosť o palmy sú rôzne, v závislosti od toho, aké druhy doma máte. Ak chcete, aby boli rastliny peknou výzdobou a darilo sa im, budete si musieť dať záležať na niekoľkých veciach.

Voda

Palmy nie sú bežné kvety do záhrady, a preto potrebujú viac vody ako napríklad fialky či frézie. Ide o tropický druh, ktorý je zvyknutý aj na vyššiu vlhkosť, a preto sa nebojte umiestniť ho napríklad do kúpeľne. Pôda izbovej palmy by mala byť rovnomerne mokrá. Netreba zabúdať ani na zavlažovanie a zvlhčovanie listov, ktoré treba počas polievania kropiť. Prácu vám zjednoduší kúpa rozprašovača.

Teplota

Izbová palma síce miluje teplo, no netreba to s ním preháňať. Najlepšie sa bude cítiť v miestnosti s teplotou okolo 20 – 25 stupňov Celzia. Počas zimy jej vyberte izbu, kde nie je príliš chladno ani počas noci a teplota neklesne pod 5 stupňov Celzia.

Slnko

Keď chcete, aby sa palme darilo, musí byť umiestnená na správnom mieste, kde dostane dostatok slnečného žiarenia. Tento typ rastlín potrebuje veľa slnka, preto ho majte pri okne alebo v uzatvorenom balkóne.

Kvetináč

A netreba zabúdať ani na miesto, kde palmu po kúpe zasadíte. Keďže ide o veľkú rastlinu, bude potrebovať aj väčších črepník. Najlepšou možnosťou je vysoký a užší typ, vďaka ktorému si môže prebytočnú vodu uložiť nižšie a následne ju počas dňa čerpať.

Najobľúbenejšie odrody izbovej palmy

Snáď najväčšou výhodou paliem je to, že ich nájdete v mnohých druhoch a prevedeniach. Na svoje si príde úplne každý, nehľadiac na veľkosť domácnosti alebo štýl zariadenia. Do menšej spálne sa vám bude hodiť užšia a štíhlejšia palma umiestnená v rohu. Do veľkej obývačky sa nebojte postaviť palmu s obrovskými listami a stonkami.

Neviete si zo širokej ponuky vybrať tú správnu? Westwing pre vás vyberá tri najobľúbenejšie odrody.

Izbová palma: Washington

Palma Washington je charakteristická hrubším kmeňom a listami nachádzajúcimi sa na vrchnej časti. Obľúbená je hlavne v Spojených štátoch, kde dosahuje až dva metre, no svoje miesto si našla aj u nás. Izbové prevedenie paliem Washington síce nemá takú výšku, no v domácnosti pritiahne pozornosť. Má zaujímavý vzhľad, jednoduchú starostlivosť a odolá tiež nepriaznivým podmienkam.

Izbová palma: Areca

Palma Areca, známa ako dypsis lutescens, pochádza z Filipín a je známa svojimi veľkými listami. Miluje vysoké teploty a vlhkosť, preto ju pravidelne zalievajte a kropte pomocou rozprašovača.

Izbová palma: Chamédorea úhľadná

Ďalšou obľúbenou je Chamédorea úhľadná, ktorá je zo všetkých spomínaných najnižšia. Vhodná je tak do menších miestností, napríklad na podstavec, poličku alebo nočný stolík. Niektoré typy však vedia dorásť až do výšky 1,5 metra. Má husté listy a v období kvitnutia sa na nej objavia žlté kvety.

Izbová palma ako doplnok do interiéru

Zariaďovanie bytu či domu môže byť niekedy náročné. Výber zo širokej ponuky dekorácií je zdĺhavý a ani po niekoľkohodinovom nákupe nemusíte nájsť to, čo potrebujete. Premýšľate, ako si skrášliť jednotlivé izby a chcete zaujímavý a nevšedný doplnok? Tou najlepšou voľbou je izbová palma v zaujímavom kvetináči, ktorá rozjasní každý jeden kút, miesto pri kresle alebo nočnom stolíku. Palma sa hodí do každého jedného štýlu a jednoducho ju skombinujete s inými kúskami. Vyskúšajte k nej pridať napríklad umelé kytice alebo pekné biele kvety kontrastujúce so zelenými listami.

Pri výbere kvetináča sa nebojte experimentovať s farbami, vzormi a materiálmi. Izbové rastliny si poradia s takmer všetkým a výnimkou nie sú ani palmy. Menšie druhy vyzerajú veľmi dobre v kvetináčoch na podstavci alebo v modeloch s nožičkami. Väčšie druhy vyniknú v jednoduchých masívnych modeloch. Obľúbeným materiálom je kameň, no nebojte sa ani chladnejšieho kovu a skla. Palma vyžaruje príjemnú atosfméru domova, ktorá chladný podtón zjemní a dodá mu na štýlovosti.

Pravidlá pestovania a starostlivosť 

Palma bude pekná len vtedy, keď jej poskytnete správnu starostlivosť, dostatok vody a slnečné lúče. Existuje zopár pravidiel, ktoré vám vedia celý proces pestovania zjednodušiť. Westwing ich pre vás zozbieral, aby ste ich nemuseli hľadať nikde inde.

  • Palmy potrebujú dostatok vlhkosti, inak začnú strácať farbu, prípadne opadávať. Ak ste si všimli hnedé suché listy či celkovo zhoršený stav, palmu polejte a pokropte. Dobre spravíte, keď do miestnosti, kde sa nachádza, kúpite zvlhčovač vzduchu.
  • Palmy neznášajú teplotné výkyvy, a preto ich často nepresúvajte z miesta na miesto. Keď ich kupujete v zime, nechajte ich v chladnejšej miestnosti, kde sa aklimatizujú. Teplotu následne pomaly zvyšujte premiestnením do teplejšej zóny domu.
  • Palmy síce milujú vodu, no zbytočne to nepreháňajte, aby vám nezhnili. V zime zálievku obmedzte.
  • Zo substrátov vyberajte len tie určené na pestovanie izbových paliem. Obsahujú úplne všetko, čo tento typ rastlín potrebuje.

Izbová palma je štýlovým kúskom do každej jednej domácnosti. Hodí sa do veľkých i menších izieb a prináša so sebou kúsok exotiky. Nebojte sa jej a doplňte ňou svoje miestnosti v byte či dome aj vy.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!